Magyarok

"A magyar név megint szép lesz"

Nyelvi világ

AEGAEUM MARE Αγαον πέλαγος, Hdt. 4.85; Aesch. Agam. 659; Strab. passim; or simply τ Αγαον, Hdt. 7.55 ; Αγαος πέλαγος, Hdt. 2.97), the part of the Mediterranean now called the Archipelago, and by the Turks the White Sea, to distinguish it from the Black Sea. It was bounded on the N. by Macedonia and Thrace, on the W. by Greece and on the E. by Asia Minor.
A képzetlen törökök egyszerűen lefordították a "tó aigaion pélagosz" nevet "Fehér-tenger" névre. (Égi tenger? AjGai-os? Vagy az AjGate "te" nélkül?)


AEGAE néven több város is volt:
Aiga: egy a 12 achaj városból. Poseidon imádók a Crathis folyó mellett.
Aigea: Makedon város. Főváros, majd királyi temetkezési hely.
Aegae: Város Euboea területén.

Adria (Atria, Hatria, Hadria) egyesek görög alapításúnak mondják, mások szerint etruszk város. Ravenna bukása utána bizánci exarchatus székhelye.
Alfabetic list

Andania: Ókori messapian város. A leleges nép királyi székhelye.
Andes: Kis hely Mantua mellett. Ma Pietola. A Loire (Ligeris) mentén élt gall nép neve is. (Turan mellett.)
ANDEMATUNNUM a Lingones főváros. Innét út vezetett TULLUM-bna (Toul). /Anderetiomba pedig britanniai város volt./
MAGARSA, MAGARSUS, or MEGARSUS (Μάγαρσα, Μάγαρσος, Μέγαρσος), a town in the eastern part of Cilicia, situated on a height close to the mouth of the river Pyramus.
MA´DIA (Μαδία, Ptol. 5.10.6), a place in the interior of Colchis, probably the Matium of Pliny
MADAURA (Augustin. Ep. 49, Conf. 2.3) or MADURUS (Μάδουρος, Ptol. 4.3.30), a town in the north of Numidia, near Tagaste, which must not be confounded with Medaura, the birthplace of Appuleius.
MACA´RIA (Μακαρία,/un> Ptol. 5.14.4), a town on the N. coast of Cyprus, E. of Ceryneia.
MAACAH BETH-MAACAH v. ABEL BETH-MAACAH (Μααχά, Βεθμααχά, βλ οκου Μααχά), a city of Palestine, placed by Eusebius and St. Jerome on the road between Eleutheropolis and Jerusalem, 8 miles from the former, the site of which was then marked by a village named Mechanum.

MEDE´NA a district in Armenia Minor, between the Cyrus and Araxes

Hozz Rhea víg esztendőt!

Régebben a himnuszt nem "ho-oz rá víg esztendőt" énekelték, hanem "hozz reá víg esztendőt" kiejtéssel.
A tis

Phryg-lyd istenség, ritkán szerepel önálló alakként, a róla szóló történetek egyik központi motívuma Kybelé istennővel való kapcsolata, akinek egyszer papja, máskor gyermeke vagy szeretője. Képzőművészeti alkotásokon általában nőies vonású ifjúként ábrázolják, phryg sapkával és nadrágban.

Sarikoli nyelv fire/tűz: atis (perzsa) otas (tadzsik) jouts (shughni) juts (sarikoli) rɯχniɡ (wakhu) wor (pashto) âtar (avestan) /Atys volt Cybele kedvese./

Finaly Henrik
Atys: egy phrygiai pásztor, Cybele áldozó papja, kinek az istennő, mivel neki letett szűzességi esküjét megszegte, elvette az eszét, ki azután őrültségében kiherélte magát.

Pogány magyarok

Ázsiában a földreborulás s földcsókolás a vallásos tiszteletnek s hódolatnak egy részét teszi,a kozár chán helyetteséről, Ziebelről irja Theophanes, hogy a vele szövetséges Heraklius császárnak Aderbighiánaban (=a régi Atropatene)elibe menvén seregével a császár nyakára borúit s azt megcsókolta, serege pedig arczal egészen a földre borúit,s azt csókolta meg,a vezérek pedig kősziklákra hágva szinte arczal földig leborúlva fogadták.

Nevezetes, hogy a 16 scytha betűk, melyeketa Pelasgok Görögországba vittek, számban és alakban egyeznek a finnus runa betűkkel

Képeskönyv - Rhea

Rhea

Rhea (görög betűkkel έα, vagy Rheia) női titán (titanisz) a görög mitológiában. Uranosz és Gaia leánya, valamint Kronosz felesége, akitől Hesztia, Démétér, Héra, Hadész (Aidész), Poszeidón és Zeusz gyermekei születtek.
Kebele, a maya amason

Kőharcosok - Napasszony visszanéz
Több ezer szobortöredékből sikerült néhány életnagyságú kőharcost restaurálni régészeknek Szardínia szigetén. A kőharcosok Kr. e. 800 körül készültek, vagyis mintegy 600 évvel idősebbek a kínai agyaghadseregnél.

A kőhadsereg ugyanahhoz a népességhez tartozik, amely a nurágokat, a Szardínia szigetén ma is látható kőerődöket állította.

Cybele

Mindezen helyekről véve Rh. Cybele egész sorával rendelkezett a mellékneveknek. Ilyenek: Creta szigetén Pandwra: továbbá Frugia Jea, Phrygia mater (Verg. A. 7. 139); Jea Idaia, alma parens Idaea (Liv. 29, 10); Bercynthia (Verg. A. 6, 784. 9, 82), Kumaia, Pessinuntia, Sipulhnh stb. Szentelt állatai voltak az oroszlán, a tölgyfa és a pinia (fenyő).

