Pásztorbot


A bot

A pet szót tehát egy t és sz hangváltozásos besenyő szónak kell tekintenünk. Hogy pedig a hímtagnak más ugyanilyen alakú nevei is léteztek világosan tanúsítja bot szavunk, mivel a bot vagy rúd mindenkor hímségi jelkép volt. Ugyane szavunk megvan a szerb-horvát nyelvben is, ahol batina = bot, dorong (az -ina végzés csak képző). Hogy továbbá ugyanezen bot, bat szavunk megvolt az itáliai szabin-besenyők nyelvében is, tanúsítja a mai olasz nyelv, amelyben battere = ütlegelni, ütni, kopogni, kotta pedig = ütés, csapás, koppanás. Egyébként ugyancsak az olaszban e szót sz-es kiejtéssel is megtaláljuk, mert olasz bastone (basztone) = bot, bastonare pedig = botozni, ütlegelni. Úgyhogy ezen olasz bast-one szó (az -one csak a nagyobbítás képzője) eszünkbe kell juttassa a német Mast = árbóc, magas rúd szót is, amely tehát valamikor a szemere szócsoport rúd hímtag értelmű szava is lehetett.

Miután azonban a kopja, lándzsa szúrófegyver is tulajdonképpen bot, sőt némely kezdetleges nép lándzsája még ma is csak meghegyezett, igen kemény fából való bot, ebből az is következik, hogy a szerb-horvát nyelv bode = szúr szava a mi bot szavunkból származott. Ami hogy menyire igaz bizonyítja az oromo nyelv, amelyben betűszerint bode = lándzsa.

Pásztorbot

Serpent crosiers were commonly carried by bishops and high Catholic Church officials during the Middle Ages. Although it is claimed that the crosier represents the shepherd's crook, it actually can be traced to the divining staff or augur of Pontifex Maximus of ancient Rome who inherited it from the priests of Babylon.

pásztorbot - Egypt
A képen látható bot színezése a kereit kígyó színét imitálja. (Sötétkék alapon sárga gyűrűk.) A görbe bot (crook, pásztorbot) Egyiptomon kívül még számos helyen és számos időben felbukkan.
pásztorbot - Athena görög istennő kezében is feltűnik. (Atina az "hold" jelentésű az egyik amerikai nyelvben.)

Vatikán neve


Az egyiptomi és a közel-keleti szimbólumok Rómában ismét életre kelnek. Vagyis kijelenthetjük, hogy a kereszténység az előző vallások alapjaira épült.
Vatikán
Vatis = diviner, can = serpent. (kan: kígyó, vér, szem..)
Vatican = The Divining Serpent.
Qvo vadis ?
Audietur et altera pars
Vaticanus, mn.
vaticani, mons, collis, Rómával átellenben a Tiberis jobb partján az a magaslat, a melyen jelenleg a Szt.-Péter temploma és a vaticani palota áll; mint sajátnév: Vaticanus, i, hn. a vaticani hegy védistensége; ager v., a vatican hegy körül, ismeretes rosz földjéről és rosz boráról.

Vátesz
The word derives from the Latin vates, which means "tellers of the future." The Vatican Hill takes it name from the Latin word Vaticanus, a vaticiniis ferendis, in allusion to the oracles, or Vaticinia, which were anciently delivered here An Etruscan loan-word, not related to vates 'sooth-sayer.' "

Saját

"The Vatican Hill takes it name from the Latin word Vaticanus, a vaticiniis ferendis, in allusion to the oracles, or Vaticinia, which were anciently delivered here."
- faticanus, faticana, faticanum ADJ uncommon prophetic;
Therefore, vaticanus collis or vaticanus mons mean "the prophetic hill or mountain"

Appendix

VATIC- "Characteristic of a prophet; oracular" From Latin: vts, seer -ANUS "The opening at the lower end of the alimentary canal through which solid waste is eliminated from the body" From Latin: nus, ring, anus
Ager

Királyi jelvények

Nem tenném le a nagyesküt, hogy a "pásztorbot" valóban "jogar" volt. Épp a minap mutogatták a tevében Tutankhamun sirját. Ott Aj herceg egy " pásztorbot" segítségével végzi el a "szájnyitás" szertartást.

