Avarok
Rokonok?
A-varis - vándorok vagy holdak?
Avarisz (Hut-waret > Ház-Var-et) ókori egyiptomi város volt a Nílus deltájának északkeleti részén. A második átmeneti korban az Egyiptomot megszálló hükszoszok fovárosa. (Minoan wall painting /lions/ from Tell el Daba p. 119)
Forum: ‘The name (Avaris) in the Egyptian language of the 2nd millennium BC was probably pronounced *Ha?at-Wurat 'Great House'. If we look at the noun ‘avarice’ origins we see ‘Old French avarice "greed, covetousness" /kapzsi, pénzsóvár/(12c.), from Latin avaritia "greed, inordinate desire," from avarus "greedy, grasping," adjectival form of avere "crave, long for, be eager," from Proto-Italic *awe- "to be eager," from PIE *heu-eh- "to enjoy, consume" (source also of Sanskrit avasa- "refreshment, food,".
AVARICUM (Bourges), the chief town of the Bituriges (csillagkirályok?), a Celtic people (Caes. Gal. 7.13, 15), on the Avara, Evre, a branch of the Cher, which falls into the Loire . (Nehéz elhinni, hogy valakik a városukat "kapzsi"-nak nevezzék el. Valószínübb a "védett hely, holdgyürü" eredet.)
Nagy arcanum
Az avarok 558-ban jelennek meg Európában. Akkor érkeztek elso követeik Konstantinápolyba, a hol hunos viseletökkel s hosszú fonatokban lelógó pántlikás hajokkal általános feltunést keltettek.
Mint említok, az avarok vagyis a vár-kunok hun módra ruházkodtak; de nemcsak viseletök, nyelvök is a hunokra emlékeztetett s bizonyos, hogy ezekkel rokonságban valának. Mint a hunok, úgy ok is az ural-altai népcsalád kötelékébe tartoztak, de vajjon e népcsalád török vagy finn-ugor ágához álltak-e közelebb? Meg nem mondhatjuk.
Rabló hadjárataikban összeharácsolt kincseiket kör-alakú sánczok mögé rejték, melyeket az egykorú német írók (sic!) hringeknek, azaz gyürüknek neveznek. Az avar ringek másai máshol is megtalálhatók. However, a sample from a Sredny Stog II culture burial on the North Pontic steppe, known as Ukraine_Eneolithic I6561, not only clusters very strongly with the most typical Sintashta samples, but also belongs to Y-haplogroup R1a-Z93. (Az R1a nem magyar gén, de fontos jelölöje a magyar vándorlásnak.)
Avar főváros Szentpéteri József
A Kárpát-medence népvándorláskorának legutóbbi összefoglalásai – a Karoling-kori írott forrásokra támaszkodva – egyöntetüen a Duna–Tisza közére teszik az avar kagán székhelyét (Regia Avarorum Hring). Ellenben Zamárdi környékén több avar halt meg. Az avar hring kirablása után „második körben” Pippin is elfoglalta az avarok fővárosát, 796-ban. Pippin halála után 768-ban fia Nagy Károly következett a trónon. Frank-avar háború: A magyar mondákba egy kis szálacska avar hagyomány sem került bele s nemzeti krónikásaink épen semmit sem tudnak az avarokról. (Pedig avar leletünk sok van, a hun pedig hiányzik. Elnevezés kérdése? Miként a zamárdi hun leveses kondérból is áldozati üstöt kreáltak.)
Sírásók naplója. ( Bertók Gábor - Gáti Csilla ) Egyéb körárkok. (P. Barna Judit) “protective fences of earth and stones around her burials (mounds) were typical” in other territories of the Scythian-Saka world.
Többek között azt sem értem, ha a császár nem tudott "ajándékot" küldeni az avaroknak, azok miért nem adtak Erdély aranyából neki, hogy abból veressen pénzt?
Mint látjuk, Nagykároly és Krum kán nem csak az avarokat irtotta ki, hanem az avar ringeket is beszántatta. Csak a kökori körárok rendszerek maradtak fenn. Vajon hol rabolták az avarok azt a sok kincset? A szegénységi fogadalmat tett monostorokban?
