Italy 9



Szamniták

Samnites
A szamniszok vagy szamniták (latinul samnites), a déli Appenninek vidékén élő, az italikus nyelvek közé tartozó oszk nyelvet beszélő ókori itáliai nép volt. A szabell népek közé tartoztak. Campánia és Cumae ősi lakó a szamniták (oszkok) voltak. Dél-Itáliában, hasonlóan a magyarokhoz, (lembákhoz, a Perzsa-öböl mentén élőkhöz) sokan származnak zsidó papi családból.

Gladiátorok A legrégebbiek Rómában. Ovális pajzs és lándzsa volt a fegyverük galdiátorként. Mint írják, a csatában rövid kardot használtak. A gyalogság mellén nagy fémlap volt, rajta 3 körrel. A szamnita sisakon szárnyak voltak. (Lásd Merkur)

A merkur a germán nyelvekben elterjedt szó, amelyet latin eredetűnek vélnek. A mercury a higany neve [Majdar], de az első bolygóé is a naprendszerünkben. Lehetne pl Mehr-kur, vagy akár Merk úr is. Ami tulajdonképpen madár/tollas őr, rokona Merk El-nek. Vajon Hermész lehetett valaha Er-mah? A kur a germánoknál "kúra", gyógymód. Wasserkur, hungerkur.. Mikligardur itt nem a karom őr, hanem "nagy őrkör". Valamint: deus Maius `Juppiter' (Tusculum) . [wie osk. Maesius `Mai' aus dem verschollenen Gottesnamen stammt, s. Schulze Eigenn. 469 ff.] Mercur/Hermész apja Zeus, anyja pedig az Atlas lánya, Maia. Rex Sacrorum. According to a widespread etymology, the term praetor, that is, pre-itor, leader, from praeire - ‘to go in front’, because of its polysemantism, could be used for the designation of leaders in a very general sense.
Together with the rex sacrorum his archaic attendants, the celeres, took part in the rites, which can be deducted from the participation of the salii (the priests of Mars in the republican period and the outstanding members of the celerian corps during the kingship) in the ceremony of the Regifugium.

Szamnita mellvért: később a rómaiak is viselték.. A három kört perem vette körül. A felső 2 az 111 mm átmérőjű, az alsó 117 mm átmérőjű. Sok mindent belemagyarázhatnánk a 3 körbe, lehetne triratna, hármashalom, szentháromság stb. A hármasság már a kereszténység előtt létezett: Isis, Osiris, Horus. De gondolhatunk a 3 párkára is. Föld felett a Nap és a Hold. Nem zárható ki az uroborus sem, amely a farkába harapó kígyó: omerta, shoa.
Winged helmets
Egyesek feltételezik, hogy a jobb láthatóság, az azonosítás jelképe volt a szárnyas (pinna=toll,szárny) sisak, de egy népet mindenhol szárnyakkal látunk. Koreától Perzsián át a kelta vidékig, görögök, szamniták is wengerek voltak. Egyszerű változata a tollas fejfedő.

Szépirodalom Minden út összefut
Igen Róma útja! Vagy talán örvendenem kellene, hogy a dicső ómagyarok megengedték, hogy a hajójukra szállhatunk és szállást biztosítottak nekünk az ómagyar követségen? Sőt még ezt a négy légiós is magunkkal hozhattuk – bökött az utat törő négy kecskebőrbe öltözött emberre – mint egy valódi nagyhatalom. Ómagyar hajókon utazunk és pun meg görög rablók hordják a gabonánkat.

Timaru-Kast Sándor Gladiátor
Ma már tisztán kibontakozik előttünk a kelták magas műveltségi szintje. Számos kelta fegyvert átvesznek a rómaiak, és kelta eredetű nevüket is beveszik latin nyelvük szókincsébe (gladius - kard, a kelta "caladból"), akárcsak a szállítás és közlekedés szavait.
A Kr. e. harmadik évszázadtól kezdve viszont, amikor a római hatalom megerősödik, a szomszédos umbriai és szamnita törzsek, valamint az etruszkok leverésével, elkezdődik terjeszkedése a kelták lakta földekre. WIKI: From Proto-Celtic *kaletos (compare Breton calet, Middle Irish calath, calad), from Proto-Indo-European *kal- (“hard”). Kard. De a CHALAD is passzolhat. Kardvirág = gladiolus. Ukrán: hladiolus.

