Kánaán felé

Hur fiai. A napkörösök.

Arman

Az "arman, örmény" nép körében nagyon népszerű volt az izraelita vallás. Míg Juda területéről alig akad izraelita templom, addig Palesztina északi részén az első évezred közepén több száz ilyen építmény állt.
Az örményekkel vándorolhattak a tat-ok is, akik nem óhajtottak belépni a kontinensünkre.
Az óörmény népünk egyik összetevője.
Vajon az "örmény" és az "örkény" rokon fogalmak ? Ör-(ö)k ?
Régen természetesnek vettem, hogy az AR-MAN valami úriember. Vagy Holdember. De most úgy tűnik, hogy az "m=k". Ar-m-an.
Ma az örmény vándorokat nevezi a köznyelv zsidó népnek.
Az örmények zömmel a hun kapun át érkeztek Európába, de jöttek Kisázsián-Balkánon át és tengeri úton is.
A héberekről viszonylag keveset tudunk. 2500 évvel ezelőtt ismeretlen helyre távoztak.
Na, meg a babiloni fogság..:-)

link: http://claw.fw.hu/History/Kanaan2.html
link: http://claw.fw.hu/History/Kanaan3.html

Kánaánban nem említenek a források zsidókat. A Biblia említ hébereket. De mint látjuk, az asszír támadás előtt és az asszírok után nincs héber nép Kánaánban.
Izraeliták később is vannak, gyakorlatilag folyamatosan a térségben. Arámi népek. Nem héberek, nem zsidók.

Ish-Ra-El: Ember-Nap-Isten. Az asszírok diaszpórákat csináltak belőle szerte a világban.

Megkülönböztetek
- hébert (nép)
- zsidót (nemzet)
- izraelitát (vallás)
Amelyek között azért vannak átfedések és eltérések.

Mivel egy rövid időszak eltelte előtt és után nincs szó héber népről, csak nyelvről, fel kell tételeznem, hogy nevet váltottak. Mondjuk, mindjárt a névkezdő "H" hang.. Mint "Hispális" és 'Ispális'. Lehet, hogy az Ebro is ejtődött valaha "Heb-ru", ami azért nem "Habur"... Az "ev" az jelent "ház"-at is. Ami még nem "Casa"-blanca.. Sem nem "haz"-ar.. Valószínűleg voltak zsidók is a héber nép soraiban, de azért nem az lehetett a jellemző. Miképpen manapság is az izraeliták mintegy 2/3-a simán felekezeti zsidó.

Uruk, Huruk, Erech

Khaldaea maga éjszaki és délire osztatott, mindkettő négy-négy fővárossal; az utóbbiak történeti nevei: Ur v. Hur Ábrahám szülő és az ország egyik legrégibb városa, melynek hajói az emlékek szerint Ethiópiával közlekedtek; mostani neve Mugheir, mely szó gyántást jelent. Egykori templomának romjait Loftus átkutatván, ős khaldaeai maradványnak állítja, mely mint Birs-Nimrud tornya emeletesen lehetett építve. A második város neve ékirati nyelven Huruk, romjainak mai neve Warka, mely a zsidó Erech, a görög Orchoeval látszanak egyezni.

Kaldea

Nem Kalti Mark munkája

Barátságosan - Napatya földje (Nebolondozzonazur)

Megerõsíti e nyelvészeti és kultúrtörténeti felismerést az, hogy a város címerében gyakran szerepel a sugarakkal ábrázolt felkelõ Nap képe (KEL), továbbá a Hold (UD) és a nyolc ágú csillag (AN, UN, ON), amely elemek a város nevét az õsi képírás módszerével szintén KEL-UD-ON-nak, azaz Kelet-Honnak írják, a mezopotámiai Kaldea, az urartui Káldi és a britanniai Kaledónia mintájára. Nem kevésbé fontos további mozzanat: Kolozsvár megvolt már a római korban, amikor Napoca-nak hívták. Ebben a római kori névben szintén a Nap szavunkat látjuk, a Régi Keleten szokásos bezáró magánhangzóval (Nabo, Napo) és kibõvítve az ország értelmû Kõ szóval. Tehát már a római kori városnév összetevõ elemei is magyar szavak, az a név is a Nap-város értelmet hordozza.

Az öreg nap

Barátom! Nincsenek őshazák! Csak a vándor néha megpihent..

Ister gamig

Igen fontos a kutatás szempontjából, hogy van régi sumir szöveg, melyen megtaláljuk Káldeát, mert ennek létezését legfeljebb az asszír időkben ismerik el Kramer és társai holott Eusebius és Syncellus örmény verziói a babyloni uralmakra vonatkozóan - mint már említettem - Babilonia első 86 királyáról azt állítják, hogy "káldeusok és médek" voltak. A "Káld" nép tehát a régi történészek által ismert volt és KALDEA az ékiratok szerint Dél-Mezopotámia neve.

A cikket nem a sumerek (szemurak?) miatt tettem be ide. Az első nagy város nevének változatait nem propagálják történelmi oldalakon:

URUK - HURUK - ORCHOE - ERECH - WARKA ugyanazt a települést jelenti eltérő nyelveken. Számunkra ebből a lényeges, hogy az urak városa HUR fiainak otthona volt, akiket ORK (ark) néven is ismerünk. Ismert nevük Orkney, Orkhon, Orkistene és Orkhomenos területéről.

Az ORK, ARCH névben a "-k" gyanúm szerint a többes szám jele.

Innen-onnan
Latin word, "taurus,"(Arabic, "thaur"), meaning, "bull," or the Arabic word, "sharif"(exalted), resembling "sheriff" in English.
Instead, borage is named lisan athaur [لسان الثور], which transparently means "tongue of the bull" (lisan [لسان] "tongue" and thaur [ثور] "bull"), obviously in reference to the thick, uneven leaves.
Thus, the Qur'an also refers to the star of Pleiades of Taurus ("Thaur ath-Thurayyah") as a "nightly visitant".