Az avarok Bobula Ida
Ez a nép a történelemben több különbözo néven szerepel, mint Oberok, Varok, Parok a római idokben, mint Partusok. A
Kaspi tenger partján telepedtek le, majd késobb az Aral tenger felé vonultak, ahol az Amu Darja (Oxus) és a Sir Darja
(Jaxartes) között éltek. Valószínu, hogy etnikai csoportjuk hasonló szittya elemekkel együtt a Korezmiai birodalmat alapította meg, ahol már öntözéses mezogazdálkodást folytattak. Az avarok nagy város- és erod építok voltak, kereskedelmük és befolyásuk kiterjedt egészen az Ural népekig. (A párta magyar lányviselet. Jelezte, hogy még szüz, nem ment férjhez. Talán innét a pártások név is.)
Gyürüvár: Balás Vilmos
A régebbi magyar szakirodalomban az úgynevezett avar gyürüknek se szeri se száma... Minden földvár a kormeghatározásával kapcsolatban ezt a nevet kapta, és csak a régészeti kronológia fokozódó pontossága mutatott rá arra a tényre, hogy a megvizsgált földvárak nagyrésze az alföldi avar uralomnál sokkal korábbi datálóanyagot tartalmaz.
Szádeczky-Kardoss: Avarok- úton
Nevüket – avar szakák, görögösen és elferdítve pausikai, egyes kéziratokban pausoi – elso alkalommal Herodotos (i. e. kb. 484–425.) említi a perzsáknak adózó népek sorában. A perzsák által rájuk ragasztotti daha név i. Khsajarsa (i. e. 486–465.) Daiva-feliratán jelenik meg eloször.
Ókori források tucatnyi különbözo néven említik avarjainkat : abioi, aparnoi, apasiakai, aspasiakai, aspisioi, attiasioi, augasioi, daai, daoi, hephthalitai, kidaritai, parnoi, pasianoi, pausikai, pausoi; abii, paesicae, pestici
Vándorlás a hosszú úton
Az avar kori elit genetikai kutatása során nyert legfrissebb eredemények arra utalnak, hogy a 6. században az emberiség történetének hihetetlenül gyors, óriási távolságú népvándorlása mehetett végbe. A HistoGenes nemzetközi tudóscsoport most közzétett vizsgálatai arra is újabb bizonyítékkal szolgálnak, hogy az avarok inkább családi szervezodésben, és nem katonai alakulatként vándoroltak. (miböl kövezkeztethetünk, hogy nem rablóhadjárat volt, hanem életteret kerestek maguknak.)
Modern avar (wiki)
The Avars, also known as Maharuls ("mountaineers") reside in the North Caucasus between the Black Sea and the Caspian Sea.
Hegylakók: Avars' neighbors usually referred to them with the exonym Tavlins (tavlintsy). Vasily Potto wrote, "The words in different languages have the same meaning... [of] mountain dwellers [or] highlanders. Videon
Mek mese
Bizonyos, hogy annak a leszgh csoporthoz tartozó kaukázusi népnek a nyelvében, melyre szintén ráragadt az avar név, magyar és vogul-osztyák befolyás constatálható. Nem lehet tehát elzárkóznunk azon föltevés elol, hogy a várkhun vagy avar népnek jelentékeny magyar fajta elemet is kellett magában foglalnia. De másfelol az uralkodó osztály törökségéhez is alig férhet kétség; Baján tiszta török-mongol név, a. m. gazdag, hatalmas; khágán, késobb khán a királyi méltóság általános török elnevezése; az avar papok, „magusok” neve, a bokolavra, megfelel a mai török „böküler” = bubájos szónak; a tudun, egy kisebb fejedelmi méltóság, mely a kozákoknál is megvolt, szintén török eredetu szó, a. m. helytartó stb.
Mongols Ki hazudik?
We have also shown that a common “proto-Ugric” gene pool appeared in the Bronze Age from the admixture of Mezhovskaya and Nganasan people, supporting genetic and linguistic data. In addition, we detected shared Hun-related ancestry in numerous Avar and Hungarian conquest period genetic outliers, indicating a genetic link between these successive nomadic groups.