Az istenasszony tömegesen előforduló szobrai, éremképei és domborművei vagy úgy mutatják őt, a mint egy oroszlánon ül (igy festette meg Nicomachus is, Plin. 35, 108); vagy a mint két oroszlán között trónol, vagy pedig a mint kocsin ül, a melyet oroszlánok húznak. Rh. Cybele ilyenkor teljesen fel van öltözve rövid ujjú chitonban és nagy általvetőben, melynek csücske a bal vállra lelóg, fején falkorona (turrigera, Ov. fast. 4, 114, turrita, Verg. A. 6, 785), melyhez hátúl a matronák fátyola van erősítve, kezében kormánybot és féldob, később néha korbács és babérág, ritkábban bőségszarú (a 687. á. Rh. Cybele márványszobra a napolii nemzeti múzeumban).

Padania (Fenyőország, celtic lang.) területéről is kerültek elő Cybele ábrázolások.

Fenyőfa
Phrygiában szinte Cybele tisztelete a magna mater a fenyő és jegenye fák tiszteletével volt vegyülve, a fenyőfa a tél vagy halál jelképe volt, mint az ünnep nap arbor intrat mutatja, Cybele kedvese, Atys halálakor fenyőfává (fir-tree) változott.
Mint látjuk, Cybele kedveséből (A tys) halálakor fir tree (nem FIRE tree!) lett. Napjainkba pedig a tüzifából lesz a TŰZ.

Magyarok

Ister gamig

Középkori latin: Strigonium Klasszikus latin: Solva Modern neve: Esztergom
Mert strigák nincsenek, így róluk szó ne essék.

Magyarok - á la finnugorász


A magyarok saját magukat mindenütt a magyar névvel jelölik. A magyarok elnevezései az ószláv forrásokban ugorok vagy ogurok (ugri) {"uhor, ugor"}, a bizánci és korai latin {klasszikus latin?!} forrásokban uniguri, Ungri (valószínűleg az onogurok névből). Ezenkívül még más népek nevével is gyakran azonosították őket (hunok, avarok, türkök, szabirok, baskírok). A középkorban a magyarok latin elnevezése Hungarus, Magyarország neve pedig Hungaria volt.

A magyarok mai elnevezése más nyelveken: angol: Hungarian, bolgár: унгар (ungar), cseh: maďar, uher, észt: ungari, finn: unkarilainen, francia: Hongrois, görög: Ούγγρος (ungrosz), héber: הונגרי (hungari), holland: Hongaar, horvát: Mađar, japán: ハンガリー人 (hangarídzsin), kínai: 匈牙利人 (hsziungjalizsen), lengyel: Węgier, lett: ungāri, litván: vengras, német: Ungar, norvég és dán: Ungarer, olasz: ungherese, spanyol és portugál: húngaro, magiar, román: ungur, maghiar, orosz: венгр (vengr), perzsa és arab: مجر (madzsar), svéd: ungrare, szerb: Мађар, szlovák: maďar, uhor, szlovén: madžar, török: macar (madzsar), ukrán: угорець (uhorec).

Mint látjuk, az angolok a középkori "hungarus, Hungaria" alapján nevezhették el országunkat Hungary néven. A bolgárok Un-gar, azaz "UN nép" jelzővel illettek bennünket. A bizánci görög "uniguri, Ungri" (hát nem turk?) a modern görögben már "ungrosz" lett. A holland "Hongaar" a latin "Hungar" félrehallása, mint a mongolok Bajan-Hongor-a. A kínaiaknál "si-ung"-ként fordították népnevünket az angolból. A japánok a hollandoktól tanultak. Az ófelnémet "Ungar" tán bolgár átvétel, mert a bolgárok laktak a magyarok és a németek között bizonyára. A perzsa-arab világban "madzsar"-ok vagyunk, mert a "gy" hangot nem kedvelik. Lehet, hogy még a megyer törzs idejéből, ha a Kmosko arabjaira gondolunk. A környező szláv népek Uhorsko felosztása (Trianon) után madárnak néznek bennünket. (Madarsko). A francia "Hongroise" pedig tán "Karom-királyok" a nyelvükön. Hong-ri-e.

Hungary:

A manysi névből ered?
Vagy a megyer törzs nevéből?

Magar

Hindi: अगर-मगर - agar-magar - [agar-magar]
if and but; wavering, hitch; dilly-dallying; -करना to dilly-dally, to vacillate, to resort to ifs and buts.

Magyar - The noun MAGYAR has 2 senses:
1. a native or inhabitant of Hungary
2. the official language of Hungary (also spoken in Rumania); belongs to the Ugric family of languages

Egy fórumról
Persian: "Ma'Gar" then the meaning's something around "Unless"... (Az öreg perzsában a "mah=hold". A "gar=nép" többnyire.)
Italian magari "hopefully, I wish / maybe" actually comes from old Greek makárie, the vocative case of makários "blessed, happy". magar in Persian means only if or on condition that...., but we also have the word majar(Hungarian).

