Pénz és arany

A gyűrű

Gyűrű kúra: Évezredek óta, gyakorlatilag minden népnél viselt ékszer.

Turkish RING:

yüzük, halka, çember, hale, ayla, ring, gösteri alanı, pist, bahis oynanan yer, kartel, tröst, çete, klik, çıkar grubu, çan sesi, zil sesi, telefon sesi, çalma sesi, etki, izlenim 
Hoop: çember, daire, halka, kasnak, yüzük, pota

Kínai RING:

Trad. Simp. Pinyin English
戒子  jiè zi {cie} ring
觼  jué {cse} buckle; clasp; ring
籃圈 篮圈 lán quān {lán csvan} ring; hoop
圈  quān {csvan} circle; ring; loop
圈子  quān zi  circle; ring
/Hold: chan {csán(qán?)}, yué {jüe}, liang {leán}; Nap: ri {ü}, yang {já}; Méz: mí {mí}; House: fáng {fá}, fáng wü {fá ú}, Felső kar: báng {pán}; Szárny: chi {csű}; Karom: zhua {csvá}; Fal: yuán {juán}; Koporsó: guán {kuen}/

Finn GYŰRŰ:: lenkki (fn) ; sormus (fn)  ; renkaat (fn) (sport)

Lengyel GYŰRŰ:: pierścień ; pierścionek
 ; jegygyűrű  obrączka; körgyűrű  obwodnica ; tömítőgyűrű  uszczelka

Latin GYŰRŰ:: †anularius, … 3 ft larium i kn gyűrű adományozása … ||anuloculter, … tri hn anulusculter gyűrű v karika alaku kés … 1. anulus, … anulus i hn anus 1 gyűrű jus anulorum lovagi … ungulus, … sz unguis: 1. köröm 2. gyűrű

Görög RING:: δαχτυλίδι, δακτύλιος, δακτυλίδι, παλαίστρα, συμμορία, χαλκάς

Spanyol GYŰRŰ:

gyűrű  {főnév}  anillo (h)
gyűrű (karika)  {főnév}  argolla (n)
gyűrű (karika)  {főnév}  aro (h)
gyűrű (karika)  {főnév}  cerco (h)
gyűrű (ékköves)  {főnév}  cintillo (h)
gyűrű  {főnév}  sortija (n)
gyűrű  nép.  {főnév}  tumbaga (n)
gyűrű (virágzat)  növ.  {főnév}  verticilo (h)
gyűrű alakú  {melléknév}  anular
gyűrű alakú  {melléknév}  anuloso (, -a)
gyűrű alakúra formál  {ige}  anillar
gyűrűs (alakra)  {melléknév}  anular
gyűrűs  {melléknév}  anuloso (, -a)

Japán RING:  enjin, ringu, wa
Dán RING: ringe (rike!!)
Holland RING: wal, beugel, ring
Olasz RING: circolo, sonare il campanello, anello, campanello
Portugál RING: anel
Szlovák GYŰRŰ: (és az oborok); prsteň ; aranygyűrű zlatý prsteň ; jegygyűrű obrúčka (snubná); snubný prsteň ; karikagyűrű obrúčka (snubná)

Tanuljunk héberül!
(NEH-zem zah-HAHV beh-AHF khah-ZEER) - a golden nose ring in the snout of a pig.
Fantáziaregény címe - Swedish: Härskarringen, Hebrew: Sar ha-Tabbaot, Armenian Pahapannērë, Dutch: In de Ban van de Ring.
gyűrű: noun (jewelry) = taba'at (טבעת)
kéz : yad
Esküt tettek:
The word jury derives from (Norman) French, "juré (sworn)". Juries are most common in common law adversarial-system jurisdictions. In the modern system, juries act as triers of fact, while judges act as triers of law.

Örmény Gyűrű

Ring in Armenian is called: MADANEY and pronounced as Stanley.
Zólyomi nyelvén: ring = har giri; Akk. kamkammatu "ring". See ETCSL: har=ring.

Kurd nemzeti színek
Szanszkrit: kuNDala = coil of rope, ring

Assyr - Insabtu = esagta = Ezaktho = ring
Kurd: garzik گهرزک = ring; tawq تــهوق ring; ~ a sar تــهوقــهســهر top of the head: head: ba ~ i sarîawa on top of his head.

Orosz GYŰRŰ:

gyűrű кольцо
gyűrűsujj безымянный палец
jegygyűrű кольцо обручальное, обручальное кольцо
Sanskrit gyűrű
candraka m. the moon Ma1lav. v , 7 (ifc. f. %{ikA}) ; a circle or ring shaped like the moon S3is3. v , 40 ; a spot similar to the moon 
hArikaNTha mfn. (fr. %{hArin} + %{k-}) `" having a charming throat (i.e. voice) "' , and `" having a string of pearls round the neck "' Va1s. ; m. `" having a ring on the throat "
karNaka m. (ifc. f. %{A}) a prominence or handle or projection on the side or sides (of a vessel &c.) , a tendril S3Br. Ka1tyS3r. ; a rime , ring Car. ;
khAdi m. (f.?) a brooch , ring (worn on the hands or feet by the Maruts)

Bulgár RING:


халка, пръстен; обръч (за гимнастика); бот. годишен пръстен; wedding ~ венчален пръстен, халка; ear-~s обици; arm ~ гривна, която се носи над лакътя; napkin ~ халка за салфетка; split ~ халка за ключове;
2. кръг (около очите и пр.; от пушек и пр.); /krug-krug, mondja a holló/
3. циркова арена, манеж; боксов ринг; the R. бокс;
4.the ~ заградено място за наддаване, за оглеждане на конете при конни състезания; професионални играчи на конни състезания;
5.търг. картел; фин. обединение на финансисти за съвместен контрол на пазара; разг. клика, банда; a dring ~ наркобанда;
6. ам. състезание, съревнование, борба (особ. полит.); to toss o.’s hat in the ~ публично обявявам кандидатурата си;
7. тех. фланец;
8. хим. ядро, пръстен, затворена верига (на атоми);

ring (n.)
O.E. hring "circular band," from P.Gmc. *khrengaz (cf. O.N. hringr, O.Fris. hring, Ger. Ring), lit. "something curved," from PIE base *(s)ker- "to turn, bend" (cf. L. curvus "bent, curved," crispus "curly;" O.C.S. kragu "circle," and perhaps Gk. kirkos "ring," koronos "curved"). Meaning "place for prize fight and wrestling bouts" (early 14c.) is from the space in a circle of bystanders in which such contests were once held (ringside is attested from 1866). Meaning "combination of interested persons" is from 1829. The verb meaning "to make a circle around" is O.E. ymbhringan. The circus ringmaster is recorded from 1873. Tree ring is from 1670s; fairy ring is from 1620s. Nursery rhyme ring a ring a rosie, is attested in an American form (with a different ending) from c.1790. "The belief that the rhyme originated with the Great Plague is now almost universal, but has no evidence to support it and is almost certainly nonsense" {Oxford Dictionary of English Folklore}. This connection only dates to the 1960s.

Harang
In Milton, P. L. xi. 663.—O.F. harangue, 'an oration,... set speech, long tale;' Cot.   Cf. Span. arenga, Ital. aringa, arringa, an harangue.
The prefix ha- in F., and a- in Span. and Ital., are due to the G. h-, now dropped. Szent Pher-renc Anglo-F. renc, a ring of people

A kőbaltás ember - őskori "kartográfia"
Pavlov map (24000-25000 BC) Archaeological museum, Dolni Vestonice Czech republic

Nem újdonság, hogy az AVAR népet a szlávok OBORnak nevezték. Legfeljebb az nem tudatosult senkiben, hogy az OBOR "gyűrű". Pedig az avar ringek közismertek különben nálunk is és a Sassanida vidéken is. Akkor mi van a holló csőrében?
A holló gyűrűje?
Zalai-Gaál István, az MTA Régészeti Intézetének munkatársa az 1990-ben az Archaeológiai Értesítőben megjelent A neolitikus körárokrendszerek kutatása a Dél-Dunántúlon című tanulmányában megjegyzi, hogy A közép-európai vonaldíszes kerámia utódkultúráinak elterjedési területein szinte mindenhol nagyobb számban találtak árokrendszereket, körárkokat légifotózással (A-var ring?)

..mint írták.. - Fujian

Fujian after their kingdom was annexed by the State of Chu in 306 BC. Min is also the name of the main river in this area, but the ethnonym is probably earlier.Ezena területen Bu-i Soa hegyi területen (Wuyi Mnt.), a Min folyó forrásvidékén találunk függő koporsókat. /Bű hegy?/
Itt találjuk a hakka nép gyűrű szerű, földből épített erődházait is. Mivel a finneknek nem voltak királyaik, így jelentős vezéreik sem, (Bár a nevezetes "hakkapeliták" - "hakka pällä = üsd fejét" - itt voltak Buda visszavételénél!), akiket, mint nevezetes katonákat számon tart a világ

A kincs

Az arany

SÁRARANY

Apologize: Bár a SÁR véleményem szerint rokona a SÁRGA szónak, de nem szinonímája. Ugye, a "magyar" nyelvünkből táplálkoztak a turk nyelvek, ahol "szari" a "sárga". Ez még OK lenne. De a perzsa is a "magyar" másolata, s ott a "zárk" inkább a "sárga" és nem a "sár" módosulata. Vagyis már az ókorban is "sárga" volt a "sárga" őseinknél, s nem "sár".

Aranymosók
"A szép sárga aranyport, a sáraranyat ha kihűlt, babszem nagyságú golyókba gyúrták össze s úgy rakták el az aranygyűjtő szelencébe."

Rímekben

"Uramra könnyen ráismer bárki:
Fehér lovának csíkja ében,
Zöld zsinór selyem lovának farkán,
Sárarany kantár lova fejében,
Derekán drága ékköves kardja,
Kardját nem adja tízezerért sem..."

A fejlődés legközelebbi állomása a sárga (vagy a sárga és zöld együtt). Sárga szavunk ótörök eredetű, jelentése: fehér, sápadt. Régebbi formája a "sár" és "sárig", melyekkel csak régi szövegekben, népdalokban tálálkozhatunk (pl.: sárarany, sárhajú, sárig virág, sárfehér). A sárga mellékjelentése: világos, a fehérhez közeli szín.