A kereskedők, katonák, betelepülők és szolgák jó termőtalaja lett a terjeszkedő napisten vallásnak. Az Isis kultusz Kr.e. 2. sz.-ban megjelenik Itáliában. Az etruszkokat kidobták az ajtón, hát vallásos köntösben visszatértek az ablakon át. A rómaiak Isis-t a kétarcú Jánus istennel, a kapukőrével azonosították. Ne gondoljon senki itt fantaszta csillagkapura! Egyszerűen a házak kapujáról van szó. Meg egyéb átjárókról... Az Isis vallás a császárok idejében már teljesen legális és elterjedt, hiszen Róma egyik kerületét Isis után nevezik el. A római császárok közül sokan viseltek "sugaras" koronát. Napszimbólum. Gyanúm szerint a szemurak (augur) keze benne lehetett a hit terjesztésében, mert nagyon gyorsan, szervezetten terjedt el nem csak Itáliában, de Pannoniában vagy Galliában is. Ezek az augurok szertartásaik során eszközként használták a katolikus pásztorbotot. Nem római invenció. A pásztorbot felbukkan a Közel-Keleten (hettiták, asszírok, tűzimádók) és Egyiptomban is a kora ókorban mint királyi szimbólum. Azért Észak-Európa se maradjon ki: Maga az AUGA=SZEM kifejezés is felbukkan a sakandináv tájakon, pedig Itáliában csak oculus volt a szem. (ami azért az auga származéka) Gallia meg tele volt "mágus" nevű hellyel. Mint olvashattuk, Pannonia nem frissen értesült a napisten hitről, hiszen már a rómaiak előtt jóval kőkörök (naptemplomok) épültek a medencében. Sokezer kunhalmunk is volt. Ezeknek egy részénél szintén kimutatható a nap és a hold kultusza. Ergo a napisten hitnek kontinuitása volt térségünkben, legfeljebb az istennevek változtak. (Nem Rá-toth, csak Isis, Mithras...)

pásztorbot
pásztorbot a fárao kezében
Augur és a botja Crook az augur kezében
Crooked rodAs the Roman augur was distinguished by his crooked rod, so the Chaldean soothsayers and priests, in the performance of their magic rites, were generally equipped with a crook or crosier. This magic crook can be traced up directly to the first king of Babylon, that is, Nimrod, who, as stated by Berosus, was the first that bore the title of a Shepherd-king.
augur A man whose job was to divine the future by watching the behaviour of birds. For example, predicting the success of a course of action by observing the flight of birds across the sky, using a lituus. The process is called "augury." The assemblage of priestly instruments on this coin includes a lituus on the right.

pásztorbot
The crozier or crosier is a bishop's staff of office. It generally resembles a shepherd's crook in shape, and may have developed from the hooked staff carried by the Roman augurs. The original form of the staff resembled a shepherd's crook, but from the middle of the 14th century the archbishops began to carry, sometimes in addition to the pastoral crook, sometimes instead of it, a crosier terminating in a cross or double cross. The crosier is carried by bishops and archbishops themselves only in procession and when pronouncing benediction; on all other occasions it is carried before them by a priest. At Rome the right of bearing the crosier is peculiar to the pope himself, his crosier being in the form of a triple cross. The crosier or dikanion used in the Greek Church originally consisted of a simple staff ending in a large knob.
At a later period it terminated in a ball (representing the world) with a cross above and two serpents twined round the upper part of the staff. The staff used in the Armenian Church is headed with a serpent in the form of a crook.

Egyházi bot

Örmény

Az örmény egyházhoz tartozott eredetileg a grúz egyház is, de az idővel átvette a görög szertartást. A középkori örmény királyság, mely a XIII. században szűnt meg, a keresztes háborúk idején igyekezett Nyugattal kapcsolatot teremteni. Formailag is közeledtek. Például a püspökök e kortól mind a mai napig a római egyházban használatos püspöksüveget és pásztorbotot használják. Az ősi keleti korona és a kígyós pásztorbot megmaradt az apáti rangú papság (vartabed) jelvényének.

Képek - pásztorbot

Katolikus lexikon pásztorbot, püspökbot (lat. baculus pastoralis, virga, cambuta, ferula): 1. a ›pásztor terelő és hajtó, támadó és védekező eszköze. A Szentírásban először ›Támár tört-ében fordul elő mint zálog, amit ›Júda személyes ismertetőjegyként adott át neki (Ter 38,15-26).

