Malom szavunk

I was taught in Sekolah

they were born on a Friday night - "Syed Malam >Jumaast".
Ku,Cik Ku and Cik Ku >Tuan) are nobility titles used in Kelantan and >Terengganu.
Seri is taken from the Sanskrit "Shri", "holy" or >"sanctified".  The Hindu kings used to have manifold >"Shri", depending on their rank, eg a King would be >"Panj Shri" (five Shri or five times sanctified)
Melted wax (Javanese: malam)
Quran: Alladhi 'allama bil qalam. 'Allamal insana malam ya'lam, " which means "Read in the name of your Lord who created, created man from a clot. Read, for your Lord is most Generous, Who teaches by means of the pen, teaches man what he does not know."
'Pasar Malam  = Éjszakai bazár
Sanskrit kash malam = Fekete haj

Mill

Greek: μύλος (el) (mýlos)
Mënyi milosztben terümtevé elevé miü isëmüköt Ádámot, ës odutta volá neki paradicsumot házoá...:)

Malom

mallet: late 14c., from O.Fr. maillet "mallet, small wooden hammer, door-knocker," dim. of mail, from L. malleus "a hammer," from PIE *mal-ni-, from root *mele-, *mel- "to crush, grind," with derivatives referring to ground material and tools for grinding (cf. Hittite mallanzi "they grind;" Armenian malem "I crush, bruise;" Gk. malakos "soft," mylos "millstone;" L. molere "to grind," mola "millstone, mill," milium "millet;" O.E. melu "meal, flour;" Albanian miel "meal, flour;" O.C.S. meljo, Lith. malu "to grind;" O.C.S. mlatu, Rus. molotu "hammer").

A "tudós"

Malom és molnár szavunk szláv eredetű, valószínűleg az óhorvát, ószlovén mlin, mlinár származéka (TESz II. 831, 946). Lehetséges, hogy mindkettő a latin molina, molinarius szavakra vezethető vissza, hiszen az európai népek több őrlőszerkezetet a rómaiaktól vettek át. Középkori magyar nyelvű forrásokban malom szavunk móln alakban fordul elő (Lambrecht 1915: 20). 1135-ben a bozóki apátság, 1138-ban a dömösi prépostság fennhatósága alatt, más kézművesekkel együtt, molnárok is dolgoztak.

Malomipar

Nyelvtudósok szerint őseink a búzát törték, a malom ó-magyar neve is valószínű törő volt. Más álláspont szerint a malom szavunk francia kölcsönszó..

Három tarka macska

Nyelvünkben a molnár szó horvát vagy szlovén átvétel, végső soron valószínűleg ófelnémet közvetítéssel a latinra megy vissza. Malom szavunk helynévként már 1075-ben megjelent okleveles emlékeinkben, sokáig használatos volt molna változata is. ("molna -> molnar"). A malom szó valószínűleg horvát, szlovén közvetítéssel kapcsolódott a latin előzményéhez.

Szilézia

Svédország (Ingyen játék a honlapon!)

Molna - Képeskönyv

Molna város

Noch ein MAL

Nem egy malomban örlünk

10 000 ázsiai lány várt rád! ..de immár nem érdeke a hazánkban pénzzel és hatalommal rendelkezőknek a további terelés. Lekéstél...

..még több ázsiai lány.. ..lett volna. Immár csak egy reklámbanner maradt.

Nyelvészkedőink írják..

Őröl
Állattartás és a növénytermesztés köre: barom, bika, borjú, disznó, gyapjú, író, karám, kecske, komondor, köpű, kos, kuvasz, ökör, ól, serte, teve, tinó, túró, tyúk, ünő, ürü; alma, arat, árok, árpa, borsó, búza, csűr, dara, dió, eke, gyom, gyümölcs, kender, kert, komló, kökény, körte, ocsú, orsó, őröl, tarló, tiló, torma, sarló, szór, som stb.

Bizonyíték erre, hogy a lisztkészítés legfontosabb kifejezése, őröl szavunk őr- igei töve ótörök eredetű jövevényszó, aminek jelentése 'forog, forgat'

Mint olvashattuk, egyes amatőr nyelvészek szerint a MALOM szavunk a szláv MLIN szóból ered, amelynek gyökere a latin MOLINA. Másik amatőr szerint ismerték a gabonát és a kenyeret régebben is a magyarok, de a búzát nem őrölték, hanem törték, s így bizonyára valami "törő" volt a malom szó helyett.