Aranybánya
Amikor már az összes kvarchomokot sikerült lemosnia, akkor a megmaradt anyag nem volt több egy-két ökölnyi tömegűnél.
Ez a fekete színű sárarany volt a napi termése az aranyásznak. Ezt aztán otthon egy edényben gyűjtötte, úgy, hogy vízben álljon. Általában néhány hétig, hónapig gyűjtögették otthon az aranyászok ezt a fekete masszát, és utána kezdték csak el a harmadik fokozatát az aranymosásnak, a foncsorítást, és az arany kiégetését. A fekete masszát, mint említettem általában hetekig, hónapokig tárolták víz alatt egy (általában tejes) kannában. Ha az aranyász jól végezte a dolgát, akkor ez az anyag szinte teljesen koromfekete volt, és a víz a felszínén még hónapok múltán is teljesen friss és iható volt.

"Ott virít a kiállítás fő helyén és a katalógus borítóján az én hatalmas, melegen vibráló nap-cinniám, csuda-égen, melynek vizében a tavaszi búzamező tükröződik, alant meg a sárarany, a hullámzó humusz.

Sárarany
A cím utal arra, hogy a paraszti erő, ha nem tud megfelelő cselekvésben kibontakozni, akkor tragédiába torkollik. Az arany a tehetségre, a sár a Magyarországi viszonyokra utal. Jelentése: a tehetség elkallódik.

Tomory Zsuzsa: Magyar királyság Európában a VIII.sz. előtt: A rózsa  fordított alakja fényt jelent (pl. sárarany = fényes arany), s előkelő helyet kap a Szent Erzsébet legendákban.

Kérdő jelek az arany útján

Tola

"Az idei év első hét hónapjában 82,40 tonna volt az orosz aranytermelés, 5,5 százalékkal kevesebb a tavalyi első héthavinál. Az aranybányák kitermelése 7,2 százalékkal esett vissza, 68,93 tonnára, közölték az orosz aranyiparosok egyesületében."

"Kínában tavaly óta már száztonnákban is lehet számolni. 2003-ban lépte ugyanis át a kínai aranytermelés a bűvös 200 tonnás határt. A Kínai Arany Egyesület, hivatalos angol nevén a China Gold Association (CGA) nyilvánosságra hozott adatai szerint egészen pontosan 200 tonna és 598 kilogramm volt 2003-ban a kínai aranytermelés."

"A legnagyobb aranytermelő az 1880-as évektől fogva Dél-Afrika volt, s innen származott a kínálat legalább 50 százaléka, sőt 1970-ben, a kitermelés csúcspontján – ez elérte az évi 1000 tonnát – a világtermelés 79 százalékát adták az ottani bányák. "

"A világ aranykínálata a World Gold Council (Arany Világtanács) adatai szerint 2005-ben 3859 tonna volt, a kereslet pedig ennél 105 tonnával kevesebb, 3754 tonna."

"Az összes termelés viszonylag stabilnak mondható, s az utóbbi évek átlagában úgy 2250 tonnára tehető, tavaly például 2444 tonna volt."

Elgondolkodtál már azon, hogy hová lett az évezredek során kibányászott rengeteg arany?Drábik is beszél erről.

Népek aranya:

Ékszer

Baktria aranya
Kelet kincseiből
Tillya tepe
Lost and found
Hunok után
Meroving kori fibula, Bécs
Sutton Hoo
Parthus csat A következő századokban a Kubántól a Dunáig elterjedt.
Egyiptom Ötvösmunka a XIX. dinasztia korából.
Egyiptom

Az aranyról jut eszembe..

Albánia (kaukázusi) neve a perzsáknál: Aran. Sajnos, a Kaukázusban az ARRAN általában EMBER jelentésű.

A Mór megtette kötelességét..

Aranyaka arayam, foreign land, wilderness, forest

Finally, "arany" is the pan-Hungarian word for "gold". So, Hungarians living in Austria and Croatia also say arany.

Arany különböző nyelven...

Avesta " Usehihstad VohuMano; haca gatvo zaranyokereto ('Up rises VohuMano from his golden throne')."
"...Yatha va erezato paiti, yatha va zaranyo paiti, yatha va kacid gaonanam ('Of silver, or gold, or any other kind'). The Amshaspand Vahman will give to the soul of the blessed one clothes embroidered with gold and a golden throne"

Avesta2 the Avestan word "zran-yah" and the Sanskrit "hran-yah", from which two words in Persian have been derived: ôdinaar" from "dran-yah" (meaning "money" or "gold", and "zar" from "zran-yah" (meaning "gold"),

Ukraina

Ukraina, lit. "border, frontier," from u- "at" + krai "edge." Ta Krai is a khum (commue) of Kamrieg District i Battambag Provice Malájföldön pedig Kuala Krai található Kelentan tartományban.

Krait (krīt) any of a genus (Bungarus) of SC and SE Asian elapine snakes that are generally black or dark brown with tan or yellow bands

Orosz In Russia, krais were historically vast territories located along the periphery of the country. Since the word "krai" also means "border" or "end", it is used to describe regions located along the economic and geographic periphery. The words Ukraine and Ukrainian incorporate "krai" within them.

Krait: kígyófajta (bungarus), amely Pakisztán, India, DK-Ázsia területén található. Hindu és urdu területen karait a neve.