Egyiptom


Államhatalmi jelképek Egyiptomban
GAÁL ERNŐ: Államhatalmi jelképek Egyiptomban
Sólyom, buzogány, pásztorbot, korbács.
A trónra lépő fáraóra, akit az istenek választottak ki és jelöltek meg, a rituális megtisztulást biztosító szertartáson az élet vizét anh jelek formájában öntötték. Thot a héliopoliszi (Janu, a mai Kairó északnyugati elővárosa) szent ised fa levelére írja rá az új uralkodó nevét. A négy világtáj felé szétküldött madarak vitték el az örömhírt az ország legtávolabbi zugába is.A királyi jogarrá nemesedett pásztorbotot az egyiptomiak heqatnak nevezték.

Egyiptom

Valószínűleg (legalább is szerintem) az Ősi Jogar az eredeti fáraói hatalomjelképekből ered. Ezeket korbácsnak és pásztorbotnak hívták. A korbács azt jelképezte, hogy a fáraó képes volt önmagán uralkodni. A pásztorbot azt jelképezte, hogy kormányozni is tud a fáraó. Ez a két eszköz kivételes jelképek voltak. A pásztorbotot heqatnak nevezték. A jelkép eredete, még a fáraók előtti időszakra nyúlik. Az ősi szerszám segítségével terelték a birkákat, s volt amikor a juhok hátsó lábát ezzel az eszközzel kapták el. A másik jelkép, a korbács (egyiptomiul nehaha). Ennek eredete szintén a fáraók előtti korszakba vezethető vissza. A Közel-Kelet-en ez egy bot volt, aminek végére ló farkának szőréből készült rövid "lógókat" erősítettek. Így lett az ókori légycsapó.

Egyiptom -MeziaA legfontosabb hatalmi jelkép a két országrész koronájának egyesítével létrehozott kettős korona, amit a fáraó ünnepi alkalmakkor viselt. Hétköznap a jellegzetes királyi fejkendőt hordta (nemes), csatába készülve pedig a kék színű bőrsisakját avagy hadikoronáját húzta a fejére. Az ábrázolásokon a fáraó kezében mindig ott van az elmaradhatatlan korbács, azaz a lófarokból készült légycsapó és a pásztorbot.A címet sokszor fordítják szó szerint: Méh és Nád Ura, később Nád és Méh Ura. Felső-Egyiptom neve ugyanis a Méh Országa, míg Alsó-Egyiptomé Nád Országa.


Egyiptom - Glatz
BotvívásA bot feje a görög tau betűt, vagy egy hajlított alakot formázott. A bot görbülete a római lituus pontificiust utánozta. (a lituus a római augurok kampós végű botja volt, melyet vallási szertartásokhoz használtak) Wiki Az egyiptomi fáraó kezében az ábrázolásokon mindig korbács ("légycsapó") és pásztorbot van.

Asszírok


Az asszír királyi jelvényeknek is része a pásztorbot és a buzogány. Különleges jelentőségre tett szert később a keresztény kultúrában a pásztorság és az ezt kifejező pásztorbot (sibirru). Az uralkodónak mint jó pásztornak a képe szintén több ezer éve jelen volt a mezopotámiai és általában a közel-keleti felfogásban. Az eredeti munkaeszközből már korán hatalmi jelvény lett, melyet nemcsak a királyok, hanem több isten, pl. Sakkan, a (vad)állatok istene, Tammuz, a meghaló-feltámadó vegetációisten, de a nagy istenek, Enlil és Assur is hordtak. A képzőművészeti ábrázolásokon a pásztorbotot hosszú botként jelenítik meg.(Pálfi Zoltán: Az asszír világbirodalom uralkodói jelvényei)

Mithras
- beavatásKimerülten feküdtem a földön.Lépteket hallottam. Papok jöttek koturnusban, emberméretnél magasabbak, fehér leplek borították őket, magas süvegben, kezükben mindnek pásztorbot. Nem hagyták, hogy felálljak. Földhöz vágták botjaikat, amelyek kígyókká váltak a kőlapokon. A hüllők rátekeredtek a testemre és leszaggatják rólam az oroszlánbőrt.
Anatolia

A pásztorra az ókori Közel-Keleten bíráskodó szerepet is ruháztak. A királyok, fáraók pásztor címéhez hozzátartozott az igazságos uralkodó képzete is. A Nap-pásztor esetében még inkább érthető, mivel maga az égitest az igazságosság szimbóluma volt. Hitték, hogy a világosság az, ami minden titokról lerántja a leplet.42Ezzel magyarázható a hettita királyi jelvények között a pásztorbot (kalmus) jelentősége is, ami a Napisten ismertetőjegyei között is megtalálható mint az isteni királyság szimbóluma. A király esetében a bírói hatalmat jelképezte.43Ilyen napisten és egyben pásztor az ősiráni Mitra. ő a tágas legelők gazdája és a vizek megtöltője. Alakja példa a pásztor, a napisten képének a bíráskodással, ítélkezéssel való összekapcsolódására.