AUR-ora

By the Hebrew, Chakdee, Syriac, Arabic, and their cognate ancient languages, the words Tor, Thor, Thur, Thaur; Sur or Saur, Shur or Shaur; also Tzor, Tzur, and Tzaur, (whence Tyre, and perhaps even Zurich, each a house as it were, or habitation, built on a rock, - a city built on a hill..
Az egyiptomi HOR föníciai és héber neve AUR ? {or?} Csak valamelyik nép mindig szókezdésnek berak egy "H" hangot ?

Arabic Etymology Rajki A.

chaur :gulf [Sem ch-w-r, Akk churru (hole), Heb chor, Uga chr]

Kánaán

Aur-ora

Aur (Hebrew AVR, "light")

Ain Soph Aur Hebrew for 'the limitless light'.
Fény: Hebrew Aur, Latin Lux, Greek Phos

Aurora
Hebrew notarikon: "Adonai Gebur Le-Olam Adonai," translates as "Though are mighty forever, my Lord."
Hekas Hekas Este be beloi - Greek phrase meaning "far, far be removed the profane."
Hod - Eighth emanation on the Tree of Life, translates as "Splendour."
Hru - angel of the tarot and divination.

Asszíria
Assur (Akkadian: Aryu; Arabic: Aûr; Hebrew: Aûr, Aramaic: Aur).

Edenics
ORIOLE, the brightly colored bird, is linked to the Indo-European "root" durum (gold). French or (gold) is related. An AUREOLE is a halo of radiance or a band of light, as around the sun. Latin aureus also appears in AUREATE: the AURORA borealis are the northern lights. Aurora is the Roman goddess of dawn and aurum is gold.
Reverse the AUR of our Hebrew etymon and get RA the Egyptian sun god. In Maori sun is ra ^^, while on M132 metathesis . In Chinese, sun is ri. Hawaiian has no R; its word for sun and day is la.

Óhéber
Hebrew Transliterated
5:6 V'aMUr MH-HY'a VY'aMUr Z'aTh H'aYPhH HYVTSh'aTh VY'aMUr Z'aTh 'yYNM BKL-H'aUrTSh.
Latin Vulgate
5:6 et dixi quidnam est et ait haec est amphora egrediens et dixit haec est oculus eorum in universa terra
Douay Rheims Bible
5:6 And I said: What is it? And he said: This is a vessel going forth. And he said: This is their eye in all the earth.

Ábrahám, a Nap fénye
Abraham, the progenitor of Judaism, Islam, and Christianity, came from the city of אור "Aur," sometimes written Ur or Or.
Abraham <- Avraham <- Avram <- Av-Ra-m.

Sephiroth - Pisti vörös. :-)
The "center" of the nine Sephiroth -- the "white and shining point" -- is called "kether" (crown) or "light."

Elvonatkoztatva
Christian holidays are based on the sun/son god Ra which is the secret reason Christians switched. Chri-smass (callout.sun) and use a calendar based on sun cycle. Together we worship the mysterious Yhwh a.k.a Tho Ra. Sun-Day celebrates the Sun/son god Ra/Yhwh. It also explains the meaning of the words Vatican beti.can = my-house.here and Catho-lic = This-sect.for-me.
The English word Deity is from the Hebrew Daty meaning Thoth or meaning Religion which are one and the same. The name of his consort, Maat the goddess of Truth, was used for the Hebrew Amet, meaning Truth.

Assyria
Assyria, Athura (Aramaic for Assyria), or Aur (Akkadian for Assyria) was a Semitic Akkadian kingdom, extant as a nation state from the late 25th or early24th century BC to 605 BC.
Assyria was centered on the Upper Tigris river, in northern Mesopotamia (present day northern Iraq). The Assyrians came to rule powerful empires a number of times through history. It was named for its original capital, the ancient city of Assur/Ashur (Akkadian: Aryu; Aramaic: Aur; Hebrew: Ar; Arabic: r).
Assyria was also sometimes known as Subartu, and after its fall, from 605 BC through to the late 7th century AD variously as Athura, Syria (Greek), Assyria (Latin) and Ass-uristan.

Oroszlán
"Aryu" is a pure Syriac name and means "Lion" in English, while the Arabic word for Lion is "Asad". /Ugaritic aryu=companion/

Pál isten földjén

Mivel egy rövid időszak eltelte előtt és után nincs szó héber népről, csak nyelvről, fel kell tételeznem, hogy nevet váltottak. Mondjuk, mindjárt a névkezdő "H" hang.. Mint "Hispális" és 'Ispális'. Lehet, hogy az Ebro is ejtődött valaha "Heb-ru"-nak, ami azért nem "Habur"... Az "ev" az jelent "ház"-at is. (A magyar ÉV pedig YEAR. Afrikában "Nap"-ként láttam.) Ami még nem "Casa"-blanca.. Sem nem "haz"-ar.. Valószínűleg voltak zsidók is a héber nép soraiban, de azért nem az lehetett a jellemző. Miképpen manapság is az izraeliták mintegy 2/3-a simán felekezeti zsidó.

Juda, Izrael, Aram

Tiglat-Pilezár király évkönyveinek ránk maradt töredékéből tudjuk, hogy e király, uralkodásának 9. évében (737 Kr.e.) Menahem izraeli királytól adót szedett

Az Ahab előtti királyokra nézve az assyriai kánon ellenőrködése megszűnik. (875)

Salamon uralkodásának tehát hihetőleg első felében történt, hogy Hadad-Ezernek volt hadi tisztje Rezon, arámi harcosok élén kiűzte Damascusból a zsidó őrséget s alapítójává lett azon ujabb arami királyságnak, mely székhelye után damascusinak..neveztetik.
Mivel az északi kereskedelmi út elzáródott, Salamon Palmyra építésével nyitott utat az Eufrátesz felé.

