Vándorokhoz köthető
Körárkok
Árok is van..
Történészeink is érzékelték, hogy a finnugorászat immár tarthatatlan álláspont. Sőt, addig várakoztak, hogy már a turkológiának sem lehet átadni a stafétabotot. Ekkor jött Krantz, aki Amerikából megmondta a biztosat: A magyarok a Kárpát-medence ősi népe. Erre még valakik rátettek egy lapáttal: A magyarokban jelen van az európai ősgén, vagyis finn rokonság nélkül is echte európai mindenki, Kalányos Mátétól Kohn Izsákig, Lelovics Milántól Horn Henrikig.
Ebbe az őseurópai körbe nem illett bele az avar-gyűrűk rendszere, mivel olyant a perzsa területről is láthatunk. Így ezekből az avar ringekből neolitikus körárok rendszerek lettek.
Pásztor Emilia "A késő neolit Lengyel kultúra körárkai." (Lehetséges csillagászati ismeretek a Kárpát-medencében.) írt erről, de Barna Juditot is e kérdéskör foglalkoztatta.
A késő neolit lengyeli kultúra egyik legvitatottabb rendeltetésű építményei az úgynevezett körárkok. A földrajzi távolságok dacára a kultúra elterjedési területén belül az alaprajzok közös vonásai közös szabályok meglétét, szándékos tervezést sugallnak a földművek létrehozásában. A belső, gyakran üresnek talált területet egy vagy több kör vagy ahhoz nagyon hasonló alakú árok vette körül. Ezeket az egy- vagy többszörös körárkokat leggyakrabban két vagy négy földhídszerű építmény, úgynevezett kapu szakította meg. A közel szimmetrikusan elhelyezett kapuk gyakran néztek a fő világtájak felé, így tájolásuk alaposabb tanulmányozása jelentőséget kapott.
Nador
Pedig ez a hatezer éves, a Kárpát-medencétől Koreáig és Indiáig kiterjedő, csodálatos korszak nem akármilyen emlékeket hagyott maga után, különösen a Kárpát-medencében. Az ókori világ hét csodáját megszégyenítő építményeket, rendkívüli fejlettségű, a mait sok szempontból messze meghaladó művészetet és mindmáig meg nem értett, magas szintű tudományt. Ebben a korban születtek az őskor máig meg nem fejtett csodái, a kőkörök, melyek közül ma a leghíresebb Stonehenge.
Ebben a varázslatos korban születtek a kőkorszak (és a rákövetkező réz-, bronz- és vaskor) csillagászati-vallási központjai: a körárok-rendszerek, a kőkörök, a tűzoltárok, a kurgánok, a halomsírok, a kunhalmok. Ezekről is jóformán csak azért tudunk, mert Nyugat-Európában a múltpusztítás a hazánkat sújtónál kisebb mértéket öltött. Ugyanakkor számtalan tény bizonyítja, hogy a kőkörök elsősorban a Kárpát-medencében és a tőle keletre elterülő hatalmas eurázsiai síkságon, az őskori Magyarország egész területén találhatóak
Birkások temetője
A körárok közepén lévo, téglalap alakú sírban a fenéken találtuk meg a szétdúlt temetkezés maradványait. Az Észak - Dél tájolású, téglalap alakú, kb. 100 cm széles, 150 cm hosszú sírgödör alján, középtájon enyhén jobb oldalon egy 25 cm átmérojű bronz korong volt. A bronz korongon keresztbe, Kelet - Nyugat irányba, élével nyugatnak egy vas birkanyíró olló feküdt.
Hullarablók
A késő újkőkor idejére (Kr. e. 5000 - 4400 körül) keltezhető körárkok és egyéb körülárkolt területek kutatása Közép-Európában több évtizedes hagyományokkal bír. Itt elsősorban a dél-németországi, ausztriai, morvaországi és szlovákiai kutatási eredményeket kell megemlíteni, ahol ezeknek a létesítményeknek a felderítése és vizsgálata hagyományosan több szinten folyik már évtizedek óta. Többségüket a levegőből fedezik fel, majd ezt követően esetenként geofizikai mérésekkel és/vagy kisebb-nagyobb szondázó ásatásokkal nyernek pontosabb képet az építmények szerkezetéről és koráról.
