Számelmélet

Vigyázat! A szóhasonlóság nem jelent nyelvrokonságot!


Number

Number
c. 1300, "sum, aggregate of a collection," from Anglo-French noumbre, Old French nombre and directly from Latin numerus "a number, quantity," from PIE root *nem- "assign, allot; take."
*nem
It is the hypothetical source of/evidence for its existence is provided by: Greek nemein to deal out, nemesis just indignation; Latin numerus number; Lithuanian nuoma rent, interest; Middle Irish nos custom, usage; German nehmen to take.

Numeria: A számlálás istensége. (Finaly Henrik).
Numerius: római elönév. Numerus: felvetni, számlálni, szabály, ütem, harmónia, mérték, lista.
Numidia: vándor, nomád. Egy észak-afrikai tartomány neve.
Midium: közép. Media: transzfer. (Medium plural)
Numen: istenség.Numarius: pénzügy.
Numero: számlál.
Numeratio: számlálás. Numatus: pénzes, gazdag.


Mede
"native or inhabitant of ancient Media," the ancient kingdom south of the Caspian Sea, later a part of the Persian empire, late 14c., from Latin Medus, from Greek Medos "Mede," from the indigenous people-name Medes, which is said to be from the name of their first king (Medos).
Nu-midia: A mede (megye) jelenthet földet is. a "nu=nö". Asszonyok földje.(Ma az ókori Numidiától délre élnek a kék asszonyok.) Mede: "native or inhabitant of ancient Media". A "mah-dia" már nekem is fantasztikusnak tünik. Median/Mada: a közép országa. (csong-kuo) A megyer törzs szállásterülte :-). Amely a Magna Hungariaból érkezett vezértörzs volt.

Aki szerint a megye nem szláv szó.
Nem magyar kifejezések ma: „med” („gyógy” jelentéssel, medi-ci-na), „med” („orült” jelentéssel, angol nyelv), „med” („közép” jelentéssel, pl. „Mediolanum”) stb.
A megye és a „mezsgye” szavunk a fentiek ismeretében semmi esetre sem lehet szláv eredetu, sokkal inkább régi késztetés-eredmény párunk, a „meszt/ med(t)” toldalékolt képzodménye. Bp. 2013. 07. 22. Szatmári Sándorné

Honfoglaló
Megye szavunk 'határ, mezsgye; Grenze' jelentésben 1055-ben fordul elo elso ízben, majd 1116-tól. 'államigazgatási egység; Komitat' (TESZ).

Elfelejtett kapcsolatok
Sumer Magyar
Ma-da Megye
Mas-da Mezsgye
Ur, u-ru Ur

Wiki

Nomisma is a latinisation of the Greek νόμισμα (nomisma) which means "current coin/custom",[3] which derives from νομίζω (nomizō), "to hold or own as a custom or usage, to use customarily",[4] in turn from νόμος (nomos), "usage, custom" [. Nomos= (Greek: “law,” or “custom”). Nomos (1), 'nome', the Greek term for the administrative districts of ancient Egypt. (Ott viselték a nemes-t, ami egy úri fejfedö volt.)

Numa: keresö, kutató (Cameroon). The name Numa is primarily a female name of Arabic origin that means Delight. Proto-Japanese: *numa. Altaic etymology: Altaic etymology. Meaning: important place, thing, affair.
Számjegyek alakja.

Number one: Middle English onli, from Old English aenlic, anlic "only, unique, solitary".
Number two: Old English twegen "two" (masc. nominative and accusative), from Proto-Germanic *twa- "two". (1 én, 2 te..)
Number three: from Latin ter "thrice," from *tris-, from root of three. (tri, tur)
Number four: Norwegian: fire. Danish: én, to, tre, fire... ti. MLG: vér.
Number five: five," from Proto-Germanic *fimfe (source also of Old Frisian fif, Old High German funf, Gothic fimf), from PIE root *penkwe- (pente)
Number sex: from Old French sis, six, (sy-s) from Latin sex, from Proto-Indo-European *swé?s.
Number seven: from Proto-Germanic *sebun (source also of Old Saxon sibun, Danish syv, Gothic sibun), (source also of Sanskrit sapta, Avestan hapta, Hittite shipta, Greek hepta, Latin septem)
Number eight: from Old English eahta, from Proto-West Germanic *ahto, from Proto-Indo-European *o?t?w.
Number nine: from Old English nigon; akin to Old High German niun nine, Latin novem, Greek ennea.
Number ten: from Old English tien, from Proto-West Germanic *tehun, from Proto-Germanic *tehun, from Proto-Indo-European *dé?m?.