Kmosko arabjai
al-mağar: die Ungarn, Ungarn
mağarī: ungarisch
māğğarayāt: Ğ140/20, LAD: events, adventures

Myth
Periboea: Mağar kralı alkathous'un kızı. Eakos'un oğlu Telemon ile evlendi, Ajaks'ı doğurdu.
Tauros : Pasiphae'nin aşık olduğu bir delikanlı. Minotauros bu birliktelik sonucu doğdu. Minos onu Girit'te yer altı mağarasına hapsetti. Theseus onu öldürdü.
A török mağar az osman nyelvben csak gar. (Ebből az osman "gar"-ból keletkezhetett a "gyaur kutya" ?)

Goj
A nem muszlimokat, a "hitetleneket" az iszlámban különféle elnevezésekkel illették, bár a prófétának tulajdonított mondás szerint "a hitetlenség egy nemzet". Az iszlám világon kívül élőket, a dárülharb lakóit harbi-nak hívták, ami körülbelül "háborús ellenséget" jelent. A leggyakoribb fogalom ugyanakkor a káfir (t. sz. küffár vagy kefere, köznyelvi változatban gavur, azaz gyaur; jelentése: hitetlen, istenkáromló), amely eredetileg az iszlám vallást elutasítók minden fajtáját jelölte. A perzsa gebr (t. sz. gebran) a zoroasztriánusok elnevezése volt, de időnként a keresztényekre is alkalmazták. Urdu nyelv: "jaur = oppression/tyranny".

Mikor válhatott ketté az osman nyelvben irodalmi és köznyelvi változatra a kefere és a gavur ? http://www.ihvanforum.org/archive/index.php/t-19594.html
kefere - kafirler - pogány
* - kavga - harc, veszekedés
gâv - öküz - marha

A török szótárban nem találtam a mağar török szót. Legközelebbi hasonló: "mağara = cave, cavern, grotto, den". Pedig török szövegben "mağaraya" és pár variáció előfordult az alapszón kívül. Ellenben "mağar ayisi =barlangi medve". Pl a "mağarasına" szó sem jött le.

Meaning
In Armenian, the name Magar means- attendant. A Magar szó itáliai eredetű. A jelentése: attendant.(kísérő, őr, kiszolgáló. Pandur?)

Magar nép

A magarok Nepál egyik népcsoportja. Első írásos említésük 1100-ból származik, amikor Palpa magar király meghódította a Kathmandu völgyet.

7 törzsük van: Thapa, Ale, Rana, Budhathoki, Roka, Gharti, and Pun.

Helyi történészek szerint Aramudi 8. sz.-i uralkodó magar király volt. Aramudi neve magar etimológiával: "ari=forrás" és "modi=folyó". Vagyis a "folyó forrása". A magar mongolid rassz és Tibet felől vándoroltak mai helyükre. Temetőjük kopjafás állítólag.
Esztergom

Esztergom (németül Gran, szlovákul Ostrihom) fejlett iparú iskolaváros Komárom-Esztergom megyében, az Esztergomi kistérségben. Kikötőváros a Duna folyó partján.

Nevének számtalan változata a város jelentőségére utal a történelem folyamán: németül Gran, a római korban latinul Solva, középkori latinul Strigonium, spanyolul: Estrigonia,, szláv nyelveken: Strihom, szlovákul: Ostrihom, lengyelül: Ostrzyhom, csehül: Ostřihom, horvátul: Ostrogon, szerbül: Острогон, románul: Strigoniu, törökül Estergon, görögül: Έστεργκομ

A német név eléggé egyértelműen a Garam folyóval teremt kapcsolatot. A római Solva tán a Napra utal. A rhetoromán Strigonium tán a strigákra utal. A szlávok Ostrihom elnevezése tán a keleti elhelyezkedését jelzi, miként a török ester is.

Finály Henrik: A latin nyelv szótára:
1. striga, ae, nn. [stringo]

1) gsz. rend (levágott gabona v. fű).
2) a táborban: sátorsor, négyszögü tér, a melyen sorban állanak a sátrak és a melynek hossza 120 (a via decumana irányában), szélessége 60 láb (a via principalis irányában).
3) a földmérőknél egy oly négyszögü terület, a melynek hossza északról délre irányul és két akkora mint a szélessége (ha ellenben hossza keletről nyugatra irányul scamnum a neve).

2. striga, ae, nn. [strix] boszorkány (újk.).

Solva (város Noricumban) városhoz tartozó, Flavium Solvense (oppidum), Solva városa. (Mura bal partán, Wagna közelében)
Solus, untis, nn. [= Solous] város Sicilia északi partján, Panormustól keletre, ma Castello di Solanto.
Soli, orum, hn. [= Soloi] 1) város Ciliciában, görög telepítvény; 2) város Cyprus szigetén, ma Aligora.
Soletum, i, kn. város Calabriában
/Cilicia -> Ciprus -> Szicilia -> Calabria -y Noricum -> Pannonia/

sol, is, hn. 1) nap:

solanus, i, hn. (érts : ventus ) [sol] = subsolanus, keleti szél (újk.).

Boszorkányok
Magyarországon Könyves Kálmán király híres boszorkánytörvénye ("Strigákról pedig, akik nincsenek, semmiféle említés ne essék") a 12. század elejéről származik.


Keleti: angolul Eastern
Aramaic: Syriac: madnkhā, madnkho
Arabic: šarq
Bulgarian: ístok
Catalan: est
Chinese: Dungan: дун, dun
Corsican: estu
Khakas: ísker
Latgalian: reiti

Etel-köze

Melitopol- képekben
Az Azovi tengerbe ömlő Molochna folyó partján.
On January 7, 1842, the sloboda was recognized as a town and received the new name of Melitopol after a port city of Melita (from Greek Μέλι (meli) - "honey") which had been situated on the mouth of the Molochna River.