Magyar Adorján Ősműveltség 2.
Hangtanilag azonban a különbség a magyar és szemere szócsoport között az volt, hogy a szemerék a magyar és kún h, g, gy és k hangok helyett a fönti sziszegő hangokat szokták volt ejteni, mint például gam, kam, kan helyett sam, szam, szan s a többi.

Érdekességnek: MegIGéz = szemmel ver.
Oromo egu = látni, iggyia =mag. Szumer igi = szem. Latin-olasz oculus, occhio (ókulusz, okkjo), német Auge és szláv oko = szem. Viszont a szumer nyelvben sem = csira, szimasz = gabona, szimbal = vadlencse. Egyiptomi szemu: aratás latin sambucus (szambúkusz) : bodza, latin olasz seminare: vetni. Megfordítva = latín-olasz messis, messe (messzisz, messze) = aratás, oromo: miszeri, mesza: lencse.

Tudvalévő, hogy az itáliai szamniták Herkulest nem így, hanem Szam-nak nevezték. [Talán a számokkal való birkózást herkulesi munkának tartották? A SAM Távol-Keleten HÁROM.] Valamint ismeretes az ís, hogy a szumer-asszír Napisten is a Samas, Szemes, Szan, Szanszi nevet viselte, amely istenséggel azonos volt a kis-ázsiai Szandon Napisten is, úgyhogy részünkről nem kételkedhetünk abban, hogy a német Sonne (szonne vagy zonne) = Nap szó ís tehát szemere eredetű.

Révai lexikona
Pilum (lat.), a rómaiaknak a szamnitáktól átvett hajító dárdája, amely később legnemzetibb fegyverük lett. Körülbelül 2 m. hosszú volt s felerészben fa-rúdból, felerészben pedig lassanként hegyesedő vasrúdból állott. Az ellenséghez közeledvén, a hajítódárdát annak sorai közé hajították s csak azután kezdték meg a karddal való küzdelmet.

Róma legerősebb ellenzői a IV. Században. BC. e. voltak etruszkok és szamniták, valamint egyes görög kolóniák Olaszország déli részén (Nagy-Görögország = Magna Grecia). Azért Rómában a görög nyelv dívott és sok vezetőjük származott az Égei-tenger vidékéről.

Közép

Bay of Naples
The Bay of Naples — formerly called Sinus Cu-manus and Puteo-lanus, from the neighboring cities of Cumae and Puteoli is one of the most lovely spots in the world; and the softness of its climate, as well as the beauty of its scenery, attracted the Roman nobles, who had numerous villas along its coasts.
Vajh a CU-MANUS az "kutya-ember" volt? Mondjuk, láttam már a "cumulus" szóval is emlegetni, pedig nem felhőharcosok voltak.

cumulus, i, hn. (Finaly Henrik szótárából)
1) halmaz, rakás, feltornyosított tömeg (alapeszme a magasra emelés, vesd ö. acervus és strues): c. armorum, corporum caesorum, arenae; (költ.) mondják a feltornyosított viztömegről, magas hullámról.
2) a mi a halmazt befejezi és tökéletesíti, tető, csucs, innen pótlás, szerzés: velut c. accedere ad aliquid; accedit magnus c. commendationis tuae, a te ajánlásod, mely a dolgot tökéletessé teszi; res accedit in cumulum, hozzájárul, a dolog tetőpontra emelésére, pro mercedis c., mint a jutalom legfőbbike; eloquentia cumulum affert illorum laudibus, ragyogó tulajdonaiknak koronáját teszi fel.
Latin accumulātor, agent noun of accumulo (“pile up”).

