Hungaria
Magyarok és elődeik a medencében
A hely
Európa szívében
Kelet-Közép-Európa az idegenek szerint. Még gyengébbeknél: Közép-Kelet-Európa.
A Kárpát-medence a történelem során eredendően a magot, a középpontot, a kiindulópontot, az emberiség bölcsőjét jelentette és jelenti ma is. A Kárpát-medence földrajzi elhelyezkedése pontosan Európa közepe. Az égtájakat figyelembe véve teljesen mindegy, hogy egy átutazó milyen irányból jön és milyen irányba folytatja útját. Ezt a területet központi helyzetéből adódóan mindenképpen érintenie kell. A Kárpát-medence a Földnek az a helye, mely emberi számítások szerint a legnagyobb katasztrófák bekövetkezése esetén is védelmet nyújt az itt lakóknak: szélsőségektől mentes éghajlat, jéghegyek olvadása, viszonylagos földrengésmentesség, hurrikánok, tornádók, ciklonoktól való védettség.
Ha valaki kivágja kartonpapírból Európa térképét, s próbálja megkeresni rajta a súlypontját, hát azt valahol Fehéroroszország felé fogja megtalálni. Arra lenne Európa közepe.
Őslakosok - Krantz teóriája
Az elmélet épp olyan jól igazolt, mint a finnugorászat vagy a turkológia.
A magyarok előrenyomulását befolyásolhatta az a tény, hogy népük nagy része csak az utóbbi időkben vált komoly földművelővé. Korábban a fő hangsúlyt az állattenyésztésre és a lovaglásra fektették. Későbbi történelmük azt sugallja, hogy a magyar Alföldön kívül soha nem telepedtek meg nagy tömegben. Eredeti hazájuktól csupán 200 km-nyire volt az a terület, ami végül biztos határuk lett nyugaton. Látszólag ugyan további 300 km-t mentek Ausztria felé, hogy elfoglalják, ám amikor néhány évszázad múlva a németek visszaáramlottak oda, rögtön feladták
Az uráli nyelvcsalád a magyar Alföld mezolitikus lakóitól ered. A legtöbb szakértő szerint e nyelvcsalád az Urál hegység térségéből származott és terjedt el, beleértve a Kr. u. 9. századbeli végső benyomulást Magyarországra. Ez a legvalószínűtlenebb, mert nincs magyarázat arra, hogy mi alakíthatta ki a pásztorkodást a kiinduló helyen. Ha kívülről jött a térségbe, akkor olyan nép kellett volna hozzá, melynek nyelvi rokonsága máshová kötődik. Másrészről persze lehetséges, hogy néhány viszonylag egyszerű uráli nomád be tudott hatolni Kelet-Európa szívébe, de erre nincs elfogadható ok. Különösen nehéz megmagyarázni, hogyan tudtak etnikailag kicserélni egy körülsáncolt, őket számbelileg akár több mint 10:1 arányban túlszárnyaló parasztságot.
A Kárpát-medence az ókorban
Régészet
Budakalászon az M0 útgyűrű megelőző feltárásának keretében felszínre került 1070 síros harangedényes temető a kultúra legnagyobb temetője Európában...
Wikipédia: "Az ásatások tanúsága szerint a kultúra népessége gerendavázas, paticsfalú házakban élt."
Az edények mintázata pedig egyértelműen a karcolt vonaldísz "továbbfejlesztett" változata. Már csak a lelőhelyek valódi (mérésekkel igazolt) időrendjét kellene hozzátenni, hogy ezúttal is tisztán láthassunk!
Bell beaker
A harangedényes kultúra (angolul: Bell-Beaker culture, néha rövidítve Beaker culture, vagy Beaker people vagy Baeker folk, németül: Glockenbecherkultur) a korai bronzkor egyik fő régészeti kultúrája volt. Leletei Észak-Marokkótól, Szicílián át Nyugat-Európában egészen a Brit-szigetekig, Közép-Európában pedig a Kárpát-medencén át egészen Lengyelországig terjednek.