Avar uralom Keleti-Kárpátok
Az 5–6. század régészeti települési adatai azt bizonyítják, hogy az Északi- és Keleti-Kárpátok övezetében átlagosan 120, helyenként 150-200 km széles lakatlan és lakhatatlan, egy költözködo, állatállománnyal rendelkezo nép számára áthatolhatatlan oserdozóna alakult ki. Ez még akkor is lehetetlenné tette volna az átkelést, ha a kellos közepén nem húzódott volna 1500-2000 m magas hegyekbol álló, 80-100 km széles „védofal”. Hogy Erdélyben mi lehetett a helyzet, arra elég jellemzésül a Felso-Tisza és Alsó-Szamos völgyét megvizsgálni, ahol a 6. század elejétol kezdve egészen a Tiszafüred–Nyíregyháza–Debrecen vonalig nincs az emberi élettel kapcsolatos régészeti nyom vagy lelet.
Részleges lovas temetkezés
A sápoldali sírt nem csupán a részleges ló megléte kapcsolja Kelet-Európához, hanem a nyúzás módja is. A Tiszántúlra a kora avar korban az ún. csonkolásos módszer jellemzo.
Történelem gyártóink sokáig nem tudtak megegyezni az avarok eredete kapcsán: Kínai zsuanzsuan vagy közép-ázsiai
álavarok érkeztek Pannoniába ? Ugyanis a türk követek közölték a bizánci császárral, hogy ezek a magukat vándoroknak nevezö emberek az ö szökött rabszolgáik, akiket hamarosan visszavisznek a türk birodalomba. Genetikusaink egy huszárvágással megoldották a kérdést: A nép közép-ázsiai, a vezetök mongolok. Az én meglátásom szerint pedig kelet-iráni népek yue-chi vezetéssel.
Padmalyos (Gábor Lorinczy) sírok az avar korból. (Yue-chi). A 70-es évekig az avar temetokben mégis csak ritkán megfigyelt sírformával részletesen eloször Török Gyula foglalkozott a kerepesi sírok kapcsán. Több szempontból is különbséget tett a padmalyos és a fülkesírok között, mivel azok leletanyagukban, tájolásukban, illetve kronológiailag és területi elhelyezkedésüket tekintve is eltérést mutattak (Török 1973, 123-132.).
Balog Csilla
Mint olvassuk, a sírok kis százaléka volt csak padmalyos. Ezeket vélem yue-chi (holderö) síroknak, melyek nyomai Kínáig követhetöek. Ez a sírtípus eddig ismeretlen volt a medencében. A foglalók sem alkalmazták. A tiszántúli padmalyos síroknál a bevágott részt börrel, fával elkülönítették a gödörtöl. (Lörinczy)
a tiszántúli kora avar és a Duna-Tisza közi közép-avar padmalyos sírok között tájolás és rítus szempontjából olyan jelentos különbségek mutatkoznak, hogy a két csoportban bizonyos tekintetben közös kulturális gyökerü, de más-más etnikumtöredéket feltételezhetünk.
a padmalyos sírok formai elozményei a sztyeppén megtalálhatók a középso és késoi szarmata idoszakban (Kr.u. 2. század második fele — 3-4. század) (SIMONENKO 1995, 346-348), valamint a 6. században is (SOMOGYI 1987, 145). Vajon a Pan-Dal (pod boy, Nischengrab) az magyar nyomnak is tekinthetö? Hold-őr ? "ban-dal = Half moon in Korean"
Makó
Az ásatások során öt lelohely került elo, ezek közül a legfontosabb egy kora avarkori, feltehetoen a VI. század harmadik harmadából származó temeto volt. A régészek összesen 407 sírt tártak föl, amelyek mintegy kilenctizede lovassírnak bizonyult. Tizenhárom férfi sírba a harcost fegyvereivel, íjával, tegezével és kardjával együtt helyezték el. Több noi sírban pedig nemesfém ékszerek – arany fülbevaló, kereszt, bizánci érmébol készült függo és gyuruk – is voltak. A leletanyag egyik legszebb darabja egy ezüstbol készült, aranyozott lemezcsüngos nyakék.
Pályadíj
A lelohely a Gyáli patak második ága mentén, egy homokdomb északkeleti lejtojén húzodik, ahol az intézmény Os- és Népvándorlás kori Osztályának munkatársai mintegy 6000 négyzetméternyi felületen végeztek feltárásokat jól körülhatárolható egységet alkotó sírcsoportból álló avar temeto mintegy 170 sírját tárták fel. A noi sírok nagy részében voltak fülbevalók, gyöngyök, orsógombok, csont tutartó, illetve tojások maradványai. Többségükben azonban többnyire csak övcsatok, vas kések és függesztokarikáik, valamint kerámia edények orsógombok maradtak. A feltárt objektumok, a sírrítusok és a megmaradt leletek alapján a lelohely a Kr. u. VII-VIII. század fordulójára, illetve a VIII. századra keltezheto.