A körárkok méretükben és formájukban igen eltérő képet mutatnak, a kisebb, 50-80 méteres átmérőjű, egyszeres, esetleg kétszeres árokrendszerektől a fél kilométeres átmérőt is elérő, többszörös, és valószínűleg több fázisban létrejött óriásokig. A legtipikusabb változat a 100-200 méter közötti átmérőjű, kétszeres, vagy háromszoros árokrendszerrel körülvett, négy kapuval rendelkező szerkezet, de emellett vannak két, három és öt kapuval ellátott, nem feltétlenül szabályos kör alakú formák is.
Zsitva mente rondellái
A legismertebb kőkört mindenki ismeri, az angol Stonehenge. Ie. 2 950-1 600 között építették. Angliában kb. 80 ilyen építményt találtak. Képzeljük el, hogy Szlovákia területén is álltak ilyen körárkok. Ezen nem lenne mit csodálkozni, ha a szlovák körárkok nem lettek volna 2000 évvel korábbiak, mint az angoloké.
A kőárkok a neolit korban épültek, olyan körterületről van szó, amelyik 4m mély árokkal van körülkerítve. Ez az árok legtöbbször négyoldalt meg volt szakítva, ahol 2m széles természetes hidak képződtek. Ezek a hidak képezték az elkerítettt építmény bejáratait. A körök átmérője 35 m-től 300 m-ig terjed. Az archeológiai felfedezések alapján a szakértők azt állítják, hogy a közép-európai és az angliai körök azonos technológiával épültek.
Titok marad, hogy ezeket a munkaigényes építményeket, miért hagyták el a lakóik mindig 19 év elteltével.
(Meton?)
Naptár
A körárkokból, ahol egy bizonyos irányból történt az égbolt megfigyelése, két egymást követő holdnyugtából (holdkeltéből) meg lehetett állapítani a trópikus hónapot, aminek a hossza csak nagyon keveset tér el a sziderikus hónapétól.
Hawain kipi is to dig. Farsi/Persian hafr is to dig.
Ditch - a magyar ÁROK hiányzik.
Helyette a szlávoktól "jaraka", de van, ahol "ravs". Ami még nem a holló gyűrűje.. Remélem, nem A-RAV(i)S !
Vajon van köze az ÁROK szónak az ARK szóhoz ?
Turkish: ark
Russian: arük, kanava, ugrobity
Catalan: cuneta
Serbian: Jarak
Urdu: chhoRna (csatorna? csorna?)
Quechua árok ásók.
On one occasion we found a meter or two of Alfonso’s field newly plowed though he was leaving it fallow that year. Later we found the irrigation ditch (asicya) dug into his field a good ways above the boundary marking stones. Yarqa = árok = ditch. Yarqa Aspiy, the cleaning of the irrigation canals.
Sinai
A lefolyó víz az üzletek a Wadi El-Arish upstream al-vízgyűjtő ígéretes lefolyás lehetőségeit. Ezek az al-vízválasztó a El-Bruk, Yarqa Abu Taryfya, El-Fetahay El-Aqaba és Geraia; Wa-Iam yarQa. A kecsua "yarqa" szó a Közel-Keleten is megtalálható ismeretlen eredettel.
Nyelvész
Ótörök eredetű: ujgur arik (‘patak, csatorna’), kirgiz arik (‘árok’). A példák második szótagában veláris i van, a szó ősi magyar alakja aruk volt.
Van, ki így látja
Harmadikként említjük bár időben a legkorábbi adatokat szolgáltatja az eredetiben fennmaradt tihanyi alapítólevél, mely négy határjárásban négy (vagy öt) árkot (Aruk) szerepeltet(DHA 149-152.). A bizonytalanságot az okozza, hogy Fadd (Fotudi) határán említ egy bizonyos Aruk tue-t és mellette egy Aruk fee-t is. Nehéz eldönteni, hogy vajon ugyanazon árok tövéről és "fejéről" van-e szó. Megemlítendő, hogy Huluodi birtok határán egy árok szögletéről (angulum) értesülünk, mely két objektum összekapcsolódására utalhat.
Árok szavunk (a korai forrásokban következetesen aruk formában) tehát a fossa magyar megfelelője. Az oklevelekben szinte minden esetben fossa-nak vagy fossatumnak fordítják.
Időben elsőként a pécsi püspökség 1009-re datált alapítólevelében bukkan fel egy Kőárok (Kwarok) nevű objektum (DHA 58.).
Chovas birtok határán olyan árokról hallunk, amely a Dunába torkollik: " ...a septemtrione Aruk usque ad Donouyz."
A Szihalom határán szereplő objektum a leírás szerint az Eger patakkal találkozik, s vele szögletet képez, amit az oklevél Árokszegnek nevez: "...usque ad Arukscegui tendit ad angulum parve Egur et ad angulum Aruk..."
