Planéták

Planet: From the Greek "Planasthai" for "to wander."

Vénusz

A szerelmesek bolygója
Hajnalcsillag
A bolygó neve a Vénusz valamilyen variációja. Eltérések:
Mongol: буд bud
Slavic: Venera
Welsh: Gwener
Ji̍t-gí: 金星 (きんせ い, kinsei), ヴィーナス bi-nasu
Hindi: प्रेम और सौंदर्य की देवी prem aur saundarya kī devī (1), शुक्र ग्रह shukra graha
Telugu: శుక్రుడు SukruDu
Hi-lia̍p-gú: Αφροδίτη
Má-lâi-gú: Zuhrah (2)
Armenian: Վեներա (hy) Venera, Արուսյակ (hy) Arusyak
Basque: Artizar
Crimean Tatar: Çolpan
West Frisian: Fenus
Scottish Gaelic: Ribhinn
Quechua: Ch'aska
O̍at-lâm-gú: Sao Kim
Persian: ناهید (fa) nâhid
Mongolian: Сугар (mn) Sugar
Nahuatl: Citlālpōl
Navajo: Biinis
Korean: 금성 (ko) (Geumseong) (金星 (ko))
Kurdish: Gelawêj



.. the planet Venus was Friggjarstjarna 'Frigg's star'.
Hokan: Salinan: San Antonio mása-lak ‘morning star’ (cf. Jicaque laksak ‘sun,’ a compound in which lak = ‘glo glow’ and sak = ‘sun’).

A fantázia világából - szinesítésnek.
A Vénusz mozgását alaposan megfigyelték Mexikó, India, Perzsia és Babilon ősi csillagászai. A bolygók kultuszához mindkét féltekén templom-csillagvizsgálókat építettek. Babilonban a Vénusz bolygót megkülönböztették a többi bolygótól, és egy SZENTHÁROMSÁG részeként imádták: Ezt a Vénusz, a Hold és a Nap alkotta. Etriász lett a babilóni SZENTHÁROMSÁG az időszámításunk előtti XIV. században. Egyiptomban ezek megfelelői: Ozirisz, Ízisz és Hórusz. Macrobius leírja (Oeuvres), hogy a Vénusz bolygó ünnepeit tavasszal tartották: "Őseink áprilisi havát Vénusznak szentelték".
A világűr sara
"Rombolás és pusztulás következett. Szurok és valami ragacsos anyag hullott az égből, amiben megfulladtak az emberek". A Midrás számos szövege azt állítja, hogy olaj és forró kövek zúdultak Egyiptomra. "Az egyiptomiak nem eresztették szabadon Ízráel fiait, ezért Ő napthát zúdított rájuk, melytől égő hólyagok fakadtak rajtuk. Ömlött a forró naphta". A naptha arámi és héber nyelven olajat jelent.
Ördögfattyak
A Vénusz bolygó, melyről azt mondják, hogy "szarvak nőttek ki a fejéből", vagyis szarvak Asztartéja, Venus cornuta, úgy festett, akár egy szarvas állat feje; és mivel kimozdította a Földet a helyéből, akár egy bika a szarvával, a Vénusz bolygót bikaként ábrázolták - mondja Immanuel Velikovsky.
Az a hit, hogy a világot a Vénusz bolygó fenyegeti, fontos szerepet játszik a pauni indiánok szkidi nemzetsésének szertartásaiban.
A régészeti leletek rávilágítanak a minószi kultúra bikakultuszára: számos pecséthengeren isteni lénynek ábrázoljáka bikát, mellette kereszt alakú jel található, amely eddig azonosítatlan bolygót vagy csillagot jelképez. Úgy tűnik, hogy a minósziak által istenként tisztelt bika nem közönséges földi jószág, hanem az Égi Bika, azaz a Taurusz csillagkép - mondja Secharia Sitchin.
A perzsa könyv pahlari szövegében, a Bundahisnban, mely az égitestek okozta katasztrófákat írja le, az áll, hogy az egyik világkorszak végén, a gonosz szellem (Ahrimán) az égitestek felé haladt. Az ég belsejének 1/3-ánál megállt, és akár egy kígyó, leugrott az égből a földre. Akár egy légy, lerohanta az egész teremtést, megsebezte a világot és olyan sötétet teremtett, mintha sötét éjszaka volna.

Chaska(ljunk):
A quechua népnél az esthajnalcsillag neve. Járjuk körbe!

Hindi: Kedvtelés fura dolgokban. Megszállott, monomániás.
Chaska is of Native American-Sioux origin and it is used largely in the Siouan language. The name's meaning is 'first-born son'.
Gujarat: a CHASKO kissé őrült, a CHOUDASIYA pedig a holdtölte, újhold előtti napon született ember. Feltehetően a héberek hold szavából.

Város Minnesotában
The first inhabitants are believed to be the Mound Builders, whose ancient communities are marked by mounds in City Square. Later, the Dakota (commonly known as the Sioux) were the primary nation in this region known as the Big Woods.

Hajnalcsillag
Erendel, or Earendel, means radiance or morning star. Sometimes the name is also referred to as "luminous wanderer", in origin probably the name of a star or planet - the Morning star. The name is found in different forms in Old English, Old Norse and Medieval latin among others.

Andean
Chaska, meaning the "dawn star," was submitted by the embassy of Peru. Bernardo, Spanish for "brave like a bear," won by a much larger margin claiming 42 percent or 2,064 votes. Inca: chaca, chaka: (n) A bridge. RS Inca rope bridges were simple suspension bridges over canyons, gorges and rivers to provide access for the Tawantinsuyu. Bridges of this type were useful since the Inca people did not use wheeled transport — traffic was limited to pedestrians and livestock. The bridges were an integral part on the Inca road system [see, nan] and are an example of Inca innovation in engineering. They were frequently used by ch'aski (see, below) runners delivering messages throughout the Inca Empire.

Szüzesség, tisztaság.. A chaska és a chastity ["virginity (női), celibacy (férfi)"] hasonlósága ellenére eltérő gyökerűek. Egyik a vénusz, másik a hold leszármazottja. (Szüzesség: hagneia, parted.

Peru
Chaska: An ancient word from the inca's quechua language meaning star.

Perui szövés
Egy rácsos kereszt, mint Vénusz szimbólum.
A KUNTUR pedig a KONDOR (apuchin) stilizált szövése.
A CHURU meg CSIGA, a COCHA pedig TÓ jelentésű.

Gyimóthy Gábor: Nyelvlecke
Bandukló miért nem baktat?
És ha motyog, mit kotyog,
Aki koslat, avagy kaptat,
Avagy császkál és totyog?