Hacor
Hácór nagy kiterjedésû ókori romváros Felsõ-Galileában, 14 kilométerre északra a Genezáreti-tótól, és 8 kilométerre délnyugatra a Hula-tótól.
Hácór nevét az egyiptomi átokszövegek említik elõször az i. e. 19-18. században. A város neve ugyancsak feltûnik a hasonló korú Mari-dokumentumok között, amelyekbõl kiderül, hogy Hácór az egyik legjelentõsebb kereskedelmi központ volt a termékeny félhold területén.
Hácór neve az i. e. 14. században megjelenik az amarnai levelekben, amelyek beszámolnak arról, hogy a kánaáni városkirályság több hadjáratot viselt néhány korabeli nagyváros - Astarót és Türosz - ellen, késõbb pedig csatlakozott a habirukhoz.

Egyértelműsítő
Salamon király ie: 965-ben kezdte el uralkodását, ami egyes régészek szerint lehet, hogy ie: 960-ban történt. Itt már láthatóan olyan kicsik az eltérések a különböző vélemények között, ami mindenképpen azt jelzi, hogy megtalálható történelmi tényekkel állunk szemben. Uralkodásának negyedik évében kezdte meg "Salamon templomának" építését, amit a biblia szerint hét és fél év alatt fejezett be. (1. Kir.6) Ez a biblia legnevezetesebb épülete, amit csak megemlít, és ennek a nyomait kutatták az idők során a legtöbben. Mára már semmi sem maradt belőle. A babiloni fogságba hurcoláskor Nebukadneccár (3) romboltatta le ie: 586-ban. A fogságból való visszatérés után, sebtében helyreállították, majd Nagy Heródes király ie: 20-ban újjáépítette és kibővítette. A rómaiak isz: 70-ben a földig rombolták, és a helyén isz: 135-ben egy Juppiter istennek szentelt templomot építettek.

A Hácór-i templom három részből áll. Előcsarnok, és a központi csarnok, vagyis a Szentek szentje, amelyek észak-déli tájolással egymásból nyílnak. Ezzel szemben Salamon templomát Kelet-nyugati beállítással tájolták, ami viszont egyértelműen egyiptomi eredetre vall. Hácór-i templom előcsarnokában van két olyan oszlop, aminek semmi jelentősége sincs. Ezt a kutatók azonosították azzal a két oszloppal, amit a bibliában Jákinnak és Boáznak neveznek. ( 2.Krón.3:17) A Hácór-i templom díszítéséről gyakorlatilag semmit sem tudunk, de nagyon valószínűsíthető, hogy azt az itteni vallási hagyományok szerint szárnyas kerubok szobrai díszíthették, akik eredetileg a Szövetség Ládáját őrizhették.

Salamon bányái
Sőt az Egyiptomiak távozásával (BC.1160), a midjáni-ak egy kis templomot is építettek - jellegzetesen sátortetejű templomot-, aminek egyik szentélye már hasonlít a későbbi Hácór-i templom elrendezéséhez, vagyis itt is található a "Szentek szentje" helység. Ennek e templomnak az egyik sarkába egymás tetejére söpörték az Egyiptomi eredetű fogadalmi szobrocskákat, majd megépítették a saját szentélyüket, a jellegzetes midján-i kerámiákkal díszítve.

De hol volt Hácór (Ház-or) ? Egyik térképemen Haroseth alá, másik térképemen Kedesh fölé rajtolták, a geshurites néptől nyugatra. (Naphtali) Bár Hazor volt a Gázai övezet területén is, amelyet egyik térképem a Simeon törzs területének rajzol. A gyermekeknek szánt történelmi atlasz pedig kimondottan zsidó honfoglalást rajzol Egyiptom felől Kr.e. 12. században. S egyszerűen elsiklik Sidonia léte, Sidon/Zidon város léte felett.

Sidonia (Fönícia) nagy városa volt Tyr (Kapu). A héberek nyelvén Cór. Mai neve Sur. Az Adria partjára települve már Zára. Holott a héberben is mintha a "zara=hajnal" lenne.. Ez a héber? város már az ókori Omán területén is bírt egy hasonló nevű "testvérvárossal".

Hazor

Hazor lies to the north of the Sea of Galilee, but south of Lake Huleh.
Joshua 15:25 And Hazor, Hadattah, and Kerioth, and Hezron, which is Hazor

Hegyhátiak
Baál - föníciai eredetí kánaáni istenség; mivel tisztelete a zsidók közt is sokáig általános volt, gyakran szerepel a neve a Bibliában. A név maga 'úr, gazda' jelentésű, és gyakran összekapcsolódott a hely nevével, ahol szentélye állt: Baál-Peor, Baál-Hácor stb. Lévén a viharnak istene, akit bika képében ábrázoltak, alakja sok hasonlóságot mutat Jahvééval, és a kezdeti időkben a kettő kultusza valószínűleg összefonódott; a kora királykorig zsidó személynevek elemeként is szerepel: Jerubbaál, Isbaál, Meribbaál.
Ha-Cór az "Tartalék kapu" ? (Ha-Tyr)
Héber HA = magyar AZ
the prefix ha- or a- expressing unity in Ancient Greek, derived from Proto-Indo-European *sm̥-, cognate to English same (see also Symbel).
Há-ma "at the same time" (ugyanaz, ha-sonlo)
Asshur egyik neve HA.