Kisoroszország

THE IDEA IN THE WORD UKRAINE CONVEYS CONCEPTS OF " NO MAN'S LAND "
ukr U and KRAI    = BORDER and COUNTRY
KRAI  TO CUT  AREA  ZONE
ukr       RUS  ANCIENT NAME FOR UKRAINE taken up by MOSCOW or MOSCO or MUSCOVY
RUSIN  A SLAV
lat RUTHENI same
RUTHENIA  ancient NAME FOR UKRAINE and CURRENT NAME FOR WESTERN UKRAINE

Edge
A KRAI több jelentésű szó. Leggyakoribb azonban valaminek a széle, pereme. Pl. krai stola = az asztal széle, vagy krai sveta= a falu pereme.

Az első krimi
"Latin origin: 'corvidae', all raven-birds, e.g.:'corvus corax' E: 'raven', D: 'raaf', G: 'Kolkrabe', Swed.: 'korp'; 'corvus (corone) corone': E: 'carrion crow', D: 'zwarte krai', LS: 'Krai', G: 'Rabenkrähe', Swed.: 'swart kråka' etc..."

...és a RABONBÁN:
"The Modern Low Saxon words are _rave_ {'rQ:ve} ~ {'rQ:be} and _raav'_ {rQ:.v} ~ {rQ:f} ~ {ro:f}, going back to Old Saxon _hravan_; cf. Old Low Franconian _raven_ (> _raaf_), Old English _hræfn_ (> raven), Old German _raban_ ~ _rabo_ (> _Rabe_), Old Norse _hrafn_(~ _korpr_!), Gothic _hrabns_, < Germanic *_hrabna_."

Érdekességek:
Köröm, karom "the entry for noga says "ORIGIN: native {Slavic word}, with original meaning claw". (ak)Nogay tatárok egy fórumról:
"What is the Kurdish for "nail"? Slavic "noga" seems to be comparable with the Persian word for "nail" i.e. nâxon (nâkhon). "

...és a róka:
"Raka/(kéz) cognate with Slovene roka comes from PIE *uronkaH"

"Shapka (Russian (шáпкa), from the Russian language word for "hat") A Ushanka."

"Tsar also Czar, Tzar, Csar, and Zar (Russian: царь) (English pronunciation {zar">; Russian pronunciation is {ʦarʲ">) (Russian tsar from Latin Caesar "hairy") 1. (historical) Title of a Southern Slav ruler as in Bulgaria (913-1018, 1185-1422, and 1908-1946) and Serbia (1346-1371). 2. (historical) Title for the emperor of Russia from about 1547 to 1917, although the term after 1721 officially only referred to the Russian emperor's sovereignty over formerly independent states."

Krait
Bungarus fasciatus (Banded Krait). A kékes-fekete alapszínt arany sávok karéjozzák.
A bungarus kígyó kínai neve: "Bai Hua She". Az Indian Krait "Bungarus caeruleus".  ..én kerülném!
the Telugu word bungarum meaning gold, azaz a BUNGARUM szó az telugu nyelven ARANY jelentésű. A magyarok (echte) különösen vonzódtak a sárga fémhez. Ha követjük nyomaikat, leggyakrabban valami aranybánya mellett találunk rájuk.
Vajon a kereit nép neve kapcsolódik a kígyóhoz?...

Az aranygyapjú földjén

Tsango-Po után: PO1
泸: river in Jiangxi province
濼: river in Shandong province
Po2
婆: old woman; grandmother
Portugál nyelven: POR
pó f.:powder , dust

Könyv
Pátriával kapcsolatos fejtegetések. Asmän a mi védőnk... András akkor "ember" vagy "defender of patrimony" ?
Pon
Pon = gold

Protoform: *pon-

Meaning: gold; metal
Tamil: pon_
Meaning in Tamil: gold, metal, iron, wealth, ornament, beauty; pudendum muliebre
Tamil derivates: pon_n_an_ one who has gold, one precious like gold; pon_n_avan_ one precious
like gold; pon_mai colour of gold; por_pa beautifully, elegantly; por_pu beauty, decoration,
abundance; por_pi (-pp-, -tt-) to beautify, adorn; por_r_a golden, excellent

Malayalam: pon
Meaning in Malayalam: gold

Kannada: pon
Meaning in Kannada: gold, metal

Kodagu: ponn— (pom-, pon-)
Meaning in Kodagu: gold

Tulu: ponnu
Meaning in Tulu: gold

Kincslelet

Kincsek
A kincsek között 940-ből származó angolszász érmék is vannak. Ez megerősíti azt a feltevést, hogy a vikingeknek egyidejűleg voltak településeik a mai Írországban és Észak-Angliában is.

Szilágysomlyói gepida kincslelet, császárfibula, IV. sz. 2. fele (MNM)

Agilulf sisakja , langobard, 591-617 (Firenze, Bargello)

Tara-melltű, ír, VIII. sz. (Dublin)

Szt. István király kardja, viking, Gottland v. Jütland, X. sz. (Prága)

Tépe, avar fejedelmi sír, álcsat, VII. sz. közepe (MNM)

Nagyszentmiklósi kincs , 7. kancsó, avar, VII. sz.? (Bécs, Kunsthistorisches Museum)

Tiszabezdéd , tarsolylemez, magyar, IX-X. sz. (MNM)

„Nagy Károly” szablyája, magyar, X. sz. Bécs, Kunsthistorisches Museum, liliomos

Rakamazi hajfonatkorong, magyar, X. sz. 1. fele (MNM)

Fleur-de-lys? Minta a Palesztinából ismert 3 gömb, de látni napkeresztet is.