Petroglyphs
Kamyana Mohyla (Ukrainian: Кам'яна Могила; Kamennaya mogila, Russian: Каменная могила; literally: "stone tomb") is an archaeological site in the Molochna River (literally "Milk river") valley, about a mile from the village of Terpinnya, Zaporizhia Oblast, Ukraine.
Petroglyphs are found only inside the caves and grottoes of Kamenna Mohyla, many of them still filled up with sand. No adequate protection from the elements has been provided to this day. No traces of ancient human settlement have been discovered in the vicinity, leading many scholars to believe that the hill served as a remote sanctuary. Faint traces of red paint remain on parts of the surface. Scholars have been unable to agree whether the petroglyphs date from Mesolithic or Neolithic.

In this controversial work, Kifishin compared the petroglyphs of Kamenna Mohyla to those of Çatalhöyük and concluded that both were related to the Sumerian cuneiform script.
On the grottoes' stone walls; there are over 1000 petro -- glyphs with symbolic, anthropomorphic and zoomorphic images. The oldest of them - a mammoth - without any doubt could be referred to the Late Stone Age. Most of the petroglyphs were created in the Bronze Age.

Kamennaja baba és kőhalom ("Kamyana Mogyla")
Standing in front of these ancients stones of Rock Mound, are female stone idols called kamyana baba or Stone Grandmother. They stand as guardians, watching over the history of the beginnings of civilization, which was recorded in this pile of rocks by the side of the Sea of Azov.

Zaporizkyi Raion: A kerület ma és a múltja.

Érdekességnek: Sok kép, sok link, sok kor.

Mogyla Temető nyelvekben
Arabic: máqbara, madfin; Azeri: mazarliq; Belarusian: móhilki; Indonesian: makam; Japanese: haka; Kyrgyz: mazar, körüstön; Maori: urupä; Serbo-Croatian: mezarje; Turkish: mezarlik; Turkmen: mazarlyk; Urdu: qabristän, guristän. Finn: "temet= maahanpano".

A csornai koronára süt a nap
A gypsy herceg sírja

The Chorna Mogyla was the first burial mound of the pre-Christian Rus state that was excavated in Chernigiv in 1872.
Those types of burials were very common on the territory of pagan Rus and were analogous to the Egyptian pyramids. Some of the Old Russian necropolises comprise more than 1,000 burial mounds.

Vadul-Siret

Hős magzattyai
The Mgar Orthodox monastery was founded in 1619 by Princess Raina Mogylyanka Vyshnevetska, the cousin of famous Petro Mogyla, the founder of most ancient Eastern Slavic University in Kyiv (Kiev).

Szittyák - Kocsival

So Scythians (as Ancient Greeks called them) are Persian-speaking nomads. Their state was formed on the principles of expansionist war policy and exploitation of the enslaved tribes and nations. Nomadic cattle-breeding was their main activity, the basis of their economy. That influenced all aspects of their life as mobile belligerent horsemen and primarily their houses. According to Herodotus (IV, 46, 127) Scythians did not build towns and fortresses, cart was their house.

Tovsta Mogyla, Hajmanova Mogyla, Perederiyiva Mogyla...

Bukarest
Glm. Golemi (Gross); mah. mahala (Dorfteil); mog. mogyla (Hügel);

Ukrajna
There have lasted unique remains of bone dwellings, petroglyphs of Kam'yana Mogyla ("Stone Tomb"), ancient stone sculptures since primitive communal system; numerous barrows and ancient settlements from the epoch of Scythian and Sarmatians.

Sír - Grave
Afrikans: graf (balti "hegy")
OROSZ: mogíla
FINN: (nova) hauta
ANGOL: tomb (domb)
Észt: haud n. tähtis adj.
Kazak: kabür, mola, mazar

Képeskönyv

Mogila
Mogila (Macedonian: Могила) is a municipality in south-central Republic of Macedonia.

Hegy Kenyában

Macar

Macarios - névmutató
Greek makaros meaning "blessed".

KARI m Finnish (>Makarios)
MACAR m Greek Mythology (>Macareus)
MACARENA f Spanish
MACAREUS m Greek Mythology (Latinized) (>Makarios)
MACARIA f Spanish (>Macario)
MACARIO m Spanish (>Macarius)
MACARIOS m Greek (>Makarios)
MACARIUS m Roman (>Makarios)
MAKAR m Greek Mythology (>Makarios)
MAKARI m Russian (>Makarios)
MAKARIA f Greek Mythology (Makarios)
MAKARIOS m Greek, Greek Mythology
MAKARIOU m Greek (>Makarios)
Mythology
Macaria was the daughter of Heracles.
Vandál Uzia: MACARENA f Spanish
From the name of a barrio (district) in Seville, that was named for a temple. This temple may have been named for a person with the name Macarius (>Macarius).

Amphissa - amphi= around

Amfissa (Greek: Άμφισσα, [ˈamfisa], mentioned in classical sources as Amphissa) is a town and a former municipality in Phocis, Greece... In Greek mythology, Amfissa, the daughter of Macar, son of Aeolus, and mistress of the god Apollo, gave her name to the city.

La Pitha

For medieval city see Majar. Majar or Macar was a medieval city of Golden Horde in 13th-14th centuries
Macar (also Macareus) is the name of several individuals in Greek mythology... One of the Lapiths who fought against the Centaurs. In Greek mythology, the Lapiths were a legendary people whose home was in Thessaly, in the valley of the Peneus and on the mountain Pelion. In Greek mythology, the centaurs (from Ancient Greek: Κένταυροι - Kéntauroi are a race of creatures composed of part Human

Érdekességnek
The recurrence of the word kuyu, meaning well, in so many of the place names here, is a result of the limestone structure of the Toros range.