The earliest form of Bell Beaker called the Maritime Bell Beaker probably originated in the vibrant copper-using communities of the Tagus estuary in Portugal around 2800 - 2700 BC and spread from there to many parts of western Europe
Ahhoz képest, hogy a mellékelt térkép szerint Budapest a harangedény kultúra szélén van, a legnagyobb temetőjüket itt találták.
A Kárpát-medence ókora
A térség benépesítése és az itt lakó emberek települései az őskortól a hunok koráig töretlen fejlődést mutatnak. A hunok korában gyakorlatilag megszűnt a településhálózat, amit a későbbi népek lassanként újraépítettek, ennek része volt az Árpád-kor eleje is. A 13. században azonban a tatárjárás nemcsak a népesség pusztulásával járt, hanem a településhálózat újabb összeomlásával. Ennek mértéke azon a tényen mérhető fel, hogy a Kárpát-medence egyes részein (például az Alföld) a településsűrűség és a lakosságszám csak a 18–19. században érte el újra a 13. századi szintet. A tatárjárás erős etnikumváltozást okozott, ami a városok és falvak jellegzetességeiben is megmutatkozik.
Érem - a Krisztus előtti pannon pénzverés kapcsán.
Érdekességnek- Pénztérkép
All western histories of coins begin with their invention at some time slightly before or after 700 B.C. in Aegina Island, or according others in Ephesus Lydia 650 B.C. .
Kerestem kiegészítésül Coinos királyt, de helyette csak ennyi:
Makedónia ősi fővárosa Aigai volt, amelynek neve a kecskékkel (görögül aix, birt. aigosz) kapcsolatos. A fennmaradt, alapítást állítólagosan előidéző jóslatok mind kecskelegelőkkel hozzák kapcsolatba a hely kiválasztását. Aigai egészen I. Arkhelaosz uralkodásáig (i. e. 413 - 399 k.) főváros maradt, később a Pellában regnáló királyok is itt temetkeztek.
Near the modern city of Veria, Perdiccas I (or, more likely, his son, Argaeus I) built his capital,
Aigai (modern Vergina).
Mint látjuk, a városnév szemantikailag azonos, csak a nyelv más. Égei! Sok hold föld...
A pénz kapcsán megjegyezném, hogy természetesen régebbi találmány, mint itt leírták. Csak a korong formájú pénz jelenik meg a Kr.e. első évezred elején.
Pontosan ilyen háromágú díszítést láthatunk Salamon elobb említett érméjén ábrázolt koronán is: hátul középen, részben takarva a korona abroncsa által, és kétoldalt a két függo felett. Ezeknek a háromágú díszeknek az alakja egy pontból kiinduló, három, nyíl alakú vonalkával van jelölve az érmén. Ugyanez a három darab háromágú karom jelentkezik I. László és II. István említett pénzein is. II. László érméjén és a hozzá nagyon hasonló III. Béla rézpénzén látható stilizált koronaábrázolásokon viszont már a háromágú karmok helyét három kereszt veszi át. |
II.Béla király pénzén: Bizánci kereszt, napkereszt |
A népvándorlás kora
Így látták a hunokat
Érdekes egy Gyulafehérvár-Partoson talált lemezes testű bronzfibula, amely 4. század végi - 5. század eleji Kaukázus vidéki alán típus (hasonlók Pannoniában is előkerültek), tehát a hunok e legkorábbi szövetségeseinek erdélyi jelenlétére utal.
Hasonló a Dunántúlról is került elő, 450 körülinek datálva.
Keszthely, Szekszárd.
Alföld
É-D irányú 3-4.sz.-i sír
Eduárd Beninger az 1920-as években Budapesten - minden bizonnyal a Nemzeti Múzeumban - egy Mártély lelőhelyű bronz fibulapárt látott, melyről 1931-ben megjelent könyvében említést is tett. Leírása szerint a fíbulák háromszögfejűek, a széleken félkorongos díszekkel/kőberakás utánzatokkal (BENINGER 1931,16,Nr.17).6 Az ép és a töredékes fibula őrzési helyéről Kiss Attila nyomozati eredményénél (KISS 1981,198-199) többet nem sikerült megtudnom. A fibulapár mindmáig lappang; a Csallány Dezsőtől publikált háromszögfejű lemezfibula rajza a Delhaes gyűjtemény 61.119.1.leltári számú fibulájáról készült (CSALLÁNY 1961,Taf.218,ll).