A ten hasonlít a tent (sátor) és a town (ház Armeniában) szavakhoz. A 10 jeggyel zárul az alapszámok háza. Lásd magyar "tanya", szanszkrit "szthána". Az osmagyar: tan < szanszkrit: tantra. Tan-it istennö Afrikából? Tanri, tenno=Japanese: “heavenly emperor” (égi nö?, holdleány?), s shin-tö (hold-kapu?) vallás pontifexe, kinai párja a tien huang.. Dácsa: From Proto-Slavic *data.

IE számok
Szankszkrit pañca, görög pente, armenian hing, tokar B pis, tokar A päñ = 5.

Számoljunk!

PIE "saman": O.Norse: same, OHG: sama, Gothic: "samana=together", Dutch: "zamelen=to collect". German "zusammen=together" from root *sem (Proto-Indo-European root meaning "one; as one, together with).". Source also of Sanskrit samah"even, level, similar, identical". Sanskrit Sama = Greek homos. Keleti sam (3) = hungar három (3).

Szám

SZÁM (hun) = NUMerus (latin) = NUMber (en) = NUMër (al) = NöMrə (azeri) = ZENbakia (baszk) = нумар (NUMar, bel) = সংখ্যা (SANkhya, bengáli) = номер (NOMer, bul) = NOMbre (fr) = संख्या (SZÁNkhya, hindi) = ចំនួន (CSÁMun, khmer) = сан (SZÁN, kirgiz) = (SZU, koreai) = NOMbor (maláj) = шумора (SUMora, tadzsik) = จำนวน (SZÁMuán, thai) = MISpar (héber) = SZOMare, perzsa) = SZÁMkhya (szanszkrit) 



Akadt, aki szerint a magyar nyelvben nem volt "C" hang valaha. (Ici-pici a Pacific területéröl > itsy-bitsy) S ezt azzal indokolja az illetö, hogy a szláv NEMEC a magyar nyelvben NEMET lett. A CESAR CSÄSZÄR és a német ZAPF magyar CSAP lett. Nos, a NEMET szó régebbi, mint a NEMEC. A CSÄSZÄR szavunk nem a CAESAR átvétele, hanem a CHA-SAR fejleménye. (Chandra raja) Lásd szláv CHI-SAR. A NYOLC szavunkhoz a finnugor nyelvekböl egyedül az ugor manysi NOL-LOW hasonlít, s lám, abban sincs "C". Bizonyára az ugorok nem tudták kimondani. A "csap = folyadék eresztö csö", amit bizonyára a középfelnémet "zop = söröshordó dugó" szóból magyarítottunk, még az Ärpád korban. (ösmagyar kisbíró). Öseink nem tudták kimondani a Boccaccio szót, helyette Bokaccsót mondtak. Cicero helyett pedig Kikerot.:)
cölöp [1590 ] Jövevényszó egy szláv nyelvbol, vö. óegyházi szláv st p ,horvát-szerb st ”p, szlovén stólp, orosz [sztolp ]: ’oszlop’ (talpazat). Eredete valószínuleg azonos oszlop szavunkéval. A szó eleji szláv s >magyar c hangváltozásra vö. cirok, a cölöp hangalakja hangrendi átcsapással jött létre.

Számjegyek
Indiában azonban már legalább valamikor az i.sz. 5. századtól elkezdték használni a nulla tízes számrendszer szerinti helyi értéki jelölését. Numeral=sAMkhya
Induljunk el a nulláról. Üres helyiértéket jelöl.
Etymology
The apex for 1 was called igin. The name is not explained even if sometimes the Akkadian or Hungarian hypotheses are considered (in Akkadian, ‘1’ = išten (a Ten tüze).
Tévedni emberi dolog
két [1057 tn. (?), 1291] Osi, finnugor, vagy talán uráli kori szó, vö. vogul kit, osztják kät, cseremisz kok, mordvin kavto, finn kaksi; vö. még: szelkup sitte: ’ketto’. Ezek elozménye a finnugor vagy talán uráli *kakta ~ käktä ’ugyanaz’ lehetett. A szamojéd és ugor szavak hangrendje különbözik a finn-permi szavak hangrendjétol, ez a jelenség a számnevekben gyakori magánhangzó-ingadozással magyarázható, vö. hat. A magyar szóvégi t a *tt hangon keresztül alakulhatott a finnugor *kt hangkapcsolatból, vö. tetem. A szócsaládhoz tartozó ketto [1057 tn. (?), 1238] alakulásmódja vitatott. Az elso magyarázat szerint osi eredetu duálisjeles alakulat, illetoleg egy ilyen ugor kori duálisjeles alakulatnak magyar nyelvi folytatása lehet. Egy másik magyarázat szerint származékszó, a két számnév ket alakváltozatának a hová? kérdésre válaszoló -é helyhatározórag -o alakváltozatával ellátott alakja, a szó belseji t másodlagosan megkettozodött. A ketté [1416 u.] -é határozóragos alakulat a gyakori használat következtében igekötové vált.