Az örmény nyelvben viszont a MALEM az "horzsol, zúz" jelentésű, s malomipari ismereteim szerint a búza barna héját dörzsölik, koptatják le először, amit aztán korpának neveznek.. Csak meg kéne magyarázni, hogy kerül az örmény "malem" a magyarba, illetve fordítva, miként lesz a "malom" szavunk az örményeknél "malem".

Mint láttuk, a MALOM szó is igen elterjedt a világba, csak az etimológiákat kéne egyeztetni. MALOM települések Papua New Guinea területén, amerre néhány ősi magyar szó is előkerült, Maloma a Fülöp-szigeteken, de hasonló névalakok Indonéziában, a Fiji szigeteken, majd Madagaszkár, Zambia, Camerun, Mozambique területén, de a szláv vidékeken is előfordul. Lehet, hogy mégis a szlávoktól vettük át, csak a szlávok bejárták az egész világot, s otthagyták szavukat?
De sosem csinál nyarat egy fecske, keressünk a világban több szláv ill. magyar szót!

Malom

Abakwariga nik'àà (mill).
Aymara qhuna (mill).
Birahui âsyâb (mill).
Central Mongolian shakhakh
Emiliano-Romagnolo pestapevar (mill)
Guarani monguruvi
Mapuche ugarün (grind, mill)
Turkmen haraz (mill)

The first Persian windmills were vertical axis designs made between 500 and 900 AD. The first watermill was seen in the eastern part of the Mediterranean, which was controlled by the Greeks after Alexander the Great conquered the region.

Malomtörténelem

Az emberiség fejlődésének és a növényvilág gabonanemű, és egyéb magvainak étrendbe kerülésével korszakonként különböző technikai megoldású és fejlettségű kőőrlő eszközök az ember mindennapi életében nélkülözhetetlen szerepet töltöttek be.
Ásatások során talált legrégebbi eszközök dörzskövek, melyek egy mélytányér vájatú kövön egy kézben tartható kővel dörzsölték a megtörni kívánt magvat.

2000 éves vizimalom - Távol a gabonamezőktől

A régészek pusztán egy kis apróságnak akartak utánajárni, a munkálatok azonban nem várt szenzációt hoztak: a Rajna-vidékén ugyanis rábukkantak az Alpoktól északra fekvő legöregebb - nagyjából kétezer éves - vízimalomra.

Malmok, molnárok

A hajtóerő, illetve az energiaforrás szerint a szakirodalom megkülönböztet kézimalmot, emberi vagy állati erővel működő szárazmalmot, vízi energiával működő vízimalmot és a szél energiáját hasznosító szélmalmot. Az energiahasznosítás célja, vagyis az elvégzett munkafolyamat szerint beszélhetünk daráló-, lisztőrlő, hántoló, olajütő, ványoló- vagy kalló-, kendertörő, puskaportörő, zúzó-, deszkametsző és papírmalmokról. Gyakran ugyanaz a malom többféle munkát, így például őrlést, hántolást, deszkafűrészelést is végzett, ezért rendeltetésük alapján nem lehet a malmokat szigorúan elhatárolt rendszerbe foglalni. Ebben a fejezetben az élelmezési alapanyagot készítő malmok működését, tehát a gabona-, paprika-, borsőrlés, a darálás és a hántolás technikáját ismertetjük.

Képek A malomkő forgó mozgással őröl?

Örvényben

Az "öröl" folyománya és a FORgo rokonsága: F -> V

Czech: vír
German: Wirbel
Latin: vertex
Italian: vortice
Polish: wir wodny
Russian: vodovorót

