A templom
Ókor
Palestina: The Temple in Jerusalem or Holy Temple
(Hebrew: בֵּית־הַמִּקְדָּשׁ, Beit HaMikdash ; "House of the Holy")
Augur
A temple (from the Latin word templum) is a structure reserved for religious or spiritual activities, such as prayer and sacrifice, or analogous rites. A ''templum'' constituted a sacred precinct as defined by a priest, or augur. It has the same root as the word "template", a plan in preparation of the building that was marked out on the ground by the augur. Though a templum, technically speaking, is not a "house of the gods" but a diagram that for the Romans linked the geometries of heaven and earth, it was also indicative of a dwelling place of a god or gods.
Magyarul
Maga a templom szó az égitestek mozgásának megfigyeléséhez kapcsolódik. Eredetileg az égnek azt a területét jelentette, amelyet a római augur botjával elkerített, és amelyben megfigyelte a természeti jelenségeket vagy a madarak röptét; innen eredt aztán az a szokás, hogy kijelölték a helyet vagy a szent épületet, ahonnan megfigyelték az égi világot. Hasonlóképpen a görög temenos, ami ugyanabból az indoeurópai tem tőből ered (= vágni, lekerekíteni, szétosztani) az isteneknek fenntartott helyet jelentette, azt a szent övezetet, amely a szentélyt körülveszi és amely érinthetetlen.
Katolikus
I. Az ÓSz idejében. 1. Jahve lakóhelye: →jeruzsálemi templom. - 2. Jahve-templumok Jeruzsálemen kívül: a) Az aradi templum. Arad kánaánita város volt Beersebától 30 km-re K-re. A Kr. e. 4. évezred végétől 2700-ig, majd 1200-tól a Kr. u. 7. sz-ig lakott hely. Salamon erőddé építette ki (Szám 21,1; 33,40; Bír 1,16). Jahve-templumát Jozija kir. (ur. Kr. e. 640-609)
használhatatlanná tette azért, hogy csak Jeruzsálemben legyen templum. Az ókori latinoknál a templum négyszögű terület, melyet az augur a madárjelek megfigyelése céljából a földön (és ennek megfelelően az égen) magának kijelölt. D felé fordulva a jobb keze felől eső rész (pars dextra) Ny-DNy-i, a balkeze felől eső rész (pars sinistria) K-DK-i irányban feküdt; ha K-nek fordult, bal keze felől volt É-ÉK, a jobb felől D-DK. A bal kéz felől jövő jeleket szerencsésnek, a jobb kéz felől jövőket szerencsétlennek tartották. - Az etruszk templum alaprajza a gör. templum hosszúkás négyszögű alaprajzával szemben majdnem négyzetalakú (hossza:szélessége 6:5), mert a templumból, azaz a madárjelek megfigyelésére kiszabott négyzetalakú ter-ből fejlődött ki, mely az égen kijelölt térnek felel meg. Vitruvius szerint a templum mély (egymástól jó messzire helyezett oszlopoktól képezett) előcsarnokból (mely a madárjóslatok végzésére szolgált) és az alaprajz hátsó felét betöltő cellából állott, mely rendesen egy szélesebb közép- és két keskenyebb oldalhajóra oszlott. Hátul zárt fal határolta a templumot. Az ó-itáliai (etruszk) templumépítés legnevezetesebb emléke Juppiter Capitolinus templuma Rómában, melynek alaprajza a négyzethez közel áll (59x55 m).
Proto-Austro-Asiatic: *tam / *tem. Meaning: night.
Proto-IE: *temǝ-
Old
Indian: támas- n. `darkness, gloom', tamasá- `dark-coloured', tamrá- `darkening', támisra- n., támisrā f. `darkness,
dark night', tāmrá- `of a coppery red colour'
*
TUMAN, TUMAN... köd, köd...
Chinese: 點 *tēmʔ black spot, blot.
Tibetan: ãthom, thoms be dim, dull, clouded.
Burmese: tim cloud, LB *(s)tim.
Lushai: čhūm
cloud, mist, fog.
