PÁSZTORKIRÁLYOK
A "shepherd Kings" árja és/vagy hurri elemekből állt! Mondja W. Helck német egyiptológus:
"Wolfgang Helck attempted to prove that the
Hyksos were part of the massive and widespread
Hurrian and
Indo-Aryan migrations into the Near East, even more than this, in fact: That the
Hyksos were themselves
Hurrians and part of an assumed Hurrian empire which, he claimed, extended over much of Western Asia at this period."
Hyksos 1
Hyksos 2
Hyksos 3
(Sorry, I dont remember the place of source.)
HYKSOS TÁMADÓK EGYIPTOMBAN
Egyiptomba csak olyan népek mehettek hyksos-ként, akik:
- tudtak lovagolni, a lovat domesztikálták
- volt harci kocsijuk, s a gyártásához technológiájuk
- jó íjászok voltak
- megtanították harci tudományukra a koptokat
- a koptok nem ismerték őket (plebs)
- az oroszlánszobrot kedvelték
- a viziló szent állatuk volt
- Széth istent sajátjuknak tekintették
valószínűsíthető még:
- Egy nyelven beszéltek az egyiptomiakkal
- Közös eredettudatuk volt
- Nem akartak ártani az egyiptomiaknak
- nem foglalták el a városokat és rabolták ki, mint az szokás
- nem szállták meg Egyiptomot, csak keletről körbevették
- gabonát tároltak a 7 szűk esztendőre
- nem gyilkolták le a kopt katonákat
- a "fárao"-t sem bántották
- nem kipusztították, hanem felvirágoztatták Egyiptomot.
- új növény- és állatfajok meghonosítása
Ezek alapján kisázsiai népek nem lehettek.
- a semita népeknek nem volt ilyen haditechnikájuk
- Babilont épp a hyksos idők előtt verte le Hatti
- hettiták lehettek volna, de nem voltak elegen Egyiptom leveréséhez s a történelem folyamán ez soha nem is sikerült nekik. Ráadásul, őket felismerték volna a kereskedők, harcosok, s nem ismeretlen népként azonosítják a hyksos-okat.
Hatti-nak ekkor már királya volt, s nem puszták fejedelmei lakták. Mikor a hettiták elfoglalták Babilont, az elami hegyek közül jövő aryan nép űzte ki őket onnét.(s mentek tovább Egyiptom felé...)
...A hyksosok effektíve nem szállták meg egész Egyiptomot. Zömében a Nílus keleti partján telepedtek le, mintegy óvó pajzsként az ország előtt. Ugyanis az asszírok ekkor már fenyegették egész Kisázsiát.
Legfőbb városuk AVARIS,kimutathatóan nem egyiptomi kultúrával építve a vallásos hagyomány szerint Seth ősi városának romjaira. Jó építészeknek tünnek...[A kelta Avaricum erődnek szétrombolt maradványai ma is megtekinthetők. A helyében felépült város neve - könnyű kitalálni - BOURGES (szögl.zárójelben kelta oldalról;nálunk mindent belep az AVAR)]
Bár hozták magukkal saját isteneiket Egyiptomba, de az egyiptomi isteneket nem bántották, sőt Seth igen megbecsült lett náluk.
Ta-aa és a vízilovak:
Volt az egyiptomiaknak egy szent szertartásra, melynek során le kellett szigonyozniuk egy hím vízilovat, Széth viszályisten jelképét. A hükszószok „az emberiség jótevője”-ként tisztelték Széthet, a szertartást tehát sértésnek, valóságos hadüzenetnek tekintették. Egyszer Apóphisz hükszósz király levelében szemrehányást tett II. Ta-aa thébai királynak, hogy avariszi ágyában nem tud aludni a thébai vízilovak ordításától. A két város távolsága több mint 850 km.
Mivel a hyksosok beengedték a nagy szárazság miatt éhező hébereket a védett területre, sok egyiptomi keverte a két népet. Különösen az után, hogy a hyksos királyok az újra kiépített hivatalokba nagyon sok hébert ültettek. (A hunok ugyanis nem keveredtek az egyiptomiakkal, ált. külön városokban, városrészekben laktak.)
A királyaik neve héberes hangzású, de hát az írnokok héberek voltak. Ma a történészek HURRI-knak v. HETTITÁK-nak gondolja a hyksosokat. Viszont ez esetben nem a semmiből jöttek volna elő, s cca. 200 év múlva nem a semmibe vesznek a hyksosok. Ugyanis a hettiták népe ismert volt az egyiptomiak előtt. Annyira ismert, hogy számtalanszor háborúztak velük, s az emberiség megmaradt első békeszerződése közöttük köttetett (II.Ramszesz-III.Hattusilis cca.BC1280). Feltehetően tudták volna az egyiptomiak, ha a hettiták foglalják el birodalmukat, s nem ismeretlen népként azonosítják őket. A hettiták nagy bánatára, nekik ez soha nem sikerült a Föld akkori legerősebb birodalmával szemben. Persze, mindez nem zárja ki, hogy a "barbár" földről bejövő hyksosokhoz nem csatlakozhattak kisázsiai néprészek.
