A trákok

Trákia
Az ókorban Európának a Görögországtól északra fekvő területeit nevezték Thrakiának, beleértve a déli Makedóniát és Szkíthiát is. Hérodotosz a trákokat az indek után a világ legnagyobb népének ismerte. Szorosabb értelemben az Olümposz északi lábánál fekvő, Makedóniához tartozó Pieria tartományt tartják a pieri trákok lakóhelyének, amely törzs onnan nyomult tovább Hellász többi tartományába.

Trákok
Kr.e évezredben a trákok adták a kontinens legnépesebb fajtáját. Mint Homer írta, az indiánok után a legnagyobb népcsoport a trák. Lovas nemzet volt. A híres trójai háború idejében a trójaiak szövetségesei. Ércbányáik (köztük arany és ezüst) voltak. Fejlett mezőgazdaságuk, bőr-, fa- és kerámiaiparuk, ékszergyártásuk igazolja fejlett társadalmukat. Trák-kimmer leletek helye. Egyes vélemények szerint a kimmer (syginna, agathyros), trák és siculus nép rokon fajta volt. Trákia belsejét indoeurópai törzsek lakták. Ma is sok indián küsejű található a térségben, s ma is európai nyelven beszélnek. Homer írásában a trákok a trójaiak szövetségesei. BC 1200 táján. Amit úgy tudok elképzelni, hogy dél felől érték el a Balkánt a betelepülő trákok.

Érdekességként megjegyzem, hogy sok skolar a nagy rabszolgavezért, Spartacust nem spártai, hanem trák származásúnak írja.

Életérzés
A Trák egy érzés, a trák lehet látvány, lehet cselekvés, de legfőképp egy felsőbb hatalom ami a Trákokat irányítja. A Trákok egy kis népcsoportot alkotnak és az átlag emberek közt élnek rejtve. Senki se tudja,hogy ki Trák. De ennek az oka igen egyszerű. Mivel senki se tud a Trákok létezéséről. Aztán amikor észreveszik az emberek,hogy vannak köztük Trákok, még csak arról tudnak,h Trák. De azt nem tudják,hogy mi a Trák. Megkérdezik: Mi az a Trák? Erre az igaz szívű Trákok csak annyit mondanak,hogy ha nem tudod mi az, akkor nem vagy rá méltó, hogy megértsd.

Hedonisták
Phallus is related with the orgiastic rituals of the Dinysus God, as symbol of fertility/life. Dionysus, a God that originates from Greek civilization (the name Dionysus has been found on Mycenaen texts, dated to 2000 bc), was worshiped especially by north Greek tribes (Macedonians, Illyrians and Thracians) in theLand of Hedonon (Pleasure),area that today is north Greece and south Bulgaria.
It is scientifically documented that Land of Hedonon was covered by wild-grape plants since the pre-historic era and Dionysus rituals were closely related to wine culture.

Trák korona
At first, the newly found Thracian gold wreath in question was dated to the 1st century BC; however, some archaeologists and thracologists have disputed this, claiming instead that the artifact might go back to 1200 BC – 1300 BC, i.e. around the time of the Trojan War, and might have even originated in Troy, the Museum has said in a statement. Diadém: it came from a fully intact grave of an Ancient Thracian ruler from the Odrysian Kingdom (5th century BC – 1st century AD).

Kamennaja baba
Lovas őseink, a kimmerek mély nyomot hagytak Elő-Ázsia és a Közel-Kelet bizonyos területein. A mai Törökország területén máig ősi kőbálványok hirdetik egykori dicsőségüket.
A szakértők úgy gondolják, hogy a bálványok a Kr. e. 9. század utolsó negyedében készültek. Azt is kiderítették, hogy ezeknek a szobroknak a legközelebbi párhuzamai az eurázsiai sztyeppei kőbálványainál találhatók meg, de hasonlót fedezhetünk fel a kaukázusi térségben is, ahol a szkíták és szarmaták elődei készítettek hasonlókat.