Atum (alternatively spelled Tem, Temu, Tum, and Atem) is an important deity of the Egyptian pantheon, whose cult centred on the city of Annu. His name is thought to be derived from the word 'tem' which means to complete or finish.
Etymologically, Anak means [long] neck.
Máskülönben a HUN szfinxnév szokatlan helyesírásának indokolásához elegendő analógiát szolgáltat az új birodalom is; valamint a HUN szóhoz tartozó N hangjegy fogalomjegy alá van írva: hasonló helyesírás eset fordul elő Tem = zárni, Nefer = jó, Szer = zsiráf, Hon = fölszentelt király, ismert szavaknál is.
(Nemäti)
Templom: Vágyak háza?
TEM : from Tr. DAM meaning "roof, house, dome";
PLUM : Meaning "something desirable"
Temenosz
Temenosz (görög): szentelt berek valamely templom körül....
..a görög városok kialakulásakor területük egy részét szentnek nyilvánították. Az istennek szentelt hely, a temenosz, lehetett árnyas liget vagy kisebb-nagyobb földterület, amelyen kezdetben szabadtéri szentély, egy alacsony fallal körülvett
oltár, később pedig templom áll.
Itt tán a MEN=HOLD lehetett a szótő...
Zeusz egykor két sast (vagy két hollót) bocsátott fel a Föld
két ellentétes széléről, hogy azok találkozási helyéről megtudja, hol van a Föld "köldöke". A sasok (vagy hollók) ott egy kőre, a "köldök"-kőre telepedtek.
Bőség-termő - (görögül: ploutophorosz)
"Témenosz ága dicső, ő bírja a földet a bőség termőt, hisz neki aigiszt fenn emelő Kronidész ím nyújtá. Ám ne henyélj, a butéiszi földön a sok nyáj ott legelész, s ha te látod, a kecskék szarva ragyog rád, látod az álom mély odújában a kecskegidákat, áldozz isteneinknek, fővárost alapíts
ott." (Diodórosz)
temenosz - (ókori görög) "az istenek földje" szentélykörzet, papi terület, központja az oltár.
görög temenosz (s†ldmnv) is, amely a görög s†lmu (temnó, kivág) igébôl származik.
Mükénéi kultúra
- pelaszgok (meghóditott helyi lakosság)
- akháj társadalom :
- király (vanax)
- fövezér (lavagetasz)
- katonai arisztokrácia (bronzfegyverek)
- számukra kihasitott szántóterület (temenosz)
Érdekességnek: Ta-Mehu: Alsó-Egyiptom, a méh földje.
Magyar Szemle
Van egy görög szó, illetve egy archaikus tő, amiből a görög temenosz is származik, ez kiszakítást, elkerítést, szeparálást jelent. Ezek a temenoszok, vagyis a profán világtól elkülönített szent helyek megvoltak a klasszikus világban, és talán a bronzkorig visszavezethetők.
Alapítvány és birodalom
Az első ilyen bevándorlási hullám a sumér néppel kezdődött, ... Az El-Temen-An-Kit, a menny és föld alapkövének házát, Babilonban emelték.
The Sumerian city-state of Ur contained an enormous mountain temple, ... It was referred to as "E-temen-enki", the "foundation of heaven and earth"
The Ziggurat of Ur (sometimes called the "Great Ziggurat of Ur" : E-temen-nigur(u) = house foundation creates terror
Brick-stamps found at Mukayyar refer only to the temple of Nannar, god of the new moon, and his inscriptions give only the name of the tower E-temen-ni-il, "Temple whose foundation supported splendor".
Sum. temen, duburm túm, tum. Egypt. mħ "to fill; to be full" (A.Toth)
What is a temple?
This same temple is called the "foundation of the abyss" - temen abzu - and the "house of the abyss."
Pártus Birodalom magyarul
Öreg templom
Maragheh is one of Iran's most ancient cities having its roots in legends. In the past, its suburbs were used to build temples belonging to the religion of Mithraism.
