*Sïel s'il OT yel, Uyghur shamal, Kirghiz zhel yel yel tïal chil salgïn
Szél óturkban *Sïel, tuvai salgin, khakas chil és a csuvas s'il.
Ámont, a levegő és a jótékony szél istenét, a birodalom legfőbb védelmezőjét kék bőrszínnel ábrázolták.
*
Kelta szél: gaoth nfgaoithe ggaothan pl = wind (szél)
*
Baskir: "el = szél"
Japán: kamikaze = "isteni szél"
Szegények vagyunk, de tollasodunk
A toll - feather
Its ultimate source is the prehistoric Indo-European base *pet-, which also produced Greek ptéron 'wing' (as in English pterodactyl), Latin
penna 'feather, wing' (source of English pen), and Sanskrit pátati 'fly'.
Toll - pictures
Angol wiki
From Middle English tol, tolle, from Old English tol, toll, toln ("toll, duty, custom"), from Proto-Germanic *tullō ("what is counted or told"), from Proto-Indo-European *dol- ("calculation, fraud")[1]. Cognate with Dutch tol ("toll"), German Zoll ("toll, duty, customs"), Danish told ("toll, duty,
tariff"), Swedish tull ("toll, customs"), Icelandic tollur ("toll"), Latin dolus ("trick, deception"). More at tell, tale.
Alternate etymology derives Old English toll from Vulgar Latin *tolōneum, alteration of Latin telōneum, from Ancient Greek τελώνιον ("toll-house") from τέλος (telos, "tax").
Hungarian Etymology: From Proto-Uralic *tulka ("feather, wing").
Toll - magyarul
LATIN: plūma (la) (f.)
Katalán: Ploma
Spanyol: Pluma
Francia: Plume
PORTUGÁL: pluma (pt) (f.),
pena (pt) (f.)
Litván: Plunksna (Madár= Turinys ?)
Aymara: Phuyu
Fehérorosz: Pjaro
Lengyel: Pióro (Budowa
?)
Horvát: Perje
Olasz: Piumaggio (mint LagoMaggiore), piuma (it) (f.)
Portugál: Pena
Orosz: Pero
LETT: spalva (lv) (f.)
Észt: Sulg
FINN: sulka (fi), höyhen (fi)
Atoll még:
ÖRMÉNY: փետուր (hy) (p'etur) /bán?/
BOSNYÁK: pero (bs) (n.), perka (bs) (f.)
CSEH: péro (cs) (n.)
HORVÁT: pèro (hr) (n.), perka (hr)
SZERB: перо
(n.), перка (f.) : pero (n.), perka (f.)
SZLOVÉN: pero (sl) (n.)
LENGYEL: pióro (pl) (n.)
Chamicuro:
pwaye
HINDI: पंख (pankh) (m.), पर
(par) (m.)
PERZSA: پر (fa) (par)
TÁDZSIK: пар (tg) (par)
CIGÁNY: pōr, póor, por, porr
ALBÁN: pendë (sq) (f.)
ROMÁN: fulg (ro) (n.), pană (ro) (f.)
HOLLAND: veer (nl) (f.), veder (nl) (f.), pluim (nl) (f.)
ANGOL: feather (en)
DÁN: fjer (da) (u.)
FERÖERI: fjøður (fo) (f.)
óangol: feþer (ang) (f.)
IZLANDI: fjöður (is) (f.)
NÉMET: Feder (de) (f.)
NORVÉG: fjær (no) (m.)
SVÉD: fjäder (sv) (u.)
GÖRÖG: φτερό (el) (fteró) (n.)
Rohingya: fóoir
Török: Tüy
GUARANÍ: ague (t-)
GUDZSARÁTI: પીછું
(pīchun)
HÉBER: נוצה (notza) (f.)
GRÚZ: ბუმბული (ka) (bumbuli)
ARAB: ريش (ar)
(m.) (reish)
CSUVAS: qap
ERZA: толга (myv)
Tupinambá: aba (s-)
A csuvas GAR, az erza TOLGA, a gudzsarati PICHUN, a hindi PANKH, a tadzsik PAR, a román pană, az óangol FETHER és az örmény p'etur további vizsgálatra érdemesnem tűnik. A norvégok "fjord" szava meg mint látjuk, hasonlít a "toll, föld és tűz" szavakra is különböző nyelveken.
Maat - Óegyiptom
Ha valaki meghalt, Maat döntötte itt el, hogy a szíve eléggé tiszta-e ahhoz, hogy az örök boldogság mezejére léphessen: ha a halott szíve nehezebb volt, mint Maat tolla a mérleg másik serpenyőjében, helyben felfalta Ammut, a félelmetes Halottfaló.
Tollas
A kettős toll (Swtj) korona két egymás mellé helyezett sólyom vagy strucctollból állt, és a két horizontot jelképezte. Ezen keresztül a két "napszemet" is szimbolizálta. A két egyenes sólyomtoll Amon jellegzetes fejdísze volt, de nem csak ő hordta. Széles körben használták - király, királynő és istenek egyaránt. Viselője Amonhoz fűződő kapcsolatát hangsúlyozta.