A gyök
Nem csak mély-magas ellentétek létezhetnek, hanem sokszor a teljes magánhangzó sort végigjárja a szó, főként a szógyök. Például: lik, lék, luk, lók, lak, lák. Avagy: csisz, csesz, csosz, csász, csúsz: csiszol, cseszel, császkál, csoszog, csúszkál, csusszan, de régen a csöszög változat is ismert sok felé, amiben még humor is rejlik. (Az érdekesség kedvéért megjegyzem, hogy a csiszol szónak csupán kiejtési változata a csihol szó.)

Varga Csaba: KÖR ÉS KERESZT
A „valódi“ kereszt, az tehát az élet, a +, vagy X pedig a világ kereke, s a bőség, szaporaság jele. Így értjük meg, miért ez utóbbi jellel jelölték a Vénuszt, de még Istárt is Mezopotámiában.

Vénusz - a császkáló mászkáló

A kalauzcsillagok közé tartozik, hiszen segítette az embereket utazásaik során a tájékozódásban. Emiatt nagyon kedvelt volt és szívesen adtak különféle hangzatos neveket neki, külön a reggel látható és külön az esti Vénusz számára, mint például a Hajnalcsillag és Esti csillag nevet, amelyből keletkezett a jól ismert Esthajnalcsillag elnevezése. A régi görögök a kettőt még két külön égitestnek hitték, Heszperosz (napnyugati) és Foszforosz (=fényhozó, Lucifer) néven ismerték. Vándorok Phószphorosz is a Vénusz bolygó istensége, mint Esthajnalcsillag.

Még Vénusz
Nem a miloi..
A tatárok nyelvén a "Vénusz=Cholpan".
A "csolpan" (vénusz) lefordítva "pásztorcsillag". Csoban Yildizi. Ami tán valaha "csa-pan" lehetett. Van, aki ebből eredezteti a "zsupán, ispán" rangokat. Ugye, a "pán, bán" az őr/keeper jelentésű. De mi lehetett eredetileg a "zsu, ish" szó jelentése? Tűz? Hold? Ember? A nagyszentmiklósi lelelt egyik serlegének aljába a következőt vésték: ΒΟΥΗΛΑ ΖΟΑΠΑΝ (buila zoapan), amit a magyarok (Németh) "buyla čoban" fordításként adtak meg. /Studia Etymologica Cracoviensia/ Némi belehallással Béla zsupán..
This one shall be called Woman (isha) for from man (ish) she was taken". Hecatombeion (July-ish), when the hecatombs were offered. Gamelion (January-ish), the time of weddings.

Iszik-tó mentén
Cholpon-Ata (Kyrgyz: Чолпон-ата, pronounced [tʃolponɑtɑ́], literally "Venus-father", the name of a mythological protecting spirit) is a resort town on the northern shore of Lake Issyk-Kul in Kyrgyzstan with a year-round population of about 12,000.

Képeskönyv

Petrogliph
However many of the forms used in these petroglyphs are still with us - they form the basis of patterns, showing different parts of animals (horns, wings, claws) are used in shyrdaks (Kyrgyz felt carpets) and other forms of traditional arts and crafts.
Saka
The Saka tribes (VIII-III centuries B.C.) made their contribution for further development of the rock painting. The Saka's artists created rock drawings in so called Saka-Scythian animal style of art, which attracts attention with their mastership and realistic images. The latest petroglyphs were dated by Turkic period (VI-IX centuries).

A Krim Vénusza - Kirk Cholpan Map and Directions from Bing Maps

*
Vajh a basque: "Artizar = Venus" felbontható-e ART és SAR részekre? S az "art" megegyezne-e az oszétok "art = tűz" szavával s van-e a művészetben tűz?
A Mongolian: Сугар (mn) (Sugar) /Vénusz/ lehet SU-GAR ? ..mert az euskald nyelvben "SU = TŰZ".
..és Basque "gar=flame". /Basque garo "fern", gari "wheat". Basque garai "high./

Érdekes, hogy a szláv, örmény nyelveken "Vénusz=Venere" és a velszi nyelven meg "Vénusz=Gwenwr". [Eddig csak ilyen néven a Beda Venerable (tiszteletre méltó) volt ismert számomra.])

Holdkör vagy Isten városa?
Virgil also shows an interest in the Latin etymology of Venus’ name, implying a connection between Venus and venenum “poison” at A.1.688 (for other ancient etymologies of her name, see Varro, De lingua Latina 5.62, which traces the provenance from vincire “to bind” and, by extension, vis “power”; also Cicero , De natura deorum 2.69, from venire “to come to”; and Servius on A . 1.720, spotting a relationship with venia “favor”). For the Indo-European cognates of venus “desire,” see Vaan 2008 (660, venenum “poison”; 661, venia “favor”; 662, venor “hunt, pursue”).
Virgil ’ s characterization of Venus clearly reflects the intellectual and political currents of the first century BCE. Julius Caesar, making his debut on the public stage with the funeral oration for his grandmother Julia, touted her descent (and that of all Iulii; see Iulia, gens ) from Venus; Virgil reflects this tradition when he has Jupiter mention that Venus’ grandson Ascanius bears a second name, Iulus, linked by popular etymology with the Greek name for Troy, Ilium (A. 1.267–68; see eponyms).

A szilfélék egyik faja a vénic szil. Ez a fanév vénisz, venusz stb. alakban gyakran előfordul a középkori forrásokban.
1257: "in arboribus Egur et Wenuz sunt due mete"
1366: "arbor vulgo wenyzfa dicta"
A "vénic" eredeti jelentése venyige (vennyigefa). A szilfát ugyanis arra használták, hogy a kéreg alatti háncsrészből kötözőanyagot készítsenek (Gombocz E.). link: https://msw.botanika.hu/META/0_publikaciok/MT02_F_csore_1980_Magyarorszag_erdoinek_tortenete.pdf

Zora aster - Vénusz
(Hajnalcsillag)
afrin (Phl.): lit. 'blessing, benediction', specific prayers of blessing (in Pazand). (Contrast with nafrin, a curse.
afrinagan (Phl.): (1) A multi-part ceremony of blessing; (2) specific prayers in the Avesta which are recited during afrinagan ceremonies; (3) a ceremonial vessel in which the sacred fire is tended. (Var: 'afringan, afargan')

agiary (Guj.): lit. 'place of fire', a fire temple. The more traditional term is 'Dar-e Mihr' (Var: 'agiari')
Ahunwar (Phl.): the holiest prayer of the Zoroastrians. It begins with the Av. phrase 'yatha ahu vairyo'. (Var: 'Ahunvar, Ahunawar', Av. 'Ahuna vairyo').
urvan: soul.