Kimmerek, szkíták és szarmaták
Az első név szerint ismert nomád nép, mely a múlt ködéből előbukkan az eurázsiai steppeövezet nyugati részén, a kimmer. A Kr. e. 12–8. században uralták a Kárpátoktól a Kaukázusig terjedő füvessteppét. Az indoeurópai nyelvek thrák–fríg csoportjába tartozó nyelvet beszélték, mely csoportnak ma egyedüli képviselője az albán nyelv.
A szkíták mint mozgékony nomádok a Kr. e. 8. században nemcsak a Dontól nyugatra, hanem a Kaukázustól délre is feltűntek. Az asszír ékírásos emlékek rendre megemlékeznek az Urmia-tó vidékén az askuza vagy iskuza népről II. Szargon asszír király idejében. A szkítáknak ez az asszír neve átkerült a bibliai héberbe is, romlott Askenáz formában (Jeremiás 51:27).

Kunbabák Budha csészéjével.
The Cimmerians of the early 1st millennium BC left a small number (about ten are known) of distinctive stone stelae. Another four or five "deer stones" dating to the same time are known from the northern Caucasus.
Helynevek .

Ukrán szemmel
The appearance of the Cimmerians in Asia, according to cuneiform sources, related to the end of the 8th century BC, and the Scythians are known in Iran "not earlier than 670-680", which contradicts Herodotus' statement about persecuting the Cimmerians by the Scythians.
Csengele, a village in Csongrád county – Kurd. cengel "forest".
Dévaványa, a town Békés county – Kurd. dew "daeva, evil spirit", wanî "similar".
Hung. háború/war – Kurd. herb "war";
Hung. vendég/guest – Kurd. xwendi "guest";
Hung. kör/circle – Kurd. ger "ring"; Hun. gyűrű=ring, gur-ul=roll.
Hung. hús/ flesh,meat – Kurd. goşt "flesh";
Hung. ered/origin – Kurd. sereta "start";
Hung. alacsony/low, little – Kurd. alçax "low";
Hung. mező /field - Kurd. mezr "field";
Hung. folyó /river – Kurd. felat "river". [Zazaki: osthor/horse > Hun ostor /horse-wheep. Zazaki kutik/dog > hun kutya. Zaza. kewe/blue > Hun kék. Zaza. beq/frog > hun béka. Zaza. deve/camel > hun. teve. Zaza. hewt/7 > Hun. hét.]

A trákok nyelve

Pár görögül leírt szón kívül semmit sem tudunk, de bizonyára az indogemán nép indoeurópai nyelvén beszélt.
Nyelv "..a TRÁKOKAT, másképen TRÉKEKET tészi TÖRÖK, vagy TEREK nemzetnek. .. az ILLURIAK, GETÁK, vagy is GOTHUSOK, a' JAZYGESEK, a' SÁRMATÁK,egyszóval az Európai SYTHÁK és PÁTHUSOK voltak a' régi TRÁKOK és TRÉKEK."

Hangjelölő írás
A trák nyelvről igen keveset tudunk. Az egykor bizonyára létező trák abc-re csupán néhány darab, főleg görög betűkkel írt felirat utal. Ezek közül kettő egy-egy aranygyűrűn található, melyek az i.e. 5. századból származnak. A harmadik bizonyíték egy Preslav térségében talált tányér, mely szintén görög betűkkel íródott feliratot tartalmaz, s feltehetően egy temetési szöveg. (Ez az ún. kjolmeni felirat.) A negyedik, e kérdésben sokat emlegetett nyelvi lelet mindössze nyolc betűből áll és négy ezüst edényen is olvasható, melyeket Plovdiv környékén ástak elő. Dr. Guide
discovered ancient documents – Sacred texts of the Thracian mystery tradition – which pointed out the Thracians (the initial rulers of the sea before the Greeks’ arrival, according to Herodotus) as the creators of the Egyptian civilization. [Nesze neked, moabita kő!]