Görög istenek - Macaria
Macaria was the daughter of Heracles and appears in Euripides's play Heraclidae (The Children of Heracles). When she and her siblings took refuge from Eurystheus with Demophon, king of Athens, Eurystheus prepared to take them from the kingdom by force. Oracles told Demophon that his city would win the battle over Heracles's descendants only if a highborn maiden was offered as a sacrifice to Persephone. On hearing this, Macaria offered to die for her siblings. The spring where she died was named the Macarian spring in her honor.


Perui viagra - maca
The South American country of Peru is home to numerous beneficial plants, including Peruvian maca root, a legendary sex-enhancing root passed down from the Inca.

And amongst the Western Dinka, according to Lienhardt (1961: 13), a man with a black display ox may be known not only as macar 'black ox' - Na, ezért is dinka.
KOEGU vocabulary, with ref. to KARA
eye = szem = karbo = Ka aapi
throat = torok = Ka korci
arm = kar = bua = Ka aan
leg,foot = láb = :jap = Ka raa
blood = vér = nyiabo = Ka makasi
canine = szemfog = kasala = Ka kasala
to see = nézni = ageiyas = Ka aapa
wale = korbácsnyom (lásd:gorbacsov) = macar = Ka macar
big male Abyssinian colobus =magor
arrow = nyíl = shorgu = Ka haaza
feather = toll = orom



712 STAR2 *meca
Keresiouan: esiouan: Keres mas mas.a 'ligh light' t' (n.)
Penutian: Gulf: Chitimacha pa:sta; Muskogean: Choctaw fi ˇcik. Mexican:
Mixe-Zoque: Zoque maca, Texistep existepec bac'a, Tetontepec ma:xc.

rekhi magya hukhera = olvas a sorok között

Nem csak az angol nyelvben találjuk meg az "-r" végződést ! (wanderer)
Pl szaka -> szaka-r
vagy a cigányoknál: MAGYA= a Given to begging or asking for.

A MAGYA-r név megint szép lesz... (Családnévként Anglia környékén)

"Magya or Megye" which in Hungarian means province.
Magya chenmo, peaceful, white in colour, holding a moon. She eliminates all poisons, which is clearly mentioned in the text.

MAGYA: Magya means the ability of miraculous acts, the ability to make Miracles with full Power, whatever is done, still, what people most often want is miraculous healing or miraculous reversal of bad circumstances. Magya is the power of the heart over the Earth and over the existing conditions and the ability of Heart to remove poisons. Magya, or Magic, is a level that is achieved by Shaman when, apart from the knowledge, he also has the Power.

Ifugao - English Dictionary - MAGYA

Prettinness, attractiveness of girls; occurs in reduplication in hudhud chorus phrases. Mamagmagya, ''the pretty girls''; mamagmagyan mamadikit [cf. under dikit] (redundant hudhud chorus phrase), ''the pretty, beautiful girls.''

Maia, a Roman earth goddess, possibly from Proto-Indo-European *magya, she who is great, from Proto-Indo-European base *meg-, great.

Active Verb: magyaya, mangyaya
Passive Verb: yayain
English Definition: (verb) to invite; to induce
Source: http://www.seasite.niu.edu/Tagalog/


Nem oda Buda!

Buda, a magyarok egyik fő városa lett a honfoglalásunk óta. A középkori krónikák a római Aquincumot, Szikambria néven említik. Szinte lényegtelen, hogy a frankok (gallok) vagy a hunok (magyarok) ősei voltak-e az alapító névadók, mert ami közös bennük, az a trójai származási legenda. A név tehát - kétség kívül - ázsiai eredetű, valószínűleg médiai. Ebben egy véleményt képvisel a 20. századi francia újságíró-történész Gérard de Sède (1921 - 2004), Hérodotosz és a Magyarok története török fordítója, Mahmud Tercüman (1510-1575) is.

Buda településnevek a világban.

Budo, a boszorkánydoktor. (Sámán, táltos)

Buda city Ghana 6.2833333 -1.6 984 20530
Buda city Nigeria 11.1166667 7.4666667 2073 15722
Buda city Nigeria 10.7 10.2166667 1719 4550
Buda city Provincia do Huambo Angola -12.5833333 15.05 4537 6350
Buda city Central African Republic 4.4666667 18.1 1345 2072
Buda city Congo (Dem. Republic of The)-(Zaire) 4.8833333 20.0833333 1371 1553
Buda city Congo (Dem. Republic of The)-(Zaire) 3.65 22.7 1922 3519
Buda'i city Mohafazat Baalbek-Hermel Lebanon 34.06 36.06 3513 0
5 India környékén link: http://www.fallingrain.com/world/a/B/u/d/257
Keleti variáns link: http://www.fallingrain.com/world/a/B/u/d/u

Vallási oldal

The Assyrian's called Israel "Bit_Khumri". .. The Israelites were moved into Media and northern Mesopotamia between 732 and 700 BC by the Assyrians. Within fifty years a people whom the Assyrians called Gimira appear for the first time in history exactly where the Israelites had been exiled.