Sam-guk = 3 ällam. Mert 3 a magyar igazság. Mint a hármashalom kapujel. Ez persze nem az ösi sziget (Formosa) "tur=3" neve. Mondjuk, Kinában maradt még pár szavunk: Si=szin, nü=nö..
A finnugor törzsfönök számai. De Horger Antal etimológiája is hasonló, csak bövebben ír.
Még finnugor: Az 1-es számunkból egy árva hang sem egyezik a permi népek szavával. Ellenben a 2-es (kettö) elsö hangja egyezik a "kakszi" kezdetével. A 3-as szám (három) már 2 hangegyezést mutat. Ugye a h>k kezdöhang váltása és a "m" fonéma (kolme). A 4-es számunk (négy) meg tiszta Malayalam "nälu". Legalább is az elején. Az 5-ös (öt) meg annyira hasonlít, hogy "I am at the end of my wits", bár az egyik vogul faluban at=5. Mint számüzött.. A 6-os (hat) számunk pedig kiköpött "kut, kus", emlékezve a h>k váltásra! A 7-esnél (hét) apró gond, hogy minden finn-permi nyelvben "S" a szókezdö hang. Mint az angol "seven". (week-end a hét vége) A 8-as (nyolc) számunk a permi népeknél "kaheksa". Na, itt már annyi az egyezés, mint a híres "kota=ház" esetében. Kivétel az egyik vogul falu, ahol a "8=nollow", ami tagadhatatlan egyezést mutat. A 9-es (kilenc) számunk parányit eltér a finnugorok "ühesa" számától. A 10-es szám (tiz) permi változata "kümme". Viszont a 100-as szavunk (száz) teljesen a szatém nyelvek átvétele még az urali kor elöttröl.

Kolumban Sándor
három –A kettonél eggyel több.[finnugor] A har hegyet jelentett az osmagyar)-nyelvben. A hegyek harmatja áldás volt. A harmat szó, bontásban har-mat. A mat, mad, med, ned vizet jelento gyökök. A harmat olyannyira volt áldás, hogy az áldás, kegyelem szó a román nyelvben az osmag(yar) - nyelvbol átvett gyök –har – mind a mai napig. Az egyén (egy) és a kedves (ketto ), két fél együttmuködésének kegyelmi áldása, a sarjadék, a gyermek, a har-mad-ik, mely a hegyek harmat,harmad áldásához hasonlítható. A harmadik megérkezésével családdá válik a házasság. Három a magyar igazság. Innen a harmónia (összhang)szó eredete (Har-Monia).
szám – Megszámlált egységekbol álló mennyiség. [török] A szám egyik legeredetibb osmag(yar)-nyelvi szó. KISS DÉNES így ír errol: „Külön eloadást kellene tartani a szám szavunk jelentoségérol, mert a magyar azt is mondhatja, hogy számomra. Ami azt jelenti, hogy nekem vagy részemre. A szám én vagyok tehát, és hogyha leszámolnak, elszámolnak velem, akkor tudhatom, hogy nem számíthatok másra, nem vagyok számottevo, különösen, hogyha megsemmisítenek, mert a semmi is szám, vagy számuznek. Vagy a számkivetés. Ebbol is van körülbelül negyven szavunk, ami a számnak nagyon különleges jelentése és hogyha már itt tartok, a számadó szavunk nem jelent mást, mint azt, amit mond, hogy számot ad. Átadja a számot. A számadó juhász a botra rótt számot, amit felébe elvágtak és amikor elszámolt osszel a juhnyájjal, akkor így adott számot. Tehát ebbol lett a számadó.”