Az aláhajlított lábú fibulák a 2-3. sz-ban a Kaukázustól a Kárpát-medencéig megtalálhatóak egészen 400-ig.
Kaukázusi templomok alapján
Longobárd temető - Vörs
Aranyozott ezüst S-fibula,közepén ezüst rekeszbe foglalt vörös színű üveg betéttel, hasonlóan megoldott kerek szemekkel. A betétek hátlapjai rovátkoltak, ami az üveg csillogását biztosítja.A fibula két vége kampóscsőrű madárfejben végződik. A szemeket a középső üvegbetéttel összekötő gerinc aranyozása le van csiszolva és vékony nielló berakás húzódik benne végig. A csaknem elliptikusan kiképzett fibulatestben háromszög átmetszetű bordák zeg-zug vonala a madár szárnyát és karmát jelképezi.(24.kép.7.)
A képtípus legismertebb példái az alemann fatörzs koporsók tetején kifaragott hasonló kígyók, vagy a híres niederdollendorfi sírkőéi ahol a halott feje felett látjuk a mindkét végén tátott szájú fejben végződő kígyót. A mindkét végén tátott szájú fejben végződő kígyó Vodan jelképe. Az S-fibulák régebbi darabjainál a később szokásos kampós madárfej végződés helyett, tátott szájú állatot látunk.83 Ezek alapján W.Hülle is céloz az S-fibulák és a Vodan kultusz
kapcsolataira.
Római kor
Muhi határában a Kocsmadombon került elő egy vandál urnasír, az edényen egy kőlappal. Feketére fényezett talpas urnáját benyomkodott pontokból képzett horogkereszttel és háromszögekkel díszítették. A horogkereszt (napkereszt) már megjelenik a Kárpát-medence történelmében 8000 évvel ezelőtt is. (Vinca-Tordos) Az 5 ágú csillag a semi népek hozadéka az akkád kultúrkörből, bár sematikus ábrázolása Óegyiptom területéről is ismert. Babilon-Ugarit-Betlehem.
"Honfoglalók" előtt
Nem hiszek a honfoglalásban, csak a magyar etnogenezisben. Népünk több irányból több időben érkezett ide, s voltak, akik eleve itt laktak. Tán a genetikusaink meg tudnák mondani (ha tehetnék), hogy népösszetevőink közül melyiket tekintsük a "nemzet"-nek. Tippem ugyan nekem is lenne, de ez itt nem a toto-lottó iroda. Amit történelmi olvasmányainkból is tudhatunk: A székelyeknek hun eredettudatuk van. A jászok philistinesek voltak iráni eredettel. A kunok nyomát bizonyára a kamennaja babák mutatják. A besenyőket Manchuria (Mond-jury?) területéről eredeztetjük, a herkunokat déli irányból, a kimmerek, gutik, szakák a Kaukázuson túlról érkeztek. S vannak népek a történelemben (hyksos, héber, avar..), amelyek jönnek a semmiből és mennek a semmibe.
Pannon név
A pan szót kapcsolatba lehet hozni a kenyér, tűz, víz, nap, fog, szárny stb szavakkal. Mindegyik figyelemre méltó. Megtalálható a Föld minden részén.
Magyarország neve érméinken sokáig Pannonia volt. De aztán megjöttek a hunok..:-)
Magyar A. Niebelung gyűrű
Valamilyen germán ének tehát Siegfriedet "déli" és egyenesen hun hősnek mondja. Sajnos Jiriczek nem árulja el, hogy melyik ének ez és hol található, de kétségtelenül a forrást akarja magyarázni, mikor zárjelben megjegyzi, hogy szerinte a "hun" alatt németeket kell érteni!...