Hazor
Hazor is located northwest of the Sea of Galilee in Israel. The ancient city is located on the southwestern edge of the Hulah Valley, and in ancient times it was situated south of the powerful city of Kadesh, and controlled a major trade route of the ancient Near East.
The king of Hazor is called Jabin (bin Ja ?) in a cuneiform tablet found at Hazor (dated 2000-1550 B.C.)
Baal-hazor -> Pálháza ? (Héber: Hatzor).
Vajon Latakiában imádat tárgya volt az Al-Lat?

Dark man is back: Nanna of the Sumerians patron of Ur, Yerah of garit.

Pálistenes - Hány sékelt ér egy székely?
Shekelesh, like the Karkisa, were rarely mentioned in ancient texts; however, unlike the Karkisa, they were noted for their fierce fighting capabilities during their attacks on Egypt around 1220 BC and 1190 BC.
De hol voltak a jászkunok ?
Artifacts of Aegean origin, dated about 1900-1700 BC, have been found at Ras Sharma, Hazor, and Megiddo indicating that there once existed a thriving Aegean trade.

Térképen nézve
Philistines land: And the Avims which dwelt in Hazerim, even unto Azzah, the Caphtorims, which came forth out of Caphtor, destroyed them, and dwelt in their stead. Calmet observes, that there is a town called Hazor in Arabia Petra, in all probability the same as Hazerim, the ancient habitation of the Hivites.
Avims or Avites = "perverters"inhabitants of Ava or Ivah (Simeon-tól észak-nyugatra)

I never promise you a rose garden
Hazar-enan - village of fountains (Nu. 34:9).
Hazar-gaddah - village of fortune (Jos. 15:27).
Hazar-hatticon - village of the midway (Eze. 47:16).
Hazar-maveth - village of death (Ge. 10:26).
Hazar-shual - fox village; jackal village (Jos. 15:28).
Hazar-susah - village of the horses (Jos. 19:5).
Hazar-susim - village of horses (1Ch. 4:31).
Hazerum - villages
Hazor - enclosure; (castle?) (Jos. 11:1).
Hul - circle (Ge. 10:23).
Hur - (Noble?) (Ex. 17:10)./fény?/

Kánaánban a HULA tó vajon a KÖR, vagy a HOLD után kaphatta nevét?
S a "hazar=falu" a mi ház szavunk folyománya ? /ház -> hat -> het -> bet -> bot -> bod/
Mint látjuk, az ókorban is volt "sido" nevezet Kánaánban, csak nem Juda vagy az izraeli törzsek között, hanem a föníciai területet hívták SIDONIA néven.
A kr gyök ismert volt Ázsiában is. Lásd a KERN szót Sidonia területén, vagy délebbre, a hébereknél a KEREN szót.
Ellenben messze tájakról érkezhetett a WULA, HULA, amely a mi HOLD szavunk szinonímája. Vagyis nagy valószínűséggel a kánaáni tó a Hold után kaphatta nevét.
Érdekes, de a finnugor őstörzs "kota=kunyhó" szava megtalálható az afrikai cigányok között is. De hogyan került ez a cigány szó északra, a nedves PORI városig ?

Egyszer találtam egy nyelvben a "pori=nedves" szót. Most ellenben minden más jelentéssel találkozom, csak azzal nem.

Moist = nedves, nyirkos = Bheega Hua بھیگا ہوا (urdu)
Whole = egész, teljes, egység = pori (urdu)
Pori = 'Pori' (meaning Spark) /Tamil/
Pori (meaning Angel in Bengali)
"Pori" in Gujarati is also "Girl"
Pori
The name Pori comes from the borg part (meaning "castle") of the original name in Swedish with a Fennicised pronunciation. The Swedish name Björneborg means "bear castle", and the Greek name Arctopolis means "bear city".

"Pori" means limestone.
Porifera get their name from two words, "pori," meaning "holes," and "fera," meaning "bearing".

Városnevek - nem készpénz
Jól emlékeztem: wet= pori

Hurik

Hur

Arab szűzek a hurik. Örmény nyelven "tűz=hur". Mongol, magyar nyelvben "hur=hur". De lehet nap, hegy és szél is.

Biblia
While Joshua was engaged in battle with the Amalekites at Rephidim, "Moses climbed to the top of the hill with Aaron and Hur.
Biblia 2
I am almost sure that there are some here today who can relate to Hur. You are dedicated to the Lord, but you are never recognized for your contributions. Let me tell you this morning, you are appreciated. This preacher thinks you are the best! I love you and thank God for everyone who is involved in the Lord's work in whatever capacity.
Biblia3
In the Old Testament Book of Exodus, at the time of Moses we are introduced to a certain Bezaleel (the son of Uri Ben Hur) who is said to have been filled with the spirit of the Elohim in wisdom, understanding and knowledge. We learn, furthermore, that Bezaleel was a skilled goldsmith and a Master Craftsman, and that he was placed in overall charge of building the Ark of the Covenant. In detailing how Bezaleel should manufacture various crowns, rings, bowls and a candlestick, all of pure gold, the Bible text adds to the list something called the Shewbread of the Covenant, and without further explanation the deed is seen to be done.

Kánaán
Arad was an ancient city located in the semiarid area called the Negeb, considerably south of Jerusalem. Excavations at Arad revealed six successive Israelite fortresses, from the time of Solomon's kingship (1037-998 B.C.E.) down to the Babylonian destruction of Jerusalem in 607 B.C.E. The excavators recovered from Arad the largest collection of ostraca from Biblical times. It includes more than 200 inscribed objects in Hebrew, Aramaic, and other languages.
Other priestly families mentioned on the Arad ostraca are those of Pashhur and Meremoth.

Hur: a Korean family name
Az írek: Teamhur Feis (the Rites of Tara)

Hogyan? - hur: how
huru (archaic)
huruledes (archaic)
"Hur står det till?" (How are things?)