Magyar Adorján - Körös

Hogy itt nehány körös szócsoportbeli de egymássalhangzós szót is fölhozzak, megemlítem ör ű (romlottan: örv) = karika szavunkat. E szavunk is kétségtelenné teszi, hogy örvény szavunk is a kör szavunk egymássalhangzósöv, ür, ör , ur ű (rövid kezd magánhangzóval)ő alakjából származik és hogy tulajdonképpeni értelme: forgó, forgatag, azaz tehát örvénylő volt, mivel az örvény valóban gyorsan forog, sőt az igen gyorsan forgó örvény közepén kerek őr, üregű , népiesen ürög, is támad. Mivel pedig az örvény mindig lefelé haladóan örvénylik,lefelé, a mélybe húz, minden belekerült magába fal, elnyel, ezért örvény szavunknak még mélység értelme is lett. És íme, népünk bár mondja a gyors forgásra, forgolódásra azt is hogy sürög-forog de azt is hogy ürög-forog, amiszerint tehát az ürög szónak egyúttal még örvénylik értelme is volt, úgyhogy itt is a már említett csodálatos szóegyezések egy példájára akadunk,ahol az egyező szóalakok a természetben is egymással közvetlen összefüggésben levő dolgokat neveznek meg, jelen esetünkben az örvény üreges de egyúttal gyorsan forgó voltát is. Mi több: az örvény torka, amint azt mindig hallhatjuk, még ör, kör azaz tehát körgő, hörögő hangot is ad, ha pedig nagyobb akkor, hor, azaz horkoló, korgó hangot is, - amely egyúttal a korong (a fazekasok forgó korongja) = kereng, kering és forog értelmet is adhatják,az örvény pedig szintén: forgó.

Szemur-magyar rokonság

33. őr, őröl (mahlen): a szócsalád alapja, az őröl ige származékszó. Alapszava, az őr- igei tő ótörök eredetű; vö. ujg. avir- "forgat". Ugyanez igei tő magyar származéka örvény szavunk, valamint feltehetően az őriz ige, s az igei tő török származékaként ide kapcsolódik az őrül is. Szumér "ur5" = "zermahlen, Feinmehl herstellen" (őröl, finomlisztet készít).

Nyest - Kiszól a sírból az ugorász:

A forrás szó a forr igéből keletkezett, mely eredetileg a feltörő víz forgására, örvénylésére utalt: a forgó, fordul szócsaládjába tartozik. (A magas hőfokú folyadék sajátos mozgására utaló jelentése csak később fejlődött ki.) A forr finnugor, esetleg uráli korból való hangutánzó-hangfestő szó.
Vajh mikor és hol lehetett "finnugor kor" ?

Finnugor hangeltolódás fireg-forog

Az örvény is FORog. Whirl, vír.. S formája, mint az örv, egyszerübben öv.

I was taught in Sekolah

they were born on a Friday night - "Syed Malam >Jumaast".
Ku,Cik Ku and Cik Ku >Tuan) are nobility titles used in Kelantan and >Terengganu.
Seri is taken from the Sanskrit "Shri", "holy" or >"sanctified". The Hindu kings used to have manifold >"Shri", depending on their rank, eg a King would be >"Panj Shri" (five Shri or five times sanctified)
Melted wax (Javanese: malam)
Quran: Alladhi 'allama bil qalam. 'Allamal insana malam ya'lam, " which means "Read in the name of your Lord who created, created man from a clot. Read, for your Lord is most Generous, Who teaches by means of the pen, teaches man what he does not know."
'Pasar Malam = Éjszakai bazár
Sanskrit kash malam = Fekete haj
Csak magyarul tudók kedvéért:
A "sekolah" nem egy "székely-oláh" keverék, hanem az "iskola" a Távol-Keleten.
[Middle English milne, mille, from Old English mylen, from Late Latin molna, molnum, from feminine and neuter of molnus, of a mill, from Latin mola, millstone, from molere, to grind; see mel- in Indo-European roots.]

Molnár

Hungarian: molnár
Dutch: molenaar /From molen ("mill") + -aar ("-er").
Spanish: molinero
Nynorsk: mylnar, møllar
KATALÁN: moliner

Kristó Gyula

(csak néhány példát említve közülük, szláv eredetű csatár, daróc, gerencsér, igric, kovács, mecsér, molnár, peszér, takács, taszár szavunk)

Malom, molnár

A malmos mint foglalkozásnév belső fejlődésű, de a → molnár valószínűleg szintén az óhorvát, ószlovén nyelvből való átvétel. Malom szavunk, ill. variánsai (molna, molon) a 11. sz. óta ismertek. Széles körű korai meggyökeresedését, elterjedését számos helynévi összetételben való előfordulása is bizonyítja.
A MOLNÁR az óhorvát, ószlovén mlin, mlinár származéka (TESz II. 831, 946).
Mint látjuk, egész Európa a szláv nyelvből merített..

Kolumbán Sándor

A lom gyök nem feltétlenül szemét jelentésű ,inkább a laza szerkezetű anyagra utal. Ez akár az álom szóban, de a lom -mol (molnár mállaszt)fordításból is érezhető.