Avar beteg
A legtöbb elváltozás – mint annyiszor más temetok anyagában is – az elhasználódás jeleit mutató ízületeken figyelheto meg. Ezek elsosorban a nagyobb terhet viselo ízületeken (például a csípo- és térdízületet alkotó csontok felszínein és peremein) jelentkeztek, kis kopások, csontélek formájában.
Szeniczey Tamás A KELET-DUNÁNTÚL AVAR KORI NÉPESSÉGVÁLTOZÁSAINAK TÖRTÉNETI EMBERTANI VIZSGÁLATA
The multicultural milieu completely disappeared by the beginning of the Late Avar Period that was defined by a much more standardized culture.
During the Late Avar period new populations had arrived to Eastern-Transdanubia and occupied mostly the present territories of Tolna- and Fejér-counties.
A korai leletanyagban tapasztalt diverzitás a közép avar kor végére (670/680–8. század eleje) fokozatosan eltunt, majd az egész Kárpát-medence területén egységes anyagi kultúra alakult ki, jelezve ezzel a késo avar kor kezdetét
(Vida 2003).
Éry (1982) feltételezte, hogy a kelet-dunántúli régió avar kori népességébe beolvadt a késo antik lakosság. Kutatásaim eredményei megerosítik ezt a felvetést. (A beolvadást én fordítva értem: Az itt élö magyarok asszimilálták az avarokat. P.I.)
A Kelet-Dunántúl késo avar kori lakosságában új embertani elemnek számít Dunaszentgyörgy-Tengelic, Eloszállás-Bajcsihegy, Pécs-Boros Sámuel utca és Szekszárd-Palánk lelohelyek népességeinek számottevo része, amely mindkét nem
esetében egyértelmuen kimutatható.
Proto-Slavs Joshua J. Mark
The Avars were a confederation of heterogeneous (diverse or varied) people consisting of Rouran, Hephthalites, and Turkic-Oghuric races who migrated to the region of the Pontic Grass Steppe (an area corresponding to modern-day Ukraine, Russia, Kazakhstan) from Central Asia after the fall of the Asiatic Rouran Empire in 552 CE.
The first mention of the Avars in Roman history comes from Priscus of Panium in 463 CE, who mentions the Avars in connection with a tribe known as the Sabirs who appear to be a subset of the Huns. Bár nem foglalkoztam a bulgár östörténettel, azért véleményem van: Nem nyelvváltás történt náluk, hanem, az avar szlávokhoz érkezett török honfoglalók átvették a többség nyelvét.
Szemita szlávok
Jásár 7:15 Ezek Shem fiai: Elám, Assúr, Arpaksad, Lúd és Arám, öt fiak; Elám fiai pedig Szuzán, Makul és Harmon. Az Asshúrtól származó germánok a sémi népek egy másik ilyen alága, ahogy természetesen az Elámtól származó nyugati szlávok is. A jelek szerint az elamiták legalább két hullámban és nagy idoeltéréssel hagyták el oshazájukat. Kisebb részük már a nagyon korai idokben eltávozott Elám környékérol, amely Kis-Ázsián és Thrákián áthaladva érte el az Adriai-tenger partjait, ahol megtelepedtek. A hátramaradt messze nagyobb elem a jáfetita médekkel - amely nép a méd-perzsa birodalom egy fo eleme volt - egyidoben hagyták el az egykori Perzsa Birodalom területeit a Krisztust megelozo évszázadokban. Ez az ágazat a Fekete-tenger mentén a Délorosz sztyeppékre kötözött át. Itt az elamiták és a médek évszázadokon át megorizték a viszonylag szoros kapcsolatot és egymás szomszédságában éltek az említett területen. A történelmi forrásokból tudjuk, hogy az ezen a területen élo népet szarmatáknak nevezték. A szarmaták késobb egészen a mai Balti-tengerig nyomultak, amit ekkoriban utánuk neveztek el Szarmata-tengernek.
Erdekességnek: Altaji kölcsönszavak a szlávban (Stachowski_Studia-Linguistica-UIC_141-1-2024.pdf):
*baranъ ‘ram’, *koza ‘goat’, *klobukъ ‘fur cap, hat’, *kъlbasa ‘sausage’, sablja ‘sabre’).