Huruu= kemény sajt, fűrész Mongóliában. Meg a Szaján hegység: Sayan huruu.
This is a traditional melody called "Garun Arban Huruu".

Hora
Houri also spelled Huri, Arabic Hawra, plural Hur, was in Islam, a beautiful maiden who awaits the devout Muslim in paradise.
It worth to be mentioned that an entire Semitic culture, the "Horites" (Genesis 14:6), claimed descendence from the Goddess Hor, whose holy mountain was Mount Hor (Numbers 20:22-28).

Aki szelet vet..

Taino: Hura = Szél = Wind. (A vihar szeme: Huraca'n.)

Bantu nyelveken: HURI a fújni/ to blow/ ige múlt ideje.

Huron - észak-amerikai indián nép
In the early seventeenth century, this Iroquoian people called themselves the Wendat, an autonym which means "Dwellers of the Peninsula" or "Islanders". The Wendat historic territory was bordered on three sides by the waters of Georgian Bay and Lake Simcoe. Early French explorers referred to these natives as the Huron, either from the French huron ("ruffian", "rustic"), or from hure ("boar's head"). According to tradition, French sailors thought that the bristly hairstyle of Wendat warriors resembled that of a boar. But these negative etymological meanings conflict with the "bon Iroquois" attitude held by the French fur traders and explorers. An alternate etymology is from the Algonquin words ronon ("nation"), or Irri-ronon ("Erie" or "Cat Nation"). It was pronounced Hirri-ronon by the French, eventually shortened to Hirr-on, and finally spelled in its present form, Huron. Other etymological possibilities come from the Algonquin words ka-ron and tu-ron ("straight coast" and "crooked coast").

Egy huron pendülnek. Képeskönyv.

Huronok The Hurons had four main sub tribes known as Native Maps

Attignaouantan - The Bear People
Attigneenongnahac - The Cord People
Arendahronon - The Rock People
Totontaenrat - The Deer People

A Huron tó felé
(hy*r´än´´) , confederation of four Native North American groups who spoke the Wyandot language, which belongs to the Iroquoian branch of the Hokan-Siouan linguistic stock (see Native American languages). Their name for themselves was Wendat, Huron being the name applied to them by the French.

Huronia területén cca 30 ezer ember lakott "hosszú házakban", megerősített településeken. Kukoricát, dohányt termesztettek.

Tűzimádók - Miért Vénusz s miért nem Mars ?
Bazeh Khur Fire Temple or four arches (Chartaqi), is one of the oldest samples of domed fire temples, believed to date back to Parthian era (247 BC - 224 AD). The temple is located 80km south of Mashhad, Khorasan Province, Iran at the edge of Robat Sefid village. In ancient Persian, Bazeh means mountain edge and Khur means Sun, then Bazeh Khur means where sun lights through mountain.

Armenian

Armenian Mythology
In Armenian there are two words for fire. One is hur, a cognate of the Greek pur, and the other krak, probably derived, like the other Armenian word jrag, "candle," "light," from the Persian cirag ( also cirah, carag).
Hur was more common in ancient Armenian, but we find also krak as far back as the Armenian literature reaches. While Vahagn is unmistakably a male deity, we find that the fire as a deity was female, like Hestia or Vesta. This was also true of the Scythian fire-god whom Herodotus calls Hestia. On the contrary the Vedic Agni and the Avestic Atar were masculine.

The second aspect of fire-worship in Armenia is the public one. It is true that the Persian Atrushans (fire-temples or enclosures) found little favor in both heathen and Christian Armenia, and that fire, as such, does not seem to have attained a place in the rank of the main deities. Nevertheless, there was a public fire-worship, whether originally attached to a communal hearth or not. It went back sometimes to a Persian frobag or farnbag (Arm. hurbak) fire, and in fact we have several references to a Persian or Persianized fire-altar in Bagavan, the town of the gods.

Moses of Chorene, we read that on the top of Mount Palat (?) there was a house of Aramazd and Astghik (Venus)(Ishtar).

It has been maintained that Npat was considered by Zoroastrians the seat of Apam-Napat, an important Indo-Iranian water deity.
Mt. Pashat or Palat was the seat of an Aramazd and Astghik temple and a centre of fire-worship. Another unidentified mountain in Sophene was called the Throne of Anahit.

Tigranes (from Tigrish,"arrow," the old Iranian name of the Babylonian Nabu) Pan-Thera?
Hambaruna means in Persian, "house-spirits."
Man was composed of a body (marmin) and a soul (hogi or shunch, "breath," GXXX). Uru, the Iranian urva, may have originally been used also in the sense of soul, but it finally came to mean a phantom or a ghostly appearance. Ghosts were called uruakan, i.e., ghostly creatures.

In Armenian there are two words for fire. One is hur, en equivalent of the Greek pur, and the other krak, which originates like the other Armenian word jrag, that means candle, and comes from the Persian word cirag.

Aliens
The planet was known by the ancient Egyptians as "Horus of the Horizon", then later Her Deshur("Ḥr Dšr"), or "Horus the Red". The Hebrews named it Ma'adim (מאדים) - "the one who blushes".
Albanian: dashur = taste

Mítoszok, legendák

Indián legendák
The old theologists ascribed to both the Sun and Moon the guardianship of certain gates or doors in the firmament. These imaginary portals, they claimed, were in the two opposite tropics, and from them it was believed that all human souls were mysteriously born.

"The first Egyptian dynasty is said to have been that of the 'Aurites,' or Children of the Sun, for the Oriental word 'Aur' denotes the solar light.
Vajon ezek az Aurok {orkok} csak Egyiptomban landoltak ?