Kobra


"Etymologically, the word comes from the Sinhalese (majority language of Sri Lanka) word for cobra, which is pronounced Nah-yah. When Linnaeus called it "Coluber naja", he was undoubtedly doing so on the basis of what he was told the animal was called in its home country, and against the background that "j" is pronounced as "y" in Swedish - his intention was clearly Nah-yah." (Naja hannah=királykobra) Kobra= NAG. (hindi) NAG sounds like the English word for an old-run down horse. Imagine a really old horse. Now stick the image you have created, the horse, to the meaning of the Hindi word. The meaning of NAG is cobra. Imagine a Cobra riding a nag. "Latin uraeus, from Greek ???????, representing an Egyptian word for 'snake'." The Egyptian uraeus (cobra), the snake symbol on the pharaonic regalia, has been linked in detail with Dravidian forms of snake worship, including a priest's possession by the snake's spirit. Dravidian cremation rituals for dead snakes recall the ceremonial burial of snakes in parts of Africa. Others have added the similarity between the Dravidian naga-kal (Tamil: "snake-stone", a rectangular stone featuring two snakes facing one another, their bodies intertwined) and the intertwined snakes in the caduceus, the Greek symbol of science and medicine. "A kettős kobra szimbóluma volt a kushita fáraoknak. Kedvelt amulett a maghreb népnél valamint az ókori Karthagóiaknál.

Ureusz
"A ureus was a representation of a sacred asp or African hooded cobra, worn on the head-dress of ancient Egyptian royalty. The emblem migrated to Phoenicia, and is also found in Mexico and India."

Kobra

korona

Sebek was usually portrayed as a man with the head of a crocodile, crowned with the solar disk and uraeus (cobra), or plumes and a pair of horns. "
"The Uraeus Crown was connected with the goddess Wadjyt, which makes Sir Arthur Evans' discovery on the site of the lower part of diorite statue of a seated Egyptian figure identified from the hieroglyphic inscriptions as a priest of Wadjyt all the more striking. (The Palace of Minos, 4 vols., London: Macmillan, 1921-1935)"
Kleopatra:"this Greek image is combined with the Egyptian royal symbol of a triple uraeus on her head. " A pápánál meg 3-as kereszt az egyik típusú pásztorbot.

Examples of imitation are the hair style of Greek kouroi, and the uraeus, cobra, on the head of the pharaoh.

Lábas
"The tripod cauldron, Greek lebes, lebet-, is El's house, El beit. In Latin it is cortina, which suggests the Greek kerata, horns, and in-, force. The Topprakali cauldron has bulls' heads round the rim.


A Balkán


Rodonit
(ásv., rhodonit), kovasav mangán (MnSiO3), kovamangán-nak is mondják; háromhajlásu rendszerbeli piroxénásvány, mely azonban leginkább vaskosan, szemcsésen terem és pedig régi kristályos kőzetekben. Rózsaszinü, vörös, vöröses-barna, ha tisztátalan, akkor zöldes vagy sárga szinü. A világosságnak sokáig kitéve, megbarnul. K. 5-5,5, fs. 3,5-3,6. Legnagyobb mennyiségben az Ural hegységben (Malaja-Szedelnikovaja közelében) terem, ahonnan Jekaterinburgba viszik és vázákat, mindenféle dísztárgyakat készítenek belőle. Orosz neve orlec.
Novgorodi krónika Itt már oroszok harcolnak németek, svédek és suomi ellen... (cca 1300)6850. (1342.) évben. … Ugyanebben az évben Luka Valfromejev, nem hallgatván Novgorodra, a metropolita és a vladika áldására, vakmerő jobbágyokat gyűjtött maga köré, és elment a volokon túlra a Dvinán, és felépítette Orlec városát.