PAL - templom
South Dravidian etymology : New query. Protoform: *pal·-i. Meaning: village. Tamil: pal·l·i. Meaning in Tamil: hamlet, herdsman's village, hermitage
Művészet
Az etruszk templom a görög minta alapján épült. Timpanon, egyiptomi oszlopsor... Viszont a belseje - 3 a magyar igazság alapon - 3 részre tagolódott. Ez idő tájt még a bramac cserép helyett a hasított fából készülttel borították a templomok, módosabb házak tetejét.
Szívesen festettek. Épületet, sirkamrát, szobrot.. Ábrázolásaik realisztikusnak mondottak, bár én láttam már Dalit megszégyenítő oroszlánábrázolást is etruszk sirban.
"..az etruszk nép... .. hatalma csúcspontján, az i. e. VI. században még a kialakulóban lévő Róma városát is meghódította, és akkoriban az etruszkok bizonyára úgy érezték, hogy képesek lesznek a többi itáliai nép leigázására is. Amikor ez nem sikerült, önmagukba zárkóztak, megpróbáltak ellenállni Róma egyeduralmának, és később, már római uralom alatt, továbbra is makacsul ragaszkodtak kultúrájukhoz, szokásaikhoz. ..Bár az etruszkokat ma sokan Itália őslakóinak tartják, és néppé válásukat az ún. Villanova-kultúra (az elnevezés a Villanova községben feltárt vaskori emlékek nyomán keletkezett) kereteibe helyezik, elterjedt vélemény, hogy nem tartoztak a régi italikus törzsek közé, hanem az i. e. IX. században érkeztek a félszigetre. ... ma sokan úgy gondolják, hogy
tengeren érkeztek a tirrén partokra. Hérodotosz azt állítja, hogy maguk az etruszkok őrzik azt a hagyományt, hogy a kis-ázsiai Lüdiából származnak. Hosszú
tengerparti hajóút után érkeztek meg a mai Toscanába, ahol letelepedtek, és ahonnan kiindulva meghódították a szomszédos Umbriát; "ma is ott élnek és
ott vannak városaik" - mondja Hérodotosz. Később dél felé is előrenyomultak, kiterjesztették hatalmukat Latium nagyobbik részére, és elfoglalták Közép-Itália egész nyugati, az Arno és a Tiberis közé eső sávját. I. e. 550 körül tovább terjeszkedtek déli irányba, Campania felé, majd északkeleten és keleten, a mai Milánótól Bolognáig létesítettek új településeket."
muvtori
Azért érdekes, hogy az "etruszkok bukása" után is igen visszafogottak voltak Róma urai az etruszkok irányába. Ha Róma ellen támadtak, akkor is kisebb volt a szankció, mint más népek esetén..
Milano (Mediolanum) pedig régi szerzők szerint magyar alapítású volt. Csak az avaros hangzású "Po" folyónév zavar engem... bár akkor még Padus volt.
Az etruszk istenek közük kiemelném Maris (Mars) nevét és Turan (Venus) nevét, valamint Apulu (Apollo) nevét, amelyről erdélyi várost neveztek el. (Apulum)
Róma etruszk alapításáról nem tudok, de nagyon gyanús, hogy hét dombra épült és hét királya volt... mint a magyarok szent száma.
Római kronológia:
http://enciklopedia.fazekas.hu/krono/romai.htm
..még szavak
Ke•awa•kapu = the (forbidden harbor)= Tiltott kikötő
'eleu = lively or active "'Eleu mai!" Look alive! = él
Haleiwa = House of the 'iwa bird = Az iwa madár hajléka
hea = where = hol
Heiau = temple = templom
hewa = mistake = hiba
honua = land, earth, world = hon, föld, világ
A koponya lehet "shell, vessel" (kupa) is. Az orvosi szóhasználatban TEMPLUM. A hawai nyelvben a "Heiau = temple = templom".