Hajnalcsillag - a Föld ikertestvére

Tűzimádók
Already in the pre-Zoroastrian West, at least three western Iranian deities had been reconciled with three Babylonian gods:
Mithra with Shamash, An_hiti with Ishtar, and Tiri with Nabu. It seems that Zoroastrianism, after arriving in Western Iran, found it prudent to absorb two of these Babylonianised Iranian deities: Anahiti and Tiri. Mithra presented no problems, as he was also revered in the Zoroastrian religion. The Western An_hiti, the goddess of the planet Venus, was matched up with Anahita, the Eastern river goddess; and Western Tiri, the divinity of the planet Mercury, became Tishtrya, the Eastern divinity of the star Sirius, the dog-star. These gods assumed the personalities of their Babylonian counterparts on top of their original Iranian ones. Hence, at some stage, probably during the reign of Darius II, Mithra was associated with the sun (Shamash), Anahit_with Venus (Ishtar), and incredible it may seem, Tishtrya, the dog-star, with the planet Mercury (Nabu).
Sasanian terms, butparast, meaning Buddha-worshipper.
Ahuras (supreme Lords) (A hur/tűz ura?)

Fasiszta

Another recurrent device, also used from the Achaemenian times onwards, was a man holding a bundle of rods, the Avestan Baresman (Middle Persian Barsom). The Baresman was apparently by origin a handful of twigs on which the sacrifice was laid, and its use goes back (as the Brahmanic parallels show) to proto-Indo-Iranian, or even Indo-European times.

Tűzoltár - pénzeken.
Mint a váradi herma Suren or Sourena (died 53 BC) was a Parthian spahbed ("General" or "Commander") found at Shami, Khuzestan. [A hermán kívül Nagyvárad érdekessége a pentagon épület.]
Fémművesség A magyarok jellegzetes, egy ember két állat közötti ábrázolása is látható.

Kaukázus
Arran & the Historical Azerbaijan. The first recorded reference to Azerbaijan can be traced to Aturpat, the local Iranian commander of the region at the time of Alexander the Great's conquest of Persia in 333 BC. Aturpat is Old Persian for "guardian/keeper" (pat/bad) of the "fire" (Atur). The region of Aturpat, was known in Old Persian as Aturpatkan ("The place of the Guardian/keeper of the fire"). The region was known as such until the Arab conquests of Persia in the 7th century AD . After the battle of Nahavand, the Arabs broke through the Malayir plains of northwest Iran in 642 AD and into Aturpatkan. The region was henceforth referred to by its Arabic pronunciation, Azerbaijan.

Iranian Azerbaijan (known as Media Atropatene at the time of Strabo)

The Armenian term for nobility - "Naxarar" - is of Persian (Sassanian?) origin. Armenian warriors were so highly regarded by the Sassanians that they were allowed to wear the emblems and regalia of the Savaran, Sassanian Persia's elite cavalry.

Paraszt

the MITHRA-ISM! any one who have ever studied "the book of kings" (shah nameh) knows the par which ESFANDYAR gets dispatched by his father to ROSTAM to convert him from Mehr Parasti to ZOROASTRIAN religion, and that shows if Persians were here far before ZOROASTRIAN religion appears around. and where this ZOROASTRIAN religion appeared from: did you know if Persians took Zoroastrian religion from Sakhas?

Tűztemplomok
For a Zoroastrian, the presence of seven fires is auspicious and the presence of seven natural ever-burning fires would have been particularly auspicious. In the past, seven natural fires burned near the present temple site.
Zazaki nyelv: "vēn, vīn = lát", mint a vénicszil

Hajnalcsillag
Heylel is also a term in Hebrew used to refer to the "Morning Star" or Venus. The word Lucifer is taken from the Latin Vulgate, which translates heylel as lucifer, meaning the morning star or “light-bringing.”

A Föld

Bolygónevek

Hawaii nyelvén a "Föld = Honua", Tahitiben "Fenua".
A régi cseh nyelvben a "cholpan = Krasopani". A szicíliai nyelvben "Vèn-iri".
A semita "Ard = Föld" igen hasonlít a germán nyelvek "arde, erde" szavára.

Yird - a skót FÖLD

Általában a YARD szót a magyar KERT (pardon: Gard) szóból eredeztetik. De van más vélemény is!
I think "Yird" was just an archaic form of "Yard". Y-Ard ?

The preceding term in Skinner is Yerd, Rod, for Yard, which I have shewn to mean a measure of Earth

Ork ard
O.E. orceard "fruit garden," probably from wortgeard, from wort "vegetable, plant root" + geard "garden, yard"
Szerintem meg a "wortgeard" valaha "wardgeard" volt, ami feltehetően a várkert származéka, valami "védett föld" lehetett.

Angol könyv

Waris (perzsa) = A Heir
Iras, Irs (arab) = Inheriting

A látással foglalkozó részt is érdemes átolvasni.

Eredet

The word is one of those that pervade both Semitic and Indo-European tongues: Sanscrit, ahara; Pehlevi, arta; Latin, terra; German, Erde; Gothic, airtha; Scottish, yird; English, earth.

Skót az angolban
yett = gate, natural pass between hills (JAT meg Indiában.)
yird = earth
yard = yard, garden
water = stream, river, rivulet

*

Furcsa, de a DÁN törzs nem a JORDAN mellett élt. Akkor tán JORD-AN ?
Hebrew: ירדן (he) (Yardēn) =Jordánia. yarden =a Jordán folyó neve.
Dán földje?
JORDAN "descend" or "flowing down" (Hebrew). Jordan is the name of a river flowing through modern day Jordan and Israel. It became a personal name after crusaders brought back water from that river to baptize their children
JORGE Spanish and Portuguese form of GEORGE
GEORGE "farmer" from Greek georgos "earthworker". Saint George was the name of the patron saint of England and Portugal. Six English kings have had this name as well as two kings of Greece.

Máris cáfolnak
The explanation usually given, that jordan = earthen, from Dan. and Swed. jord, earth, is impossible. The latter syllable was originally long, as in Chaucer's use of Iordánës, riming with Galiánës, and as shewn by the M.E. spelling Iordeyne. Besides which, there is no such word as jord-en; the Dan. and Swed. adj. is jord-isk, which, moreover, does not mean 'earthen,' but rather 'earthly' or 'terrestrial.'
Az év folyója
According to the Indo-Aryan origin, the meaning of Jordan refers to perennial river "yor," for "year" and "don," for river.
"River Jordan" can be found in the Egyptian Records of the Nineteenth Dynasty, which documents
the River as ya-ar-du-na, similar to the Canaanite "yardùn."

Természetesen Jordánia neve nem Yardēn a héber nyelvben, hiszen a beszélt héber idejében még nem létezett Jordánia.
A "yett=gate" valami rokonságot mutat a cigány "jat" néppel, akikre szintén azt írták, hogy a "kapu őrei" a nevük jelentése.
Az angolok nyelvén a gyümölcsös "orchard" feltehetően "ork kert" jelentésű volt, mert az orkok bekerítették ezt a földi paradicsomot.