Keleti kereszt

Állatminta, Sutton-hoo. A magyar gyakran szerepel 2 állat között. Legyen az oroszlán, krolodil, kecske, kígyó, kacsacsőrű emlős..

liliomos tarsolylemez

torony

lombard vaskorona 7 szirmú virággal. Engem a hun diadémokra emlékeztet, s a gót ötvösmunkákra.

hun diadém Mint a csornai, csatári, de számos példány a Kárpátoktól keletre eső területről.

Atila kardja. A bécsiek nem becsülik..
A trón felett egy szárnyas nándi látható.

A pénz

Pénz és arany

Középkor

pensa (latin) = függelék, súly. A "pénz" szó ebből származik. Pensa auri (latin) = megmért arany. A penz, pensa az urduk felé megtalálható szó. A görög pénz: χρήμα, χρήματα, λεφτά, παραδάκι, παράς .

Érme: A nemesfém (ezüst, arany (réz, bronz))
- meghatározott súlyú és finomságú,
- közhitelű jelekkel ellátott (címer, képmás, stb.),
- pénzforgalmi célú,
- meghatározott névvel és névértékkel ellátott
- rendszerint előírt alakú darabja.

Pensa
A forrásokban sokat emlegetett pensa számítási egység csupán, eleinte 30, I. Bélától 40 dénár tett ki egy pensát. Pénz szavunk ottmaradt a Hindukush környékén... A Kaukázusban PERE=PÉNZ.

Money: Paisa (urdu)

Pénz, mely elgurult (fórum régebben)
Linguistic variants of paisa include poisha (Bengali: পয়সা, in Bangladesh) and baisa (Arabic: بيسة, in Oman). In India, Nepal and Pakistan, the paisa currently equals 1⁄100 of a rupee.
The word pesa as a reference to money in East African languages such as Swahili dates from (Medieval-era ).

PÉNZ

A föníciaiak ólom segítségével igen nagy hatásfokkal tudták előállítani az ezüstöt. (Asszír import) Hatalmas mennyiségű ezüst árasztotta el az i.e. 1.évezred elején Kisázsia fémpiacát. Mintegy alapot teremtve a pénz feltalálásához.(Egyes történészek a pénz lídiai eredete mellett kardoskodnak, mások megemlítik, hogy ezer évvel a lídek előtt már pecsétlenyomatot tartalmazó ezüst-darabok voltak forgalomban Babilonban.)
(Alexander del Mar: History of Precious Metals )

PÉNZ

Az első görög pénz, Aegina sziget ezüst érméje

A pénz története.

Pénz (gyártás) történet
sumer pénz
Pénz
Ezt a sírban talált lemezes öv-veretek, egy jellegzetes szárnyas, bronz csatkarika is alátámasztják, mivel ezek egyértelműen 7. század végi, 8. század eleji közép avar kori típusok.

Pere A herkun pénz az esetek zömében a "lóbarát" Philip makedon uralkodó pénzének utánzása. Az egyik oldalon valamilyen Zeus fej, a másik oldalon lovas ember.

Keleti keleti pénz
Figyeljük meg a fejéket! Számomra hasonlatos a "csornai" hun diadémhoz. Vagy a belső-ázsiai hunza nép mai népviseletéhez.

A makedonoknál angyalka.
Ismétlés A sisakon kígyóábrázolás. Makedon. ALEXANDPOY. Olvasták el a feliratot. Afrikában a sikeres törzsi gyógyító emberek az ORK-OY.

Keleti kelta A lovas kezében mintha a későbbi "liliom" előképe lenne...


Görög érmék:
Pénzérme, Athen
NUMMI
Numidia után Pecunia
Pecunia - pénzvilág
wiki
Etymology of the Latin word pecunia. the Latin word pecunia (money; property). derived from the Proto-Indo-European root *peku- ..Cognate with Italian pecora, Germanic fehu
Idegen fórum
The origin of the Romanian word bani (money, plural) is officially unknown.
The currency of Macau is called the pataca

Makao
The name "pataca" was derived from the then popular silver coin in Asia, the Mexican peso (eight reales), known in Portuguese as the pataca mexicana

A valuta nevének eredete tán Kínában YUE-AN, az USA-ban TOLAR...?

Valuták
Peso Many Spanish speaking countries Spanish: "Weight"

Feherü varu rea menu...
pecoro m. (plural pecori)
1.ram (male sheep)
2.servile and passive man; sheep
Synonyms(ram): montone

From Germanic *fehu, from Proto-Indo-European *peḱu- (livestock, domestic animals). Germanic cognates include Old Frisian fia, Old Saxon fehu ‘cattle, property’ (Dutch vee), Old High German fihu (German Vieh), Old Norse fé (Swedish fä),

Természetesen ezek a szavak marha, birka jelentésűek, s közük sincs a sino-korean paek=fehér szóhoz.