Templom
pestlúm, peeslúm `templum'
Erkundigung' = arm. harc ds.; ahd. forsca `Forschung, Frage' ist Postverbale zu forscōn `fragen, forschen'; lat. postulō `fordere' (Deminutiv vom Partiz. *posctos zu poscō);im Osk.-Umbr. ist *porscō zu *perscō umgebildet: umbr. persnimu Imper. Med. `precātor', dazu mit (Formans -(e)lo-) umbr. persklu, pesklu `supplicātiōne', ferner mars. pesco `sacrificum', und vom Partiz. *pes[c]to- aus: osk. pestlúm, peeslúm `templum', woraus messap. πενσκλεν `Bethaus'.
Menedék: asylum (a-cilum?)
A place of safety.
The protection, physical and legal, afforded by such a place.
A place of protection or restraint for one or more classes of the disadvantaged, especially the mentally ill.
A nyelvek többségében "asyl, azyl" alakot vesz fel. A sylon itt nem "vászon" jelentésű.
ETIMOLOGIA: anglés ’sylum < asylum (= asil) < llatí < grec asulon = asil, asulos cosa que no es pot confiscar, a+ (prefix negatiu) + sulon = dret de confiscar.
Etymology: Latin asylum "sanctuary" from Greek asylon "refuge". Asylos inviolable, from a- + sylon.
A görög világban a szentély (templom) jogosult volt menedéket (azilium) adni bárki üldözöttnek. Tilos volt oda fegyvereseknek behatolni és a keresett személyt elfogni. Persze, az élelmiszer bevitelt megakadályozhatták a hatalom emberei.. Ergo: a temp-lum (pest-lum) volt egyuttal egy asy-lum.
De akkor mi a Sy-Lum ?! Valaminek a kapuja? Sy-, Zi-, Ci- ? Tested a templomom? Az "A-" (A-sylum) vajon görög fosztóképző, vagy arab plural? A-sylum > letartóztatás nélkül?
Temple
The word temple (which dates to about the 6th century BCE), despite the specific set of meanings associated with the religion of the ancient Rome, has now become quite widely used to describe a house of worship for any number of religions and is even used for time periods prior to the Romans.
/The Jerusalem temples were called Beit Hamikdash, the Holy House or more commonly, Beth El (the House of God)or Beth Yahweh (the House of Yahweh)/. (O.Pers. "mehean=temple" /mithriana/)
Chuvash or Tatar etymology of words errroneously considered to be ... képző egyaránt képez névszóból és igéből igét, pl. lüm 'név'
Vietnamese: lúm đồng tiền. Hungarian: gödröcske (arcon)
Sumerian etymology for what ...... lųm: a small pot. 'to drink'; lum,
Niger: farm = tanya? = a-lúm; e-la:m
A church is called a "kenisiya" in Hebrew, and sounds very much like the Hebrew word for "entrance", which is "kenisa". The word for "mosque" is "misgad". (Születés?)
Latin
Capitolium, ii, kn. [caput] főtemplom vagy templomvár, a melyben Jupiter, Juno és Minerva templomai együtt voltak. Ilyen létezett eredetileg minden őslatin városban és későbben római szokás szerint minden telepvárosban is;
Svédek
"Uppsaláéban a magyarkeresztes (gömbkeresztes) országalmát látjuk. A középkori eredetű södertaeljei templom sarkain pedig ugyanaz van még ma is és a világ négy tája felé mutat."
Skótok
A következő néhány szó közvetlenül eredeztethető a latin nyelvből. Ilyen a Peacadh (bűn), a Sgriobtuir (Szentírás, Biblia), a Faosaid (hitvallás, gyónás), az aoibhrinn (adományok tömege), a Caisg (húsvét), a Calainn (új év napja), a Nollaig (karácsony), a Diseart (remetelak), az Eaglais (templom), a Sagart (pap), a Pearsa vagy Pearsoin (lelkész, plébános), a Reilig (temetkezési hely) vagy az Ifrionn (pokol). Érdekes a "kutya", ami latinul "Canis" , Skóciában pedig az igen rövid és ezért igen humoros "Cu" nevet kapta. Mintha csak tokárok lennének..