Manitouk - Hopi (Southwestern US)
Ahul - Sky god
Huruing Wuhti - Two creator gods. (Manitu. Man-itu? Mani-tu?)

Sumer szavak?
EHURSAGKALAMMA = Mountainhead for all the Lands
EKUR or KUR or KURGAL = House Mountain (great mountain)
EKUR = House Which is Like a Mountain
HURSAGMU = Mountain of the Sky-Chambers
NINHURSAG = Lady of the Mountainhead
Gold (money) - HURASAM
Mountains - HURSANU or HURSAG


Perzsa nevek
Hurang: Color of misfortune. The encrypted name of Ahriman (Angra Mainyu)
HurdAd, Gift of the sun

Hogy mik voltak..
In the past two months several other archaeological sites have been damaged. A mosaic was vandalized at Hurvat Hanut near Jerusalem, a 1,300-year-old furnace was damaged near Yavneh, and a container holding artifacts was set on fire in Afula.

Midian kings
And they slew the kings of Midian, beside the rest of them that were slain; namely, Evi, and Rekem, and Zur, and Hur, and Reba, five kings of Midian: Balaam also the son of Beor they slew with the sword.


A hurka és a burka
attbaqa = close; cover
Húr szavunk ismeretlen eredetű, a magyar írásbeliségben már a XV. század elejétől adatolható: 1405 k.: "quasquinus: hurus madar" (SchlSzj. 1812) "bél, belsőség", 1436-39: övrocbol (BécsiC. 100), 1516-19: hwrath (JordC. 82), 1526: hwray (ÉrdyC. 204b), 1578: összetett növénynevek utótagjaként: pipe húr 'Alsine', tyik húr 'hühnerdarm' (Herbarium 33). A CzF. szótár (1864. 2: 1743) az 'állati bélből v. fonalakból v. érczszálakból való rugonyos és zsinegalakú test' jelentésű húrt a lat. chorda szóval értelmezi.
Ismeretlen eredetű a mongolok HUR szava is.

Sej, haj denevér..
Eltérő jelentésű HURCANIA nevének eredete. Hyr-can-ia: Őrkutyák földje. Sir William Drummond, Thomas James Matthias írásában (Origines: Babylonian empire.) ez "domus Solis", napház. Mondjuk, a környéken általában nem "canis" a kutya. Nepálban pl a "dog=kukur", a zazaki "kutik" de a perzsa nyelvekben "szog", mint Szogdia. A "kan=eye" India felé.. Turk nyelvekben a "kan=vér", máshol király.

Macskajaj!

Az idézet Dr. Brauch Magda erdélyi nyelvészprofesszortól származik, aki szerint a legtöbb szláv jövevényszavunknak megvolt a magyar megfelelője, ám a környezet erős nyelvi hatása miatt ezek kihaltak nyelvünkből. Mára bizonyított tény, hogy a macska szó is szláv eredetű.
A "macska" szavunk megtalálható a Kárpát-medence és a Balkán nyelveiben. Csak az albán, macedon, délszláv nyelvekben nagyobb lehet tán a szóbokra. Így bizonyára balkáni eredetű.. Vagy magyar. Az indoeurópai népek zöménél a "gate=kapu" szó változatain nevezik a cicákat. A nagymacska pedig a "pan-thera"

Őr/guard:
Japanese: gādo
Hebrew: míshmôr

Evenk szavakból:

Isten = burkan
Erdő, fák =sigii (na)
Nap = siguun
Jó = aya
Szarv = ijö
Sziget = aral
Korsó = kupjuuk
Hold = beega
Olvas, számol = tani
Tenger = moorö
Birka = baran
Kígyó = kulin
Tíz = zaan
Falu = uriilön
Víz = muu
Fehér = bagdarin
Szél = ödin


Horkolt-e az ork?

Van nép, amelyik előszeretettel kezdi a szót "H"-val.

Legyen egyértelmű
A harka vagy horka, esetleg karha (Bíborbanszületett Konstantinnál karkhasz) az államalapítás előtt a magyar törzsszövetség harmadik legmagasabb méltósága volt a nagyfejedelem és a gyula után.
Ugye, ott voltam én, a Gyula, meg a Tóth Ottó..
Akkor épülhetett Kraszna Orka büszke vára. Vagy az ARCH után a Harcha...

Kerkhas?
In Greek mythology, Kalkhas Thestórides, or Calchas ("brazen") for short, was a powerful prophet. He told the Greeks that Achilles was necessary for victory in the Trojan War, which he predicted would take ten years.

Malach: Horka helysége, melynek régi neve Mala (Malah, Malach), a gömöri várföldek közé tartozott.

Esti izé.. olvasmány
Padányi Viktor Vérbulcsu című könyvében azt írja, hogy Bulcsu horka volt a X. század Európájának legnagyobb hadvezére, hozzátehetjük, diplomatája is...1 Az alábbiakban e nagy magyar történelmi személyiség ismeretéhez szeretnénk hozzájárulni.
Dolgozatunk keretében beszélnünk kell a Bulcsu, Vérbulcsu névről, Bulcsu méltóságáról (horka), származásáról, rokonságáról, szállásbirtokáról. Ezt követően hadjáratairól és diplomáciai tevékenységéről, végül haláláról is szót kell ejtenünk.
A Bulcsu, Vérbulcsu név etimológiája nem egyszerű. A név nagy valószínűséggel a kazár kapcsolattal függhet össze.

Angolul
The world Karka is an ancient personal Hungarian name and it can be derived from Turkic language, meaning Corvus. Another explanation for Karkisha can be as follows: "They /the Hungarians/ have for their first chief the prince who comes by succession of Árpád's family, and two others, the gylas and the karchas, who have the rank of judge; and each clan has a prince. The karchas Boultzous is the son of the karchas Kalis, and Kalis is a proper name, but karchas is a dignity, like gylas, which is superior to karchas.