Csihák György
Most egy kis ugrással Mekszikó közepén termünk, Tlakszkalában vagyunk és a maja vezérek szerzõdéskötését megörökítõ freskó egy részét láthatjuk, Kr.után 400 tájáról. Itt jegyzem meg, hogy a legtöbb képem tökéletlen. Amikor fényképeztem, magam is olyan tájékozatlan voltam, mint a legtöbb magyar. Sokáig kell ezeket a képeket nézni, hogy megértsük, mit is látunk? - és az én felvételemrõl talán sok fontos részlet hiányzik. Minden azték és maja vezér az õ nyelvükön kán - miként egész Eurázsiában, itt is ott is, jó harmincezer éve. A kán majául kígyót jelent, ami a legmagasabb szintû beavatott tudományos fokozata. Legfõbb istenük neve Kukulkán, vagy Ketzálkán - a fehérbõrû tollaskigyó. Ilyen fehérbõrû tollaskigyó díszíti minden szakrális épületük bejáratát - miként a császári palota bejáratát is Beijingben (Pekingben). A toll, a madár az ég, míg a kígyó az alvilág szimbóluma. Közben van az ember, tehát a föld és így a hármasság megtestesítõje.
Heaven Feather (haneul gisteol)
Hwarang tollakkal.
Wicipédia
Right now it looks like the bow is launching the arrow without the bow being drawn. give him 2 feathers on him so he can be a Hwarang archer. Hwarang were the archers of the ancient Shilla kingdom.
Hwarangs
manchu
Government officers would be wearing a wide round hat with peacock feather. .
- Round cap which was for casual wear normally is decorated with jade or some other precious jewel
The pigtail hairstyle is a north Asian hairstyle and can even be found in the Turkic Tuvan
feather
O.E. feðer "feather," in pl., "wings," from P.Gmc. *fethro (cf. O.S. fethara, O.N. fioþr, Swed. fjäder, M.Du. vedere, Du. veder, O.H.G. fedara, Ger. Feder), from PIE *petra-, zero degree *ptera- "wing, feather," from base *pet- "to rush, to fly" (see petition). Feather-headed "silly" is from 1640s. Feather duster attested by 1858. Fig. use of feather in (one's) cap attested by 1734. Feather-bed is O.E. feþerbedd.
Érdekességnek: - tollas indián
Tunica: "puli = szőr"
Chami, Catio: "buda = szőr"
Tolga - sok toll
Moksha (transliteration) tyashtemka (pen), tolga (feather, pen). Additional references: Moksha, Europe, pen
Moldavian toc (pen, casement), stilou (pen, fountain pen, pens, pen holder)
Mudnés pàna (pen). Additional references: Mudnés, Italy, pen.
A tool, originally made from a feather but now usually a small tubular instrument, containing ink used to write or make marks.
Kereszténység
Jó Haakon norvég királyt Angliában keresztény módon nevelték. 933-ban lépett trónra. Szent Olaf (1015-1030) fejezte be a térítő munkát angolszász papok segítségével. Az érseki székhely Trondheim lett. Izland és Grönland norvég fennhatóság alatt volt és ezeken a szigeteken a norvég királyok hatására vették fel a kereszténységet.
A normannok századokon át pusztították Európát, de a 10. században maguk is felvették a kereszténységet. Vezetőjük Rollo 32 esztendőn keresztül sanyargatta Franciaországot.
Csereharcosok?
A 25 eddig előkertült tarsolylemezből 10 díszítetlen, egyszerű ezüstlemez, a többi azonban a honfoglalás kori magyar művészet kiemelkedő, s egyben
legismertebb darabjai közé sorolható. A róluk készült fotók, rajzok egy évszázada minden, e korszakot érintő tudományos vagy ismeretterjesztő munka,
tankönyv nélkülözhetetlen illusztrációivá váltak, hiszen olyan tárgyakról van szó, amelyek mai tudásunk alapján kizárólag a honfoglaló magyarság hagyatékában
fordulnak elő. Előkerült ugyan néhány darab Cseremiszföldön, illetve Skandináviában is, ezekről azonban joggal tételezi fel a kutatás, hogy vagy magyar művészek alkotásai, vagy idegen csapatokban zsoldosként szolgáló magyar harcosok tulajdonában voltak.
Nálunk varég gárda, Skandináviában magyar zsoldos?
Vandálok nyelve
A vandál nyelv a gót nyelv legközelebi rokonának számító kihalt ókori germán nyelv. Gyakorlatilag semmit sem lehet tudni a nyelvről, mind a mai napig ismeretlen a szókincse, kiejtése és jellege.
Értsd: Semmit sem tudunk a vandál nyelvről, de ziher, hogy germán volt. Sőt, az összehasonlító nyelvészet szerint a gót nyelv rokona, amelyről nagyon sokat tudunk. Leginkább a fuldai bencésektől előkerült gót bibliából.
Vandál szó például Andalúzia neve, csak a kezdő "V" lekopott a sok használatban. Lehet, hogy a vandálok országán keresztül a hispániai gótokat meghódító mórok nem tudták kimondani a "v" hangot ?