Mongol szótár:
templom = süm: temple [OM süme, cp. Eve saman shaman, Jap sumeragi emperor]
pokol = tam: hell [OM tamu, cp. Skt tamas darkness]
ég = tenger: heaven [cp. Tabgach *tenggirin (ch'i-lien), Sien-Pi tenkirin, Hsiung-Nu chengli (Doerfer 1992, 46), Chi tien]
Lébény
Nyugat-Európában a 11. és a 12. század művészeti stílusát nevezzük román stílusnak. A tömör formák, vaskosabb arányok, egyszerűbb kompozíciók jellemzik. Az épületek szerkezete, miként a lébényi Szent Jakab templomé is, világosan tagolt.A két kapu hordozza a legjelentősebb díszítést. Ennek a kaputípusnak rézsűs, bélletes megoldása Esztergomra megy vissza, itt azonban már erőteljesebb a normann eredetű pálcadísz, s gazdagon szétterül az antik eredetű akantuszlevél.
Jáki templom
Az ornamentikára a normann pálcadísz és a lombard állatábrázolások voltak jellemzõk.
Őriszentpéter
Kőkeretén kívül pálcadísz, belül palmettaminta volt látható. A jákiakhoz hasonló ívmezejében az Isten Bárányát (Agnus Dei) két sárkány vette közre. A nyugati homlokzaton ötszintes keskeny torony emelkedett, melyet ívsoros párkány koronázott. Legfelső emeletén középoszlopos román ikerablakok tekintettek a négy égtáj felé.
Szentpál
A Múzeum szóban forgó faragványain a következő normann díszítések fordulnak elő: a magyarszentpáli oszlopfő henger-rovata, az oltár-előlap lapos szögfej-sora, a keresztelőmedence gyémántmetszésre emlékeztető, síkba fordított, kettős tört pálcadísze. Ezekhez járul a kolozsi oszlopfő részben sakktábla módjára elhelyezett gyöngysora. A felsorolt motívumok a hengerrovat kivételével tudomásom szerint az egész Kárpát-medencében egyedülállnak s teljesen azonosan sehol nem találhatók. A lapos szögfejnek és a tört pálcadísznek a szamosfalvi példával megegyező formában való, gyémántmetszésszerű alkalmazását együtt találjuk meg a normandiai Beaumais XII. századi főkapujának orommezején. A félköríves lezáródás külső szélét a magyarszentpáli oltár-előlap dísze szegélyezi. Belül, mellette párhuzamosan kötélfonás fut. Ezután ugyancsak lapos háromsoros szögfejsor következik. Az orommezőben ötsoros, lapos szögfejdísz négyzetbe illesztett rozettákkal tarkítva jelenik meg. A szemöldökkövet sakktábladísz és a szamosfalvi keresztelőmedence ékítménye borítja.31 Látjuk tehát, hogy Múzeumunk faragványain a normann motívumok, durvább kivitelüket nem tekintve, a maguk teljes tisztaságában maradtak fenn.
A kos jegyében. - Aries
A pylon az ókori egyiptomi templom kapuja. Mivel a bejárat feltehetően sötét volt, így a tem- szócskát elétették. Lett belőle tempülon, amely mára "temple, templom" szóvá módosult.
A templomok egy sajátos formája a rotunda, az un. körtemplom. Elterjedése Közép-Európában az első ezredforduló +/- 150 évre datálható. Alakja után (KÖR/ circle) keletkezett a kirchen (templom) elnevezés. A Kaukázus és Khorezm tájain is előfordul rotunda. Pécs nevét is egyesek a "fünfkirchen= 5 templom" szóból eredeztetik. Kirch: From Middle High German kirche, from Old High German chirihha, an early borrowing from Ancient Greek kuriakón. Compare Dutch kerk, English church.
Church in the ring: Old English cirice, circe "church, public place of worship; Christians collectively," from Proto-Germanic *kirika (source also of Old Saxon kirika, Old Norse kirkja, Old Frisian zerke, Middle Dutch kerke, Dutch kerk, Old High German kirihha, German Kirche). KYR a görögben ÚR jelentésű. Az istana ura pedig a kyristana? A kristana az karmolt, karistolt?
Temple: Canary: almogaren. Shelluh: talmogaren. Old Persian ayadana "temple".
Pesti István 2012 május
Nyitóoldal