Csónak - Minden út Rómába vezet

kayık, sandal, tekne, bot, gemi, filika, kayık tabak (török nyelv)

Çanak kalesi 'pot fortress' medin, meidin = ezüstpénz, a "para" egyik neve

Nummi

The start of what is viewed as Byzantine currency by numismatics began with the monetary reform of Anastasius in 498, who reformed the late Roman Empire coinage system which consisted of the gold solidus and the bronze nummi. The nummi was an extremely small bronze coin (about 8-10mm), which were inconvient because a large number of them were required even for small transactions. The new bronze coins were made up of multiples of this coin such as the 40 nummi, 20 nummi, 10 nummi, and 5 nummi coins (other denominations were occasionally produced). The obverse (front) of these coins featured a highly stylized portrait of the emperor while the reverse (back) featured the value of the denomination represented according to the Greek numbering system (M=40,K=20,I=10,E=5). Silver coins were rarely produced.

Anasztaziusz 498-ban pénzügyi reformra kényszerült. Az addig használt római solidus (arany) és nunni (bronz) pénz külsőségében módosult. Bevezette a legkisebb váltópénz, a nunni többszörös értékeit képviselő pénzeket, így a 40, 20, 10 és 5 nunni értékű bronzpénzt. Az előlapon az uralkodó képével, a hátlapon az értékével. (M=40,K=20,I=10,E=5) Mivel a Balkán környékén kevés volt az ezüstbánya, Bizáncban ritka lett az ezüstpénz veretés.

Numizmatika - NUMber one

A numizmatika elnevezés a görög eredetű 'nummos' szóból származik. Onnan került át a latinba, miként azt a 2. században élt grammatikus, Sextus Pompeius Festus is feljegyezte. Mindkét nyelvben a forgalomban lévő törvényes pénzt jelentette. Paulus Diaconus, a Nagy Károly udvarában élt történetíró a latin nummus szót a görög nomisma szóból eredezteti, ugyancsak pénz jelentéssel.

Numidia és a berber oroszlán:

Contrary to some sources, the Berbers/Imazighen (the Amazighs) were not called barbarians by the Greeks or Romans. The Berbers were known as Libyans (Λίβυες or Λίβυοι) or Mazyes (Μάζυες or Μάξυες; Mazaces in Latin) to the ancient Greeks. They were known under many other names to the Romans as Numidians, Mauri and Moors.

Hóman

Pensa A forrásokban sokat emlegetett pensa számítási egység csupán, eleinte 30, I. Bélától 40 dénár tett ki egy pensát.Pénz szavunk ottmaradt a Hindukush környékén... A Kaukázusban PERE=PÉNZ.

Money: Paisa (urdu)
A solidust 324-től 1453-ig, Bizánc bukásáig azonos minőségben 4,55g tiszta aranyból készítették.
Magyarországon 1325 óta vertek aranypénzt a firenzeivel megegyező 3,52g súllyal (akkora volt, mint egy mai - 2003-as - ötforintos). Olyannyira kedvelt pénz lett, hogy más államok mintául és mértékül használták a magyar forintot. Mint magyar jelkép, Szent László is szerepelt rajta. Csehországban (1526), Bécsben (1528), Grazban (1534), Linzben (1538). Skandináviában "ungarsk gylden", Németalföldön "hongaarske dukaat", Felső-Itáliában "ongaro" hitelnévvel készült. Sok helyen szerepelt az érmefeliratban a valorhung. (magyar érték szerint) hivatkozás. A német lovagrend változatlan formában verette.

Nálunk dénárokat (nummi) és obulusokat, vagyis féldénárokat használtak. Minőségük, vagyis ezüsttartalmuk eleinte magas, később egyre romlik. II. András alatt az emberek már jobban szerették a friesachi dénárokat, amiket a király pénzével ellentétben nem kellett évente beváltani.

Az Árpád-ház uralkodása alatt több, mint 349 féle pénz létezett. Ennyit leírni fölösleges. Ráadásul keltezésük sem egyértelmű, mert évszám csak sokkal később, 1499-ben jelenik meg a magyar érméken.

Crescit amor nummi quantum ipsa pecunia crescit.=Nô a pénzszeretet a növekvô pénzzel arányban

Etruszk jelvarázs
A pénz
A magyar „pénz” szó eredete egyelőre vitatott, talán szláv eredetű (a cseh peníze vagy a lengyel pieniądz is hasonló hangzású), de az angol penny szó pence formájához is köze lehet

A pénz szó görög megfelelője a νόμισμα (nomiszma vagy numiszma), amely a νομίζω (nomizo, azaz „gondolni”) és νόμος (nomosz , azaz „törvény”) szóból ered.

A rómaiak, mint mindent ami görög, a pénz használatát is átvették tőlük, az első denariusokat i. e. 269-ben verték Rómában. Érdekessége abban állt, hogy az érmék hátoldalára Héra római megfelelőjének (Juno Moneta) a „vezetéknevét” (Moneta) verték.

Pecunia
money definition translation in Norwegian is: penger
money definition translation in Swedish is: pengar
money definition translation in Danish is: penge
money definition translation in Dutch is: geld
money definition translation in Spanish is: dinero
money definition translation in Italian is: soldi
Chinese Money is called Renminbi (RMB) (means "People's Currency").