Végezetül fel kell hívni a figyelmet arra, hogy az árok és a fossa terminusok "eredetileg" ugyanúgy mesterséges vízvezető meder jelentéssel bírtak, mint a latin canalis vagy a mai magyar csatorna szavak. Az árok török eredetű szó, amely a honfoglalás előtt került nyelvünkbe. Török etimonja az ariq vagy aruq szinte kizárólag öntözőcsatorna jelentésben ismert. A szó öntözőcsatorna, vizet vezető árok jelentésben továbbvándorolt a törökből az iráni, a finnugor, a mongol, a balkáni és a kaukázusi nyelvekbe. A török ariqból szabályosan keletkezett a magyar nyelv árok (aruk) szava (EtSz I. 141-142.; Bárczy Géza 1951.--; TESz I. 179., Ligeti Lajos 1986. 255.;). Az ariq szó szerepe különösen a fejlett közép-ázsiai öntözőkultúrákban volt jelentős.
Alfahír
A nyelvészek között egyetértés alakult ki azzal kapcsolatban, hogy az árok szó türk eredetű lehet. Az eddigi magyarázat szerint a Kr. u. 6. századtól megerősödő belső-ázsiai néptől terjedt volna el ez a műveltségi szó mind a magyarokhoz, mind a mongolokhoz.
Azerbajdzsánban egyébként egyedi álláspontot alakítottak ki a történészek, néhányan úgy vélik, hogy az 'ark' vagyis nyíltszini csatorna szó hun eredetű, hiszen olyanokról sok szó esik a korabeli kaukázusi forrásokban.
Szlávosan
Ricse nevét a történelmi munkák közül csak Borovszky említi.(89.) Neve szláv eredetű, a szláv "árok" szó származéka. Olyan helyre, vízmederre utal, amely mintegy fel van tépve, szaggatva (Kniezsa:MNépny. 4:213,
FNESz.).
Dr Novotny Elemér sumerológus szerint: "béka = árok (csatorna) hala".
Vajon miért nincs írásos nyoma az AR-k nép útjának?
Van ugyan Orkhomenosz, meg Orkistene, Orkhon, Orkney, Uruk (orkok), de mint NÉPnek, nem látjuk az útját.
Legfeljebb az "úr, ar, er, ír" szavakból következtetünk.
Még a végén kiderül, hogy az AR-IAN népekről van szó..
Az "ary= méh, oroszlán" mintha megdőlni látszana..
Ellenben, ha az "ar=ember,nép" , akkor mit jelent az IAN ? János, Janus?
Magyarországot miért nevezték "holdkirályság"-nak ?
Hold és árok
Meton püspök, Herodot kortársa..:-)
"Metónosz eniautosz"-nak (Metón-ciklus), amely 19 évből (7 szökőhónappal), összesen 235 hónapból, 6940 napból álló időtartam volt, amelyet Metón a i. e. 432. év július 16-ával kezdett.
Angol wiki
687 tropical years = 250921.39 days;
8497 lunations = 250921.41 days;
Fantasztikus változatban
Elsőre OZ-ARK-ban pusztultak el doboló halak tömegesen, Beebe-ben pedig fekete madarak hullottak. Mindkettő ARK-ANSAS-ban található
OZ = 77 (OZ/OZIRISZ/NIMROD/ORION-Nap)
ARK = bárka/láda
KANSAS = magyarul KAN sas, tükörképe sasnak
ARKANSAS/SASNAK-RA (Ra = fény, és napistenség)
BEE = méhek, melyek a hexagonális teremtési sémát alkalmazzák.
Lengyel
A Hold mozgása összetettebb. A Hold az égen ugyanabban az irányban mozog mint a Nap, csak tizenháromszor gyorsabban, és a pályája elhajlott az ekliptikától. A Hold pályája két helyen metszi az ekliptikát: U1-ben és U2-ben. Az U1-et felszálló csomópontnak, az U2-ő t leszálló csomópontnak nevezik. A csomópontokat összekötő egyenes az égen pedig eltolódik a Hold járásával ellentétes irányba. Ebből adódik, hogy a Hold közepes elhajlása az ekliptikától 5,14539 fok, de egyszer a maximális deklinációja +(*epsilon +i), a minimális -(*epsilon +i), ezt nevezzük "magas Hold"-nak, ha a csomópontokat összeköt ő egyenest elfordítjuk 180 fokkal, akkor maximális deklináció adódik, +(*epsilon -i), a minimális -(*epsilon -i ), ezt nevezzük "alacsony Hold"-nak. A "magas"és "alacsony" Holdállás között eltelt id ő 9,305 év. A két "magas", vagy "alacsony"Hold között eltelt idő 18,61 év, s ezalatt az idő alatt az egyenes elfordul 360 fokot.