Cumae
Turning from poetry to history, we find that in ancient times, as far back as records go, the approach to Cumae for travellers by sea was through one of the ports of the Sinus Cumanus. At first that port was Dicaearchia (Puteoli); later, when Dicaearchia became independent of Cumae, Baiae was the usual harbor.
Beloch (157) not only speaks of Cumae as situated 'on a coast without a harbor', but says outright thaat 'Cumae possessed no harbor' 451. Dionysius says that Aeneas, when he came to Campania, landed in a fine deep harbor, named for Misenus who died there. Mis-ar?

Flavius Josephus
When Cumanus and the Samarians arrived at Rome,* they were ordered to appear at the time and place appointed for the trial, and having made very powerful interest before hand, would most probably have carried the cause, had it not been for the in|terposition of Agrippa the younger,* who finding the Jews in danger of being overpowered by numbers, importuned Agrippina, the wife of Claudius, to press her husband for a candid and impartial hear|ing, and an indiscriminate execution of justice upon the authors of this encroachment on the sovereignty of the Roman empire.

Orbán Áron
Cumanus, (as the Cumaean Sibyl) belongs to Phoebus.

Érdekességnek
Latrine comes from Latin latrina, a shortened form of lavatrina, derived from lavatus, the perfect passive participle of the verb lavo (wash, bathe). A word with a similar meaning and derivation is lavatory. (A rómaiak nem ismerték a WC papírt, mosták az alfelüket. A rómaiak egy botra erősített szivacsot, az ún. tersoriumot használták erre a célra; a nyilvános latrináknál ezt használat után folyóvízben le kellett öblíteni, s egy vödör ecetet illett ott hagyni a következő használó számára.) A folyékony lé és a leves szavunk? < Lebes < lábas. Maldív: lé=vér/blood.
In Roman mythology, the toilet deity was a goddess, Cloacina, whose name comes from the Latin word for sewer, cloaca.
Arc-tic (S-ark)
c.1391, artik, from O.Fr. artique, from M.L. articus, from L. arcticus, from Gk. arktikos "of the north," lit. "of the (constellation) Bear," from arktos "bear," the Bear being a northerly constellation. From the usual I.E. base for "bear" (cf. Avestan aresho, Arm. arj, Alb. ari, L. ursus, Welsh arth); see bear (n.) for why the name changed in Gmc. The -c- was restored 1556. Arctic Circle (66 degrees 32 minutes north), first attested 1556, is that inside which the Great Bear never sets.
Az Arcturus (más nevein: alfa Boo, alfa Bootis; magyarul: a Az Arcturus (orosz medve: a Medve Őre; (arktos), "bear" and ouros, "watcher, guardian".), Ökörhajcsár csillagkép.

IE roots
Hittite ar(k)- 'to halt'. *areq- 'to guard, lock'. [Areg=Nap, mikor még az areg isten legény volt.]
Acta Historica Hungarica
Így az etruszkok származására nézve fontos momentumnak tűnik, hogy a Vilusza állammal kapcsolatos hettita dokumentumok ta-ru-ú-i-ša vagy tar-u-i-ša nevet használnak Trója városára. Ez a névalak pedig kapcsolatot teremt az egyiptomi turusa (vízkapu?) népével.
Jelentősebb városaik Tarkhuna (Tarquinia), Caere (Cerveteri), Veii, Velch (Vulci), Fufluna (Populonia), Vetulonia, Clusium (Chiusi), Perusia (Perugia), Arretium (Arezzo) voltak. Tarquinia, melynek nevét a hagyomány szerint Tarchonról, az „ión szövetség mintájára” létrehozott tizenkét város szövetségének megalapítójáról nyerte. Tarquinia (Etruscan name: Tarch'na or Tarch, Roman name: Tar-quinii). Képek

Roma travel
Szex az ókori Rómában: Gyakori a fehér nő és a színesbőrű férfi koitusza. Buzik inkább a görögöknél voltak. Nemi élet Rómában.