Itt a "waris=örökös" jelentésű, de általában az óperzsa "var" alatt területet értünk.
Itt a közép-perzsa "arta=Föld" jelentésű. Ezek szerint nem rokona az oszét "art=tűz" szónak.
Na és a Ya-ar-du-na... Számos nyelvben a "duna=víz" jelentésű. A "ya-ar" meg akár "jár" is lehetett ott Urusolymától északra. Folyóvíz.
Persze, az egyiptomiak az Ay szót visszafelé írták: Ya(h). Így meg a Jordán eredeti neve "Holdfolyó". Ebből sok van a földön...

Még perzsa
earth: érd (kurd), erd, zemin/herd, (uncertain origin), zemin, zemi, zamin, zam-, zam, zem..

Föld

arsz: earth [EgAr ard, Akk erssetu, Heb eretz, Syr ar'a, JNA ara, Uga arss, Phoen 'rss] Ful lardi, Hau lardi, Ind arzi, Per arsz, Swa ardhi, Tur arz borrowed from Ar Arabic ("land", or "earth" with definite article) pronounced as "arD"
Quiche "ka"- Malinke Bambara "ka" = (land,earth/föld)
Tapele 'ai Lanite, 'the Earth and the Heaven'
guanche: Achoron = Earth = dravidian: achurun
Samoan: "earth=foga'ele'ele"
Pali: earth: (f.) bhuumi; pa.thavii; medinii; avani; vasundharaa.
Korean: "kon" meaning the earth.
Saharan: Teda: "kero/ earth, land".
Tocharian A "tkam = earth".
Arabic "ard earth Dutch aard earth"
Turk: "Jir" earth, "Jil" wind
Ugarit: "ars = earth = föld"
Perzsa: "kore zemin = planet earth = Föld /zemlja??/"
Daur: "balge - earth"
Honua "The earth"
Medini "The earth"
Tibet: "earth = sa"
Skót: "yird = earth"
Sabaic "mdr territory, ground"/; /Geez mödr earth, ground, field/
Doric "ga and probably da meaning Earth"

Earth - rög, talaj, föld
ftp://s208.math.msu.su/389000/20575a04d1efff6374e4a0f95f9de7b4
*gad- > Ometo  *gad- id.;; Mocha  gadó "clod of earth" (Leslau 1959, 30) ||||| Cush.: Dahalo  gùδδe "land, country" ||| ?((SS) Qwadza  gundiku "bush, bush country" (Ehret 1980, 239: *gud-) | Berber: (E) Siwa iždi "earth" |(S) Ahaggar éğêdé , pl . iğîdân "dune de sable " (Prasse 1974, 243–44: *ē-gīdiH , pl . *ī-gīdāHan ), Awlemidden agidi "dune  de  sable  vivant", Kel-Ui  ažedi "sand" | (N) Šilha  igidi & igudi "sand", Ntifa igidi , Mzab-Wargla  ižәdi , Nefusa  židi "sand", etc. (NZ III, 721–22; E 190, #296; he quotes Chad. *gwid-/*gwud- "place" without any examples).
Sem.: Akk. midru "eine Art  Land"; Hebrew mεdεr "clod of  earth"; Syriac  medrā "clod, soil"; Arab. madar "clods of earth, mud", Sabaic mdr "territory, ground"; Geez  mәdr  "earth, ground, soil, field, country, land", perhaps the  nomen loci formed by the prefix *ma-/ *mi- from the original root  *d-r-w, attested in Jewish Aramaic  derā "élever, soutenir"; Harsusi derō "atteinde le sommet" (Leslau 1987, 330; Cohen 1970f, 312)
Medini is largely used in the Indian language and it is derived from Sanskrit origins. The name is of the meaning earth. Medinea, Medinee, Mediney, Medinie, ... Medini (Sanskrit) [from medas fat, marrow] The earth; so called from its legendary creation from the marrow and fat of two demons who sprang from the ear of the sleeping Vishnu. Before they could kill Brahma, Vishnu awoke and killed them. Their bodies, thrown into the sea, produced so much fat and marrow that Narayana used it to form the earth. medini= earth.

Mars

A tüzes bolygó
Tuesday 화요일 (Hwayoil) 火曜日 火曜日/火曜日 星期二, 周二 (火 means "Fire" in Chinese. 火星, literally translated as "Fire star", is the Chinese/Japanese name of Mars.)

A kínai (mandarin) nyelvben a tűz: "xī = fire " magyar kiejtés:
A kínai (mandarin) nyelvben a tűz: "huǒ = fire " magyar kiejtés: hua

A Mars bolygó a korai időktől a keddi nappal van azonosítva. A román nyelvben marţi, a spanyolban martes, a franciában mardi és az olaszban martedì. kínai asztrológiában a Marsot a tűz elem uralja. Az indiai asztrológiában a név Mangala.

HWAN 환 m Korean
Means "shining, bright" from Sino-Korean

A Mars bolygó - Magyar változat

Mivel a nyelvek zömében a MARS valamilyen változata szerepel elnevezésként, csak az eltérőekből mutatok:
Arabic: المريخ (ar) (al-mirriikh) m., مريخ (ar) (mirriikh) m.
Armenian: Մարս (hy) (Mars), Հրատ (hy) (Hrat)
Mandarin: 火星 (cmn) (Huǒxīng)
Khmer: ផ្កាយអង្គារ (km) (pkaay ɑngkie)
Korean: 화성 (ko) (Hwaseong) (火星 (ko))
Kurdish: بارام (ku) (baram), به‌هرام (ku) (behram)
Mongolian: Ангараг (mn) (Angarag) /Angara?/
Telugu: అంగారకుడు (aMgaarakuDu)
Thai: อังคาร (th) (ang-kaan), ดาวอังคาร (th) (daao ang-kaan)
Urdu: مریخ (ur) (mirreekh) m., منگل (ur) (maṅgal)
Vietnamese: Sao Hoả (vi), sao Hoả (vi) (―火 (vi))
Japanese: 火星 (ja) (かせい, Áris) m.

Zulu: uMasi (zu)
Haitian Creole: Mas
Cherokee: ᎹᏏ (chr) (Masi)


Vajon ez a MARS félrehallása, vagy saját ősi szóalkotás a bolygóra?
...mint a Moon (Lune) Máskira'i /Cora/

A háború istene

Arész (Άρης), (római Mars) a görög és római mitológiában a háború istene, Zeusz és Héra gyermeke.
Pallasz Athénével ellentétben nem bölcsen vezetett és ezért nem a győzedelmes és igazságos háború, küzdelem istene volt, hanem az értelmetlen vérontás és kegyetlen öldöklés megtestesítője.
A lap megemlíti Aszkalaphosz, orkhomenoszi királyt, aki Trója alatt halt meg.

Bolygónevek

Mars Itália és Róma egyik legrégebbi istene. A római mitológiában Mars (görögöknél Arész) hadisten, akinek a városfalakon kívül, a Mars-mezőn emeltek templomot, mivel fegyveres hadak nem vonulhattak be a város területére. Neki szentelték a március hónapot, azaz a régi kalendárium első hónapját, amikor a télűző szertartásokat végezték. ..s a hadak a tél elmúltával kelhettek útra, mivelhogy az idő tájt még utak nem voltak.