A körárkokból, ahol egy bizonyos irányból történt az égbolt megfigyelése, két egymást követ ő holdnyugtából (holdkeltéből) meg lehetett állapítani a trópikus hónapot, aminek a hossza csak nagyon keveset tér el a sziderikus hónapétól. A hét, vagyis a 7 napos ciklus a Hold megfigyeléséből levezethető, mivel a holdfázisok az újhold, első negyed, telihold, utolsó negyed, újhold, kb. 7 naponként ismétlődenek.
Szarmata - Polgár-Nagy Kasziba
A lelőhelyen a legkorábbi periódust az alföldi vonaldíszes kerámia kultúrájának, a tiszadobi-bükki csoportnak a hagyatéka képezte. Kulturálisan ide köthető és a középső neolitikum végére datálható az ásatások során tisztázott, de a feltárásokat megelőzően készített magnetométeres felmérésen is jól látszó kettős körárokrendszer és néhány nagyobb gödör is. Ugyanehhez a periódushoz sorolható egy másik kettős erődítési árok is, mely a körárkoktól távolabb, a vízparttal párhuzamosan, egyenes vonalban húzódott. A lelőhely északi feltárási határánál találtunk négy kora rézkori, tiszapolgári kultúrához köthető sírt.
A szarmata temető sírjai közül hatot 8-10 méter átmérőjű körárok fogott közre. A kör alakú árkok a déli oldalon nem záródtak össze, itt 35-108 cm széles "bejárat" volt. Nagyjából az árkok által körbezárt terület közepén találtuk a téglalap alakú, nagyméretű észak-déli irányú sírgödröket.
Több ránkmaradt templom maradvány is van, az őt körülvevő hármas körárokrendszerrel. De ezzel most nem dicsekszünk, miként a Szasszanida avar föld (árok)gyűrűkkel sem.
Csengele
A felső-csengelei rom emlékezetét őrzi a Templomhalom. A középkorban kun puszta, neve erdős, bozótos hely jelentésű kun szóból származik. 1570-ben Alsó- és Felső-Csengele pusztát a szegediek használták marhalegelőül és a török adóösszeírók 16 szállást találtak a két pusztán. A hódoltság után az 1730-as években került Szeged birtokába.
Két építési periódusa különíthető el. Az 1. periódust 1241 előtt építették, pontosabban nem korhatározható. Ehhez a periódushoz tartozott a templomot koncentrikusan övező, a közelmúltban feltárt hármas körárok-erődítmény. A 2. periódus: 13. század második fele - vége.
A templom körüli temetkezések között biztosan 1241 előtti lelet nem került elő.
Sassanida
Shapur's defenses facing Arabia became known as the "Khandaq-e-Shapur" (Shapur's ditch).
Táborvédő árok
Bk XI. 1 ..'Going to war, they encamp within fortifications. When the time of battle draws near, they surround themselves with a ditch and sharpened palisade. They do not leave the baggage train within, but make a ditch for the purpose of refuge in case of a reverse in battle. They do not allow their horses to graze, but gather forage by hand.' Maurikios 'Strategikon'
Angol árok
Other 'inheritances'are prehistoric;the 'Devil's Ditch'earthwork across the Portway road east of Andover might have been brought back into use as a barrier, like Bokerley Dyke; if so, it would have been against an enemy in the west, but such short-term use would leave next to no evidence (Williams-Freeman 1915,33,239-4).
Brit
Cassington. Crop-marks in fields near the R. Evenlode west of the village and south of the junction of the Oxford Northern by-pass and Eynsham road mark the pits and ditches of an extensive prehistoric and Romano-British settlement; some of them are inclosed within a curved ditch; at least one cremation-burial has been found.
Dorchester. (1) Town site, see pp. 288 ff. (2) Excavations by Mr. J. N. L. Myres in 1933 revealed a village site consisting of a pre-Iron Age ring-ditch and Iron Age pits and ditches in a field nearly 1 mile NNE. of Mount Farm.
It is generally agreed that the first phase of construction at
Stonehenge occurred around 3100 BCE, when a great circular ditch about six feet deep was dug.
Méhek
S áldott a te méhednek..