A fáraók hona

Hor/Hur földjén
After Akhnaton's death, his son Tut Ankh Amun ascended the throne and restored order. He re-established and renovated the temples of the god Amun seeking to appease the god. He renovated all the statues and the inscriptions that had been demolished by Ekhnaton's workers. Tut Ankh Amun died and was buried in his tomb in the Valley of Kings, to be followed by King Hur-Moheb, who was considered a first-rate military leader, leading armies into neighboring states to quell disturbances and confirm Egypt's sovereignty.

Hur-Moheb was followed by Ramses I, founder of the nineteenth dynasty, to be followed after his death by his son Seti I, who by coming to power founded the nineteenth dynasty.

Hurghadah - egyiptomi település.
Hurgarda - Egypt
Ob'hur Creek - Red Sea, Medina felé
Asszírok Egyiptomban
Of Tirhakah, the king of Egypt and Kush, the accursed of their great godhead, from Ishhurpri to Memphis, his royal city, a march of fifteen days, I slew his warriors in great numbers. His consort, his harem, Ushanakhuru his son, and the rest of his sons and daughters, his possessions, his treasuries, his horses, his oxen, his flocks without number, I carried away to Assyria.

Másik ókori nép
Several scholars held that Indo-Aryans reached Assyria in the west and the Punjab in the east before 1500 BC. The Hurrite speaking Mitanni rulers, influenced by Indo-Aryan, turned up from 1500 BC in northern Mesopotamia, and the Gandhara grave culture emerged from 1600 BC. Shaffer &amp; Lichtenstein
The Avestan scholars affirmed that many Vedic gods were revived, though they were below the supreme god Ahura Mazda.

Még Egyiptom
The topics range across the full breadth of the subject in area and time, from Rainer Stadelmann's new interpretation of the pyramid complex in the old kingdom, to Betsy Bryan's reassessment of the statuary from the temple for the cult of Amenhotep III on teh West bank at Thebes, and Jan Quaegebeur and Claude Traunecker's report on their most recent work recording the forgotten Graeco-Roman temples of Shenhur and el-Qala.

Hierosolyma testvérvárosa
20km north of Luxor, Shenhur is a little-visited site just to the south of the town of Qus. The Arabic name of the village is derived from hieroglyphs found on the Roman Temple of Isis at Shenhur, p3-š-n-hr which translates as ‘The Lake of Horus’. (A "shén" Kínában "szent".)

Folyamköz

Astu Roth!
The word Ar-ma-ni is a compound noun, where the first component Ar is none other than the name of the natioanal sun-god of the Armens,-AR- and the second component -ma-(me a varient) ssignifies 'build, make, beget, offspring, son'. Ma, with this meaning, was known to many peoples of the Ner East in antiquity. The goddess of birth and fertility, so well known in Asia Minor, was called by this very same name-Ma.(Ma also occurs in its reduplicated from -Mama or Mami in Assyro-Babylonian inscriptions). This root-word (and also its variant -me) is found also in Sumerian language with the same meaning. It results that Ar-ma (and its variant Ar-me) means 'built by Ar, born of Ar', or 'Ar's offspring', 'Ar's/Ara's son' ('the son of the sun', Arevvordi). The ending -ni (the plural-forming or toponymic suffix-ni is found in Subarian-Hurrian-Nairian place and tribal na We find the plural form ni also in Armenian.

It is not unlikely that those of the third millenium B.C. could have Sumerian origin derived from the plural form -e-ne reserved for persons) of Arma-ni (or Arme-ni), as has been mentioned earlier, is plural and toponymic suffix (cf. Mitanni, Supani, Alzini 'Alzinini', Daiaeni, Nihani, etc.).

Hence Armani (or Armeni) means 'sons of Ar', that is, 'sons of the sun' or 'the land of the sons of Ar', which is literally 'the land of the sons of the sun'. A similar case is seen in the Armenian words Hayk' and Virk which by virtue of the plural- forming suffix k mean, respectively, 'Armenians' and 'Georgians' and also 'the land of Armenians (Armenia)' and 'the land of Georgians (Georgia)'. {Ar-k}

In the Achaemenian period the Armenians adopted Ahura-Mazda,who replaced Astuas in the Armenian pantheon, but by changing the name Ahura to Ara, the name of their national god, they armenianized him and called him Ara-mazd(Aramazd), reserving the name Ormizd to the real Ahuramazda adopted from the Pahlavi forms Hormizd and Ormizd.

The name Astuas (Astu-as), as the name of native deity of fire is connected with the word -astu-(fire) which is commponent of Ur-astu(=Ur-Artu), the name of the country(Urartu/Hurartoon), and Asti-sat, the name of the city that was the greatest religious center of fire(sun)-worshipping Armenia.

Keleten

Közép-Ázsia törzsei
The Uigur (Ouighur) or Hor, Monchu, Mongku, Tungut, Seljuk, Karluk, Turk, Burun, Sak, Kushan, Hun, Abor, Vichi, Kajok, Chin, Khas, Thak, Gyarung and Mangyak.

Érdekességnek - Bulgár halom a hegy Helicon is known by the name of Zagory, close to Marathon is found a village called Vranya. Here we discover the mountain Hemnos (Hulm), and the well known villages: Bistritza, Boucovina, Goritza, Granitza, Kamenitza, Nivitza, Podgora, Tsernitza,^) etc.

Afrika

Huur  or Xuur was the messenger of Death and had the form of a large bird. The deity was akin to Waaq of  and played a similar role in the ancient Somali society.

izlandi "Hur? {hurd} = kapu". Az afrikai sidamo nyelvben pedig "hula=kapu/gate". Ellenben a hausa nyelvben "blow/fúj=hura".