Nép El Ung ?
Pannon bevándorlók
Haemus hegység Balkán)
*Haemonia
Place: San Giorgio of Nova Vas/Villanova del Quieto, county Istarska, Croatia
Name: *Haemonia (late antiquity sources)
Etymology: The name, spelled also Aemonia and Emonia, compares with Emona (Pannonia) and especially
with
Haemus m. (Thracia), which could reflect an early Greek influence, if not direct colonization, on the settlement.
Pannon?
Keratea is a pretty town in Eastern Attica that lies 41 km south-east of Athens, at the
slopes of Pan-ion mountain
..és ahonnét a Panion jött:
"Seleucid ambitions to occupy Coile-Syria, dashed at the battle of Raphia, were revived by Antiochus III (The Great). He was met by a Ptolemaic army led by Scopas, a former Aetolian general, in the Golan heights foothills near the village of Panion."
Magyarok
Valaha a történészeink úgy hitték, 7 törzs jött foglalni a Kárpát-medencébe, s a vezér törzs neve (megyer) után kapta a hungarus nép a nevét. Aztán jöttek a finnugorász professzorok, akik felvilágosítottak bennünket: A manysi (ugor) nép EMBER szavából képezték sajnovics népnevünket. Ami épp olyan logikus, mint a Karácsony szavunk szláv eredete. Később az alternatív történészek a MAG (vetőmag, embermag) szóra vezették vissza népünk nevét, s minden MAG tartalmú szóban a népnevünket látták. Abból pedig volt bőven, hiszen a remetebarlang neve az arab világ felé MAGHARA. Mások a "mágus" szóra vezették vissza népnevünket Káldeától Ister gamig. Ismét másoknál a Távol-Keleten a "magy=szent" szóból jött a népnév. Olvasmányaim során Afrika egyik népénél is megláttam a "megyer" szót: a mangbetu nép egy nyelvi dialektusát nevezik "meegye" néven. E.S.GULJAJEV szerint megyr 'ív, hajlított járom' (iga). De nem zárható ki a MED nép nevének továbbélése sem népnevünkben. Mindezek ellenére országunkat az első ezredforduló tájékán Pannoniának, később Hungáriának nevezték.
Nostratic *mag ä ‘earth', Proto-Indo-European *me ˆgh-‘earth’. A föld szavakból érdekes a skandináv "jord", az arab "ard", a germán "erde" vagy a baluchi "hák". Anglo-Saxon 'med-wyf' meaning wise woman. A Föld: Danish "Jorden", Cherokee "Elohi(m)", Hawaiian "honua". Medini pedig a szanszkrit föld. Vajon van-e kapcsolat az angol, aleman és mag(got) népek között?
Magyarország neve más nyelveken
A latinok! népünket HUNGAR-nak ismerték meg. Ezt a hungár szót vette át a legtöbb nép. Hungary, Hongria, Hanakeri stb változatban.
Sok nép nem kedveli a szókezdő "H"-t, ezért lehagyja, mint a franciák Holland elnökük kezdőhangját. Így lesz náluk Hongroise az Ungarn, Ungheria, Ungair szavak helyett.
A környező szláv népek Trianon óta teljesen madárnak néznek bennünket: Mađarska, Maďarsko... Uhorsko helyett (u-Hor > u-Gor; Hitler > Gitler)...
Turk nyelveken gyakran látunk MACAR írást. Ez nem azonos Makariosz érsek nevével, inkább rossz fordítás. Маҹарыстан,
Маджаристан, Majārestān. Ugye, angol az átírás, s az angol
"GY" hangot nem mindenki tudja leírni.
Külön csoportot alkotnak az oroszoktól átvett Vengrija elnevezések.
Vannak egyedi nevek is:: nahuatl: Maquiyacan; kasub: Wędżierskô; az ukrán Uhorscsina vagy a hindi Hägäri.
A kínai papok is összetéveszthették
vérszomjas harcosainkat a hunokkal, így náluk Xiōngyálì az országnevünk. Shi-ung-yali ? Nyugati sólyom népe ? xiong= chest; bosom; heart; mind; thorax. xiang = country; village. yälì= pressure, stress, thrust, strain.