Malta Hun koponyatorzítás
The reading of books about the Maltese discoveries inspired A. Forgione in his research. The authors are Maltese doctors named Dr. Anton Mifsud and Dr. Charles Savona Ventura. Forgione went to Malta, and these doctors helped him confirm details of Maltese dolichocephaly. Also, Forgione names two "Maltese archeologists" who affirmed racial implications to him. Archeologists Mark Anthony Mifsud and Anthony Buonanno say, "They are another race although C-14 or DNA exams haven't yet been performed."

Etruszk

Etruscan Phrases
THALNA , de nem megye.
(ΘALNA) [Translation: Nemesis, a mother of Helen of Troy.
The name Nemesis is related to the Greek word νέμειν [némein], meaning "to give what is due." Zeus (TINIA) wanted to seduce Nemesis. "Nemesis has been described as the daughter of Oceanus or Zeus, but according to Hesiod she was a child of Erebus and Nyx. She has also been described as the daughter of Nyx alone. Her cult may have originated at Smyrna. In some metaphysical mythology, Nemesis produced the egg from which hatched two sets of twins: Helen of Troy and Clytemnestra, and the Dioscuri, Castor and Pollux.

Etruscan Phrases
The mirror is unusual since it contains Heracles (Etr. Hercle, L. Hercules) in the story, and his relevance to the Etruscan version of the story is a mystery. From left to right in the top panel is Aphrodite (Etr. Turan), next to her is Hera-cles (Etr. Her-cle) who is holding a cherub with the caption EPE VR (Epe Or) over his head. They are facing Zeus (Etr. Tinia) and next to him is his consort Thalna (Thalna, the Etruscan goddess, representing Nemesis (Gr. “ revenge”) mother of Helen; re: Etruscan word, thal-io, meaning “revenge, retaliation”;[Elképzelhető egy TOl-Nő variáció is, ahol a TOL távol-keleti eredetű. Amit akár a pecheneg nép is hozhatott.]

Tuszkol Toszik? Toss? Tosk? "Tusk=fog/tooth"?
2. Tusculum, i, kn. régi város (a mai Frascati közelében) Latiumban, a monda szerint Telegonus építette. Innen
1) lus, mn. (költ.).
2) lanus, mn.; küln. fn. a) ani, orum, hn. t. T. lakosai, és b) num, i, kn. (sc. rus v. praedium), Cicero jószága T. mellett, melyről el vannak nevezve a disputationes Tusculanae. Innen lanensis, e, mn.
Etrusci, hEtrusci, het-ru-ria. Ha sokáig tekerjük a szót, csillag-kapu (whetu/seba ru) lesz belőle, vagy Fog-föld. Toscana, tuscana, Tuskland. [Hetep = egyiptomi temetési felajánlási tábla. Richard A. Lobban]

1. Tusci, orum, hn. t.
Etruria lakói, Etrusci, l. Etruria. Innen Tuscus, mn. etruriai, mare, toscanai tenger, amnis, Tiberis (éppen így alveus), dux, Mezentius; vicus T., utcza Rómában, rosz emberek, küln. kéjhölgyek tartózkodó helye. Innen A) fn. Tusci, orum, hn. t. (sc. agri) az ifjabbik Plinius jószága. B) Tusce, ih. (újk.) tuskusul. C) Tuscanicus, mn. etruriai: mint n. tuscanicae, arum, nn. etruriai edények. ||D) Tuscia, ae, nn. a tuscusok országa, Etruria (Serv. ad Verg. Aen. 10, 164, határozottan rosszalja e szót).
Tus-ca, ae, hn.
folyó Africában, Numidia és Zeugitana között.
Latin word, "canon", is ultimately derived from the Arabic word, "qanun", via Greek, "kanon". One of the meanings of the word, "canon", in English is "law" or "rule", which is the same as in Arabic. A latin canna (‘nádszár, cső’).
Met múzeum Bronz tükör Thalna nimfa és Sime szatír.
Briteknél: Etruscan names of the deities: Tinia (Zeus), Menrva (Athena), Thalna, Uni (Hera), Laran (Ares) and Maristiusta (possibly Poseidon).