Görög istenek
Meliászok: Uranosz lecseppenő vérétől megtermékenyülve Gaia szülte őket, közismertebben "kőrisnimfák" volt a nevük. Hárman voltak, Melissza, Ida és Adraszteia. Ők voltak a gyermek Zeusz nevelői, miután Rheia őt titokban megszülte és Gaiával Krétára vitette. A Meliászok Amaltheiának az isteni kecskének tejével és lépes mézzel táplálták a gyermek Zeuszt, és őrizetéül a Kurészeket Kréta hegyi szellemeit állították a Dikté-hegy barlangja elé.
Melissza: Egyike a Meliászoknak, Ida és Adraszteia nővére. Testvéreivel és Amaltheiával együtt nevelte Zeuszt a krétai Dikté-hegy mély barlangjában. Amaltheia tejével és lépes mézzel táplálták a nagy jövőjű gyermeket, és a Kurészekből, Kréta hegyi szellemeiből állítottak őrséget a barlang szájához.
A méz és a Tüköroldal
Már Hérodotosz említést tesz arról, hogy az Iszter (Duna) mellékén lakó trákok méheket tenyésztettek az ő idejében, vagyis 2600 évvel ezelőtt. A Kárpátoktól az Al-Dunáig elterülő óriási hárserdők bizonyára jó méhlegelőt biztosítottak ehhez.
Az ókori görögök sokat foglalkoztak a méhekkel és a méhészeti termékekkel. A méz neve melissza volt. Heinrich Schliemann a trójai ásatások során 2900 éves mézzel és viasszal átitatott bormaradványokat talált és olyan lyuggatott cserépedényeket tárt fel, amelyeket a kasokból kimetszett lépek kicsorgatására használtak.
Ezt bizonyítja a már Homo sapiens fajhoz tatozó Cromagnoni ősember sziklarajza az Arana barlangban (Spanyolország). A rajz, amely 16.000 éve keletkezhetett, egy lányt tartalmaz, aki méhektől körüldöngve lépesmézet szed egy üregből. A történelem előtti idők embere az egész lépet elfogyasztotta.
Az asszírok egyik ékírásos táblája mézzel készült gyógyszerek receptjeit hagyta ránk, bizonyítva a méz akkori felhasználását. Az ókori Egyiptomban jelentős volt a méhészkedés. Bizonyítják ezt a templomi domborművek, ahol ismételten előfordulnak (a meglehetősen karcsú) méhek. Egy tébai sírkövön méhkas ismerhető el. A piramisokban mézet és mézes süteményt találtak. Nagyobb számban ismertek méhviaszból készült szobrocskák is. A balzsamozáshoz az egyiptomi orvosok és papok méhészeti termékeket (méz, viasz, propolisz) is felhasználtak.
Halottak a görögöknél
Nem ez volt a helyzet a történelmi időkben,amikor a halottidézés nemegyszer rosszallást váltott ki vagy azért, mert csalásnak tartották, vagy mert úgy vélték,árthat a halottaknak, akik inkább nyugalomban szeretnének pihenni (Luck 1985, 167). Az élők a halottakat viszonylag triviális okokból is meg-
idézhették,amint azt Periandrosznak,Korinthosz zsarnokának esete is mutatja.Periandrosz követeket küldött Theszprótiába, az Akherón folyó melletti halotti jóshelyhez, hogy megidézze felesége, Melissza szellemét,csupán hogy megkérdezze, hol van az a pénz,amit nem talál. Melissza megjelent, és azt mondta, nem válaszol, mivel mezítelen és fázik, ugyanis a ruháit nem égették el vele együtt. Periandrosz ezt követően elrendelte, hogy Korinthosz minden asszonya vetkőzzön le, és égesse el ruháit egy gödörben. Melissza szelleme szemmel láthatólag megbékélt, hiszen amikor másodszorra is megidézték, elmondta a küldöttnek, hova rejtette a pénzt (Hérodotosz V.92)
Méhfű
(növ., Melissa L., mézelke Meliusnál, rajfű, citromfű-, ajakasfű, 3-4 fajjal Európa D-i és Ázsia Ny-i és D-i részén, hazánkban csak egy, a M. officinalis L. terem. 0,5-1,25 m. magas, levele tojásdad, csipkés; fehér virága a levél tövében képződik s oldalra hajlik. Hazája Európa D-i része, különösen a tengerpart melléke, de az egész fű kedves illatáért kertbe ültetik és mint orvosi és kereskedelmi füvet is értékesítik. - Orvosi célra a M. leveleit használják; e levelek a magyar gyógyszerkönyv szerint is hivatalosak. Legfontosabb alkotórészük egy illatos olaj (1/2%). Ne tévesztessenek össze a Nepeta cataria L. (var. citriodora) leveleivel, melyek alul fehérpelyhesek. M. levelekkel készülnek a következő gyógyszeres
készítmények: aqua melissae, aqua aromatica spirituosa, spiritus aromaticus, mixtura oleosobalsamica, továbbá illatos teakeverékek. Izzasztó, szélhajtó és
izgató hatása van.