Hipotetikus trák
bor- 'mountain' [in Huper-boreoi 'those living behind the mountain'; IE *Hegwr- 'hill, mountain', hegy].
bria ‘town’ (Strab.; Steph. Byz. under the word of Messembria). Both authors state the word was Thracian. It is often found as a second component of Thracian settlement names, for example: Messembria, Poltymbria, Sélymbria, Skedabria, etc. The Thracian ‘bria’ is related to the Toch. A ri, B riye ‘town (a refuge on a hill)’ – from the IE *wrijá. A "hearth" is tűzhely, de hász-nak mondjuk. Üzbég "o-lov-xona=fire-box". Japan: "honoo=láng".
bur, buris (boris) ‘man’ [Alb. burrë ‘man’].
esko 'to eat' [IE *ed- 'to eat'].
siros 'a granary'
suka ‘a crack, a gorge, a pass’, [Lith. šuke. ‘a gap, a crack’].
ver- ‘to spring, to issue’ [Lith. vírti (vérdu, viriau) ‘to boil, to bubble’, the Old-Bulg. v'reti v'rion ‘to spring, to boil’].

Népek, kultúrák

Archaeologia
(A Kárpát-medencétől keletre és délre)
Mindkét terület fémművességének formakészletében azonosak a „trák-kimmer" típusú tárgyak, ezek a sztyeppvidékről származnak. Kiemelkedő darabjaik a lófej alakú bronz jogarok, lófej figurában végződő zabiák. Ismeretesek lóábrázolások sztyeppvidéki bronzkori agyagedényeken és a közép-ázsiai sziklarajzokon is. Ennek a keleti stílusú ábrázolásmódnak teljesen megfelelő párhuzamai a Tisza vidékén azonban nem kerültek elő.

Pásztorbot - itt sámánbotként szerepel.
Magyar sámánhívők gyűjtései az Alpoktól az Altájig.

Az aghatirzok
Kultúrájuk is a trákokéhoz közel áll. Síraik keverednek a trákokéval, temetkezési rítusuk trák szokásokat követ; számos sírokban a kerámia autóhton formákat, azaz trák tipológiát követ; több forrásban olvassuk, hogy tatuálták magukat akár a trákok. .. a római időkben közhasználtuvá vált az agarhyros kifejezés a szolgák megnevezésére. (Lehet, hogy szkíta parasztok voltak a trákoknál?)

Makedon
Az ókori makedónok görög, illír és trák népelemeket tömörítő vagy mindezekkel rokon törzsi csoportot alkottak, amely a Kr. e. 12. század táján a Nyugati-Pindosz hegységet lakta ott, ahol a Haliakmón felső ága ered. Ezt a vidéket Maketának, a Középső-Haliakmón völgyének déli oldalát Makedniának nevezték. Az ott lakókat maketai, illetve makednoi elnevezéssel illették. Mindkét népnév „hegyi, felföldi ember”-t jelent.

Mócok
Moesia név az ókori római birodalom egykori Moesia-i tartományaként ismert. Mint szarmata törzs vagy nemzetség történelemformáló szerepe elenyésző. Az Al-Duna déli partján (ma észak Bulgária) mentén élő nemzetség. Általában mindig valamelyik trák uralkodó függőségében voltak. Antropológiai jellegzetességük a szőkésbarna (saar-fehér) haj és kék szem. Régészeti leletek alapján, aranymosással „aranybányászattal” foglalkoztak, valamint halászattal, földműveléssel és „textil”iparral, mint a (háló és kosár)fonás, ruhaszövés. A móc szó jelentése is fonó.. , fonószál, fonással foglalkozók. Mócok ma is élnek Erdélyben a Bihari Hegységben.