Hindunet
A hindit olvasgatva megtaláljuk Khapri szigetétől a kavalkádig számos szavunkat.
2131.Image: gate: go_pura, go_hura a town-gate (Ka.Skt.); a pyramidal tower over the gate of a city, over the gate of the encircling wall of a temple etc.; a gate so overbuilt (Ka.); a gate in general (Ka.Skt.)(Ka.lex.) /ko_ma_n= king; zol= tree (Pas'.); ku_pa= jar (Gypsy); ka_pu_r= camphor; kaval.i a =turning or whirling round; kavar= to churn; /.

Hindi: gate= dvaar.
Urdu: Gate = darwaaza, Gateway = Phatak.
Aerothermodynamics = Hawai Hur Harkiat
each day = hur din.
"huRda.ng" means "uproar".

Dar
Walls and embankments were essential for the security of towns - the divar (P)/fasil (A) (= wall) was also referred to as shahar-panah (P) = the protector of the city. The wall was broken up by dwars (S), darwazas (P) and phataks (Pk) or khidkis (Pk) = gates, wicket-gates/ backdoor). Apart from defining tax-frontiers and legal boundaries, the gateways connoted the idea of threshold, or frontier. Examples: Dwarka (Gujarat, I) = the many-gated city; Shahdara = city of the royal gateway (Delhi, I); Darbhanga= gateway to Bengal

Angolból: Hurdle
(v. t.) To hedge, cover, make, or inclose with hurdles.
(n.) An artificial barrier, variously constructed, over which men or horses leap in a race.
(n.) In England, a sled or crate on which criminals were formerly drawn to the place of execution.
(n.) A movable frame of wattled twigs, osiers, or withes and stakes, or sometimes of iron, used for inclosing land, for folding sheep and cattle, for gates, etc.; also, in fortification, used as revetments, and for other purposes.

India:
an East Indian tree (Nyctanthes arbortristis) of the family Oleaceae with flowers that yield a dye used as a substitute for saffron Origin of HURSINGHAR

Armenian Swadesh list:
Fótia (görög) = fire = hur. óperzsa: atar. Mongol: agni, ghal.
Hernia/sérv (HUR-nee-uh)
The part of an internal organ that pushes through an opening in the organ's wall. Most hernias occur in the abdominal area.

But in Aramaic, hur meant "white".

SUMERIAN
HUR - ár, har, kikken, mur, ur5
har, har-har ring, bracelet; coil, spiral
ra(h), ra-ah to hit, beat upon; to strike down; to drive (animals); to impress (a seal). Verb has dual syntax: to make something beat upon (-a/e) (older), to beat with something (-e) (newer)

A magyar nyelvben a nyeselés szinonímája a hurolás. Ezt egy félhold formájú , kapa szerű szerszámmal végzik. Nem vagdossák a földet vele, hanem belevágják és hosszan húzzák benne a szerszámot. Gyomírtás, talajlazítás, hajszálcsövesség megszüntetése.


Хур (осет. «солнце»)
Kalmük: Хур, хур цааран йов! Rain, rain, go away! Tagalog: Ulan, ulan, lumayas ka!
Üzbek:
hur 1: (Arabic) free, at liberty.
hur 2: (Arabic) houri, virgin of paradise; charming, alluring girl or woman.
hur-: v.i. to bark. [hurish-]

Allentiac indián: huru=door
Wappo indián: "hel=fire"

Appendix

he dervishes join in sounding the "HU" which is all the names of God in one." ... word "huma", "hu" represents spirit, and the word "mah" in Arabic means water.
Port Huron Water Treatment Plant Port Huron, MI 48060 810.984.9780 ... This means that the water you drink comes from a surface water supply, not a well.

Ar/hur (ur?): tisztaság, fehérség, szüzesség az arab nyelvekből (hurik a 7. mennyországban), de jelent a HUR tüzet és vizet is, valamint íjhurt, a körbe húzott egyenest. Hurrikánként szelet, vihart. A hurricane egy TOR(ony)NAD(o=i) /víztorony/ over the water. Hakasca "hazir zsil=hurrikán". Szél-örvény

Hur was the name of one of the high-ranking commanders of the army of Omar-ibn-e-Saad who faced the grandson of the Prophet of Islam Imam Hussain ibn-e-Abi Talib
Aha Hur is the name of the king, who succeeded King Menes.
Hur in the Bible
Nevek mögött
Hurghada: This Red Sea city, known as Ghardaqah in Arabic, was called Hur Ghada or “Desert Oasis” in ancient times.

Egypt
Hur (Ancient: "Herwer") /Herwer also Harwer, Herur, Horus the Elder, Greek Haroeris Herwer was originally a sky-god, later he took on the role of Eye of Heaven, i.e. of the sun./

Hur-Rá ! Mongol exclamation “hooray” as an enthusiastic cry of bravado and mutual encouragement, according to Jack Weatherford’s book Genghis Khan and the Making of the Modern World.

hur : rain [OM qura] (Rajki A. mongol etim.) /Modern mongol HUR megegyezik a magyar HUR szóval: huur : string instrument/
huraah : assemble [OM qura- < *qur-, cp. Tur kur- arrange]

Iráni eredetű nevek
Nap/Sun: Similarly, *saewel- "sun" has become Av. hvar- "sun," Mid.Pers. xavr, Mod.Pers. xor, while keeping its Av. h in Mod.Pers. hur "sun" (cf. Skt. svar-, surya-, Gk. helios, L. sol, Goth. sauil, Lith. saule).

Mint láttuk, a HUR lehet: szűz, tűz, víz, szél, kapu, Hold, Nap, kör, úr, őr...

Pesti István 2013 februar

Nyitóoldal