A Mars holdjai

Phobos
Arész (Mars) és Aphrodité (Vénusz) törvénytelen kapcsolatából származó egyik gyermek. Deimos testvére. A Phobos görög szó jelentése "félelem", innen ered a fóbia szó.
Deimos
Arész (Mars) és Aphrodité (Vénusz) törvénytelen kapcsolatából származó egyik gyermek. Phobos testvére. A deimos szó görögül "rettegést" jelent.

Kara-cson

ђЎ [py] cun4 [wg] ts'un [ko] ch'on [ja] ѓXѓ" sun [Meaning] (1) A measure of length, approximately equal to an inch; 1/10 of a ЋЪ and 10 •Є. (2) Length. (3) A little bit.[Credit] acm [Morohashi] 07411 [Daehan] 0581.040 [Mathews] 6892 [WWW Dictionaries] WWWJDIC ||| Zhongwen Zipu

"Man is God" (in nae ch'on)
"Treat people as though they were God" (sa in yo ch'on)

Koreai szavak

It is most likely that a reference to the Great Leader as a god used the word "shin." In traditional Korea, an exceptional human being sometimes was viewed as a "shin" after his or her death. In fact, in the traditional Korean of viewing the universe, the line between human
and "god" is not all that wide. I very much doubt, however, that North Koreans refer to the Great Leader as Sangje, as "yeorae," or as a Lord of Heaven (or even as Hananim, the Supreme One).

Fantasztikus.. Zsidók és a Mars! De akkor kik jöttek a Szíriusz mellől? Még a végén a zsidók lesznek a tűz fiai ! Pedig az asszírokról inkább feltételezném..

Biblia titka

Adonáj szeme? (Sem-ir-amis)
The name, Semiramis, was evolved from the earlier Indian deity, Sami-Rama-isi or Semi-ramis.6 A fish and a dove are two symbols still widely used in religious ritual and national ceremony, although most of the people involved have no idea of the true meaning.

They all come from the same source, this Aryan race, which seems to have originated on Mars, and the reptile-human bloodlines operating covertly within them. What we call the Jewish race also originated in the Caucasus region and not, as claimed, in Israel. Jewish historical and anthropological sources have shown that only a few of the people known as Jewish have any genetic connection to Israel. In the 8th century a people called the Khazars living in the Caucasus Mountains and southern Russia had a mass conversion to the Jewish religion. Later when that empire folded, these same people made their way north over a long period of time to settle in other parts of Russia, Lithuania and Estonia.

A Jupiter

Jupiter

Erendiz is a common feminine Turkish given name. In Turkish, "Erendiz" means "Jupiter".

Wiki

From Latin Iuppiter, literally 'father Jove', originally a vocative cognate with Greek Ζε πάτερ (Zeu pater) 'o father Zeus'.

Amely nyelven nem Jupiter:
Arabic: مشتري (ar) mushtarii m.
Armenian: Յուպիտեր (hy) (Yupiter), Լուսնթագ (hy) Lusnt'ag
Cherokee: ᏧᏈᏓ (chr) Tsuquida
Chinese: Mandarin: 木星 (cmn) Mùxīng Min Nan: 木星 (bo̍k-chheⁿ or bo̍k-chhiⁿ)
Crimean Tatar: Müşteri
Hebrew: צדק (he) tzédek
Hindi: बृहस्पति brihaspati, गुरू (gurū)
Irish: Lúpatar (ga)
Italian: Giove (it)
Japanese: 木星 (ja) (もくせい, mokusei
Khmer: ផ្កាយព្រហស្បត្ណិ (km) pkaay prɔhoah
Korean: 목성 (ko) mokseong
Malay: Musytari (ms)
Maltese: Ġove
Marathi: गुरू gurū
Navajo: Jíbitoo
Nepali: बृहस्पति brihaspati
Sotho: Tosa (st)
Swahili: Mshtarii (sw), Sumbula (sw)
Tajik: Муштарӣ (tg)
Turkish: Erendiz (tr), Jüpiter (tr)
Urdu: مشتری (muštarī) m., برہسپت brihaspati m.
Welsh: Iau (cy) m.

Red Spot

Apart from the constantly changing details of the belts, some permanent or semipermanent markings have been observed to last for decades or even centuries, with some fluctuations in visibility. The most conspicuous and permanent marking is the great Red Spot (Fig.2), intermittently recorded since the seventeenth century and observed continually since 1878. At times it has been conspicuous and strongly colored; at other times it has been faint and only slightly colored. The Spot's distinctive coloration is probably due to chemical compounds (perhaps containing phosphorus) transported from deep within the atmosphere. The origin and longevity of the Great Red Spot remain difficult to explain.

Jūpiter (Lat. Iuppiter), the supreme god of the Romans, originally the Italian sky-god, the name probably derived from an original vocative dieu-pater (compare the Greek vocative, Zeu pater, 'Father Zeus'), where dieu is akin to dies ('day') signifying the bright sky (see DIESPITER). He appears to have been originally the power (numen) of the sky, responsible for the weather, especially rain and lightning. He was worshipped at the rural Vinalia (grape-harvest) on 19 August, when the flamen dialis offered a ewelamb to him and cut the first grapes. As Jupiter Lapis ('stone') he was associated with the stones used in taking oaths and presumably thought of as thunderbolts, by which the perjurer may be struck down. Hence he seems to be connected with Fides, the personification of 'good faith', whose temple was near that of Jupiter on the Capitol at Rome (see below).

The Etruscan kings were thought to have introduced the cult of Iuppiter Optimus Maximus (i.e. the 'best and greatest' of all Jupiters) in which the god, in his temple on the Capitol said to have been founded by Tarquinus Superbus, was associated with Juno and Minerva, the three together known as the Capitoline triad. This was Jupiter in his aspect of god of the Roman state. In this temple the magistrates offered sacrifices on entering their year of office, and generals brought their spoils after victorious campaigns. Here every year the first meeting of the senate was held.

Istenek

The storm-god is known throughout the Ancient Near East in a number of different shapes and names, as the Sumerian Enlil, the Syrian Dagan, the Akkadian Adad, the Hattian Taru, the Canaanite Baal, the Israelic Yahweh.11 He is the god of fertility and weather, the god of the fury storms. He appears in Hittite ritual texts, on cylinder seals and bullae. Often, he is depicted together with his female companion the Great Goddess Inanna or Hebat, the queen of heaven, the sun goddess, and the Mother of the Mountains.12 Both appear together with the sun disc inscribed in the sickle of the moon, and with the wild, yet tamed, bull (fig. 2).13 He is a celestial god, a storm-god, the god of wind and weather; but he is also a water-god. Together with his female companion, he encompasses the earthbound dependence on the celestial powers.14 7 Warren 1990. 8 Singer 1986, 245; Hutter 1993, Haas 1994, 508; Burkert 1985, 24-28.