A vandálok hagyatéka
Vandal coinage
W. Hahn dedicates a chapter to Vandal coinage in his Moneta Imperii Byzantini, where he attempts a reconstruction of the Vandal coin system. His assignment of the bronze 42-, 21- and 4-nummus pieces of Carthaginian origin to the reign of the last Vandal king, Gelimer (530-3/4), demonstrates the difficulties that affect our understanding of Vandal coinage before Gunthamund.
These nummi, representing a figure that resembles a standing king holding a spear on the obverse, and a horse head on the reverse, had
traditionally been ascribed to the first king, Geiseric. In 1998 N. Schindel pleaded for an assignment of the so-called Domini Nostro series to the
time of Geiseric. In this way, the first Vandal king would also finally get his coins.
Huneric's silver denarii. She is able to show, on the basis of archaeological evidence and stocktaking in many museums, that such coins were found more often in Italy than in North Africa.
Vandal coin, Holy Land - Egy szerény hasonlat.
Like today's collection of euros in ones purse may include coins from many different countries apparently also in the international Byzantine period the coins could have been minted somewhere around Eastern Mediterranean and include imitations and even frauds, nobody cared.
Érdekességnek - Soldius. THEODOSIUS II, 402-450 AD
Kezében a globus kerszttel (országalma), másik kezében jogar.
Germánok
A gótok a nagy germán család azon ágához tartoztak, mely a gepidákkal és burgundokkal képezett egy szorosabban összefüggő nyelvcsoportot. Ez a nyelv teljesen kipusztult, a mai germán nyelvek és tájszólások közül egyetlen egyben sem maradt képviselője.
De maguk a vandalok is szorongatott helyzetben voltak. Tervingek és gepidák nyomják őket. Hatalmuknak - körülbelől Nagy-Constantinus végső éveiben - Helderich fia Geberich gót király vetett véget, ki mindjárt uralkodása kezdetén haddal támadta meg az astingok vitéz és hires nemzetségéből
származott Visimar vandal királyt s több ütközetben legyőzvén, a vandalokat kiszorította a Körös és Maros mellékéről, hová most a gepidák nyomulnak.
Visimar, leolvadt s hazátlanná vált népével, Pannoniába menekül s földet kér Constantinus császártól, a mit megnyerve, a vandalok letelepednek s hatvan
évnél tovább szolgálják a római császárokat, mig 407 körül Stilico idejében svévekkel és alánokkal egyesülve Galliába költöznek.
Hazafi
Utána a sirmiumi származású (Marcus Aurelius) Probus (276-282) került a trónra. Sirmium, ez a szerémségi városnév a Mitrovica névben máig is tovább él.
Probust szülővárosában saját katonái ölték meg, akiket magára haragított a sok csatornázási földmunkával. Galliában és Pannóniában az elpusztított szőlőtelepítések helyébe nagyobb szőlőültetvényeket létesített. A szőlőtermelés különben már előtte is folyt ezekben a provinciákban is.
Egy karrier
Stilicho ereiben vandal vér csörgedezett, de atyja, ki lovassági tiszt volt Valens császár seregében, már egészen rómainak vallotta magát. Magas termete, kitünő esze és bátorsága egy hős tekintélyét biztosította számára. Theodosius követül küldötte őt a perzsa királyhoz, s midőn e kényes küldetésben híven eljárt, a császár azzal jutalmazta meg szolgálatait, hogy hozzáadta öcscsének, Honoriusnak leányát, a szép Serenát s kinevezte a nyugati hadseregben főtábornokká.
A Fehér cár
A vandálok és alánok uralmát végül a bizánci beavatkozás döntötte meg: mintegy száz évvel afrikai királyságuk alapítása után, 533-534-ben Belizár kelet-római hadvezér gyakorlatilag lesöpörte a történelem színpadáról a Kelet-Európából Észak-Afrikába vándorolt népet. Érdekesség, hogy a bizánci birodalom élén ekkor már nem valamilyen nagytekintélyű család állott: egy szerb (de legalábbis szláv) parasztfiú, Upravda ült a trónon Konstantinápolyban, ahol egyébként már latinos nevén, Justinianusként ismerhette meg a világ. Mindenesetre érdekes, hogy a Bizánc legnagyobb császára, aki helyre akarta állítani a római birodalmat, nem latin vagy görög családból származott.
Justinianus a fórumon.
invasion - kettős állampolgár (Nem miattad csinálták!)
mid-15c., from O.Fr. invasion "invasion, attack, assaut" (12c.), from L.L. invasionem (nom. invasio) "an attack, invasion," noun of action from pp. stem of L. invadere "go into, fall upon, attack, invade," from in- "in" (see in- (2)) + vadere "go, walk" (see vamoose).
Bevándorlók - in-vander
Portuguese: invadir
Spanish: invadir
Italian: invadere
Danish: invadere
Arabic: ghárawa
Arabic: 'ighaara - járom alá
Invader - French: envahisseur
Wander vándor
Wander
Wandering
Wander
Kósza szél - wand, wend, wind
Pesti István 2011 december
Nyitólap