A méh
A magasan szociális méhek telepeket hoznak létre. Minden egyes kolóniában egy királynő és több dolgozó él. Az olyan kolóniát, aminek az ember biztosít élőhelyet, kasnak nevezzük. A háziméh családban 40 000 egyed is élhet.
Foragers were trained to enter a simple Y-shaped maze that had been marked at the entrance with a particular color. Inside the maze was a branching point where the bee was required to choose between two paths.
Szaporítószerv
Anatómia, biológia: Női szaporító szerv; nő vagy nőstény emlős medencéjében levő belső nemi szerv, amelyben a petesejt megfogamzik, és a magzat kifejlődik.
Tabu
Kép Ősvallásunk eme ünnepéhez szorosan hozzátartozik a MÉH tisztelete. A MÉH valamilyen módon védőállatunk. Herodotos történelemkönyvének ötödik részében említést tesz a Duna (Ister-Istár) népességéről: … az Ister felett lévő országot méhek birtokolják és azok miatt nem lehet odamenni.
A MÉH jelképezi a Napot és minden hozzá kötődő energiát. Asszíria Nippur városa romjai között ékírásos agyagtáblákon találkozhatunk Mylitta istennő nevével, ami méhecskét jelent.
Máshol: "…a nap termékenyítő működését a földre lövelt lélekatomok útján: a »mehi « (világítani, fényleni) hieroglifának a görögök omfalosznak (köldök) nevezett ábrázolatával való összefüggésével magyarázza. Ez az omfalosz egy tojásalak, melynek felülete lyukakkal van áttörve. A tojás körül aztán ahhoz hozzá tapadva, a lélek-méhek fehér golyócskák alakjában keresik a lyukakat, amelyeken át, megtestesülés végett behatolhassanak."
Hinduk
Kumbha: szanszkrit eredetű szó, jelentése "korsó; "fülek nélküli" edény. A hindu mitológiában a méh szimbóluma, így a termékenységet, táplálást, magát
az életet, a teremtő energiát, jelképezi. Általában az "anya istennőkkel" - leggyakrabban Durgával társítják. Mela: "találkozás", "gyülekezés",
"vásár".
Ankh - sajátos értelmezésben
Howard Carter feltételezte, hogy az emberi nemi szervek primitív ábrázolásából vezethető le a szimbólum, melynek a felső hurka a vulvát, az alsó T-alak a péniszt és a heréket jelképezné.
Méh és méz más nyelveken:
Magyar: méh
Turk: ary
Angol: bee
Dán: bi
Svéd: bi
Norvég: bie
Holland: bij
Lett: bite
Litván: bite
Észt: mesilane
Finn: mehiläinen
Görög: melissza
Indonéz: lebah
Olasz:
ape
Francia: abeille
Spanyol: abeja
Baszk: erle
Magyar: méz | Cseh: med | Indonéz: madu | Lett: medus |
Litván: medus | Szláv: med | Észt: mesi | Lengyel: miód |
Finn: hunaja | Izlandi: hunang | Dán: honning | Holland: honing |
Norvég: honning | Svéd: honung | Német: Honig | Francia: miel |
Greek: méli | Olasz: miele | Portugál: mel | Román: miere |
Spanyol: miel | Turk: bal | Baszk: ezti | |
Latin nyelvből: apis = méh; honey = mel.
Érdekes a katalán "bee=antófil" és az Emilia Romagna nyelvéből "bee=ev", FijiHindi "bee=madhmakkhi", a szlovén "bee=csebele", az udmurt "bee=mus", a vietnami "bee=ong", a vepsz "bee=Mezjäižed", a vallon "bee=Moxhe al lame" és a hongkongi "bee=phang".
A nordikus méh
Méhek északon
Beyond of the Mediterranean, Bee symbolism spread quickly, ensuring that the ancient traditions were not forgotten. For instance in Africa, Bantu tribes
lived in Beehive shaped houses - as did Zulu tribes, amongst many others, and Bees were common symbols on totem poles. In fact, in Egypt Beehive shaped huts were constructed in memory of the chest or basket that housed the relics of the Egyptian god Osiris | Asar - namely his head, which was thought to reside at the temple of Abydos.