According to the Lydian historian Xanthos, known to us via Stephanos of Byzantium, there was a mountain called Karios in the Tmolos range near the ancient site Torrhebia.

The third sacred place is the unique sanctuary that was excavated during the 1980s in the city of Kaunos in the Lyko-Karian borderland.

Holdfolyó: Ilokano words : aysus! oh, Jesus/oh, my God!

Azeri - Diz

diz (definite accusative dizi, plural dizlər) = knee/térd (modern turk: tizi)
From Old Turkic tiz, from Proto-Turkic *tiz, *dīŕ ("knee"), *dǖŕ ("knee"). Ladino nyelvben is térd.

Paradiz - a fal
O.E. dic "trench, ditch; an earthwork with a trench; moat," from P.Gmc. *dik- (cf. O.N. diki "ditch, fishpond," O.Fris. dik "mound, dam," M.Du. dijc "mound, dam, pool," Du. dijk "dam," Ger. Deich "embankment"), from PIE base *dheigw- "to pierce, fasten" (cf. Skt. dehi- "wall," O.Pers. dida "wall, stronghold, fortress," Pers. diz).

A paradicsom - részletesen

The Syriac word pardëza, the Armenian word pardes, the late Hebrew pardës, and the Persian (Arab) word firdaus all meaning enclosured garden.

The stem, diz (Sanskrit dih) meaning "to mould", "to form", "to shape" (hence to form a wall of earth), leading to the common Indo-European stem *dheigh- will connect us to the word DOUGH. .. Avestan diz "mould".


A Neptunusz

Mitrász kultusz
Elgörögösödve

The first principle or highest God was according to Mithraism "Infinite Time"; this was called Aion or Saeculum, Kronos or Saturnus.

This first principle begat Heaven and Earth, which in turn begat their son and equal, Ocean. As in the European legend, Heaven or Jupiter (Oromasdes) succeeds Kronos. Earth is the Speñta Armaiti of the Persians or the Juno of the Westerns, Ocean is Apam-Napat or Neptune. The Persian names were not forgotten, though the Greek and Roman ones were habitually used. Ahura Mazda and Spenta Armaiti gave birth to a great number of lesser deities and heroes: Artagnes (Hercules), Sharevar (Mars), Atar (Vulcan), Anaitis (Cybele), and so on.


Viagra - Gazdálkodj a vízzel!

The original Sumerian name was Idigna or Idigina, probably from *id (i)gina "running water", which can be interpreted as "the swift river", contrasted to its neighbor, the Euphrates, whose leisurely pace caused it to deposit more silt and build up a higher bed than the Tigris. This form was borrowed and gave rise to Akkadian Idiqlat. From Old Persian Tigrā, the word was adopted into Greek as Tigris ("Τίγρις" which is also Greek for "tiger").
Pahlavi tigr means "arrow", in the same family as Old Persian tigra-"pointed" (compare tigra-xauda), Modern Persian têz, tiz "sharp". However, it does not appear that this was the original name of the river, but that it (like the Semitic forms of the name) was coined as an imitation of the indigenous Sumerian name. This is similar to the Persian name of the Euphrates, Ufratu, after the Akkadian name Purattu.

Fémnevek
Tengeristen

late 14c., from L. Neptunus, the Roman god of the sea (later identified with Greek Poseidon), probably from PIE root *(e)nebh- "moist" (cf. L. nebula "fog, mist, cloud;" see nebula).

A lármás latinok saját szavukat sem értették, így lett a NEBULA (köd) szóból NEPTUNUS. Víz-víz...

Pandora szelencéje

myth> NEREID = DAUGHTERS of NEPTUNE; NEPTUNE = ROMAN GOD OF WATERS

Wiki - Neptune

(Roman mythology) The god of the ocean and of earthquakes.
The eighth planet in our solar system, represented in astronomy and astrology by ♆.

Hawaiian: Nepekune
Japanese: nepuchūn, neputunusu

A 8. bolygó:
Hindi: Varuṇa (sanskrit: vaari = water; varuNaH = the demigod controlling the water)
Korean: haewangseong
Swahili: Kausi

Krisna

Neptune (Latin: Neptūnus) was the god of water and the sea in Roman mythology and religion. He is analogous with, but not identical to, the Greek god Poseidon. In the Greek-influenced tradition, Neptune was the brother of Jupiter and Pluto, each of them presiding over one of the three realms of the universe, Heaven, Earth and the Netherworld.

Etruscan Nethunus, Nethuns would be an adjectival form of toponym Nepe(t), Nepete (presently Nepi), town of the ager Faliscus near Falerii. The district was traditionally connected to the cult of the god: Messapusand Halesus, eponymous hero of Falerii, were believed to be his own sons. Messapus led the Falisci and others to war in the Aeneid.

Neptun és Posszeidon tengeristenek közös vonása, hogy mindegyik az ukrán címerben szereplő tridentet tartja kezében.
Nereides in "old rus" or Ukraine are called RUSalki.

Quinotaur

The suggested rape and subsequent family relation of this monster attributed to Frankish mythology correspond to both the Indo-European etymology of Neptune (from PIE '*nepots', "grandson" or "nephew", compare also the Indic and Avestan 'Apam Napat', "grandson/nephew of the water") and to bull-related fertility myths in Greek mythology, where for example the Phoenician princess Europa was abducted by the god Zeus, in the form of a white bull, that swam her to Crete.


Érdekességnek - pánsíp
PortoKale: I followed to the NSOED, and found that "port" with the meaning "tune" comes from Gaelic, with its earliest recorded use in 1721. The Gaelic in question is Scots Gaelic, and the word is still used in Scots Gaelic today.


Neptunusz - és etimológiája
A többi gázóriáshoz hasonlóan a Neptunusznak is vannak gyűrűi. A Voyager-2 űrszonda négy halvány gyűrűt észlelt a Neptunusz körül.
IE root *nebh-, having the original meaning of damp, wet, has given Sanskrit nábhah, Hittite nepis, Latin nubs, nebula, German nebel, Slavic nebo etc. Etruscan Nethunus, Nethuns would be an adjectival form of toponym Nepe(t), Nepete (presently Nepi), town of the ager Faliscus near Falerii. The district was traditionally connected to the cult of the god: Messapus and Halesus.

Trevi
I. e. 19-ben itt ért véget az Aqua Vergine nevű vízvezeték. Agrippa az Aqua Virgót a Campus Martiuson levő thermáihoz építtette.

Neptun - képekben. ..és szövegesen.
Neptune (Latin: Neptunus) is the god of water and the sea in Roman mythology, a brother of Jupiter and Pluto. He is analogous with but not identical to the god Poseidon of Greek mythology (after whom the Greeks named the element). The Roman conception of Neptune owed a great deal to the Etruscan god Nethuns.