Ami egyértelműen a hyksosok hozadéka: ló, harcikocsi, reflexíj, kőoroszlán. Csupa jellegzetes nyom...
A hyksosok és az általuk betelepített népek egymás közt v.mint egyiptomiakkal is házasodtak, így a 6 nemzedéknyi idő alatt kissé átfomálták Egyiptom genetikáját.
A hyksosok kiterjesztették hatalmukat Palesztinára és Főniciára is (Byblos, Ebla), de furcsa módon őket a hettiták nem támadták. (Mittani sem...)
Az egyiptomiak a hyksos bejövetelt az ázsiai beáramlási hullám csúcspontjának tartják. A furcsa az egészben, hogy nem egyszerűen lerohanták Egyiptomot, hanem az egyiptomi katonaság által jól őrzött határon szivárgott be a zöm. Ez a migráció a 12. dynasztiánál kezdődött, s a 13. dynasztia idején érte el csúcspontját.
Nagyon lassan, fokozatosan vették át a hatalmat a hyksosok. BC 1720 táján vették át a hatalmat a Nílus-deltánál, de csak 50 év múlva érték el Memphist. (Mintha nem is Egyiptom elfoglalása lett volna a cél...) Birodalmuk déli határa a Kush feletti Hermopolis volt, de Felső-Egyiptom is adózott nekik.
A hyksosok nem csak haditechnikát vittek Egyiptomba! Új állat és növénypopulációk jelentek meg, divatba jött a vertikális szövőszék és a fazekaskorong. Ekkor alapozódott meg az egyiptomi irodalmi- és tudományos dokumentálás, ami v.színüleg nem a hyksos, inkább a velük beáramló népek hozadéka.
{ A hyksosok legnagyobb királya Apofisz volt. A moziból tudjuk, hogy ilyen nevet tisztességes indoeurópai nem vesz fel, csak egy ocsmány marslakó .}
A hyksosok a 17. dynastia Kamose nevű fáraoja idején távoztak Egyiptomból, aki újraegyesítette azt és egy nyitott, erős hatalomként jelent meg újra a kisázsiai színen.
Hyksos
Katmandu
From hieroglyphic inscriptions it was know as Tawi (t'wy) literally the "two lands", a reference to the combined kingdoms of Upper and Lower Egypt.
The kmt is actually an Arabic metathesis of the original Ancient Egyptian htm - Khatm
Khatm Tawi means fortress or kingdom of the two lands.
In Hebrew and Arabic, Egypt was know as Misraim (msrym) which also means 'the two lands"
The Egypt of today is still called Misrim by Arabs
- Mitzraim is apparently MaiTzarim, meaning 'narrow straits'.
- "narrow straits" (mi, "from," tzar, "narrow" or "tight").
- ''a/z/arim'' is a variation of the Hebrew ''tzade'' which produces ''tzarim'', meaning -? hard, hostile - the Hebrew ACH, meaning "brother" or "blood relation."
- One Hebrew term "Natzar" (naw-tsar) means to keep, preserve, to watch
Mennyek bethe verb 'natsar' meaning 'to guard, keep, watch or preserve'
na·tsar, ?????, meaning "to watch,"[12] or from ne·tser, ??????, meaning branch.
Hasonló hangzású volt Szardinia neve: Hyknusa. Hyk egyéb területen:
Kanada nyugati partjánál
There is no camping at any Haida Gwaii Watchmen site in the park except for
Windy Bay, or Hik'yaah, where the stand against logging was taken by the Haida Nation back in the 1980s.
Hindi
Hike: kooch, kooch, yatra karana
Angolban:
hike, tramp, walk, rise, boost (túra, gyaloglás élvezetből, ismeretszerzés céljából v. katonai feladatért)
Több nyelven
hike in Norwegian: fottur
hike in Swedish: fotvandring
hike in Danish: vandre
hike in Hungarian: turistáskodik, túrán vesz részt
Dan. hik, Sw. hicka, Armor. hak, hik
link:
dictionary
Hun"ger (?), n. [AS. hungor; akin to OFries. hunger, D. honger, OS. & OHG. hungar, G. hunger, Icel. hungr, Sw. & Dan. hunger, Goth. h hunger, huggrjan to hunger.]
Maguari: Ma`gua*ri" (?), n. [From native name: cf. Pg. magoari.] (Zo\'94l.) A South American stork (Euxenara maguari), having a forked tail.