At Tara, home of Ireland's ancient kings, there was a residence called 'The House of Mead Circling', whose very name implied that mead was used in ritual.
And there are even romantic tales of mead, such as the source of the phrase 'Honeymoon', which is derived from the tradition of providing newlyweds with one moons supply - or approximately 31 days worth - of mead so that the couple might relax and be successful in procreating while on their honeymoon.
Istvaneones rokonság
This is interesting, for northern Germany is known for its sacred irminsuls; curious wood or stone carvings that are believed to date from the 8th century or earlier and which commemorate the veneration of sacred trees in antiquity - tree stumps in particular, which the irminsuls distinctive shape appears to recall.
Thoth was said to have authored sacred texts on subjects related to measure and movement, and the constellation of Libra, which is sometimes called the
Scales of Thoth, was known as the constellation of the Bee in the Dogon cosmology, prior to the second century AD.
The Essenes, or King Bees as they were known, maintained the role of priestly officials and were the forefathers of Christianity. Even the Catholic Church referred to Jesus Christ as an Aetherial Bee, a name that symbolized the personification of the clear upper air breathed by the great Greek Olympians. In fact, the 'Book of Luke' (24, 41-43) confirms that the first food eaten by Christ after his resurrection was honey
Érdekes Utah árpádsávos zászlaja, ahol a madár csőrében egy kígyó, lábánál pedig egy méhkas látható.
The Bee remains an important symbol in Freemasonry and was especially pervasive in Masonic drawings and documents of the 18th and 19th centuries. At the heart of the Masonic tradition are the concepts of industry and stability, virtues that were important to the Egyptians - as well as other ancient
civilisations - before being adopted by the United States of America.
Láthatjuk, hogy az egyik euró fej oldala is hatszöget ábrázol, benne az életfával. Franciaországra pedig ráhúzzák Dávid pajzsát.
Archaeology
The ancient Egyptians were extremely fond of honey, which they used to sweeten cakes and beer. Beekeeping is most famously depicted in the Theban tomb of Pabasa (TT279), an official during the 26th Dynasty (c. 650 BC). The practice of using large numbers of pottery cylinders of roughly the same design continues today. Acc. no. 296 is a fine example of an object that attests a practice that we know must have taken place, but which is only hinted
at in textual sources or fleetingly represented in tomb scenes. Perhaps unsurprisingly, it originates from Petrie's excavations at the Middle Kingdom
town of Kahun, which has furnished us with so much detail about life in ancient Egypt.
Niasar: Womb sik. sikil cold.
Womb
Az egészséges méh (termékeny) az k'ixin (warm) és a beteg, terméketlen méh pedig sikil (cold) a maya felföldön. Csak nem innét ered a "sick" szó? ..meg a sumer világból..
A kapu
Kapuk
Portás
The door gods (Chinese: 門神 - pinyin: mén shén) are worshipped by the Chinese as spiritual guardians of the entrance.
The earliest recorded Door Gods were Shentu (神荼) and Yulei (鬱壘), while after the arrival of Buddhism in central China, the
Door Gods diversified so that Buddhist temples, apart from the usual four heavenly kings or vajra warriors would also use the Dharmpalas Skanda (Veda)
and Sangharama for protection, or the two Heng Ha Er Jiang (哼哈二將) guardians (the Kongo-rikishi).
A madarak útján
Hen with its chickens/brood W,S,C. Europe; Balkans; W. Ukraine (absent among Yugoslavia, Spanish Pyrenees)… except Basque W. Africa the Sudan, NE India and SEAs…Near East??? N. Africa? Touaregs Pl. called 'chickens' (late spread into Europe)
Képekben
Gate of gods - Peru
This huge mysterious door-like structure in the Hayu Marca mountain region of Southern Peru near Lake Titicaca, lies 35 kilometres from the city of Puno and
is found in an area which has long been revered by local indians as the "City of the Gods." Although no actual city has ever been discovered, the area is known as a Spirit Forest, or Stone Forest, made of strange rock formations that resemble buildings, people, and other artificial structures Simulacrum).
Bab Ilon
Babylonia is derived from the native "Bab-ili" which means "gate of the gods", what a coincidence. Babylon represents the world.
Istenek kapuja
A város eredete közel ötezer évre nyúlik vissza. A ma rendelkezésre álló dokumentumok az i. e. 23. századtól kezdődően említik. Bár Babilon kiváló
adottságai révén számottevő gazdasági és katonai súllyal is rendelkezett, mégis a természetfölöttihez kapcsolódó szellemi jelentősége emelte ki a
városok
sorából. Már neve is erre utal: az akkád Bab-ilim jelentése: "isten kapuja", tehát az a hely, ahol lehetőség nyílik az isten és az emberek találkozására.