Kimmerek
South Kazakhstan darbaza/darvaza "gate, entry, passage", dašt/dešt "steppe, plain, desert".
According to Herodotus, the Cimmerians inhabited the region north of the Caucasus and the Black Sea during the 8th and 7th centuries BC. It is believed that the Cimmerians (Cimmerii) came to the Black Sea region from Central Asia, or more generally – "from the depths of Eurasia,"
The issue of joining of the Cimmerians with the Thracians for the invasive campaigns to Asia Minor from the Balkans is controversial. Information about this campaign "from the Bosphorus to Ionia" was given by Strabo, but for some reason he refers this event to the time of Homer or to a little earlier (STRABO. 1964: I, 1-10). Akkadian sources allows us to establish that in 644 B.C., the Cimmerians’ most successful raid was on Lydia, in which King Gig was killed. Iráni nyelvekben a "holló= qarik". S gyakran ábrázolták a hollót egy karikával (Nap) a csőrében. Iráni nyelvekben a "szem" pupillája "soma". Csángáló csángók: Kurd "cengele = erdő". [Cha-ngo?] Hung. kör – Kurd. ger "ring"; Hung. mező - Kurd. mezr "field";
A cimberek satem nyelve: Lithunian-Siabry. Hungarian- Cimbora( companion,pal). Romanian - Simbra (friend). Belorusian- Siabar (friend). Slavic -"Sebrƅ"(farmer,companion,friend).

Gondold újra a történelmet!

Halomsírok
A trákok az ókori egyiptomiakhoz hasonlóan még életükben kiépítették az uralkodók temetkezési helyét. Az egyiptomiak piramisokat, látványos emlékműveket emeltek, a trákok pedig halmokat hoztak létre. Az uralkodó halála után a kiépített sírboltozatra földet hánytak, így mesterséges domb keletkezett.

Egyiptom után Trák naptár
Az év tizenkét hónapból állt, összesen 360 nappal, amelyhez még ötöt adtak hozzá. Ez utóbbi öt napot mindig az utolsó hónaphoz csapták minden év végén.
Conev szerint a trák kalendárium nagyon hasonlít az egyiptomiak naptárára, amelyet évezredeken át használtak a Nílus mentén.

Rizsa Trák halmok
A mai Plovdiv az ősidők óta lakott terület, eredetileg a Marica déli partján. A jelenlegi város beceneve a hét domb városa (bolgárul: Градът на седемте хълма), ám a régebbi korokban eredetileg valóban csak három dombra terjedt ki. A római időkben ezért is nevezték a települést Trimontium-nak (’három domb’). Kirabolva.

Rokonok?
Az Erdélyre vonatkozó első történeti följegyzések még a történeti korszakból is aránylag nagyon késő időkből valók. A legrégibb történeti feljegyzés, amely Erdélyre vonatkozik, a Kr. e. V. századból való. Hérodotosz említi, hogy a Maris (Maros) folyó mellékén "az aranyat kedvelő és trák szokás szerint élő agathürszök" laknak. Hogy kik és milyen fajú népek voltak az Erdély első lakosai gyanánt említett agathürszök, arról semmi biztosat sem tudunk. Hérodotosz tudósításából annyit valószínűséggel mégis megállapíthatunk, hogy miután a trákok szokásai szerint éltek, velük egy fajtájú, vagy rokon nép lehettek. Hogy az aranyat kedvelték, abból arra következtethetünk, hogy nem voltak minden műveltség nélkül valók. Értettek a kereskedéshez, sőt a bányászathoz is. Valószínű, hogy ők voltak Erdély első aranybányászai.

Templom
Ókori templom maradványai kerültek napvilágra a törökországi Tekirdag-tartományban, ahol 2000 óta tárják fel Heraion-Teikhos ősi városát. A templomról, amelyet trákok emeltek, mindeddig úgy hitték, hogy teljes egészében megsemmisült a Kr.e. II. évszázadban pusztító tűzvészben. A templomból több istenszobor – Kübele, Érosz, Afrodité figurái kerültek elő.

A Fekete tenger partján
I.e. 400-ban keletkezett írásos emlékekben Salmydessos néven emlegetik a területet. Akkoriban az errefelé élőket így is nevezték: Bal Yiyenlerin Yurdu – azaz Mézevők lakhelye. Az athéniak által alapított Déloszi Szövetség foglalta vissza Trákiát a perzsáktól, és itt hozták létre az egyik legjelentősebb kikötővárosukat. I.e. 336-ban a trákok kezdtek uralkodni a terület felett, majd jóval később az oszmánok. Érdekes, hogy ebben az időben a Midye nevet kapta (bizonyára a tengerből halászott kagylóféle miatt), mely egészen az 1960-as évekig így is maradt.