Figyeljük meg, hogy Dárius sírján mekkora kereszt van! Említés történik a MAKA és a CAR népről, valamint a perzsa SZAKA azonosítása a babyloni GIMIRI néppel. Persze, a szakákat mindjárt beazonosítja az izraeli néppel, csak a Madagasikara, Japán, Amerika területén levő sok kis szakáról feledkezik meg.

Oroszlánkölykök

The nations listed by Darius the Great, King of Persia on an inscription at Naqsh-e-Rustam as part of his Persian empire are: Pârsa (Persia), Mâda (Media), Ûvja (Elam), Parthava (Parthia), Haraiva (Aria), Bâxtrish (Bactria), Suguda (Sogdiana), Uvârazmish (Chorasmia), Zraka (Drangiana), Harauvatish (Arachosia), Thatagush (Sattagydia), Gadâra (Gandara), Hidush (Sind), Sakâ haumavargâ (Amyrgian Scythians), Sakâ tigraxaudâ (Scythians with pointed caps), Bâbirush (Babylonia), Athurâ (Assyria), Arabâya (Arabia), Mudrâya (Egypt), Armina (Armenia), Katpatuka (Cappadocia), Sparda (Sardis), Yauna (Ionia / Greece), Sakâ tyaiy paradraya (Scythians who are across the sea), Skudra (Skudra), Yaunâ takabarâ (petasos-wearing Ionians), Putâyâ (Libyans), Kûshiyâ (Ethiopians), Maciyâ (people of Maka), Karkâ (Carians).

The Takla Makan (Taklamakan) desert, nearly 1,000 km in width, would have formed the eastern border of Aryana. The Aryan Trade Roads (Silk Roads) shirted the desert to its north and south. The residents of Kashgar were known to have practiced Zoroastrianism and the ruins of a Zoroastrian temple can be found beside the ruins of an ancient fortress.

Apadana romjai

Nem tünnek európainak...

Károk és rendek

Karia az Anatolia nyugati részén feküdt. Herodot szerint az itt élő - minotian származású - károkhoz csatlakoztak ion és dór népek, s alkottak együtt államot. Itt Hali-kar-nasszoszt dór városnak mondják.
The name of Caria appears in a number of early languages: Hittite Karkija (a member state of the Assuwa league, ca. 1250 BC), Babylonian Karsa, Elamite and Old Persian Kurka. Allegedly, the region received the name of Caria from Car, an ancestral hero of the Carians.

Arab öböl

Maka was a satrapy (province) of the Achaemenid Empire and later a satrapy of the Parthian and Sassanian empires (known as Mazun), corresponding to modern day Bahrain, Qatar, and United Arab Emirates, plus the northern half of Oman and also Balochistan and Sindh province of Pakistan.

Görög fénykor - térképen

A lándzsa

Géza - a karom terület feje ?

It has been proposed on the basis of phonetic similarities that the name Gesar reflects the Roman title Caesar, and that the intermediary for the transmission of this imperial title from Rome to Tibet may have been a Turkish language, since kaiser (emperor) entered Turkish through contact with Byzantium, where Caesar (Κασαρ=kajszar) was an imperial title. Some think the medium for this transmission may have been via Mongolian Kesar. The Mongols were allied with the Byzantines, whose emperor still used the title. Numismatic evidence and some accounts speak of a Bactrian ruler Phrom-kesar, specifically in the Turkish dynasty in Gandhāra, which was ruled by a Turkish Phrom-kesar ("Caesar of Rome"), who was father-in-law of the king of Khotan, around the middle of the 8th.century CE. In early Bön sources, Phrom-kesar is always a place name, and never refers, as it does later, to a ruler. In some Tibetan versions of the epic, a king named Phrom Ge-sar or Khrom Ge-sar figures as one of the kings of the four directions - the name is attested in the 10th century CE and this Phrom/Khrom preserves an Iranian form (*frōm-hrōm) for Rūm/Rome. This eastern Iranian word lies behind the Middle Chinese word for (Eastern) Rome (拂菻:Fúlǐn), namely Byzantium (phrōm-from<*phywət-lyəm>).

Armors

The winged (also lugged or barred) spear was a common type of thrusting spear during the early Middle Ages. It consisted of a leaf or lozenge shaped head, beneath which on the socket there were prominent wings. The earliest use of barred spears for hunting is recorded by Xenophon in the 4th. century BC and illustrations of Roman examples are known[34]. Its use in war, however, seems to relate to German tribes in the Early Middle Ages, particularly the Franks[, and it was used by the Vikings. The type is commonly illustrated in Early Medieval Art, including the Bayeux Tapestry and the Golden Psalter of St. Gallen..

Képekben

Magyarulez

A késő avar korban jelenik meg egy újfajta lándzsa, a frank szárnyas lándzsa. A hegy nagy tömegű, nagyméretű volt. 50 cm hosszúak, és 5 cm szélesek, szárnyuk fesztávolsága 9 cm

István, a király

A palást gondolatköre az Ottó-kori udvari mûvészetbõl táplálkozik, a palástterv 1030 nyarán készült a II. Konrád német császár felett aratott gyõzelem légkörében. Erre utal a felsõ Pantokrátor alak, aki sárkányon és oroszlánon tapos.

királylándzsa:
Hatalmi jelvényként használt díszfegyver. Ábrázolása Szent István denárja veretképén is látható. A koronázási paláston maga az uralkodó tart jobbjában egy frank típusú szárnyas lándzsát. (Római érméken is feltűnik a lándzsás lovasság!)