A mítosz

Poszeidón: (Poseidwn) Kronosz és Rheia második fia, Hesztia, Démétér, Héra, Hádész és Zeusz testvére, a tenger istene, a tizenkét főisten egyike. Poszeidónra születése után ugyanaz a sors várt mint testvéreire, apja az uralmát fenyegető esetleges trónfosztás veszélye miatt lenyelte. Mint isteni lény Poszeidón akárcsak testvérei tovább élt apja belsejében, míg Zeusz ki nem szabadította, aki anyja segítségével kerülte el ezt a sorsot. Mikor kiszabadult bátyjával Hádésszal együtt csatlakozott Zeuszhoz és sok más szövetségessel együtt megdöntötték Kronosz uralmát. A győzelem után a három testvér megegyezett, hogy sorshúzással osztják fel egymás között a világot, Poszeidón a tengert kapta. Korlátlan ura és parancsolója volt a tenger birodalmának, királya volt valamennyi tengeristennek és ura az összes tengeri állatnak.
Neptun A görög mítoszokhoz hasonlóan Iuppiter és Pluto testvére, de a görögtől eltérően városvédő szerepe nincs, azt Iuppiterhez kötötték. Nem tartozik a főistenkörbe sem, mert a fő istentriászt Iuppiter, Mars és Quirinus alkotta. Ikonográfiája is eltér, szinte mindig kocsihajtóként ábrázolták, de legalábbis lovak vannak a közelében.

A Szaturnusz

Saturn a wikin - Magyar változat

Állítólag a székelyek "csillaga". Eredeti nevén: sturnus (seregély madár - skandinav star). Írják pásztormadárnak is.

Titkos tanítás

A mai kor bölcsei semmiben sem akarnak hinni. Platón "szárnyas" és hermafrodita fajait, a Szaturnusz és az istenek uralma alatti aranykort egy kézlegyintéssel elintézik

Magyarul ez

Az eskü szó kapcsán jegyezném meg, hogy kezünket felemelve mondjuk az eskü szövegét. Mutató és nagyujjunkat kinyújtva hívjuk fel a jutalmazó (Jupiter) és büntető (Szaturnusz) hatalmak figyelmét.

Saturnalia - Pallas

ősrégi latin népünnep, mely a hagyomány szerint annak a boldog aranykornak emlékezetét rejtette, mely Saturnusnak (l. o.) uralkodása alatt volt a világon. Évforduló ünnep volt, melynek napja dec. 17-ére esett, de az egész ünnep teljes egy hetet vett igénybe. Régóta megülték, de szabályozása a császárok korába esik. Augustus 3 napot engedett, Tiberius és Caligula is megtoldották egy-egy nappal. Az egész idő alatt teljes munkaszünet és korlátlan jókedv uralkodott. A gazdagok a szegényeket megvendégelték, a rabszolgák láncait leszedték, a cselédek az uraság asztalához ültek.

NyilasokA medium coelitől induló második negyedben a Salas írásjel, (ami pontosan megegyezik a Szaturnusz szimbólumával), jelentése, bűbájos asszony (emlékezzünk a középkori boszorkányok Szaturnália- orgiáira), mellette a kör a Nap és a Teljesség jelölője, a félkör pedig sumerül buzur, magyarul titok.

Képeskönyv - szaturnália
..hogy mennyien mutatják embertársaiknak: Felszarvaztak! Még Olland elődje, Szarközi is felmutatja ujjait.

Egyházi oldal

Az ókori Rómában volt egy ünnep, amelyet decemberben ünnepeltek. Az egész ünnepség a téli napforduló megünneplésén alapult. Ezt a ünnepet Szaturnáliának hívták, Saturnus isten ünnepének, aki a vetőmag és a bor (szőlőművelés) istene volt.
A rómaiak december 25.-én ünnepelték a téli napfordulót. (Amely ma december 21-én van.)
A Római Birodalom ideje alatt ez az ünnepség 7 napon át tartott, december 17.-től december 23.-ig.
A régi magyaroknál december 25-ével ért véget ez év és Janus napjával kezdődött.


Év végi dáridó

A Saturnalia ünnepeket az ókori Róma lakói december 17-én, a téli napforduló idején, az őszi vetés befejezésekor, Szaturnusz isten tiszteletére ülték meg - a hagyomány szerint az uralkodása alatti boldog aranykornak az emlékezetét erősítette.

A gazdálkodók istenének mondják Szaturnuszt, aki az "Aranykor" uralkodó istene volt. Amikor bőség, béke és biztonság volt a Földön. Sehol nem írják, de Kronosz-szal való azonosítása az idővel, így az évvel hozhatja kapcsolatba. Vajon amikor Aurelian Mithras születésnapját december 25-re tette, akkor módosult a szaturnáliák időpontja ?

Fej eltakarásának rítusa

At the traditional public rituals of ancient Rome, officiants prayed, sacrificed, offered libations, and practiced augury capite velato, "with the head covered" by a fold of the toga drawn up from the back.

A gyűrűs bolygó

Szaturnusz

A Szaturnusz a Naprendszer egyetlen bolygója, melynek sűrűsége kisebb a víznél. Bár a Szaturnusz magja sokkal sűrűbb, mint a víz, az átlagos sűrűsége a gáznemű légkör miatt 0,69 g/cm3. (Kb a keményfának megfelelő) Képek a holdjairól
A Titánnak légköre van. (Átmérője fele a Földének.)
A Szaturnusz az éjszakai égbolton fényes, sárgás csillagként jelenik meg, +1 és 0 magnitudó közötti látszólagos fényességgel és hozzávetőleg 291 év alatt tesz meg egy teljes körforgást az állatövi csillagképekhez viszonyítva. A Holdunk 29,5 nap alatt kerüli meg a Földet.
Inklináció: 5,51° a Nap egyenlítőjéhez képest. Mármint a Szaturnuszé. A Holdé 5,145 396° az ekliptikával.

A bolygó neve a nyelvekben a SATURN valamilyen változata. Eltérő a görög "Kronosz", kissé eltér a gaelg "Sarn", a Hawaii "Makulu", a kazak "Konürkaj", a kurd "Keywan", a mongol "Szancsir", a maláj "Zuhal", a nahuatl "Tzitzimicitlalli", a runa simi "Hawcha" (haka?), a szomáli "Raage", swahili "Zohali" és a tajik "Zuhal".

Festmény
Saturn Cutting off Cupid's Wings with a Scythe (1802) by Ivan Akimov (Tretyakov Gallery)

Myth
Saturn is a complex figure because of his multiple associations and long history. He was the first god of the Capitol, known since the most ancient times as Saturnius Mons and was seen as a god of generation, dissolution, plenty, wealth, agriculture, periodical renewal and liberation. In later developments he came to be also a god of time. His reign was depicted as a Golden Age of abundance and peace. The Temple of Saturn in the Roman Forum housed the state treasury.

Ezoteria - nem történelem!