Görögkeleti

Amikor a törökök a XV. században elfoglalták a keresztény birodalmat, a keleti keresztény püspökök a török uralom alatt él összes keresztény fölött civil hatalmat gyakorolhattak. Mivel a keresztény birodalom többé már nem létezett a püspökök átvették az egykori császári jeleket, és úgy kezdtek öltözködni, ahogy egykor a keresztény polgári uralkodók öltöztek. Így kezdték el viselni a szakkoszt, a császári köntöst és a mitrát, a császári koronát. A Szent Liturgián a sasra ("orlec") álltak, kezükben a pásztorbottal, mely inkább világi, mint pásztori funkciójukat jelezte.

Ugyancsak használatba jött a deszpota (vladika) megszólítás, mely szintén inkább a püspök földi hatalmára utalt. A papság hosszú hajat növesztett, amely korábban ugyancsak földi hatalom jelképe volt. A XVII. században, Nyikon patriarcha reformjai idején, az Orosz Egyház is átvette mindezt püspökei számára. Az Egyházban e jelek közül néhány új, "spirituális", biblikus jelentést is kapott. Így a mitra a keresztény gyzelem jelképévé vált, melyet a szentek nyernek el, és Krisztussal együtt uralkodnak (Jel 4:4). A "sas" a Mennyei Jeruzsálembe való repülés jelképe lett, mivel ez a klasszikus bibliai szimbóluma Szt. Jánosnak és a negyedik evangéliumnak (Jel 4:7; Ez 1:1O). A pásztorbot pedig Mózes botját jelképezte (Kiv 4:2).

Kronosz
In no wise shall we Achaeans all be kings here. No good thing is a multitude of lords; let there be one lord, one king, to whom the son of crooked-counselling Cronos hath vouchsafed the sceptre and judgments, that he may take counsel for his people.
Any animal that had horns ran the risk of being sacrificed as a symbol of an object in the sky with horns, regarded as a threat to the stability of the kosmos, celestial order.
Satrapha
Monarchs, officials and tyrants {in the Greek sense of the word tyrant} frequently assumed names, titles and behaviour linking them with a particular deity, divine power or phenomenon. For example, a viceroy of the king of Persia was called a satrap, the rhapis, rod, of Set. Taranos imitated thunder as he drove about in his chariot.

Yenikale - Újvár, képek érdekességnek.
A fehér vár (Beyaz Kale)

M.Adorján

a görögben is bakhosz = bot, valamint a latinban meg baculum (bákulum) = bot, dorong. Mivel pedig — amint már láttuk — a bot egyúttal a hímtag és általában a hímség jelképe is volt, eszerint kétségtelen, hogy ezen tisztán kabar szócsoportbeli bakó szó a szintén kabar és szintén hímséget jelentő bak szavunkkal is összefügg, valamint a kabar eredetűnek bizonyítható Bak azaz Baccus (Bakkusz), Bog, Bagaiosz és Vakajo istenségnevekkel is. Láttuk hogy Baccus Nap-, szőlő- és boristenség szent állata a kecskebak volt

Lituus

Lituus vagy pásztorbot egy spirális görbe. A lituus eredeti jelentése a latin nyelvben: spirális, pásztorbothoz hasonló görbe bot, melyet az augurok
használtak, illetve alakja alapján elnevezett etruszk eredetű római katonai fúvós jelzőhangszer.

Képekben - a görbe bot

Az augur

Az augur az antik római vallás papi tisztsége volt. Fő feladata a madárjóslás volt. A papi testület megalapítása a kora köztársaság korára tehető. Az augurok hivatalos állami testületben, az augurok collegiumában tömörültek. Ők avatták fel a papi személyeket és az állami és vallási épületeket, helyeket. Könyvben gyűjtötték a fontosabb jóslatokat, valamint a szertartások menetét, lefolyását és az elhangzó imákat, hogy az új jósokat segítsék és az államférfiak, arisztokraták számára betekintést nyújtsanak a tevékenységük alapjaiba. Jellegzetes eszközük a görbe, kacskaringós végű bot (lituus) volt, az általuk viselt tóga - toga trabea színe lila, skarlátvörös sávokkal, lila szegéllyel.

Geometria
lituus - a madárjósok csomótlan, görbe botja, melyet szent cselekményük közben a kezükben tartottak.

Pesti István 2009 december



Nyitóoldal