Insignum

Rögtön az első magyar pénzen találkozunk insignummal: a lándzsával. Ennek fontosságára utal az a tény is, hogy miközben még az uralkodó neve sem került rá a dénárra, addig maga a körirat is az éremképet értelmezi: LANCEA REGIS (Királyi lándzsa). Szent István második verete ennél már jóval egyszerûbb éremképet mutat és közvetlen utódai pénzein, egészen Salamonig sem találkozhatunk a pénzeken figurális ábrázolásokkal, így insignumokkal sem.

A legfontosabb magyar királyi insignum, a korona az egész korszakon át jelen van a magyar érméken. Sematikus ábrázolása megtalálható Salamon, Szent László, Kálmán, II. István veretein és III. Béla rézpénzén egyaránt. A XIII. században az uralkodók pénzeiken mindig koronával a fejükön jelennek meg, amely azonban még nem a szent korona, hanem egy egyszerûbb, nyitott házi korona. (Hétköznap a király sem viselt koronát. A "házi" koronát ünnepi alkalmakkor viselték.)

ELTE

A késő avar kortól kezdve a lándzsák mennyisége ismét növekedett, ebben az időszakban azok elterjedésében egy északi irányú eltolódással számolhatunk. Tendenciaszerűen megfigyelhető a kónikus lándzsacsúcsok (L.II) arányának növekedése, a nádlevél alakú lándzsacsúcsok pengeszélességének csökkenése (L.I.F típus megjelenése) és bizonyos nyugati eredetű lándzsacsúcsok (Pfullingen- = L.III.C/2 és Eglingen-típus = L.III.C/3, valamint a szárnyas lándzsák csoportjába tartozó kampós lándzsacsúcs = Hakenlanze = L.IV.A/1) megjelenése az északnyugati peremvidéken.

Sopron

A szárnyas lándzsa a Karoling birodalomban is új fegyverforma, a 8. század első felében alakult ki, ahonnan - a kísérő leletek alapján - már a 8. század utolsó és a 9. század első harmadában mind az avar kaganátus törzsterületének nyugati határánál, mind pedig a gyepő túlsó, nyugati szélénél megjelent. Elterjedése nyugatról kelet felé haladva a távolság növekedésével egyenes arányban csökkent, nagyobb számban utoljára éppen a még a felső-Dunavölgyi régióhoz tartozó Sopronkőhidán fordult elő.

Vajon első szent királyunknak miért frank lándzsája és norman kardja volt, s miért tapossa az oroszlánt és a sárkányt?

Áldjon, vagy verjen sors keze..

Magyarország lakossága 1980-ig - a 2 világégés dacára - folyamatos növekedést mutat. 10 évenként cca 1 milliós létszámbnövekedést láthattunk. Ehhez az kell, hogy a cca évi 100 ezer természetes elhalálozás mellé 200 ezer születés legyen. Mint látjuk, az I. világháborút megelőző időkben ez a szaporulat szinte megduplázódott. (+Trianoni menekültek! - Kitántorgott Amerikába..) De még az I világháború és az azt követő tanácsköztársaság véres eseményei közepette is 20 év alatt 1 millió fővel nőtt a magyarság létszáma. A II. világháború kezdetén a lélekszám 9.316.974 fő. A KSH 1945 junius 30.-i gyorsmérlege szerint ez a létszám 8.656.178 fő. Ezen év végére ez cca 9 millió főre módosult. Pontos felmérést lehetetlen volt készíteni a nagyarányú be- és kivándorlás miatt, a "felszabadítók" által rabszolgamunkára hurcoltak ismeretlen száma és a folyamatosan hazaérkező, nyugati fogságban levők mozgása miatt. 4 évvel később készült el a pontos "leltár". Addigra a népvándorlás lezajlott, s az oroszok által felszabadítottak is hazatértek zömükben, már akik életben maradtak. Így 1949-ben hazánk népessége 9.204.799 fő.

Évszám Tört.Magy.orsz. Mai Magy.orsz.
1870....13.663.305......5.011.310
1900....16.838.255......6.009.351
1910....18.264.533......7.612.114
1930....................8.685.109
1941....................9.316.974
1949....................9.204.799
1960....................9.961.044
1970...................10.322.099
1980...................10.709.463
1990...................10.374.823
1999...................10.091.789

1941 és 1949 között a lélekszám 112.175 fővel csökkent. A csökkenés okai:

katonai vesztesége a háború során mintegy 300-310 000 főre tehető (-)
polgári áldozatainak száma 80-100 000 főre becsülhető. (-)
A magyarországi zsidók embervesztesége: 200- 210 000 fő. (-)
hadifogságba esett katonai és polgári személyek közül mintegy 200-250 000-en pusztultak el.(-)
emigránsok a nyugati fogságba esettekből: 100.000 fő.(-)
Mai területre áttelepülő magyarok: 100.000 fő(+)
Szlovákia kitelepített magyarjai: 130.000 fő.(+)
Cserébe adtunk 60.000 szlovákot (-)
Magyaro. kitelepített németjei: 200.000 fő.(-)

A kommunizmus elől nyugatra menekülők száma ? (-) 200.000 fő
Izraelbe kitelepülők száma? (-)

Halálozási ráta: évi 50.000 fő további hiány a sérülések, rosszul tápláltság, gyógyszerhiány stb miatt
Frontszolgálat és fogság miatt elmaradt szaporulat: ? (-) 500.000 fő?