Karma
Ezt szimbolizálják a szaturnáliák, mikor a téli napforduló éjszakáján feláldozzák a régi királyt, az eltűnő termékenység jelképét, hogy az új, a fiatal királyt állítsák a helyébe, a férfiúi nemzőerő szimbólumát. A régi király képében egy bakot áldoztak fel - innen a bűnbak kifejezés -, hogy az új életerőnek adjon helyet.
Szaturnusz törvénye szerint, minden cselekedetünknek és minden történésnek megvan valahol a múltbéli gyökere. Amennyiben, okulva a jelenből, képesek vagyunk másképp cselekedni, megváltozhat a jövőnk.

Amulett - A Szaturnusz
Hatásait egy trónon, vagy sárkányon ülő emberalak képének mágneskőre festésével érzékeltették. Az alak szarvasarcot viselt, jobb kezében sarló, baljában nyíl, lábai tevelábak. A szimbólumot a bolygó idején készítették, és hosszú életet reméltek tőle. Szokásos volt a Szaturnusz bak jegybe való érkezésének idején, vagy a Kos jegyének elején ércből idős férfialakot formázni, aki magas támlájú széken ül, felfelé tartott kezében halakat, vagy sarlót tart. Lábainál galambok, fejét fekete kendő takarja. A vese megbetegedései és vesekő ellen használták.

Feng-shui
A Lo-shu bűvös négyzet azonos a kabbalista Szaturnusz csillagként ismert bolygótáblázattal. A 3x3-as négyzetbe úgy vannak beírva a számok egytől kilencig, hogy sorainak, oszlopainak és átlóinak összege is 15 legyen. A Lo-shu alapján meghatározott Korai Menny elrendezéssel leírt állapot statikus, ellentétpárok egyensúlyára épül, és a világ statikus tökéletességben lévő állapotát írja le.


Mitológia

Naprendszer
Megjegyzés: A Cronus nevet gyakran összekeverik Chronus nevével, aki az idő istene volt.

Amikor Gaia megszülte Uránusztól a gyermekeit, az apa, elszörnyedve gyermekei rútságán, főleg megijedve erejüktől a Tartaroszba vetette őket. Ezt Gaia nem nézte jó szemmel, és fellázította a titánokat, hogy vessenek véget apjuk Uránusz hatalmának. A legkisebb titán Kronosz vállalta a vezetést, és az anyjától kapott sarlóval kiherélte Uránuszt, majd testvérei segítségével átvette a hatalmat. A titán testvéreit alattvalóivá tette, de a Hekatonheireket és a Küklópszokat - félve erejüktől - a Tartaroszba vetette, . Feleségül vette saját lánytestvérét Rheiát. Ekkor anyja Gaia megjósolta, hogy az ő hatalmát is a fia fogja megdönteni, ezért Kronosz minden gyermekét lenyelte, hogy megakadályozza a hatalom átvevését. Amikor a legkisebb gyermek Zeusz megszületett, Rhea anyja Gaia segítségével a gyermeket elrejtették Kréta szigetén, és egy bepólyált követ adtak át Kronosznak, amit az isten mit sem sejtve lenyelt.

Legendárium: Nem a Szaturnusz miatt. Sajátos történelemszemlélet.

Napkeleti bölcsek
A Szaturnusz az "éjszaka Napja", a nyugati országok és királyok jele, különösen Izrael csillaga. Esti kelte idején bölcs törvényhozók és erős kézzel kormányzó uralkodók születnek. Ez a két hatalmas vándorcsillag különösen jelentős a Halak csillagképében, amely a közeledő tavasz jele, új élet és új remény égi hírnöke. Nyugati ága alatt áll Judea és Jeruzsálem, keleti ágához tartozik Mezopotámia és Babilon.

Vallás
Pietro de Alliaco bíboros, aki Husz János ítélőbírája volt, azt állította, hogy Krisztus "in gloria Saturni" azaz a Szaturnusz dicsfényében született, mivel a Szaturnusz a zsidók uralkodó csillaga. Ezt megerősíti Samuel Sarza zsidó bölcs 1368-ban írt idevágó megjegyzése: A Mars csillag ellenségünk, a Szaturnusz oltalmazónk.

A sátán harca: AARON A Szaturnusz napjának angyala.

Zohár : From Arabic زحل (zuHal, "Saturn").

German női név
The name Zuhal is also a Farsi name from Afghanistan. It means "the planet Saturn".

Arab világ
Among planets, Mercury (Utarid), Venus (al-Zuhra) Jupiter (al-Mushtri), Saturn (Zuhal), Mars (Mireekh), Earth (Ard), Moon (Qamar) have original Arabic names.
The Quran calls ancient Arabs the People of the Moon.

Minden bolygó
Taiyou, Dobropan, Zhore, Venera, Erde, Ard, Jorden, Kasei...

Érdekesség jóllakásig - Láma zenyim sötétkék
Scholars have long debated the connection of this Central Semitic root with Ge'ez lahm 'cow' and its cognates in the modern Ethiopian tongues (Amharic lām etc.). Isenberg (1841, p. 6), Armbruster (1920, p. 29), and Ullendorff (1956, p. 192; 1967, p. 126) have all maintained that the Ethiopic term is cognate with the Central Semitic terms, while Leslau (1958, p. 29; 1991, p. 309) and others have argued that they are not.

Régi vándorok

Uranos

A népszerű etimológiák szerint az ógörög "Ouranos" (sky, heaven) szó az alap, amely megfelel a római Caelus (Ég) szónak. Tulajdonképpen Ür isten. Ur-An-osz. Lehet, hogy valaha Hür-An volt a név?
A wiki történészei szerint: "pisi".
Medieval Latin urani us heavenly, celestial (from Greek ouranios). A görög mitológiában Uranus volt a csillagászat múzsája.

Fire: cognates: Armenian hur "fire, torch," Czech pyr "hot ashes," Greek pyr, Umbrian pir, Sanskrit pu, ONorse: Hyrr > fuurr, Gothic fön, Toch.A: por, Hittite pahhur "fire".
Az arab "ben Hur" meg az arámi "bar Kochba"? Zsidósan "horowitz".
Afro-Asiatic etymology: HuR = grave, pit. Akkadian H_urru, Ugaritic H_r. Mogyla?
Hhurr : free [hharra] Per hhorr, Swa huru, Tur hur, Uzb khur borrowed from Ara. (Rajki András arab.) Turkic etymology: The suffix "hur" means "free" or "independent".
Gábor Takács - harmat
WRift *hara?u “dew” [KM 133] ||| Sem. *hr? > Tigre har?a (intr.) “tremper dans l’eau, etre tres humide, s’amollir” [DRS 447]. Cf. also Sem. *hrr > Ar. hurr- “grande quantité d’eau ou de lait” etc. [DRS 459].



Links:
Nyelvekben
Mitológia
A szigony

Pesti István 2011 november


Nyitóoldal