A magyarok mai elnevezése más nyelveken:
angol: Hungarian; bolgár: унгар (ungar); cseh: maďar, uher; észt: ungari; finn: unkarilainen; francia: Hongrois; görög: Ούγγρος (ungrosz); héber: #1492;ונגרי (hungarit); holland: Hongaar; japán: ????—? (hangarídzsin); kínai: ???? (hsziung-jalizsen); lengyel: węgier; lett: ungari; litván: vengras; német: Ungar; norvég és dán: Ungarer; olasz: ungherese; spanyol és portugál: húngaros, magiares; román: ungur, maghiar; orosz: венгр (vengr); perzsa és arab: مجر (madzsar); svéd: ungrare; szerb és horvát: mađar (magyar); szlovák: maďar, uhor; szlovén: madžar; török: macar (madzsar); ukrán: угор (ugor).
A magyar szó különbözo alakváltozatai: az óorosz ugrin, az orosz vengr, az ukrán ugorci, a német Ungár, az angol hungarian.
Gor is a Middle-Persian word for mountain/mountainous region. Az ugor pedig a hegylakó.
Magari
"Az írországi Ballintaggart-ban talált „szent” kő is a régmúlt idők üzenetét tolmácsolja, melynek képe a Barry Fell America B.C. című könyvének 22. oldalán található. Az írásjeleit a következőképp olvassák: Maqqiiari vagy Magari. A követ a keltákkal és a férfi teremtőerővel hozzák kapcsoltba."
A régi arab utazók nem tudták, hogy népünk pannon és hungár. A Megyer törzs után egyszerűen lemagyarozták az egész török tábort ! (Pardon: Törökök vezette ugor tábort, akikhez a nagyorrú 3 khabar törzs is csatlakozott a zsidó kazárok /Kazár=ezer, örmény/ rabságából menekülve..)
Csak tiszta forrásból!: 870 körül a perzsa Dzsajháni "modzser"nek, a 930 utáni arab földrajzi írók "madzshar"nak, 950-ben Bíborbanszületett Konstantin az általa használt turkok mellett "megeri"nek is ismeri őseinket. A 10. század második felére visszamenő görögkeleti egyházi vitairat szláv fordítása szerint az "Ugri"nak nevezett peonok (= pannonok) önmagukat "moger"oknak hívják. (Az arab-perzsa nyelvből hiányzik a "gy" hang és betü. Még tán "dzs" sincs..)
Egy 860-ban, nemzedéknyi idővel az árpádi honfoglalás előtt kiadott bajor oklevél az avarokkal határt alkotó Lajta-hegységet Ungariorum marchának , azaz a magyarok határvidékének nevezi, több középkori krónika pedig egynek veszi a két népet, például ilyenformán: „Avari, qui dicuntur Ungari. („Az avarok, akik magyarnak is mondatnak.)
Népnevünk másoknál: Számos forrásban találkozhatunk a 793-as évnél a következő bejegyzéssel: Karolus rex Hungarorum regnum vastat... A 760-as Ungarorum, a Paulus Diaconus művében szereplő Ungarus alak, az évkönyvekben a 793-as évnél található Hungrorum, Hungarorum, Vungorum alakok, a Német Lajos oklevelében (860) szereplő Uuangariorum alak és az általunk vizsgált levélben szereplő Hungri alak a források keletkezési körülményei és tartalma alapján az avarokra is vonatkozhattak és már a magyarok megjelenésétől függetlenül lejegyzésre kerültek. A nevek eredetének vizsgálata is megerősíti ezt a megállapítását.
Magyar a finnben
magyar=unkarilainen (melléknév)
magyar=madjaari (főnév, modern)
magyar=unk-ari (fn, régies)
magyar=unkarin kieli (magyar nyelv)"
Suomalais - Ugrilainen Seura "Finn-magyar (baráti) társaság"
Topographical terms like 'land', 'hill', 'shore' and 'isle' (e.g. Votian mäciläizeD 'the people of hill', orkolaizeD 'the people of valley') have been used as ethnic classifiers, rather than as place names and proper nouns, in some multiethnic territories.