Három pont

Coin: (Feltűnik a három gömb/pellet.) Bár nem beszélem az etruszk nyelvet, de gyanúm szerint Thalna leginkább Art-e-mis-nek feleltethető meg, csak keletibb eredettel (Tol=mis). Máshol Thalna: Winged Lady. Lover of Tinia. Goddess associated with childbirth.
Van, aki Tinia-ként ismeri fel Thalna-t. Athina is holdisten.

Triple dot motif Cintamani (also known as çintemani or chintemani) is a symbol of “three in one”, the triple-dot motif in which the dots are organized in a triangular configuration. This name was previously given to a purely Eastern, Buddhist symbol. The word is Sanskrit and means “Precious jewel”.

Triple dot motif The triple dot motif in the West already appears in Etruria around 600 BC in the painted necropolis of Tarquinia.

Olmec 3
Panagyurishte triton
Cintamani (the triple-dot motif) can be seen on several items from the Panagyurishte Treasure. 4th-3rd century BC. [A herkunok útja?]
Swastika 3 ponttal the triple-dot motif coexists with the cross, swastika, labyrinth and various sun symbols and combinations where they are placed within a circular or square border. A hakenkreutz megtalálható a villanovian kultúrában és a vinca kultúrában is. The Etruscans had early developed the application of the triple-dot motif, and while it appears on the dress of gods and goddesses in Etruscan mirrors, dating the mirrors is problematic. A női háromszögre is felrajzolták a napkeresztet, hiszen az kapu jel, s a női nemi szerv is átvitt értelemben kapu. A latin Venus megfelel az etruszk Turan és a görög Aphrodite istennőnek. A főisten (Diovem) a latin Jupiter, az etruszk Tinia és a görög Zeus. Mint látjuk, a horogkereszt feltűnik a Vinca kultúrában (i.e. 5500-4500) de a kelta népeknél is. A szocialisták csak kisajátították, mint az egyiptomi 5 águ csillagot. Az írás Thalna istennőt a thalio (megtorlás) istenének tartja. [Szemet szemért.]

Arabic 3 dots
Traditional orthographic practice when writing African languages such as Hausa,Wolof, Fulani, Mandinka, etc., in Arabic script includes the use of a characteristic punctuation mark as a “stop”. This mark consists of three dots in a triangle, similar to the pattern of dots found on the Arabic letters THEH and SHEEN, but used independently as a punctuation mark. The three dots are called an "ellipsis" (pl. “ellipses”).

Dél-Itália

Pompei
Az etruszk rejtély Magyarok útja
Az agathyrszekről tudjuk, hogy régészetileg is igazoltan Erdélyben éltek, a középső és az alsó Maros mentén, egészen a Tiszáig, tehát a Hargitától, a Székelyföldtől nyugatra. Az i.e. 4. században – a régészeti anyag tanúsága szerint – az agathyrszek végképp eltűnnek Magyarországról. Nyomuk vész. Ugyanakkor i.e. (1200)-800-400-ban „ómagyarországi” Etrúriába és a Pó völgyébe történő kivándorlásokról számol be a régészet (Mesterházy)

Az agathyroszokról feltételezzük, hogy a siginnákkal együtt kimmer származékok, rokonságban a siculusokkal, a délen maradt herkunokkal és a trákokkal. [Napfivér és holdnővér.]

Szószedet
Angol-Latin
brather - Frater

Pisamisok Szicilia

Aidone and Morgantina Pyramids
Several significant remains have been found of the Hellenistic city: several public buildings, mostly around the Agora square (Gymnasium), the Prytaneion (where the sacred fire was held and common sacrifices were made).

Pyramids
According to Antoine Gigal a French writer, researcher and explorer there are around 30 pyramids and most of them are placed around the volcano of Mount Etna.
Sikania
The pyramids in Sicily are all stepped and have stairs leading to the top where it is possible that there was an altar. They are built with lava stone and many details suggest that the architects were the ancient Sicels, a mysterious people who might be the Sicilian core of the Shekelesh tribes, belonging to the People of the Sea who built identical pyramids in the above mentioned islands. The identity between the Sicels and the Shekelesh may find a confirmation in Tel Zeror, in Israel.
Aryan Seven pyramids have been identified on the African island of Mauritius. Remarkably, they are identical in construction to the ones found on the island of Tenerife, an island on the opposite side of the continent.