A katonai veszteségünket bárki könnyedén felbecsülheti. Tessék megnézni egy falusi hősi emlékművet, ahol név szerint fel vannak sorolva az elesettek. Megkérdezni a polgármesteri hivatalban az 1941-es létszámot, s a kettőt arányba állítani. Durván ezt az arányt láthatjuk az egész ország lakosságához viszonyítva is, hiszen a golyók nem válogattak. Városit, falusit, parasztot és munkást a nagy számok törvénye lapján azonos eséllyel értek el.

Érdekes, de a holokauszt esetében ez nem így volt! Ott a mindenki által ismert vidékiek között aratott a halál jobban (tüntek el), s a nyilas főfészek Budapesten kisebb volt az áldozatok száma arány szerint.

Más forrásból

1947-48-ban 73 ezer szlovák hagyta el önkéntesen Magyarországot, s 68 ezer magyar Csehszlovákiát. Azokkal a menekültekkel vagy kiutasítottakkal együtt, akik már korábban Magyarországra érkeztek, a Csehszlovákiából kitelepített magyarok száma elérte a 100 ezret.
Magyarországra egyébként nemcsak Csehszlovákiából, hanem spontán, szervezetlen módon Romániából (130 ezren) és Jugoszláviából (65 ezren) is érkeztek áttelepülő magyarok.
1948. május 14-ig, Izrael állam hivatalos megalakulásáig Európából 111 ezren, majd 1948 és 1955 között még további 342 ezren települtek át.
nagyobb zsidó közösség csupán két országban maradt: Romániában (225 ezer) és Magyarországon (140 ezer).

Szórvány magyarság a Kárpát-medencén kívül
Amerika: 2 millió, Izrael 230.000 fő.

Ny-Európa 350.000 fő.

Rosenfeld, a zsidógyűlölő
1945. november 4-én megtartott nemzetgyűlési választások eredményei. A szavazásra jogosult 110 ezer zsidó állampolgárból mindössze 25% voksolt a kommunistákra.
Kezdetben a Budapest-Sopron- Wienerneustadt útvonalon hagyták el az országot az alijázók, de 1945 őszén létrehoztak egy másik útvonalat is, amely Szabadka érintésével Zágrábba tartott. ...1948 végéig kisebb-nagyobb fennakadásokkal ugyan, de engedélyezzék a zsidóság kivándorlását.
1945-1948 között megközelítőleg 25 ezer magyarországi zsidót regisztráltak hontalan táborokban. (Emigránsok). A budapesti Palesztina Hivatal 1947. február 26-ig összesen 32 007 nevet írt össze. Mégis, a statisztikai adatok összehasonlításakor - az 1937-es határokat figyelembe véve - megállapíthatjuk, hogy 1946 eleje és 1949 vége között megközelítőleg 15 020 magyar zsidó érkezett Palesztinába.

Ezeknél az országoknál sem szabad megfeledkeznünk az illegális bevándorlásról, amelynek mértékéről szintén csak becslésekre hagyatkozhatunk. Ám ha minden lehetséges hibaforrás ellenére megpróbáljuk összeadni a kivándorlók létszámát 1945-1955 között, akkor körülbelül 35-45 ezer fő közötti értékkel kalkulálhatunk.
A ma, Izrael területén élő, magyar származású zsidók létszámába (230.000 fő) a környező országokból érkező, magyar nyelvű zsidók is beletartoznak. Ebből 15.000 kérte eddig a kettős állampolgárságot.

Bevándorlók - Izrael
A XIX. század végétől összesen öt nagy bevándorlási hullám zajlott le, aminek következtében pár ezerről 640 ezerre nőtt a zsidók száma a brit mandátumterületen, Palesztinában mire kikiáltották Izrael államot, 1948-ban. Mára megközelíti a 8 milliót Izrael lakossága.
Az utolsó, ötödik alija (1929-39) kiváltó oka Németország náci uralom alá kerülése és a közép-kelet-európai országok jobbratolódása volt. Ez volt a legtöbb olimot hozó alija, hiszen 1940-re mintegy 250 ezren érkeztek az ekkor brit mandátumterületként működő Palesztinába.
Az '50-'60-es években az újabb bevándorlási hullámmal érkeztek az észak-afrikai országok (Tunézia, Marokkó és Egyiptom), valamint Magyar- és Lengyelország zsidóságának jelentős része is, hozzájárulva az izraeli kultúra színesedéséhez.
Híres kivándorlók

Napjaink
Tavaly több mint 40 ezer magyar vándorolt ki, interjúalanyaink a jobb keresetet, a kiszámíthatóbb államot, a nagyobb megbecsülést, a kedvezőbb jövőképet és a munkalehetőségeket nevezték meg fő indítékaik között. Többségük nem gondolkodik a hazatérésben. 500 000 főre tehető az ideiglenesen külföldön dolgozó magyarok száma, akik az eladott gyáraink után mentek.


Horvát-székely kapcsolat: "In one of the southern island (Hvar) populations, we found a relatively high frequency (14%) of lineages belonging to P*(xM173) cluster, which is unusual for European populations." Közép-Ázsia nyoma.

Borbola János szerint a MAGYAR név valaha nem nemzetiséget, népet jelölt, hanem egy magas erkölcsi szintet. Ennek azért ellentmond, hogy a MEGYE (mangbetu) mépnél a megye nyelvet jelenti. Ahol napjainkban is divat a hun koponyatorzítás. The most populous dialect, and the one most widely understood, is called Medje. Others are Aberu (Nabulu), Makere, Malele, Popoi (Mapopoi). The Mangbetu, along with five other groups, speak the Kere language (more often known as "Mangbetu").

Pesti István 2012 május

Nyitóoldal