Neutral meanings such as 'land', 'man', 'people', 'language' seem to be primarily stative, whereas antonymic expressions like Livonian raandali 'Livonians (people of the coast)' saarli 'Estonians (people of the island)', raanda-kurali (~ raandali) 'Livonian (Curonians of the coast)' - moo-kurali 'Latvian (Curonians of the land)' or Latvian Igaunija (see later) are more classifying.
VENDEK, vendégek
The stem finne (- findo 'Finder' - *fenthan- ~ *fenthn-) may originate from the same word as (Old High German) fendo, (Middle High German) vende 'pedestrian; wanderer' (*fanthian-), (Old High German) fand_on, (Anglo-Saxon) fandian 'research; try, check', (Middle High German) vanden 'visit', (Gothic) finthan,
UNKARILAINEN= magyar
One possible theory might be to assume the primacy of Karjala from which karjalainen would be derived.
MADARAK
English words of Norse origin "WING - (OldNor. vengr) 1016-1150. "The Norse word for wing was recorded as a byname in 12th century. Orkney: 'Ion v{ae}ngr' and Ion vengr. This is the western dialect form of the word, pronounced as a single syllable, \VENG(r)\, where (r) represents a lightly voiced, rolled \r\. In the eastern dialect we think taht it was most likely 'vingr', pronounced \VING(r)\."
Onogur, ami wangar (szárnyas)
"Így az avarokkal együtt a 634. évi keleti bolgár birodalomalapítás nyomán visszavonuló onogur – az alpesi szlávok nyelvében wangar – harcosnemzetségek generációi is kitapinthatók (solymári lovassírok) kb. 700-ig. Ez a törzsi–nemzetségi–nagycsaládi szervezet, lovas harcmód azután összemosta a frankok szemében a keletről egymás után jövő hullámokat, s így a nyugati hadjárásban részt vevő magyarokat is először avarnak tekintették." "Egy ideig volt még avar ütközőállam – 803 és 822 között – frank hűbéri főség alatt, ezt a függő államot olykor hunnak nevezik. A bolgár és szláv terjeszkedés ellen tartották fenn, keresztény kagán vezetésével. Akkor tűnt el Avaria (Hunia) neve és Pannonia (Wangariorum Marcha) váltotta fel. "
A régi történelemszemlélet OGUR szava gyakorlatilag megegyezik az AUGUR szóval. De az ogurt népnek írják, az augur pedig európai madárjós. ..az egész területen csak a magyar néppel kapcsolatban maradt fenn mind a mai napig az onogur név, csak egyesegyedül minket nevez onogurnak Európa, s ez, ha nem is egykorú adat, de ugyanolyan súlya van, mint a többi régi hagyománynak [László (1977), p. 229]”.
KANGAROK
In the para-Munda thesis, the hypothetical para-Munda language seems to be the main influence, reaching far northwest to andeven beyond the entry point of the Vedic Aryans in India, and definitely predominant in the whole Ganga basin. The word gaGgâ itself has long been given an Austro-Asiatic etymology, esp. linking it with southern Chinese kang/kiang/jiang, supposedly also an Austro-Asiatic loan. The latter etymology has recently been abandoned, with the pertinent proto-Austro-Asiatic root being reconstructed as *krang and the Chinese word having a separate Sino-Tibetan origin (Zhang 1998). Witzel (1999/1:388) now proposes to explain Ganga as "a folk etymology for Munda *gand", meaning "river", a general meaning it still has in some IA languages. The folk etymology would be a reduplication of the root *gam/ga, "moving-moving", "swiftly flowing", which only applies meaningfully to the river's upper course, nearest to the Harappan population centres. But there is no decisive reason why the folk etymology could not be the real one, nor why some other IE etymology could not apply. (Experimentally: what about a phonetically impeccable kinship with Middle Dutch konk-elen, "twist and turn", related to English kink, "torsion"?)