History
When the Sicanians, Myceneans, Elymians and Sikels (Sicels) arrived, before 1,000 BC (BCE), most of the island was lushly forested, with hundreds of running streams. The Sicanians are identified as the earliest "indigenous" Sicilian civilisation, possibly direct descendants of the earliest humans present here, followed by the Sicels and Elymians. The Sicels (or Sikels) arrived from the Italian peninsula. The Sicilians of today are said to be a "mixed race" (i.e. varied ethnic group) descended from early Sicilians (Sicani, Sicels, Elymians) and the peoples who subsequently conquered or colonized the island: Phoenicians, Greeks, Carthaginians, Romans, Byzantine Greeks, Saracen Arabs, Normans, and to some extent Longobards, Goths, Angevin-French, Aragonese and Spaniards. Some Sicilians are descended from Albanians who, fleeing the Turks, settled in several rural communities in the sixteenth century. In 1493 many of Sicily's Jews left Sicily, but others converted to Christianity and remained.

Mix

Pannonia Alisca
Place: close to Ocseny, county Tolna, Hungary
Name: Alisca (It. Ant., Not. Dign.)
Etymology: Possibly related to the IE root *al-is- alder, with a common -ko- suffix, giving the typical ending -isko-s. The A-language feature fits with what is known about Pannonian language.
A név hasonlít Alaska nevére. De a távol-keleti iszkol is beleolvasható. Turk a mongolban? alïsqa =távol, üzbeg.

Nyelv
Gardiner szerint a Srdn a tengeri népek egyike, amely együtt érkezett a Plst (pilistines), a Libw (berber-líbiai), a Trs (etruszk) és az Skls (székely) népekkel.

Pyrgi Tablets
Two of the tablets are inscribed in the Etruscan language, the third in Phoenician and are today regarded as the oldest historical source of pre-Roman Italy among the known inscriptions. They contain a dedication by King Thefarie Velianas to the Phoenician goddess Astarte, also known as Ishtar. No comment.

Etruszk?
Már Bodnár Erika jelezte azt, hogy az ő és a korábbi etruszkológusok munkájában az írásjelek hangzósításában mutatkozik a leglényegesebb eltérés. Azaz a hagyományosok a görög (latin, sémi) jelekkel rokon hangértékeket tulajdonítják az etruszk jeleknek is, míg Bodnár Erika a székely jelek hangértékéből indul ki.

Nyelv vagy írás?
A magyarok ellenségei és a magyarok elbagatellizálják Alinei munkásságát. Előbbiek féltékenységből, az utóbbiak pedig kerülnék a feltűnést.
A Perugiai határkövön és a Cortona lemezen az S betűnek a hangértéke Z. Sokan a szöveget a mai magyarból olvasnák. Vajon az ugariti kisebbségi nyelv mennyiben volt más?

Umber

Alea iacta est..
A lexikon
A Tiberisnek részben hajózható mellékfolyói között érintik U.-t: Tinea (m. Topino), Clasius (m. Chiascio), Clitumnus (m. Clitunno), Nar (m. Nera); az Adriába ömlött a Rubico (Fiumicino?) és Aesis (m. Esino) között: Ariminus (m. Marecchia), Metaurus (m. Metauro), Sena (m. Misa), Aprusa, (m. Ausa), Pisaurus (m. Foglia). U. lakói.

Ókori Umbria
This antique Umbrian language was totally different from today’s Umbrian dialect and did not survive Roman expansion. However, the Umbri on this side of the Tiber river resisted absorption of their culture by the Etruscans, the invasions of the Romans and subsequent invaders.
Le Tavole eugubine (Tabulæ Iguvinæ) sono sette tavole bronzee rinvenute nel XV secolo nel territorio dell'antica Ikuvium (Gubbio).
Látnivalók: "Lo Scoglio della preghiera".
Nyelv Az umber nyelvet kb. 30 feliratról ismerjük. Köztük található a latinon kívüli legterjedelmesebb italikus nyelvemlék az iguviumi táblák (Tabulae Iguvinae), melyet 1444-ben találtak Gubbióban, az ókori Iguvium területén.