Az 1 néhol maga az Isten. Pl akkád nyelv: 1=isten. De az oroszok szava az 1-re is agyin, ami az Odin (germán föisten, csillag) jelentésnek felel meg (Proto-Slavic: egyiny). A szemita Eli-böl eredhet az "elsö" szavunk. Az "egy" eredhet a szanszkrit "eka" szóból, de az "ég" szóból is, mint az égiek tengere (Egei tenger). A germán nyelveken az 1=én. (ház =hus > kets "hus=tent", hat=fire. Indic: "hata=hand"). Sutsilvan: egn=1. Surmiran: egn=1. Bulgarian: edín=1. Kashmiri: akh=1. Ugaritic: a?d=1. Gurara: iggen=1. Tuat (Taznatit): iggen=1. Lese: eli=1. Toro Tegu: túrú=1. Mienic She: iq=1. Dumpas: s?mbata. Lamusong: egas=1.

Pintye, a kosárfonó
A szanszkrit tri (három) számnévnek van áthaladni jelentése is, ami analog a germán drei és drihel fogalmakkal, és a himelés vesszöjének ki-be dugdosásával.

Korea:
In Samilsingyo, Sam means three, singo means "Gods word".

Sam means three in Thai. Japan: 'Ni' means 'two' and 'san' or 'sam' means 'three'. Több sam többet lát. A wemale nyelvben a 7=hitu s a 4=nela. Sok óceániai nyelvben 7=hitu, más nyelvekben "septa, hepta, yedi". A shifr=üres jelentése zero, nulla, nil. A Nil egy holdfolyó (Tape: Nil=Moon).
A "kettö= tu, du" az IE nyelvekben. A hét második napja kedd (kettö). S 2 kezünk van. Kaukázusi nyelvek (2=): Budux: qad. Godoberi: ke-da. Karata: ke-da. Godoberi szavak: s:urdi=slide. Kumi= álomba esik. haluda =7. susuki = sift. x:udi=drink. harqi = mill. dEn = én (I). cay = star. A Karata nyelvet cca 5000 fö beszéli Dagesztán déli részén.
A 3 a formosai turu mintájára tri. Ennek t-r gyöke eredhet a "kapu=tur" szóból, elvégre a 3-as halom jelölte a kaput. (Késöbb a heraldikában Magyarországot. 3 halom > tres pass?) A "hegy=har" semita nyelven. A három (3) számjegyünk - Basque: hiru. Mohawe: hamok. Vagaia: horo.
A négy (4) az IE nyelvekben pl "quattro" a csitürje, chatvaari mintájára. A magyarban a 4=négy. Az elsö hang megegyezik pár DK-äzsiai nyelv "nela, nelja" szavával, de a finn-permi népeket is ezekhez a népekhez sorolhatjuk, ahonnét a "paa > puu" (magyar "fa") is jött nekik. Tán Scanda népe vitte a szót. A magyar jobban hajaz a szláv nogyty=claw szóra. Elvégre a madárlábnak 4 karma van. Russian nógot’=karom. OCS noguti. English nail < ONorse negla. Latin "unguis=nail" > dravida nelja. Latvian: nags=claw. Occitan: "arpa=claw". Persian: cang?=claw. Azeri: pence=claw. Danish: nagle=nail. Arabic: makhlab=claw.
Az öt (5) egyedül az ójapánban tünik fel. A fordítottja (tö) pedig az Adele nyelvben (Central Togo). A Manysi "at" is mutat némi hasonlóságot. Megemlíthetö még a koreai tas-öt és a sino-korean ö. Mivel egy kezünkön 5 ujj van, ezért a kéz gyakran jelent 5-öt. Lásd Lima.

A hét (7) megtalálható Oceánia nyelveiben hetu (7) illetve "whetu = csillag" jelentéssel. Sino-korean: chil=7. Hét csillagból álló csillagkép a Gönczöl szekér és a Fiastyúk.

Moon
Eskayan: koldo. Sirib: bula. Mori: wula. Loniu: pun. Bau: vula. Rotuman: hula. Sungvadaga: hula. Tavet: fula. Arosi: hura. Äiwoo: nepe. Label: kalan. Wewewa: ghula. Oirata: uru.

Tiz: Berber nyelvekben az "itri, atri = csillag. A keleti részen a "t" kiesik: iri. Tiz-iri pedig holdcsillag. Innét a magyar TIZ, a skandináv TI. De a TEN is HOLD. Ecuador nyelvében a "chunga=10", ami hasonlít a kinai holdistenre (chango). A Guarani "diez=10". Mande nyelvek: "tan=10". Tanít = holdasít? Nama (Namibia): disi=10.

Pesti István 2021 december

Nyitóoldal