Akkád neve sumer névalakból alakult ki,Narám-Szín idején ("az istenek kapuja").Héber neve Babel volt.
Egy kis misztikum - video
Kapu= Luxembourgish: Paart
Teremtésmítosz
Marduk (Babilon istene) az istenek gyűlésén, teljhatalomért cserébe vállalja a küzdelme az ősistenekkel, az alvilág erőivel szemben. Legyőzi őket, és a megölt Tiámat testéből megformálja az eget és a földet ( 2. kozmogónia). Az isteneknek - szerepüket kijelölve - lakhelyeket épít, égi képmásukat csillagzattá teszi. Az időt és a csillagképeket létrehozza. Az ember megalkotását is elrendeli, egy viszályt keltő rossz isten (Kingu) vérét agyaggal elegyítve megteremti az embert, akinek "tiszte s kötelessége légyen az istenek szolgálata". Marduk legutolsó alkotása Babilon, " az istenek kapuja".
Szimbólum
A kapu vagy ajtó szimbolizálja az átjárást két állapot, két világ között, az ismert és az ismeretlen, a fény és a sötétség, a gazdagság és a szegénység között. A kapu rejtélyre nyílik. De dinamikus és pszichológiai értéke van; mivel nemcsak utat mutat, hanem felhív minket, hogy átlépjük. A másik világ felé vezető utazásra hív...
A kapu a nyitány, amely lehetővé teszi a be- és kilépést, tehát a lehetséges átjárást - még ha ez az egyetlen lehetőség is - egyik
területről a másikra: szimbolikus értelmezésben leggyakrabban a profán területéről a szakráliséra. Ilyenek például a katedrálisok kapui, a hindu
toranák, a khmer templomok vagy városok kapui, a japán torik stb.
Itt egyaránt szó van az istenek és az emberek kapujáról; ezek arra a két útra nyújtanak kijáratot, melyeknek Janus az ura (mint Ganesha Indiában): pirti-yana és dęva-yana, mondja a hindu hagyomány, az ősök és az istenek útjai. A két kapu pedig a Janua inferni és Janua celi, a poklok és az egek kapui.
Janus
Lehetséges, hogy eredetileg a világosság és a nap istene volt, a mennyiben neve is arra mutat, hogy Diana istennő férfipárja (Dianus); azt regélte róla,
hogy reggel ő nyitja meg az ég kapuit, s bezárja, mikor este hazatér. Később minden kimenet és bejárás istene lett, neki volt szentelve minden kapu és ajtó.
Romában minden kapu és fedett átjáró az ő nevére emlékeztetett; az előbbinek janua volt a neve, míg az átjárónál az utczát átszelő íveknek janus nevet
adtak, a mivel talán az ég boltozatára czéloztak.
Szanszkrit:
jan.h = to to be born or produced
jana = man
janaH = people
janaka = father
janana = birth
jananii = mother
yantR^i = charioteer
yama = the god of death, also the five moral commandments
yavana = Foreign
Katolikus lexikon
Sok szíriai kapu felirata ennyi: Heisz Theosz, 'Egy az Isten'.
Kriptozoológia
Az Ishtar Kapu egy részét a helyben kiásott leletből a berlini Pergamen Múzeumban rekonstruálták, ahol ma is megtekinthető. Eredeti helyén, a mai
Irakban szintén készítettek egy másolatot 1990-ben, mely egy máig befejezetlenül álló múzeum bejárataként szolgált volna. Az irakiak jelenleg jogi úton próbálják visszaszerezni a kapu eredeti darabjait a németektől, azok viszont nem adják, majd bolondok lennének.
De nem is ez a lényeg, az érdeklődés középpontjában az Ishtar Kaput díszítő háromféle állatábrázolás áll. Az állatok közül kettő - az oroszlán és a bika - jól ismert élőlény, nem így a harmadik. Ez utóbbit még nem sikerült azonosítani, mitikus szörnynek tetszik; neve Koldewey szerint sirrush, azaz sárkány (a mushrushu vagy mushhushshu elnevezés is ismert, mint az eredeti szó szerinti fordítása).
Aramaic tar 'a < trg parallels "Canaanite" tgr > s'r, "gate", "door" (Máshol a "tar" az Hold, kopasz..)
Pesti István 2013 március
Nyitóoldal