Daráló

Sassanida

Practically the Jizya replaced poll taxes imposed by the Sassanids, which tended to be much higher than the Jizya. In addition to the Jizya the old
Sassanid land tax (Known in Arabic as Kharaj) was also adopted.
Kisistenek:
For at least under Rashiduns and early Ummayads, the administrative system of the late Sassanid period was largely retained. This was a pyramidal system where each quarter of the state was divided into provinces, the provinces into districts, and the districts into sub-districts. Provinces were called ustan (Middle Persian ostan), the districts shahrs, centered upon a district capital known as shahristan. The subdistricts were called tasok in
Middle Persian, which was adopted as tassuj (plural tasasij) into Arabic.
Sassanida vég:
Nevertheless Yazdegerd III kept on returning to Persia to exert his influence over the notables and chiefs of Persia. He thus remained a motivating force
behind the Persian rebellion. During Caliph Uthman's reign Yazdegerd III came back to Bactria and Khurasan rebelled against the Caliphate. Abdullah ibn Aamir crushed the rebellion and defeated Yazdegerd's forces. He fled from one district to another until a local miller killed him for his purse at Merv in 651.

Majláth - Uralic

*mola break /Uralic
moallo crumb, little bit, morsel, piece; moallanâ- crumble away (intransitive), etc. (Lapp) [Chong]
bull- break, smash (intransitive) /Kamas; malæ- break, smash (transitive); mal'ma broken pieces, fragments; malu' fracture /N'en'ec' [Chong]
mál to crumble, disintegrate /Hungarian (Még a kő is málik, morzsolódik.)
Hungarian mál is of unknown origin [see Chong]
malom - mill; molnár - miller /Hungarian.
Hungarian "malom" is thought to be of Slavic and ultimately of Latin origin. [Chong]
Now, I will answer for it that you cannot explain to me why we always place what is hard to break between the molars, and never employ the incisors in the work?
Érdekességnek: Thailand, Pitsanulok: The name "Pitsana" originates from an African language, and mean The "Black Pot".

Portugál: a usina = the mill (http://www.second-language-now.com/portuguese-vocabulary.html)
pistrīnum, -i, n.: mill (http://wiki.dickinson.edu/index.php/Catullus_Master_Vocabulary_List)
Etrusk: MVLA (L. molo-ere-ui-itum, to grind in a mill; mola-ae, f. a mill-stone; plur., a mill;
transf. grits, coarse meal or flour; molaris-e, of a mill, to do with grinding;

Képeskönyv - A darálótól a malomig.

Arab: dhura : millet [dharra]. Azért a búzadara még nem nullásliszt...
Ahhoz képest, hogy az emberiség évezredek óta készít kenyeret, nem sok nyelven lehet a MILL (malom) szóra találni..

Mindennapi kenyerünket..

Hungarian: kenyérmező
Slovene: kruh
Mongolian: talh
Phrygian: bekos

A lapos lepény. Vaj, kenyér és kengyel szavaink finnugor eredetűek (Hóman).
Hebrew: lekhem
Finnish: leipä
Estonian: leib
Veps: leib
Northern Sami: láibi
Macedonian: leb

Le Pen
A kenyér szavunk eredetileg "kerény" volt...

Finnugor rőf - A kunok étele?

The 'fathom' (öl=183 cm) has a very wide range (F. syli, L. sal, M. sel, V. and Z. sịl, Vog. tal, Ost. lal); the 'ell' (rőf) (F. kyynärä, M. kener, Č. kun´er, V. gịr (?)) and the 'span' (arasz) (F. vaaksa, L. vuopse, M. vaksa, Z. ves´t) have a less range. In the first period they could only count up to seven; by the time they needed a term to express ten, they were already divided into four groups-a West Finnish-Mordvin, a Lapp-Čeremis-Vogul, a
Votiak-Zịrian, and an Ostiak group.
De kapcsolatba hozható-e a rőf a kenyérrel?

Kánaánita El

The name Elkenah appears twelve times in the Book of Abraham. .. This text mentions both "the god of Elkenah" and "the priest of Elkenah," who also does double duty as "the priest of Pharaoh." ... El qanah "God has created"...El Qini "El of the Kenites."..In a Hittite myth borrowed from Canaan prior to 1200 BC, El is called "Elkunirša" (the Hittite spelling of West Semitic ʾl qn ʾarṣ). This El was the husband of the goddess Asherah (= Ashertu) and lived in a tent at the headwaters of the Euphrates (= Mala) River.

Mezőgazdaság

Pesti István 2012 szeptember

Nyitóoldal