Knyáz
Rovók
The letter "k" is also called kēnaz (torch) or kanō (skiff). The meaning of the letter name is unknown.
Az ős kenéz - ki néz.
kenéz
az hasonló feladatkörű és jogállású telepítő személy a középkori Magyarország keleti területein. A kenézeknek különösen az erdélyi románok és a kárpátaljai rutének betelepítésében volt nagy szerepük. A földesurak vagy a kincstár megbízásából összegyűjtötték a letelepülni szándékozó lakosokat és elpusztult faluhelyeket vagy új falvakat népesítettek be velük.
Bennszülöttek
A bulgár katonai és gazdasági szervezet nyilván magyar vezetés alá került s át is alakult, de a szláv népességnek volt saját helyi társadalmi szervezete is,
amely tovább élt. Az egyes települések vagy településcsoportok élén a szláv népeknél általánosan ismert kenéz, eredeti szláv nevén knyaz állott. Rogerius mesternek az 1241-42. évi tatárjárásról szóló "siralmas krónikája" az erdélyi falvak vezetőit "canesii", azaz kenéz néven, a
knyaz szó magyar nyelvi formájával említi.
kenéz (szláv 'knez, knyáz') - A korona elnéptelenedett, főleg erdős vidékein megtelepedett, szláv, román, rutén népcsoportok által alapított községek elöljárói. Közülük többen nemesi rangot kaptak. Különösen Hunyadi János nemesített kormányzósága alatt több román kenézt.
Az új földesúr
A székelyek és románok között az, hogy míg a székelyek személy szerint katonáskodtak, tehát személy szerint megőrizték szabadságukat, addig a románoknál csak a kenézek katonáskodtak, a többiek pásztorkodtak, ill. gazdasági munkát végeztek. (A kenézek nem földesurak voltak, hanem a települések vezetői, ahogy a székely székekben a székbírák vagy székhadnagyok.) Idővel azonban a kenézek - a háborúkban szerzett érdemeik révén - magyar nemességet kaptak, tekintélyes részük katolizált, sőt el is magyarosodott. Olyan jelentékeny családok tartoznak közéjük, mint pl. a Drágffyak, Hunyadiak, Kendefiek, Majláthok vagy a Jósikák, de került ki közülük katolikus püspök is. (A nagyváradi rabbi unokájából bíboros lett..)
Oláhok?
A besenyőkkel és kúnokkal való együttélés idején a trák-illír-szláv ötvözetű oláh népiség újabb lényeges összetevővel gyarapodott, besenyő és kún népelemeket szívott fel magába. Az őket megszervező kenézek és bojárok jobbára kún és besenyő eredetű urak voltak, mint ahogy délen a bolgárok voltak megszervezőik. Ahogy a Terteridák kún dinasztiája elbolgárosodott, úgy oláhosodott el Tokomér fiának, a havaselvi Basarábának dinasztiája is, Oláhország legrégibb uralkodó családja. Az oláhság egy csoportját politikai egységbe foglaló első alakulatot, a románul Olténiának nevezett Szörényi-bánságot az Aldunától az Oltig terjedő nyugati területszakaszon a magyar királyok szervezték meg. A Munténiának nevezett Oláhországot is magyar védelem alatt szervezte fejedelemséggé első vajdája: Basarába, kinek neve I. Károly Róbert magyar király 1324. évi oklevelében jelenik meg először. A másik vajdaságot - Moldovát - is Nagy Lajos magyar király megbízásából szervezte tartománnyá 1346-ban Drágos vajda, kit 1364-ben a néhány évtized előtt magyar földre telepített, de hűtlenségbe esett Bogdán máramarosi vajda űzött el. Bogdán a vele rokonságban álló havaselvi vajdával összejátszva fellázad Nagy Lajos ellen s nagy csoport oláhval Moldvába költözve, annak urává kiálttatta ki magát.
Románok
A románok ez időben nem lévén katolikusok, tizedet nem fizettek. Aránylag igen kevesen voltak a püspöki, káptalani jószágokon letelepítve, még kevesebben a
magános földesurakén, s ott sem kilencedet fizettek, hanem ötvenedet. Túlnyomóan nagyobb részük kenézeik és vajdáik főnöksége alatt egészen más és
könnyebb viszonyok között, kevesebb terhet viselve élt, mint a magyar parasztok.
A knyáz a szláv népek (pl. orosz) körében használt nemesi rang, amit magyarra fejedelemnek vagy hercegnek fordíthatunk a konkrét országtól és korszaktól függően.
Kunjász - a fiatal Nap
Az ógermán "kēnaz=fáklya" kapcsán keresgélve:
Hungarian: fáklya - ahol a
latinok hódítottak
Italian: fiaccola
Latin: fax
Romanian: făclie
Danish: fakkel
Dutch: fakkel
German: Fackel
Swedish: fackla
Russian: fákel
Slovak: fakľa
A malájok "Obor=Fáklya" szaváról a "tűzkígyó"-ra asszociálok. Éjszakai támadásoknál ?
FOKosa nyelére, támaszkodva mondja..
Rakattu a dizig
Meggyújt, begyújt. Felszítja a tüzet. Cause to begin to burn.