Pénz

Albanian -> paraja
Arabic -> مال
Bengali -> অর্থ
Bulgarian -> пари
Czech -> peníze
Mandarin Chinese -> 貨幣
French -> la monnaie / l'argent
German -> Geld
Greek -> χρήμα
Dutch -> geld
Danish -> penge
Swedish -> pengar
Norwegian -> penger
Finnish -> raha
Estonian -> raha
Lithuanian -> pinigai
Latvian -> nauda
Polish -> pieniądz
Icelandic -> peningar
Italian -> denaro
Macedonian -> пари
Hungarian -> pénz
Croatian -> novac
Hebrew -> כסף
Portuguese -> dinheiro
Romanian -> bani
Serbian -> новац
Slovak -> peniaze
Slovenian -> denar
Farsi -> پول
Mongolian -> мөнгө
Korean -> 돈
Georgian -> ფული
Hindi -> पैसा
Japanese -> 貨幣
Kazakh -> ақша
Russian -> деньги
Vietnamese -> tiền
Turkish -> para
Tamil -> பணம்
Thai -> เงินตรา
Tagalog -> salapi


Az évszám lekopott..

Uralkodók fényképe

Pénz anno M A felirat dacára az "M" nem évszám, nem is "magyar", hanem a 40 rövidítése. Annyit jelent, hogy az érme egyenlő 40 Nummiával. Vagyis 40 MÓR pénzzel.


Az első cár
Az "anno" még érthető nekem... ..sőt az "anno XII" is... latin-görög egyveleg Korai mórok ?
The "M" is Greek for 40 (nummiae), the value of the coin.
Móric pénzén is: BYZANTINE, Maurice, 582-602
Nummi: hogyan juthat el Dunaújváros felől indulva Finnország Nummi településéig

Nummi

A némo levente νέμω (nemo) "to keep, to hold, to watch".
Az avarok pénze
Az Avar Birodalom átvette a Hun Birodalom pénznyomó eszközeit, és hasonló érméket verettek, mint Ethele (magyar), Etzil (német) és Attila(?) király..
A legkeletibb őrállomás a Barcaságból kivezető szorosokig terjedt, I. Chosrau perzsa király (531–579) aranypénze csak az avarokkal juthatott Brassó környékére. (Román oldalról: "Kush-rau= Fekete víz".)

A Maros északi túlpartján Sajtényban Heraclius solidusa hasonlóan rangos, ismét a déli parton Nagyszentmiklóson Heraclius–Heraclius Constantinus ezüstpénze egyszerűbb temetkezésekről vall.

a Korond-Firtosváralján 1831-ben talált aranypénzlelet (237 db, avagy több mint „300” – nyilvánvalóan túlzott hírek szerint „5000”). A nemzedékeken át összeharácsolt pénzkincs legkésőbbi érmei, Heraclius és Heraclius Constantinus 625 körül vert solidusai a kincs elrejtését és tulajdonosa pusztulását vagy elmenekülését 630 körülre rögzítik. Egyben szintén fontos adat arra nézve, hogy az erdélyi korai avar központ valóban a Kis-Küküllő völgyében lehetett.

Az avar birodalom belsejében is érzékelhető az átalakulás. Számos, a 7. század megelőző éveiben használt korai avar temető megszűnik, és legalább ugyanannyi újat nyitnak – bár a folyamatosan használtak is számottevőek. Korábban ismeretlen, új fejedelmi központok keletkeznek (Ozora-Tótipuszta, Igar), új katonai kíséret tűnik fel (Dunaújváros 1908, Iváncsa, Szeged-Átokháza stb.). Régészetileg (az elsődleges, területi és helyváltoztatásokon túlmutató) ismertetőjegye a jövevények új fegyverzete (hajlott pengéjű egyélű szablyák, széles lemezű szimmetrikus íjak), viselete (férfiak: ún. „lemezes” övdíszek, négyszögletes övdíszek ázsiai szalagfonatmintával és üvegberakásokkal – egyáltalán, új rendszerű fegyverövek, valamint két hosszú varkocs viseletére utaló varkocsszorítók; {173.} nők: új fülbevaló- és gyöngytípusok, mell- és válldíszítő kettős korongboglárok), lószerszáma (oldalpálcás zablák, kemény talpú csizma viseletére utaló lapos talpú kengyelek, kantárrózsák – falerák – használata) az egész avar birodalomban. Csupa olyasmi, aminek 675 előtt még előképei sincsenek. Mindezekhez korábban nem ismert temetkezési rítusok, tájolás, újfajta temetőszerkezet járulnak mint az átalakulás lényegének legjobb tükrözői. A leletcsoportot kezdetben IV. Konstantin korai aranyai, majd 675–720 között sírobulusként használt „blankok”, aranylemezből kivágott pénzutánzatok keltezik.

Ilyenek Erdélyben Székelyudvarhely környékén kerültek elő. Az egyik II. Constans vagy IV. Constantinus arany semissise, a másik IV. Constantinus „obulus méretre” körülnyírt, 674–681 közt vert solidusa – nyilván mindkettő 675–680 körüli temetkezésből származik. A korszak temetkezései a neolit telephalomba beleásott óbesenyői lovas férfi és női sírok is, az előbbit az új férfidivatra jellemző kis gömböcskés ezüst fülbevaló, az utóbbit az új jövevények közt gyakori keresztények jelképe, a füles bronzkereszt (alakja olyan, mint a Tolna megyei, görög feliratos, egykorú závodi kereszté) kapcsolja ide. A valószínűleg többlépcsős bevándorlásra és Közép-Ázsiáig visszanyúló hátterére Abd al-Malik omajjida kalifa Ófutakon lelt aranydénárjából lehet következtetni (685–705).

http://www.smmi.hu/publikaciok/regeszet/1992/bardos.pdf

Persze, nem csak pénzek kerültek elő "avar" sirokból. Pl a Zamárdi "avar" temetőben talált "kopt tál" (alján bizánci kereszttel) hasonmásai megtalálhatóak az itáliai longobárd temetőkben.