That is, Turkic külbastı →Slavic *kъlbasta
∼ *kolbasta → *kolbastnyj > kolbasnyj → kolbasa. (Lásd még: Hur-ka. hur > kal? Pali: MoonŐs digit: (f.) kalaa.) Orosz: kolbasza. Nem türték a szó eleji mássalhangzó torlódást. kla > kol. Kala is a Sanskrit term that means 'time' or 'death'. Amakala refers to the “new moon”. (Avagy helyesebb lenne Ama(rna)Kala (Holdhalál) szóval illetni?)
The meaning of amakhala in chichewa is silkworm. Amakhala Game Reserve is named after the Xhosa word meaning Aloes. (Zulu) Noun. ikhala (pl. amakhala): nose. Ama means “nectar dropping.” So amakala means “blissful union.” Kalend The New Moon [i.e., amakala] symbolizes the unmanifest, transcendental store of vitalizing lunar energy and the Full Moon the fullness of its actualization.
Slavic word sablja is a loanword whose direct source was in all likelihood Old Hungarian, and the ultimate origin was
Tungusic. It was neither Hunnic, nor Bulgarian, nor Proto-Slavic.
Nem oda Buda! Avarok az egész bolygón. Pali: "saka ta=wagon" (kocsi, szekér. Mah-saka-ta?).
ELTE
Had they come from the Rouran empire in the Mongolian steppe (which had just been destroyed by the Turks), or should one believe the Turks who strongly disputed such a prestigious legacy? Historians have wondered whether that was a well-organised migrant group or a mixed band of fugitives. Archaeological research has pointed to many parallels between the Carpathian Basin and Eurasian nomadic artefacts (weapons, vessels, horse harness), for instance a lunula-shaped pectoral of gold used as a symbol of power. We also know that the Avars introduced the stirrup in Europe.
Olajos a IX sz.-i avarokról, akiknek Nagykároly és Krum kán megkegyelmezett.
Var
Based upon Simokattes's and other information, the Avars who entered Europe are thought to have been a combination of a (Uighur people called Hund(?) and (because of the anthropological evidence as well as etymology on Avar Khagaan names like Bayan meaning "prosperous" in Mongol but meaning female in most western Altaic tongues) a Mongolian
people called Var(?) who united around Balk sometime between 410-470CE.
A Jedi visszatér: In China they were known as (py Yanda) also written Ye-ti-i-li-do/Yeda/Yoptal (yeti=7) but are documented as having called themselves Hua or Huer.
the word Avar has a common root with the Turkish word avare, meaning wanderer or vagabond, from parsi. Pahlavi "abar =1. up, on, over; 2. higher, superior". (Pahlavi "astar=ostor". awar=erre, gyere.)
Ösmüveltség Magyar Adorján
Nekünk föl kell tunjön az avarok avar, másként várkun, várkon nevének a vár szavunkkali egyezése. Mi már tudjuk, hogy e szavunknak kör értelme is volt; az avarok várai pedig köralakúak voltak. Mivel pedig az avarokat még abar, apar, obri neveken is nevezték (örmény írók, Ptolemaeus, továbbá a szlávok is, valamint még Strabo, Bizanti István és Snidas.), eszerint nevüket nem is csak a vár szavunkkal — amely tehát kör és gyuru értelmu is volt — hanem, ok tuztisztelok lévén, még a tüzet jelento szumer bar szóval is összefüggonek kell tartanunk. Láttuk is, hogy a magyar parázs, olasz bragia és brucia = parázs és ég, a német Brand = égés stb. szavak is mind ezen osavar tuz jelentésu szavunkra vezetendok vissza.
Obor (wiki) Fáklya, gyürü, óriás? Az avarok szláv neve obor volt.
Malay: obor (Jawi spelling اوبور, plural obor-obor, informal 1st possessive oborku, 2nd possessive obormu, 3rd possessive obornya) = torch
Serbo-Croatian: obor m (Cyrillic spelling обор) = cattle pen. Inherited from Proto-Slavic *obňrъ (“enclosure”). Délszláv marhakarám. Az obor-ból a BOR hasonlít a BUR (burka, burkol) szóra.
Slovak: From the ethnonym of Pannonian Avars. Compare Old Church Slavonic обри (obri, “Avars”). obor m anim (genitive singular obra, nominative plural obri, genitive plural obrov, declension pattern of chlap) = giant.