Görög mítoszok és a magyar mondák azonos gyökerei Tácsi István
Athén és Attika területét az egyiptomi Théba főváros körzetéből idevándorolt, MAHGAR vagy másként a MAG-HAR gyökerű sumer, szkíta, vagyis fehérmagyar törzsek; Égei-tenger partvidékének az északi részén: trákok, szkíták, kimmerek; a nyugati parvidéken pedig a hellének: müszök, aiolok, károk, lüdök és más jászmagyar kelta törzsek.

Bajszos Bulgár lánytípusok.
3. A parasztideál – tenyeres-talpas, bajuszos-szakállas teremtés, aki konzervnyitó nélkül kinyítja a konzervet és egy kézzel felemeli a kocsit kerékcseréhez. Már fiatalon is csúnya (legalábbis nekem az), de ez egyre fokozódik a korral. Arcbőre alapján mulattkeverék is lehetne. Bajszos nőket pl az ainu népnél találunk, de székelyföldön is előfordult. Gyanum szerint hermafrodita maradványok.


Kaptárkövek
A hazai előfordulásokon kívül fülkés sziklák Eurázsia számos helyén ismertek: a Mediterráneumtól Kisázsián át a Kaukázusig, sőt az Altájig (a Hovd-folyó völgyéig). A legközvetlenebb analógiák ­– a magyarországi kaptárkövekhez leginkább hasonló fülkés sziklák – a Balkán-félszigeten lelhetők fel: Bulgáriában a Provadiai-platón (Madara, Roják) és a Rodope hegységben.
Kr. e. 730-tól erősödik meg a trák-kimmer törzsek inváziója a Fekete-tenger északi előtere felől. Kr. e. 8. században (az ún. HaB3 periódus elején ) épült meg a Kyjatice-kultúra telepének erődítése. A későbronzkori-koravaskori földvár sáncának létrehozása a preszkíta mezőcsáti csoport beáramlásának első hullámával függhet össze. Mindenesetre a felsőtárkányi leletek között megjelennek a badabagi-besut-besarábiai-bulgáriai eredetű kerámiaformák, díszítménytípusok. Sőt, ez a nép ismerte a vasat, trák-kimmer fegyverzetet és lószerszámokat használt.

"Machu Picchu"
Az archeológusok a trák erődítményt a bolgár Machu Picchunak nevezik, utalva ezzel a két ókori város szerkezetében megmutatkozó hasonlóságokra.
A trákok katonai közigazgatási körzetekben éltek. A késő hellenisztikus időkben területük 50 sztratégára oszlott, ezek száma a Kr. e. II. századra 14-re csökkent. A törzsek fölött család vagy dinasztia uralkodott, a királyok egy része egyben papkirály is volt.

Magyarok
A minószi írások magyar olvasatai kapcsán felmerül a kérdés: hogyan kerülnek a magyarok Krétára? A kérdést egyre több történész, régész, nyelvész (egyik sem magyar!), fizikus, genetikus, stb. válaszolja meg, egyelőre közvetetten..
Továbbra is azt állítom, hogy nem tartozunk sem a finnugor, sem a török, sem más nyelvcsaládhoz. Egyik népnevünkkel, a trákkal, a török népek névadói lettünk, de mégsem lettünk törökök. Sehonnan sem jöttünk, senkinek sem vagyunk a szegény (barbár) rokona, azonban mint civilizáció-teremő népnek, nekünk sok rokonunk van. Tr-a-k > T(u)r-k > kapu-k.

Királyok Völgye

A Trák Királyok Völgye több mint 500 sírhalomból álló nekropolisz,

A Középső-Balkán hegység és a Szredna gora között találjuk a Rózsák völgyében Kazánlakot és a királyok Völgyét, ahová a trák királyok temetkeztek. Északra a Shipks hágón át mehettek innét. Nyugatra található Panagyurishte település, délre Mogilovo.
Tumuli
Known as tumuli, the burial mounds are the only remnants of the Thracian civilisation that inhabited the Balkan Peninsula from the 2nd millennium BC to the 3rd century AD.