Beütöttem a keresőgépbe a "kismagyarország" szót. Valami zavar lehet sokaknál, mert a "csonka-magyarország" jött elő erre.
link: http://www.google.hu/images?hl=hu&source=hp&q=kismagyarorsz%C3%A1g&gbv=2&oq=kismagyarorsz%C3%A1g&aq=f&aqi=g-s1&aql=1&gs_sm=si&gs_upl=121875l126261l0l129496l15l13l0l0l0l0l801l4107l0.5.3.2.0.2.1l13l0&oi=image_result_group&sa=X
Ugye, Kismagyarországon a Kárpátoktól keletre eső területet értjük. Amely sokáig "törzsi Magyarország" (Dentu Mogheria) volt. Meséltem is a gyerekeimnek, hogy az a vonal, amelyet Székelyföldön "ezeréves határ"-ként mutogatnak, még messze nem a magyar terület széle volt.
Radu ROSETTI: RENDHAGYÓ NÉZETEK A CSÁNGÓKRÓL
"Az elszigetelt falvak lakosai már egyáltalán nem tudnak magyarul és csak románul beszélnek. A Szeret-völgy csángói mind beszélnek magyarul, a nők egy része pedig egyáltalán nem tud románul. A csángók egyik nyelvi sajátossága, hogy nem tudják kiejteni a "cs" és "s" hangokat akkor sem ha románul, akkor sem ha magyarul beszélnek."
"A csángók ősei katonai telepeket alkottak; a Magyar Korona hozta őket Moldvába, a Királyság határának védelmére, és éppen a Szeret által alkotott határra helyezte."
"A nép azt a várat alapítójáról "Neamţ" [Német] várának nevezte, a vidék pedig a "ţinutul Neamţului" nevet kapta, s a vár melletti, valószínűleg besztercei és radnai szászok által alapított várost kezdettől
fogva "Târgul Neamţului" [Németvásár] névvel jelölték."
Hóman Bálint
Hazánkban a magyarok betelepülésekor nem lehet szó fejlett községi életről. A római városok helyét már csak romok mutatták, lerombolta azokat a népvándorlás korában annak a számos néptörzsnek áradata, kik nyugat felé vonultukban mind megpihentek, ki hosszabb, ki rövidebb időre a magyar síkságon. A hunnok, avarok és különböző germán törzsek kipusztították a római kultura minden nyomát, s az avar birodalomnak halálos döfést adó Nagy Károly pannóniai romboló hadjárata után a IX. század folyamán beszivárgó szláv elemek s az avarok elszlávosodott maradványai kisebb községekben, inkább telepeken, tanyákon élhettek a honfoglalás idejéig.
Mint olvashatjuk, jött a megyer törzs foglalni, de csak 700 éves római kori romokat talált. Mert a nyugat-európaiak, akik Ázsiából jövet végigmentek a medencén keletről, mindent letaroltak. Amit pedig ez a hun-germán áradat meghagyott, a frankok és a bulgárok bevégezték. Már ekkor kezdtek a szlávok beszivárogni hozzánk, mint később a románok, cigányok, zsidók..
Letelepedettek
Abák
"Az Abák őseiről már középkori történetíróink is vitatkoztak. Anonymus a kunok, Kézai Simon Attila hun vezér fia, Csaba herceg leszármazottainak tartotta őket. A mai "történészek" többsége a Kazár Kaganátusból Levédiában kiszakadt, és a hét magyar törzshöz csatlakozó három kabar törzstől származtatja őket."
...én meg csak szimplán "lemagyarozom" őket... ..de hol vagyok én ezekhez a nagy történészekhez, akik tudják, milyen hosszú ideig senyvedt a magyar a kazárok uralma alatt..:-)
Aba város: Nigeria, Zaire, Kína...
Pakisztánban: Aba,
Afganisztánban - Aba és Etiópiában Aba
Samu'el és társai.
Aba a wiki-n és aba az általános település keresőben..
Pesti István 2013 augusztus
Nyitóoldal