Szkíta, hun, avar, magyar
video
Eltévedt idő Szekeres Sándor
„Avarok, harcias lovas nép, mely a középkor elején nagy hatalmat alapított Keleti-Európában. Általánosan elfogadott nézet szerint az avarok az uralaltáji nyelvcsalád török ágához tartoztak és külsejükre, szokásaikra és erkölcseikre nézve a hunokra emlékeztettek. Az avarok néven jelölték oket mind a bizanci, mind a latin irók. Valószinüen több rokon törzs egyesülésébol alakultak, amint több ágra is oszoltak, nevezetesen a var-(uar) /Hold/ s a chun-/Nap/avarokra. Az MTA megszavaztatta a török eredetet? Holott nyelvükröl semmit sem tudunk, csak heterogén összetételük ismert a régészet által. P.I.
Karoling kor (Katolnai)
Herribert Illig nagyon pontosan fogalmaz: „A második világháború utáni újjáépítések és a városok terjeszkedésével járó építkezések vagy a metróvonalak, mélygarázsok építésének földmunkáinak során annyi lelet került elo, mint korábban évszázadok alatt sem. Ehhez képest ezek között minden korból szép számmal akad lelet, leszámítva a kérdéses három évszázadot. A Karolingok idejéböl épp olyan sok régészeti emlék maradt, mint Kárpát-medence hun korából. Vagy az avar gyürükböl.
Pillantás a "hun"-okra
Sírhalom: az 5. század második felétol általánossá váló nyugat–keleti irányítás is. Az utóbbi évek nagy felületu feltárásain több olyan, sztyeppei rítus szerint elhantolt temetkezés is napvilágot látott – magányos, fegyveres sírok észak–déli tájolású sírgödrökben, esetenként ún. nyúzottlovas-temetkezések (másként részleges lovastemetkezések) – amelyek a hun hatalmi szervezet kiterjesztését bizonyítják a Kárpát-medencében (például: Budapest XIII., Népfürdo u., Kecskemét-Mindszenti-dulo, Üllo). A Balaton déli oldalán, az M7-es autópálya építése során több olyan falusias település és temeto került elo, ahol a kerámialeletek római hagyományokat tükröztek, ugyanakkor az 5. század új szellemi és tárgyi kultúrájának is egyértelmu bizonyítékait szolgáltatták (például Ordacsehi, Bocsi et al.,2016).
Xiungnu
Shannü?
A hsziungnu korú csontvázak archaeogenetikai elemzése a népesség nagy heterogenitására irányította rá a figyelmet.
A birodalomalapítást leíró, mitikus és valós elemeket ötvözo történet szerint a hsziungnu uralkodó (sanyü), Touman az útjában levo fiát, Maotunt az indoeurópai nyelvu tohárokként azonosítható jüecsi néphez küldte túszként, majd megtámadta oket, de Maotunnak sikerült elmenekülnie a jüecsik bosszúja elol. Ezt követoen az új uralkodó elobb nomád népek sorát (tunghu, hszienpi, vuhuan, tingling, jüecsi) hajtotta a hatalma alá, majd a Han dinasztia uralma alatt egyesülo Kína ellen fordult. (Miután a xiungnu nép eljött Kínából, a Han birodalom összeomlott.)
Vándorok temetöje
A 4–5. század fordulójától a Dunántúlon is megjelent az új temetkezési forma: a magányos sírok, sírcsoportok és kis sírszámú temetok. Ezeket a pannoniai római uralom fennállása idején a foederati népesség elitrétegének temetkezéseivel (például Untersiebenbrunn), a hun uralom idején a hun kori elit sírjaival (például Regöly, Csorna, Árpás, Keszthely-Gáti-domb), majd az 5. század második felének történeti eseményeihez kapcsolódóan különféle germán népességek – keleti gótok, szvébek – elitrétegével (például Zsibót-Domolospuszta, Répcelak) hozták összefüggésbe (összefoglalóan Vida, 2011; Heinrich-Tamáska–Straub, 2015).