A 29 itáliai "kopt" bronzedény közül 16 azonos típust képvisel. (Brescia, castel Trosino, Cividale, Montale, Nocera Umbra, Parma, Reggio Emilia stb) Anglia VII.sz.-i angolszász temetőiből, valamint Nubiából, Németországból, Franciaországból, Hollandiából, Svájcból, Spanyolországból, Dalmáciából, Belgiumból és Ukrajnából. ..és természetesen Egyiptomból.

Pénz pár nyelven: (Money):

Arab: Maal, amwaal = Angol: Money (Money, cash = نقود Nuquud );
Kopt: kwr = measure or quantity of money;
Pashto: pese = money; (többi iráni, finnugor, mongol, turk stb nem is hasonlít!) ;
Latin: pĕcūnia = money; Wenedyk: pieniądze = money;
feroian: peningur; norvegian: penger;  suedés: pengar;  danés: penge;
indi : pæsā; Ordo :pæsâ; Marati : paisā; Concani :  paisa; Sindi : paisā; Bengali: pôysā;
Assamés: pa'ičʰā; Punjabi: pæsā; Gojarati: paiso;
Polonés: pieniądze; sorabe: pjenjeze; bas sorabe: pjenjezy; naut chèc: peníze; eslovac :      peniaze;

Érdekességnek: A föníciai találmány

Róma istenei

Megvolt minden családnak, háznak is a maga külön védelmezője. A családi vagyont (latinul: penus) a Penates háziistenek segítenek őrizni. A homályos etimológiájú Lar istenek viszont, mint az ősök szellemeinek reprezentánsai, a családi házban élő személyek egészségéről gondoskodnak. Igen ősi, még matriarchális vallási képzetek uralmának korára visszanyúló elképzelés a Lar-istennek közös anyjáról is tudni vélt: ez volt Acca Larentia, a család (korábban:a nemzetség) legtávolibb ősanyját megszemélyesítő és ebben a minőségében védelmet nyújtó istennő. A Penates és Lar istenek jelenlétét jelképező szobrok, képek, tárgyak, jelvények minden ház bejáratánál láthatók voltak.

Pinz

The word is the combination of "Pinto" which is a popular bean from the Latin American Region, and "Garbanzo" is it's Middle Eastern counterpart.

NUORO. Verra inaugurata oggi alle 10 nella ex casa Asl di via Ferracciu la mostra-esibizione "Pinzos" (indumenti, in italiano), un viaggio attraverso i costumi della Sardegna e la loro realizzazione, promossa da assessorato comunale alla cultura, Camera di commercio e Isre.

Pinz településnevekben.

Költemény: S'imbustu

tenes a fama unu pinzos
bestilu a mudas, e boffa

Chie su pannu hat leadu
non gîghiat s'oju puntu,
capazze fit cant'e cantu.

Bulzi (in sardo Bultzi) è un comune di 634 abitanti della provincia di Sassari. Si trova nella regione storica dell'Anglona.

Vocabulary
chaffinch pinzón
chalkboard pizarra
nip aperitivo, pellizcar, pizcar
nipple pezón
pencil lápiz, lapiz
pinch pizcar, apuro
slate abusar, pizarra
whit pizca
blackboard pizarra

Sardinian (Sardu or Saldu in Sardinian and Sardo in Italian) Sardo (also known as Sardu, Saldu, or Sa Limba) is is the main language spoken on the island of Sardinia, Italy. (Afrikában pedig ismert a Se-Tswana.)
Nuoro voc.
Szárd - Olasz - Magyar

ůngra = unghia = köröm, karom
tůmba= tomba = sir, kripta
tue = tu = te
tŕula = tavola = asztal
sirbňne = cinghiale = vaddisznó
sčmene = seme = mag, ivadék
sŕpadu = sabato = szombat
růvu = rovo = tüskebokor
růnda = ronda = őrjárat
rěvu = fiume = folyó
půddu = pollo = csirke
půdda = gallina = tyúk
Perdču = Per Dio! = Az istenért
papiru = carta = papír
nůra = nuora = menye vkinek
madůru = maturo = érett
istůrridu = starnuto = tüsszent
běda = vita = bűnözés, élet
appu = ho = burok


Finnugor nyelvészet


Coin
Valaha Coinos macedon király nevéből eredeztették.
c.1300, "a wedge," from Old French coing (12c.) "a wedge; stamp; piece of money; corner, angle," from Latin cuneus "a wedge." The die for stamping metal was wedge-shaped, and the English word came to mean "thing stamped, a piece of money" by late 14c. (a sense that already had developed in French). Cf. quoin, which split off from this word 16c. Modern French coin is "corner, angle, nook."

1670s, "wedge shaped," from French cunéiforme (16c.), from Latin cuneus "a wedge, wedge-shaped thing," of unknown origin, + French -forme (see form (n.)). /A hercun nép pénz vert macedon mintára./

Pesti István 2010 november


Módosítva: 2012 nov. 3.
Nyitóoldal