Hármas
Az etruszk templom cellája hosszirányban három részre osztva, a hármas kultusznak megfelelően; kettős, sőt hármas oszlopos nyitott előcsarnoka volt, hátát tömör fal alkotta. Architektúrája az ógörög fatemploméval egyezett; tetőszerkezetét fából ácsolták össze, s a fedélszéket festett cserepekkel borították.
A főistenek két hármas egységet alkottak: Az első - "föld fölötti" - csoportba tartozott Tin vagy Tinia (Iuppiter, a görög-latin istenség mindenhatósága nélkül), Uni (Iuno) és Menerva (Minerva). Az alvilági hármasságot Ceres, Libera (Proserpina), valamint a Bacchus és Pluto jellegzetességeit összesítő Liber alkotta. Voltak más isteneik is, mint például Apulu (Apollo), Turms (Mercurius), Turan (Venus), Maris (Mars). Ismertek még lasa névvel illetett istennőket, akik a halottak világához kapcsolódtak. Ezek közé tartozott Charun (Kharón) és Vanth, a halál szárnyas, női szelleme, a végzet megszemélyesítője.
A többször újjáépített capitoliumi templomot nagy tisztelet övezte, és a római vallásosság fő központjának tekintették. Az ókori szerzők igen sokszor leírták: tőlük tudjuk, hogy a kezdetektől három cellára volt osztva; az egyetlen szentély három kultusznak, a capitoliumi hármasságnak, a római népet védő numeneknek, Iuppiternek, Iunónak és Minervának adott helyet.

A KULTÚRA

szavunkat pillanatnyilag a latin COLERE (művelni) igéből származtatják, amely viszont az ógörög nyelvre megy vissza.

Colo
From Latin cōlon (“colon”) , from Ancient Greek κώλον κλον (kôlon, “limb”). [A kolonc is egy faág, ami az állat (kutya) nyakában lógva akadályozza azt mozgásában.] Tele: télos > "end, term, goal" > Fayumic "tël". tél szavunk finn eredete. Greek "pólos=tengely"
Már CATO (i.e. 234-149) is a "CULTura agri" kifejezést használta. Amikor Róma népe még többnyire görögül beszélt. Nálam viszont a KULTÚRA a kezdetekig megy vissza. A kapuig (tur), ahol az imádat (cult) tartott, ahol a papok MISHéztek (mondták: a-men), s ahonnét a bolygót tanították pl TANÍT istennő. Ahonnét a földművelés is elterjedt. S hosszú volt az út KHALDeától Ister gamig. De a naptár KALendjét nem KALauzok mutatták meg, elég volt az égre nézni újholdkor.
Kultúra: Azerbaijani: mödöniyyöt. Malay: budaya. Ottoman Turkish: medeniyyet. Kyrgyz: madaniyat. Marathi: sanskruti. Amharic: bahl.
Kül Oba; meaning "hill of ash" in Crimean Tatar). A Scythian kurhan from the 4th century BC 6 km from the city of Kerch in the Crimea. Turkish kul "hand." Persian language combining words 'kul' meaning 'complete'. “Kul”, Uzbekistani for “Lake,” and “ceratops”. Kol=sun in Scythian. Slavic kolo. Kerék wheel. Tamil: cillu. Tocharian A: wärkänt. Gurítani: Korean: gureuda.
Western Chadic: *kal- 'field'. High East Cushitic: *kalw- 'pasture'.
Fazék erőd/ Csanak-kale: Kal'aa Arabic. Kal'o Aramaic. Kar Bab-ylonian.
Easter Sunday is the Sunday following the Paschal Full Moon (PFM) date for the year. (Paschal is pronounced "PAS-KUL", not "pas-chal").
Kul Pooja: Kula, meaning clan + püjä "worship".



Pesti István 2020 január

Nyitólap