Mandarin: fànghuó
Min Nan: pàng-hóe-sio
Bulgarian: palja
Finn szittyák: Finnish: sytyttää. S akiket a hit szít: Hebrew: hitsít. Vagy a svéd: sätta i brand
Tűz
Latin: ignis, focus, flamma
Aromanian: foc
Catalan: foc
Corsican: focu
Dalmatian: fuc
Galician: fogo
Italian: fuoco
Occitan: fuòc
Portuguese: fogo
Spanish: fuego
Icelandic: bál
Old Church Slavonic: ognĭ (agni, ignis, ignite, égni rokon?)
Thai: fai (er megye)
Ugaritic: Išt
Poljuska
Bulgarian: palja = meggyújt (uPALiti)
Fokszabályozás
Fokos
The Shepherd's axe (Slovak: valaška, Hungarian: fokos, Polish: depending on region - ciupaga, rabanica, uobuszek, cekanka, Czech: valaška, Romanian: baltag, Ukrainian: бартка, топірець) is a long thin light axe used in past centuries by shepherds in the Carpathian Mountains, especially in Slovakia, Czech Republic, Poland, Ukraine and Hungary.
Képeskönyv - a fokos
Harci balták
The word itself stands for "a cane with a handle suitable for fighting". I saw several patterns in Budapest museums and also several patterns for sale.
This could be in the form of an axe (with or without back spike or hammer poll) or hammer- plain or war hammer type.
Török balta
There is a kind of axe with a long haft called the "fokos" (the "s" is pronounced as "sh" -- as in "sugar."). The fokos is a cultural icon amongst the
Hungarians - even today, schoolboys get small wooden toy fokos when they graduate from grade school, and many canes are made in the form.
galla nyelven az "agaraa = fokos, fejsze"
http://claw.freeweb.hu/History/afrikal.html
Feather = Bállí (S. Bál) = toll /Ez a PAL is ahány nyelv, annyi jelentés, akár a SAKA esetében!/
Fogjuk meg a fokost
"Mitől »fokos« ez a balta? - A balta foka az él nélküli, rövid oldalát jelenti. Ha ez megnyúlik, létrejön a hosszú nyél végén villogó veszedelmes ütő- és vágófegyver: a fokos."
Egypt
Ezt a jogart fából szokták faragni és fa-kos volt a neve. Így a jogarnak képen való szerepeltetésével ki-ki világosan megérthette a szavak összecsengése alapján, hogy akit lát, az a 'fő-kos' azaz a fejedelem, vagy legalább is egy igen előkelő valaki.
Kooshinok: Az egyiptomi uralkodóknál többet kos fejjel ábrázoltak és kezébe fakost (fokos)
adtak ami jelképezte, hogy ő a Főkos, nem holmi pásztor.
Botos L. - semur
A sumír harcosok szokása volt egy leopárdbőrt lazán egyik vállukra vetni, kis fokost forgatni, mikor harcba indultak. Árpád magyarjai hasonlóan tettek. A magyarok a fokost még a XX. század elején is használták.
Szárd szék
Előhegy, azaz valamely hegyláncznak homlokzata, előnyomuló része, mintegy feje. Jó remény foka. (Megjegyzés: kiszögelés). Budafok neve korábban: Promontorium volt, amely a szőlővel betelepített hegyfokra utalt. Földcsúcs, mely a tengerbe nyomul, mint Porto Venere Olaszországban. (Hegyfok. Pallas nagylexikon.)
Lépcső, mely bizonyos magasságon tüntet elé valamit. Lajtorja foka. Átv. magasság, emelkedés. A műveltség fő fokára eljutott népek.
Tű lyuka vagy lyukas vége. Tű fokába belehúzni a czérnát.
Némely eszközök vastagabb vége, feje. Kalapács foka, buzogány foka. (Megjegyzés: a fokos olyan bot, melynek fejére erős, kitűnő fokú balta alakú eszköz van ütve, másképp: csákány. CF)
Némely eszközök és fegyverek vastagabb széle, mely az él-nek ellentéte. Kard foka, fejsze foka, kés foka.
Határ, vég, innen: fokkő, am. határkő. Fokhegyen állni, am. valaminek a végén, szélén. Többféle jelentése rejlik ezen közmondatban: Mindennek meg van a maga oka foka, azaz kifolyása vagy vége, határa. (Lásd: Siófok)
Folyékonyan
Finnugor eredetű az ág, aszó, ér, fok, jó, ügy, víz, völgy; török az árok és a sár; magyar képzés török eredet szóból az örém; szláv a patak;
ismeretlen eredetű a séd, és bizonytalan eredetű tőből magyar képzés az ásvány. Fokszabadi: A fok szó a nyelvészek szerint finnugor eredetű szavunk, mely
jelentése kettős, részben tó lefolyást, illetve ék alakú földdarabot is jelenthet.
Eötvös: A fok szavunk finnugor eredetű, fakaszt, rést nyit, rés szavakkal rokon.
A FOG pedig, miként a szánkban levő FOG (tooth) kiálló rész. Mint a fogaskerék foga..
A kurd kenishk az lány/girl jelentésű. Az eredeti gorani szó a "lánya" fogalomra kenacha, ahol a "ken=asszony" és a "cha=ka" kicsinyítő képző. A siistani "kenja" az indiai "kánya" szóval lehet rokon, mindkettő "lány" jelentéssel és rokonítható az óiráni "kayna" szóval. A talys "kina=lány" szó pedig korrelál a görög "gyne", a kazakh "qin" és a nemzetközi "kwen" szóval. De innét eredeztethető a "jin/zan/zena" (z=zs!) lány szavak is.
Pesti István 2012 december
Nyitóoldal