Balkan

The Thracians are tribes who settled in the region known as Thrace, south of the Balkan mountain, ever since the Bronze age. Through the centuries, they were slowly absorbed by the more powerful cultures of Greece, Persia and the Roman empire. The first mention of the Thracian tribe was in the famous Iliad by Homer, where the Thracians were an ally to the Trojans in the Trojan war against the Ancient Greek.
The sanctuary consists of the “Door of the Goddess Mother” and the “Father’s Stone”, two stone structures located near each other. The Door of the Goddess Mother has a 1.8-meter high ‘door’ where the sun enters it during sunset. For the Thracians, the sunset is a symbol of death while the sunrise – a symbol of birth.

Kazanlak
The murals of the Kazanlak Tomb still impress visitors. The lower frieze is a decorative one, consisting of rosettes and bulls' heads. In the upper frieze, beneath the key-stone of the cupola, three chariots race eternally around the circle. Élénk falfreskói adják hírnevét.

Sveshtari Tomb
It was built in the 3rd century BC and consists of three chambers. The decoration itself was inspired by the Hellenistic aesthetics that were incorporated into the beliefs of the Thracian people called Getes. Szoborgyűjteménye okán híres.
A Duna határfolyó mellett a legnagyobb bulgár folyó az Iskar (vízkör?)
Iskür River, also spelled Isker, or Iskar, Latin Oescus, longest (after the Danube) river in Bulgaria, formed south of Samokov in the Rila Mountains. Három ágból áll össze: Fekee Iskar, Fehér Iskar és Levi Iskar. Az Iskar folyó Szófia felé kerül, Urvich erődje mellett, melyből titkos kijárat vezetett a folyóhoz.

https://www.news.com.au/travel/travel-ideas/best-of-travel/bulgarias-valley-of-thracian-kings-keeps-its-secrets/news-story/6f4d6c32c41de061f7c811f06f6a1ddf Known as tumuli, the burial mounds are the only remnants of the Thracian civilisation that inhabited the Balkan Peninsula from the 2nd millennium BC to the 3rd century AD.
Experts believe there are more than 15,000 of these tombs in Bulgaria, a tenth of them in the so-called Valley of the Thracian Kings near the central town of Kazanlak.

Onomastica Iskar

Варовитица (Varovititsa), r., -l Iskar. – From adj. Варовит ‘limestone, contains lime’, depends on geological characteristics, and topon. suff. - ица. Ведeна , също Егуля (Vedna, also Egulya), r., separates Витоша/Vitosha and Плана/Plana mountains. Egulya is the upper course (until the confluence at Zheleznishka Reka), from there, until it flows into the Iskar (-l), it is called Vedena. The name was examined by Георгиев/Georgiev 1960: 98. He attributed it to thrac. *utu < ie. *ūdō(r) = gr. ὕδωρ ‘water’ – examples: RN Вит/Vit and Vedea in Rumania, both tributaries of the Danube. Vedena is mentioned as a middle Bulgarian name. According to Дуриданов/Duridanov 1958: 217, the name is also Thracian, he attributed it to ie. *ųed -: *ud- ‘water’ and - enā from *-eno . Zaimov considers the name to be Slavic, from part. веден from the verb веда , OB ведѫ

Gyanúm szerint a Varovititsa megfelel az Iskar szónak. Vajon a körösök vize rokonítható a scordisc néppel ?

Scordisci

Peltasztész

The Scordisci were a major tribal confederation that, by the middle of the first century BC, was occupying the later Roman provinces of Pannonia Inferior and Moesia Superior, the latter of which today forms much of Serbia. A mai Szófia régi neve Serdica. A serians régi forrásokban "serres" néven is előfordul. Scordisci: Borrowed from Ancient Greek Σκορδίσκοι Skordískoi. Proto-Germanic *skura-, from PIE root *(s)ker- to cut (see shear). Ancient Greek dískos, “disk, quoit, platter”.