Madarak útja
jüecsik nevének a nyugati forrásokban az (Asii, Asiani) ászi vagy ásziáni, a (Sacaraucae) a szakarauka és a (Tochari) a tohaméw felel meg. A kínaiak jelzik és megerosítik a changarok, a jüecsik (kusánok, hephtalita) és a hungnuk (hunok) közti rokonságot. (Csango=kínai holdisten. Yue= Hold mandarin nyelven. Kus=madár, turk nyelv. Haft=7, perzsa nyelv.) Ha jól olvasom, akkor a gruzoknál az avarok neve hunzi, a bretonoknál "avareg", ami szinte varég.
Vándor
Aymara: inakinya. Bulgarian: скитам се (Szkitam sze). Corsican: vagare. Danish: vandre. Igbo: wagharia. kurd: aware. Arab: altayih. Láthatóan ezek a vándorok ugyanazt a nevet kapták, csak más-más nyelven. Pazyrikban altayih szkítam nép élhetett.
A régész hitvilága Tóth Zoltán
A forrásokból annyi információval rendelkezünk, hogy az avarok hiedelemvilága a sámánizmusra épülhetett. A keresztények által leírt szövegekben az avarokat pogányoknak, barbároknak nevezik. A temetkezési szokásaik pogánynak tekinthetok, mivel elhunytjaikat mellékletekkel együtt (fegyverek, ékszerek, szerszámok, ételek és italok, stb.) temették el. (Vajh a keleten elterjedt, kitagadott nestorianus irányzat pogánynak minösült?)
Valahogy a magyar gyanús népeket elkerülte a kereszténység. A hunoknak táltosaik voltak, az avaroknak sámánjaik, de a foglalók is kereszteletlenek voltak. Eközben a keresztény hit Kínáig terjedt, csak a mieinket kerülte ki gondosan.
Az avar sirokban találtak kereszteket, de azek többnyire a bizánci keresztet utánozták: Egyenlö szárúak voltak. Megjegyzem, mai népünk is sámánhívö lehet, mert karácsonykor gyakran látok a sírokon fenyöfát, szaloncukrot.
MEK
Az üdvözíto hit világa a messze nyugatról kezdett Avarország felé derengeni. Pécs, Kalocsa, Keszthely.. ókeresztényei
Avar kereszt. Véletlen a külsö él 7 gömbje, vagy heftalita szimbólum? (Tornyai János Múzeum) Hakenkreuz lábak nélkül nem vándorol (Varga Géza). Színesítésnek: Äzsia tiltott magyar régészete. (Arany Laci)
Egy vérböl valók dr Nagy Äkos
A jelen munkában bemutatjuk a magyar nép és a Kárpát-medence vércsoport eloszlásának jellegzetességeit és kimutatjuk, hogy a magyarságot jellemzo sajátságok nem csak a jelenbeli magyarságot kísérik, hanem hasonló sajátságok találhatók meg a Kárpát-medence honfoglalást megelozo idoszakaiban itt eltemetettek csontjaiban, azaz a magyarság a
vércsoportjai alapján a Kárpát-medencébol ered.
Mint látjuk, a magyarok és a lengyelek között van a legmagasabb arányban jelen az AB vércsoport. A baszkoknál a "0"
vércsoport dominál, viszont ott vannak anszolut többségben az Rh- csoportúak. Pakisztánban van 10 % feletti AB arány.
Magyarlakta vidékek közül a székelyeknél a legmagasabb az AB aránya. Budapest vonatkozásában Zugló vezet 12 % AB aránnyal. Vajh a Harappa kultúra hozadéka, vagy a yue-chi vándorlás nyoma ?
Véleményem: Az avarok nagy része vándor, szedett-vedett nép (miként a toposz hun). De a vezetö törzse, a yue-chi a holdcsoport tagja, miként sygina, kimmer, herkun öseink. Nincs rá bizonyítékom, de magyaroknak vélem öket, miként az Itáliából áttelepült siculusokat is. Ráadásul a herkunok réven kerülhetett hozzánk a 3000 ógörög-magyar szópár. Voltak a medencében szkíták: agathyrosok, szarmaták, akiknek vére bennünk is tovább élhet. S a szarmaták között ott találjuk a hunokat (torz koponya!) már az Ural alatt is (Pokrovka). Vagyis a szarmatákban is bennük volt a kutya vér. Vajon a besenyökkel, vagy a szkítákkal került hozzánk a mongol folt? S mely néprészünk hozta Amerikából a Diego a+ vércsoportot? Vagy ezeket a hunok hagyták el vándorlásaik során
Pesti István 2024 július
Nyitóoldal