Kelta elem
score (E), sca(u)r (Scots) ('a deep, narrow indentation (bevágás) on the side of a hill' Jamieson) 354 see also EPNE s.v. scoru. Breton kant 'disk'; cognate of Old French chant, Occitan cant, Spanish canto.

A peltasztész (ógörögül: πελταστής) az ókori görög könnyűgyalogság távolfegyverekkel felszerelt harcosa. A fegyverzete hajítódárda, parittya vagy könnyű íj volt. A fegyvernem a könnyített pajzsról (pelt) [vágott korong] kapta a nevét. A pelt szalma- vagy nádfonatú, bőrrel bevont pajzs volt, alakját félholdként írják le általában, de irodalmi források alapján kerek is lehetett, vagy ovális, melynek két oldalán körcikk alakú kivágás volt. (wiki)

Scordisci
The Scordisci were finally pushed back by a force commanded by Quaestor Marcus Annius, who also succeeded in repulsing a subsequent attack soon afterwards by the Scordisci, in alliance with the Thracian Maidi tribe. The participation of the Maidi (the tribe of Spartacus, who would be captured by Rome during a latter phase of this conflict – see below) in the second attack on Macedonia in 119 BC is particularly noteworthy, because it marks the beginning of a new pattern which would continue for the next 100 years of this conflict.

Scordisci 2 language
The Scordus mountain (today's Šar Mountain) was located between the regions of Illyria and Paeonia. As for the known tribes of the confederation, the Artacoi name (or Artacii according to Cassius Dio) is based on the Celtic element, ardu-, meaning 'high' (from the proto-Celtic *ardwo-), making them 'the high ones'.[ardu = erdel?] In addition, this translation of the name depends on a fairly early 't' to 'd' shift in the Celtic language, something that did not happen until later in Britain, at the other extremity of Celtic settlement. To back up the likelihood of an early 't' to 'd' shift in the Celtic language in the Balkans, the Meldi name makes no sense with a 'd', but if it was originally a 't' then it means 'honey', from 'meli(t)'. [vagyis nem "beolvadtak, miképp a sredi sem "középső", bár a Szredna gora a Balkán és a Rodope között húzódik.]

Scordisci 3 coinage
It may be presumed that a large sum was negotiated, because the land of the Scordisci lay on the route which the Bastarnae should have used on their way to northern Italy; moreover, the Scordisci might have joined the Bastarnae in that expedition. Állítólag Nándorfehérvár alapítói voltak a "scordis"ok. Csak náluk még Sing-i-dunum (folyószarv) volt a vár neve. Néhány amatőr szerint a scor-disc-i név a Šar hegység nevéhez adott "-isci" suffix. Vagyis köze sem lenne a pontozott körhöz. (napszimbólum). Viszály: English: anger, protoceltic: *wis, serbian: bes. Proto-Celtic "wik-" (to fight, vív). Veréb szavunk a szlávban: vrabac (sparrow).

Hungarian: házi veréb
Persian: balwarta. Belarusian: vjerabjéj. Czech: vrabec. Bosnian: vrabac. Estonian: varblane. Polish: wróbel. Romanian: vrabie. Rusyn: vorobél'. Slovene: vrabec. Ukrainian: horobéc'. Albanian: harabel. Sorbian: wrobel. Finnish: varpunen. Varpu egy fél méter magas fás növény. Bogyóit eszik a verebek.
Másik magevő a VARJÚ. Finnish: varis. Estonian: vare. Erzya: varaka.

P.S.:
Trak
Panion (Suid., Const. Porphyr.) - town in Propontida (the Sea of Marmara). From the Thracian *Panian, identical to the Old-Pruss. pannean ‘swamp, quagmire’ (see the previous entry).
Panisas (Plin., variants: Pannisis, Panisa, Panissa) - coastal river in the region Tjunias in Turkish Thracia. The name is a derivative with a suffix -is- of the Thracian *pan(i) ‘swamp, bog’ (see for detail under Panax).



Pesti István 2020 október

Nyitóoldal